BURGERLIJKE STA\D DER GEMEBXTE HELDER. ADVERTENTIE N. B O Dim E R u. Wordt gevraagd f4400.-- Den 7n November vertrok het Italiaansche fregat Ccts- teljicirdo van Alexandrie, aan boord hebbende den hertog en ■'«-hertogin van Aosta. De vaart was zeer regelmatig; de buv. mijlen in het uur. In den namiddag van den lOn, toen de bemanning aan het schaften was, hoorde men in het vooronder een sterken knal en het schip was onmiddelijk in een digte wolk van rook gehuld. Men wende de boot ter stond in de rigting van Zante en zette de verschillende sloe pen uitmaar het bleek, zoodra het mogelijk was, een onderzoek in te stellen, dat, behalve het springen van een der vier stoom ketels, geene wezenlijke averij was ontstaan en zoo kon, toen de machinekamer van water ontruimd en het vuur gebluscht was, de togt naar Brindisi worden voortgezet,, waar de boot in den avond van den lln aankwam. Van de personen, die zich in de machinekamer of in den omtrek bovonden. zijn er 13 gedood en 35 naar Brindisi in het hospitaal gebragt. De eerste machinist verzekert, dat hij kort voor het ongeluk, de machines heeft nagezien en alles in orde gevonden heeft. Er is eene commissie van enquête ingesteld, waarvan schout-bij-nacht de Darretto het voorzit terschap bekleedt. Bij den doop van den erfprins van Italië heeft de stad Napels aan prinses Margaretha een wieg aangeboden die eene waarde heeft van 50 a 60,000 franken. Na den afloop der doopplegtigheid zal deze wieg voor het publiek ten toon ge steld en vervolgens aan H. K. H. worden teruggegeven. Bij de wieg is eene luijermand (cestino), gewerkt door de leerlin gen van de Educcvndato der Miracoli, en een kleed, bewerkt door de leerlingen van de tweede »Educandato" van »S. Mar cellino." Tijdens de doopplegtigheid zullen in eene naburige zaal, door een orkest van 29 meesters, de Marcia reale en het preghiera del Mosè worden uitgevoerd. Prins Humbert heeft uit zijne eigene fondsen 100,000 fran ken aan de armen gegeven. De handel van Napels zal aan 15 jonge dochters een bruidschat geven van 100 franken. De Staat s-marine werf te Woolwlch in Engeland zal in de aanstaande lente openbaar worden verkocht. Men ver wacht, dat de opbrengst ongeveer f millioen pond sterling zal beloopen. In het begin vnn December zal de admirali teit een aantal oorlogschepen van tien tot twaalf jaren oud, aan de meestbiedenden verkoopen. Na de opening van den Atlantic-Pacific railway is de afstand van Newyork naar San-Francisco 3353 mijlen, welke afstand in 161£ uur wordt afgelegd, zoodat men doorreizende in ruim 65 dag den afstand kan afleggen. De reis van San- Francisco naar Japan duurt gemiddeld 19 dagen, zoodat de reis van Liverpool naar Japan niet langer dan 33 a 34 dagen duurt, drie a vier weken korter dan met de landmail door het Suez-kanaal. De afstand van Engeland naar Australië zal langs dezen weg ook ongeveer 5 weken verkort worden. Het getal spoorweg-ongelukken waarmede menschen- levens gemoeid waren, was in de vijf jaren van 1862-1867 in Engeland 4715. Er werden in dien tijd 2705 menschen overreden, 196 vielen uit een wagen of van de locomotief; door het tegen elkander stooten van twee treinen kwamen 91 menschen om het leven, door het springen van den ketel 10, enz. De Chineesche bladen deelen de bijzonderheden mede omtrent den moord, op den eerwaarden heer James William- son van Tientsin, den 26n Augustus door Chineesche soldaten op het Groote Kanaal gepleegd. De overledene behoord heb bende tot het Londensche Zendeling-Genootschap, begaf zich, in^g#zelschap van den eerwaarden heer Hodge, naar eenige binnènlandsche vestingen, toen zij 's nachts, van den 25sten op den 26sten Augustus, voor anker op de Westzijde van het Kanaal, tegenover de stad Cheng-Kuan-tan, ongeveer 35 mijlen verwijderd van Tientsin, aangevallen en geplunderd werden door eene bende gewapende Chineesche roovers. De heer Hodge heeft voor den Engelschen consul te Tientsin op den 27n eene verklaring afgelegd, volgens welke hij en de heer Williamson zich te half tien ure van den 25n ter ruste begaven in het achterste vertrek van hunne bootdat hij ten 1 ure gewekt werd door eene sterke beweging van de boot en de stemmen van een aantal