NIEUWSTIJDINGEN- strekking heeft, echter de bemensing iu overweging z»i uemw, om zoo noodig in eene volgende vergadering ter sprake te brengen. Niemand meer het woord veiTangende wordt de vergade ring gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz, 12 Nov. 1869. Heden morgen heerschte langs de haven eene buiten gewone drukte. Een tal van schepen maakte zich met den grootsten spoed gereed, om van de gunstige gelegenheid te profiteren tot het vertrek naar zee. "Velen verlieten dan ook de haven, doch daar de wind intusschen weder naar het zuiden en zuidwesten liep, zijn sommige voor Engeland en Noorsche havens bestemde schepen buitengaats gebleven, doch anderen hebben het verkieselijker geacht terug te keeren en op de reede te ankeren, men telt er een 30tal, waaronder Zr: Ms. transportschip Java. Alleen in de buitenhaven is eenige ruimte gekomen, doch de binnenhaven, het spoorbasin en de mond van het groot- Noordhollandsch kanaal, ligt nog opgepropt. Het aantal schepen werd dezer dagen geschat op ongeveer 4-00. Wij hebben Dingsdag avond jl. kennis gemaakt met het Amsterdamsch gezelschap jeugdige tooneelspelers, onder directie van den heer Yerwoert, in het lokaal Musis Sacrum alhier. De blijspelenZonder Trommel e?i Trompet en De Hut in het Gebergtewerden vlug afgespeeld en hebben de lachlust van het publiek zeer opgewekt. De romance het Weesjewerd door de jongejufvrouvv Yerwoert met gevoel voorgedragen even als Neerlandsch vlag door den jongeheer Hagedoom. Er bevinden zich leden onder dit gezelschap, die beloven op het gebied van tooneelkunst carrière te zullen maken. Yoor alles moeten wij echter de directie in overweging geven meer zorg te dragen voor eene meer zuivere en meer taalkundige uitspraak. Hoe gevoelvol ook de voordragt van het Weesjewas, zij werd door de menigte taalfouten zeer ontsierd. Ook wenschten wij eene keuze vau stukken meer in overeenstemming met de jaren der acteurs. Het tooneel-decora- tief was zeer net. Door deze voorstelling is men tot de overtuiging gekomen, dat ook voor tooneelvoorstelling dit lokaal de geschiktheid bezit. Yan de buitengewone vergadering gehouden op Woens dag avond jl, door de rederijkerskamer Olympia, in het lo kaal Tivoli, was zelfs voor den grootsten criticus niets dau goeds te zeggen. De rollen waren goed begrepen, goed bestu deerd en zijn goed uitgevoerd, ook de Costumes goed gekozen hetzelfde mag gezegd worden van het voor deze uitvoering nieuw aaugebragte decoratief. Naar men verneemt zal eerstdaags alhier ïd het lokaal Musis Sacrum eene voorstelling worden gegeven door den heer Sakarinie Kinsbergen, genaamd Cagliostro II en wel in de Phisica, Magie, Optica en Hijdrauliek, De gunstige beoordeeÜDg in verschillende bladen omtrent zijne werkzaamheden vermeld zijn ongetwijfeld zoovele aanbevelingen, dat hij ook hier op een gewenschten bijval zal kunnen rekenen. Heden morgen is alhier van Vlissingen aangekomen, het stoomjagt Frans Naereboutnaar wij vernemen, met het doel, om van hier met eene commissie naar Terschelling te vertrekken tot een onderzoek in zaken het loodswezen be treffende. Met ingang van 1 Januarij a. s. wordt op pensioen ge steld de inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt dr. G-. F. Pop, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800. Met dien datum wordt bevorderd tot inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt, de dirig. officier van ge zondheid le kl. H. Slot, thans eerstgenoemde betrekking waarnemende. De Jdmiraal van Wassenaer is den 9n dezer te Alex- andrië aangekomen, en de Valk op dienzelfden dag van Kon- stantinopel naar Port-Saïd vertrokken. Zooals men weet bevindt zich aan boord van laatstgenoemden bodem HIT. KK. IIH. prins en prinses Hendrik, die te Brindisi aan boord zijn gegaan, ten einde de opening van het Suez-kanaal bij te wonen. Aan boord van beide bodems was alles wel. De prins en prinses Hendrik, den 7e dezer in goeden welstand te Konstantinopel aangekomen, waren daar op de meest luisterrijke wijze ont vangen. Aan den luit. t. z. 2 kl. D. O. Heldewier is op zijn verzoek, met 15 dezer, eervol ontslag verleend uit de zee dienst en benoemd tot burgemeester der gem. Wijk bij Duur stede. Men schrijft ons van Texel 11 Nov. het volgende Aan het strand is dezer dagen weder een lijk aangespoeld. dat voorzien was van een scaphandergemerktNational Life boat Institution No 1009. Aangezien dit het tweede lijkdat met een scaphander van de National Life boat Institution voorzien dezer dagen is aangekomen veronderstelt men dat welligt een Engelsche reddingboot zal zijn verongelukt. Men schrijft van Vlieland 11 Nov. Gisteren avond is alhier gestrand een schoenervermoe delijk de Noorsche schoener Solid. Van de equipage is niets bekend. Uit veel aangespoelde deelen en wrakhout veron derstelt men dat nog een ander schip verbrijzeld is. Ook is aangespoeld een naambord waarop staatSundijiord. Uit Zandvoort schrijft men van den 8 dezer. Heden ochtend zeer vroeg, toen het nog donker was, is hier op het strand uit zee aangedreven, doordien hij zich aan een stuk hout had kunnen vastklemmen, de gezagvoerder van het Nederlandsche barkschip Louise Ghristinadie mededeelde, dat I dit schip dien nacht op de kust gestrand was. Hij en zeven anderen der ekwipagie hadden zich in eene der booten be geven de vier overigen der bemanning in eene andere boot. De eerstgenoemde boot was omgeslagen. Van het lot der elf overige schipbreukelingen is hier niets bekend', men vreest, dat zij allen zijn omgekomen. Van het schip is niets te be speuren: men vermoedt, dat het geheel uiteengeslagen is. