Fatsoenlijke Dienstbode, H BESTE LEI BOERENWAGEN Verpachting van Veren. DE VERGELDING. BURGERLIJKE STAND DER GEIIEEVTE HELDER. ADVERTENTIES. Mevrouw BOONZAJER EENE MAAND UITSTEL -4- Reeds zijn aan het bureau van de Tijdals bijdragen voer het Vatikaansche concilie, ontvangen f2,125.625. "Men schrijft uit Oostdongeradeel, 6 Nov. Als eene merkwaardigheid kan uit deze gemeente het volgende worden medegedeeld: Twee dorpen, onder haar ressorteerende, kun nen maar niet in het bezit komen van eigen leeraars. Anjum heeft nu een twaalfde beroep gedaan en een twaalfde be dankje ontvangen. Te Paesens, op een uur afstand van daar, zal men spoedig een veertiende beroep doen. De laatste ge meente geeft £1000, Anjum f2000 tractement. Beiden vragen een streng orthodox predikant. In de «Twentsche Cour*" leest men: Donderdag heeft in de nabijheid van Almelo eene ijzing wekkende vechtpartij plaats gehad. Ten gevolge van huiselijke oneenigheden was al sedert eenigen tijd de goede verstand houding in het huisgezin van den landbouwer L., te Ambt Almelo, in hooge mate gestoord, en thans kwam het zoover, dat de inwonende zoon en diens vrouw hunnen vader op ver regaande wijze mishandeld ja erger bijna doodelijk ver wond hebben. Ten minste, men heeft met zekerheid hooren verhalen, dat den vader eene beduidende hoofdwonde is toe- gebragt en twee ribben stuk geslagen zijn. Yan dit onmen- schelijk wangedrag der kinderen jegens hunnen vader is pro ces-verbaal opgemaakt. Uit Assen schrijft men van 5 November «Eenigen tijd geleden werd hier een advocaat in gijzeling gesteld omdat hij weigerde een stuk af te geven dat hem als advocaat was toevertrouwd door zijn kliënt. Een der gelijk feit heeft nu weder met denzelfden advocaatmr. M. Oldenhuis Gratama, alhier plaats. «Door den regter-eom- missaris gedagvaard, om getuigenis af te leggen in de zaak van het openbaar ministerie tegen zekeren Roelof Kiers te Wapse gem. Diever beschuldigd van het wederregtelijk op graven van een voetpad aldaarwerd hem door den eersten gevraagdof hij in de zaak van Kiers een advies had ge geven. Nadat de advocaat hierop toestemmend had geant woord werd hem door den regter-commissaris gevraagd hoedanig dat advies geweest was. De advocaat verschoon de zich op grond zijner kwaliteitom zulks mee te deelen. Andermaal is mr. M. Oldenhuis Gratama voor den regter- commissaris geroepen doch ook toen weigerde hij, het door hem gegeven advies meê te deelen. Heden morgen is hij na plaats gehad hebbende dagvaardingvoor de regtbank in raadkamer vergaderd verschenenten einde over zijne weigering gehoord te worden. Daar hij bij zijne weigering bleef volharden heeft het openbaar ministerie zijne in gij zelingstelling gerekwireerd. «De advocaat beroept zich'op art. 65 van het wetb. van strafvorderingvolgens hetwelk ieder die uit hoofde zijner betrekking verpligt is tot geheimhouding zich van het ge ven van getuigenis kan verschoonennopens hetgeen hem als zoodanig is toevertrouwd. Nu werd wel de heer Grate- ma niet direct gevraagd naar hetgeen zijn kliënt hem had medegedeeldmaar naar hetgeen hij den kliënt geantwoord had. Doch men kan zeer moeijelijk een antwoord mededee- lenwanneer men niet zegtwat er gevraagd isen zegt men dit al nietdan kan uit het antwoord de vraag ge noegzaam opgemaakt worden. De wet zegt, dat een advo caat zich kan verschoonenmede te deelenhetgeen hem als zoodanig