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn AmsterdamRotterdamHelder. Aantal reizigers gedurende October jl. 156,910 Opbrengst van reizigers f 143,034.89è n goederen 36,453.68 Totaal f 179,488.57| Sedert lo. Jan. aantal reizigers 1,603.005 Opbrengst reizigers en goederen f 1,805,625.64 Men verneemtdat het Z. M. den Koning behaagd heeft aan te nemen het aanbod van verschillende jonge lie den te 's Gravenhage gedaanom HD. in de aanstaande week ter gelegenheid van de onthulling van het monument te mo^en begeleiden met een eerewacht te paard. Men noemt de heeren W. Baron Van Brienen en den graaf Van Lim burg Stirum-Warmond als kommandanten dier eerewaebt waarvoor het costuum bestaat in zwarte frac en vest, zijden steek met Oranje cocarde en lis, witte das en handschoe nen; grisperle pantalon collantverlakte laarzen en Oranje zijden sjerp [en sautoirmet gouden fraüjes. De vervaar diging van deze costumes is opgedragen aan den zoo gunstig in zijn vak bekenden heer Pierre Caron zoodat zij zeker door smaak en pracht zullen uitmunten. Yan vertrouwde zijde wordt uit 's Hage berigt, dat er veel hoop bestaat, dat de Tweede Kamer zieh met de plannen van den Minister Lilaar omtrent de overplaatsing van de straf gevangenis van Leeuwarden naar Medemblik niet zal vereenigen Bij de algemeene beweging tegen de hooge militaire uitgaven, die zieh meer en meer, niet alleen hier te lande maar in geheel Europa gelukkig openbaart, is het niet onbelangrijk, te wijzen op de cijfers, die alleen door de Ned. schatkist tot Jit doeleinde zijn bestemdHet totaal der uitgaven voor de iefensie, in 1870 geraamd, isNederl. Oorlog f 14,259,000 Marine f8,683,518; Koloniën. Oorlog 121,825,964; Marine f7,915,936. Totaal f52,684,418. Volgens ae ye lijsi ln ae Ttga zijn de bijdragen voor bat Vaticaansch concilie gestegen tot f2966.28. Als schrijver der Nedorduitsche verhandeling over de doodstraf, aan wien door het Haagsche genootschap tot ver dediging van de christelijke godsdienst eene zilvere medaille was toegekend, heeft zich aangemeld de heer E. II. Sikkes, predikant bij de Hervormden te Beerta. Te Goes heeft de chemische sub-afdeeling der gezond heids-commissie weder een onderzoek openbaar gemaakt naar het brood en meel in die gemeente. Daarbij wordt opgegeven, dat het brood en de tarwebloem van den bakker J. Rooze den 30 Augustus en 28 October met gips gemengd waren hij het onderzoek van 28 October was de bloem minder, doch het brood aanmerkelijk gipshoudend. Op verzoek van genoemden J. Rooze werden van zijnen voorraad tarwebloem vier monsters aan de commissie tot on derzoek ter hand gesteld, afkomstig van de heeren van Ra- venswaay, J. H. C. Kakebeeke, J. J. van den Broecke en L. M. Wisse, molenaar te Wilhelminadorp, en bevonden, dat de drie eerstgenoemden zuiver waren van voor de gezond heid nadeelige bijmengselen, doch dat het monster, afkomstig van L. M. Wisse, eene vrij groote hoeveelheid gips bevatte, en alzoo voor de gezondheid nadeelige bestand deelen. Ook een monster tarwebloem van den molenaar J. Adri- aanse beek minder zuiver te zyn, als bevattende aard- of zanddeelen. Volgens de laatste officieële rapporten van de kust van Guinea (tot 17 Augustus loopende), waren de te Elmine ont vangen berigten van de bovenkust niet ongunstigterwijl in Wassa eenige toenadering tot het Nederlandsche Gouvernement bespeurd werd. Vau het Ashantijnsche leger werd telkens vernomen dat het in aantogt was, doch tot dusver bespeurde men daarvan niets. In den nacht tusschen den 13n en 14n November ver wacht men een zware regen van zoogenaamde vallende sterren. Over geheel Europa, zullen dien nacht waarnemingen ge daan worden, voornamelijk omtrent de rigting dier meteoren. De Opinon Nationale heeft uit eene vertrouwbare bron vernomen, dat Troppmann tot eene volledige bekentenis is gekomen van zijne afgrijsselijke misdaden. Zijn relaas van den achtdubbelen moord, dien hij zegt alleen gepleegd te hebben, komt in hoofdzaak overeen met de vermocdeDS, die op hem rusten. Jean Kinck zou reeds dea 25n Augustus door hem in de vlakte van Guebwiller zijn vermoord nadat ook Gustave het zelfde lot had ondergaan, beraamde hij het gruwelstuk van 20 September, dat door hem alleen werd uitgevoerd. Het Petit Journal zegt omtrent deze geruchten, dat V Opinon geheel op een dwaalspoor is geleid, het eerste blaadje kan slechts constateren, dat de regterlijke instructie is afgeloopen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2