wordt toevertrouwdmaar als hij zijn advies moet zeggen hoe kan hij dan verzwijgenhetgeen hem werd toevertrouwd en waarvan dat advies een gevolg was De Ass. Ct. meldt heden dat de regtbank heeft bevolen dat de advocaat in gijzeling zal worden gebragttot dat hij getuigenis zal hebben afgelegd. De adv. heeft zich bui ten 's lands begevenvoornemens in appel te komen zal hij ten dage dienende, voor 't Hof verschijnen. Te Groningen is opgerigt een «anti-vesting-verbond," hetwelk zich ten doel steltom door alle gepaste middelen pogingen aan te wendendie kunnen leiden tot de slechting der vestingwerken dier stad. In de Prov. Gron. GY.van 5 Nov. 11. komt de volgende advertentie voor: «Wegens het zoozeer gewenscht aanstaand vertrek van den brigadier-rijksveldwachter Jacob van Dieren, uit Appingadam, zal op Zaturdag 6 Nov. e. k. concert worden gegeven ten voordeele der algemeene armen van Appingadam,: ten huize vau den kastelein B. T. de Vos aldaar. Entrée 49 cent. Aanvang 7 uur." Een zeer hoog getij water te Londen heeft dezer da gen de kelders aldaar doen vol loopen en aan de handels goederen op de kade groote schade gedaande booten kon den de Suspensionbrug zelfs niet onder door. Vrijdag avond jl. is de stoomketel van de voor Sheer- ness gestationeerde oorlogs-stoomkanonneerboot Thistle ge sprongen. Zeven man der equipagie vonden daardoor den dood en vijftien werden min of meer zwaar gekwetst. George Peabodydie onlangs in den ouderdom van 74 jaar is overleden was de rijkste filantroop der wereld en besteedde zijn enorm vermogen om hen te helpen die min der met aardsche goederen gezegend waren. Maar tevens was hij ook een practisch man 't geen daaruit blijktdat hij meer dan een half millioen dollars heeft besteed aan on- derwijs-inrigtingen in de Vereenïgde Staten. Peabody ver wachtte van de ontwikkeling der Amerikaansche jeugd het beste geneesmiddel tegen de ellende in de maatschappij der toekomst. Hij was zelf Amerikaan, doch sedert 1839 in En geland gevestigd, strekte zijn milde hand zich rijkelijk uit ook over de ingezetenen van zijn tweede vaderland; alleen aan verbeterde woningen voor Londenschen handwerkslieden besteedde hij de collossale som van 3 millioen 6 maal hon derdduizend gulden (300,000 pond st.) Peabody was in 1795 uit nederige ouders te Damvers in Massachussetts geboren; bij verschillende handelaars trad hij in betrekking; bij den oorlog tegen Engeland nam hij als vrijwilliger dienst. Te Baltimore begon hij met geld van zekeren Riggs een manu- factuurhandel, die zich zeer uitbreidde. In 1839 zette hij zich te Londen als bankier neer, en maakte hij door omzigttigheid, scherpzinnigheid en opregtheid zijn fortuin. De koningin be dankte hem voor zijne vorstelijke mildadigheid en bood hem den titel van baronet en het grootkruis der Bathorde aan. Voor beide bedankte hij. Engeland rigte voor hem echter bij zijn leven reeds een standbeeld op. Andermaal is er in Ierland een moord op den publieken weg gepleegd, en wel op den persoon van den katholieken pastoor James Dunne en zijne begeleiders, welke van eene pachthoeve in Cavan terug keerden, en in de nabijheid van Drumallee uit eene hinderlaag werden aangevallen en bescho ten. Een hunner, namens Edward Morton, viel dood neder en eenige anderen werden gekwetst. Ook het paard van den wagen vau den geestelijke werd dood geschoten, 8 personen zijn er reeds in hechtenis genomen. In Bolton hebben 5000 arbeiders in de verschillende katoen-spinnerijen den arbeid gestaakt, omdat men hun eene vermindering van werkloonen ad 5 pCt. had aangekondigd. Te Boston (N.-Amerika) is weder gebleken, wat de werktuigkunde vermag. Daar is ter verbreeding eener straat een groot gebouw van steen, het hotel Pelham, 96 voeten hoog en 10,000 tonnen zwaar, in zijn geheel 14 voet verplaatst, zonder eenige schade of verwrikking te lijdendit werk is in 3 dagen tijds, met behulp van rolblokken en dommekrachten volbragt. De aannemer heeft daarvoor 25,000 dollars (f62,000) ontvangen. Omtrent de wijze, waarop de bandieten-hoofden te Pa- lermo te werk gaan, en waaruit zich tevens een begrip aan gaande den aldaar heerschenden toestand laat vormen, deelt men het volgende mede«Twee welbekende bandieten hadden, sedert langen tijd, de omstreken van Montemaggiore op Sici lië in hooge mate onveilig gemaakt, zonder dat de aldaar talrijk gestationeerde troepen het kwaad konden tegen gaan. Een paar dagen geleden, verscheen een heer voor den kom man dan t, die zich als baron bij den laatstgemelde voorstelde, en hem om eene escorte van de dappere carabanieri, voor zich en zijnen secretaris, smeekte, omdat zij eene reis naar verwij derde streken moesten doen. Dit verzoek wordt toegestaan. Men begeeft zich op weg, en de baron is even zoo verrukt over den ijver en de waakzaamheid van zijne geleiders, als deze het zijn over de minzaam- en mildadigheid van den voornamen heer. Doch, naar Montemaggiore teruggekeerd vernemen de soldaten tot hunne niet geringe verbazing, dat hunne beschermelingen geene andere personen waren, dan de beide voormelde beruchte bandieten-hoofden. Een eigenhandige brief van de beide roover-hoofden, waarin zij aan den kom- mandant hunnen warmen dank betuigden, voor den verleenden bijstand, heeft eiken twijfel hieromtrent weggenomen Hoe weinig overigens de militaire-magt in staat is om de, deels met de bevolking in verstandhouding staande, deels de bevolking terroriserende bandieten te wederstaan, bewijst het volgende op Sarninië voorgevallene. Daar drongeD, op eenen goeden avondongeveer 30 roovers om de woning van eenen dorps-burgemeester, omsingelden die, en onderhielden een levendig geweer-vuur om hulp van buiten af te houden, terwijl eene afdeeling hunner de woning van den burgemeester binnendrong, en zich daar van eene som van 3ü00 fr. in goud en effecten meester maakte. Voorbeelden van dien aard vallen er dagelijks voor. Van 29 Oct. 5 Nov. ONDERTROUWD: C. Kleiu, tapper, 26 jaren en E. Ruijter, 27 jaren. P. Voortliuijsen, timmerman, 23 jaren en G. Schrijver, 19 jaren. P. van Stuijveuberg, werkman, 32 jaren en J. Groeuebergen, 42 jaren. P. Kiesewetter, koopman, 28 jaren, weduwnaar van A. M. Jongman Houtzager eu T. Klaassen, 21 jaren. R. Leijeu, visscherman, 29 jaren en A. Ricke, 27 jaren. GEHUWD J. B. Uijtdebroek en N. C. Schutter. J. de Haan en W. E. Brouwer. BEVALLEN M. C. Bizel geb. Mooleman, D. N. Kuiper geb. Potli, Z. A. Visser geb. Oosten, D. J. M. M. Koster geb. Houdius, D. C. P. Wouters geb. van Leeuwen, D. J. M. W. van den Heuvel geb. Schilling, D. A. BomhoiT geb. de Wit, D. A. van Leiden geb. van der Wal, D. J. Sariemijn geb. Slot, D. A. P. J. Mariukelle geb. Goeman, D. H. Hemnauu geb. Hendriks, Z. M. Reichart, geb. Naastepat, D. OVERLEDEN G. J. Bouwmeester, 4 weken. C. J. A. Graat, 11 weken. J. M. Kalishoek geb. Huijer, 70 jaren. A. Teerink, geb. Krul, 59 jaren. C. Pranke, 56 jaren. C. Kok, 6 weken. P. Klop, 59 jaren. MAKKTBERIGTË1V. ALKMAAR, 6 Nov. Aangevoerd 1 Paard f150, 10 nuchtere Kalveren f 10 a 16, 24 Schapen f8a 24, 2 Geiten f4, 25 magere Varkens f 16 a 25, 154 Biggen f7 a 14, Boter per kop 72| a 77£ ct. HOORN, 6 Nov. 19 mud Tarwe f 8 a 9,25 8 mud Rogge f7 a 8, 127 mud Garst f 5 a 7, 117 mud Haver f3.50 a 5, 20 mud witte Erwten f 12 al4, 26 mud groene Erwten f 15 a 17.50, 20 mud graauwe Erwten f 15 a 17.25, 20 mud vale Erwten f7.75 a 13, 15 mud bruine Boonen f12 a 14, 10 mud witte Boo- nen f 15.25, 21 mud Paardenbooneu f 7 a 8, Mosterdzaad f 18 a 19.50, Karweizaad f 22 a 22,50, alles per mud, 25 Paarden f 45 a 170, 245 Schapen f 17 a 28, 21 Kalveren f9 a 16.50, 60 Varkens f 13 a 13.50, 7 Zeugen f 28 a 44, 210 Biggen f 6 a 12.50, 135 Kippen f 0.40 a 1.85, 3100 Kipeijeren f 4 a 4.50, 950 Eendeijeren f 3.50 per 100 stuks, 2200 kop Boter f0.60 a 0.65 per kop. 780 mud Aardappelen f2.80 a3.75 per mud 25 manden Appelen f 3 4, 70 manden Peren f 1.20 a 1.50 per mand. LONDEN, 8 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 3961 runderen, 6210 schapen en lammeren 147 kalveren, 125 varkens. De prijzen zijn beste runderen 5/8, schapen en lammeren 5/10, Kalveren 5/8, varkens 6/4. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft van de maand September 1869. M. C. Starrenburg, Alkmaar F. Krins, J. Boode, C. Lok hof, A. J. Kikkert, G. Elich, J. Busk, T. Vloetman, U. W. Leur, W. L. Dovi, Amsterdam; C. Krijnen, HarlingenW. S. Lange, Helder A. Bak, NieuwediepW. Keizer, S. Wille, Rotterdam; J. Rotgans, Sloterdijk; S. de Wit, Kijzemerbrug. De Directeur D E K E T H. Donderdag 11 November vertrek van hier de Oost-Indische landmail via Southampton en Za turdag 13 dezer de West-Indische mail. Bevallen van eene DOCHTER J. J. van HATTEM—Zeelt. Helder9 November 1869. VKAAGT EENE om met DECEMBER a. s. in dienst te treden. Aanbiedingen worden in persoon verzocht. met WERKLADDERS. Te zien en te bevragen op het Steenkolen-Erf van C. BERGHUIJS, tegenover het Moleinplein. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEI NEN te Helder zalop Donderdag den 25 November 1869, des middags ten 12 ure, ten zijnen kantore bij in schrijving in twee perceelenvoor den tijd van zes jaren en Vier maandeningaande 1 Januarij 1870 verpachten: De TWEE POITVEREN over de Koopvaarders-Binnenhaven te Helder. De voorwaarden liggen ter lezingten kantore van den directeur der Registratie en Domeinen te Amsterdam in het Oost-Tudiesch Huis; van de Ontvangers der Registratie en Domeinen te AllernaarScliagen en Texelin de Logemen ten Sptgt, van Hees, de Wed. Luijckx, Heldersche Veerhuis, Lampe en in het Lokaal Tivof.r, allen te Helder en ten kantore van den Ontvanger aldaar, bij wien tevens inlichtingen zijn te bekomen. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder Mr. L. J. BOURICIUS. Letterminnend Genootschap in liet Lokaal Txvoli, ZOIDAG 14 WOVEITIBEK 1860. des avonds ten half aclit ure. Tooneelspel in vier Bedrijvenvoor Rederijkersdoor P. F. Brunings. Blijspel in een Bedrijfdoor Arnold. ENTRÉEKAABTEN zijn voor 25 Cents te bekomen bij den Heer H. A. Stadermann bij de Leden van het Be stuur en aan het Lokaal Tivoli. Na afloop der Voorstelling M M.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3