menschen op dek. Hij sprong uit bed, doch kon nergens den heer Williamson ontdekken. Naar buiten ziende, ontdekte hij vier of vijf Chineezen, ge wapend met zwaarden, voor op den boot, die op den wal getrokken was. Niet dan met veel moeite en na vele ver wondingen en kneuzingen te hebben ontvangen, wist hij naar een nabijzijnd dorp te ontkomen, waar hij de bewoners wekte. Naar het aantal te oordeelen moeten de roovers tot eene zeer gevaarlijke bende behoord hebben. Op weg naar de stad Cheng- Kuan-tan werd een plaatselijke mandarijn' aangetroffen, die zich met eenige soldaten naar de boot begaf. Na volbragte plundering hadden de roovers het vaartuig verlaten. Geen der Chineezen aan boord had eenig letsel bekomen, de heer Wil liamson was intusschen nergens te vinden en over zijn ver dwijnen kon niemand eenig licht verspreiden. Naar alle zijden werden menschen het land ingezonden om nasporingen te doen, terwijl eenige soldaten ter vervolging der roovers uittrokken. Na eenigen tijd ter plaatse verbleven te zijn, keerde de heer Hodge naar Tientsin terug. Eindelijk werd het ligchaam van den ongelukkig vermoorde drijvende in het kanaal gevonden en naar Tientsin gebragt. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding, zoodat uiterlijke ver wondingen moeijelijk meer waren na te gaan. Teekenen van pistoolschoten waren niet te ontdekken. Den 29n werd hij begraven. Van de moordenaars is men nog geen enkelen op het spoor. Woensdag 24 November vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille en Don derdag 25 dezer via Southampton. gjnsQonticn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Met genoegen heb ik vernomen dat Zondag 11. op de Zon dagschool der Herv. gemeente alhierde aanzienlijke som van f 14.825 is gecollecteerd ten behoeve van de nagelate- ne betrekkingen der in den laatsten storm zoo noodlottig omgekomen Terschellinger loodsen. Zeker zal dit goede voorbeeld van kinderlijke liefdadig heid voor velen welligt eene aansporing zijn om toch niet te vertragen in het brengen van offers op het altaar der liefde. Moge de Commissieën van de andere bestaande Zondag scholen ook hunne leerlingen in de gelegenheid stellen, om op die wijze te leeren liefhebben met de daad en in waarheid. Schooner deugd kan zonder twijfel het kind nooit worden geleerd. Langs dezen weg alleen vormt men een toekomend ge slacht waardig den Daam van Nederlanders te dragen steeds getrouw aan dit eene en groote gebod der godsdienst nHebt God lief boven allesen uwe naasten als u zeiven Z. Van 12 19 November 1869. ONDERTROUWD: G. S. Stecher, smid, 21 jaren, en C. J. Holstijn, 24 jaren. J. W. Vinck, schoenmaker2S jaren en E. A. li. Laug- kemper, 25 jaren, weduwe van C. G. P. Lohraeijer. M. Beneker, visscherman, 24 jaren en F. de Rover, 22 jaren. P. de Vroorae, aarde werker, 26 jaren eD C. J. Dieho, 22 jaren. A. C. Sköppuin, schoeu- maker, 34 jareu en li. Mattiscn, 31 jaren. GEHUWD. C. Klein en E. Ruijter. P. Voortliuijsen en G. Schrij ver. P. vau Stuijvenberg en J. Groenebcrgen. F. Kiesewetter en T. Klaassen. G. J. J. de Goede en G. Doekes. R. Leijeu en A. B. M. Ricke. A. Gersen en M. Wolter. BEVALLENH. P. Louws geb. van der Poel, D. A. M. Vinken geb. Ramlcr, D. A. Lieawen geb. Roggen, A. D. Agema geb. Vennik, Z. A. Baljé geb. Dienaar, Z. S. J. Tiets geb. Vader, D. C. J. Ekkers geb, Kloeg, D. C. Muije geb. de Vries, Z. G. Kossen geb. Klare, D. A. Selderbeek geb. Groot, D. D. J. de Graaf geb. Giltjes, D. R. de Cock geb. Kramer, Z. J. L. Visser geb. Jaarsma, D. H. van Waart geb. Hubbcling, Z. II. C. Vermeulen geb.Lehman, D. J. Gruijters geb. Verbeme, D. OVERLEDEN M. van Veen, 4 m. P. Broens, 23 d. E. Thijssen geb. Lindesrait, 47 j. M. Blokwiel, 13 j. A. de Held geb. de Vries, 67 j. P. M. G. Smit, circa 9 m. M A li K T B E li I G T E N. ALKMAAR, 20 Nov. Aangevoerd 10 Paard f30 a 70, 1 Koe f35, 10 nuclitcre Kalveren f 10 a 17, 53 Schapen f9 a 2S, 45 magere Varkens f 15 a 25, 120 Biggen f7 a 12, 1 Ezel f35, Boter per kop 72£ a 82^ ct. HOORN, 20 Nov. 55 mnd Tarwe f8 a 9, 2 mud Rogge i'7 u 8, 95 mud Garst f 5 a, 7, 153 mud Iiaver f3 a 5, 20 mud witte Erwten f 11 a 14, 25 mud groene Erwten f 12 a 17, 12 mud graauwc Erwten 1*14 a 17, 8 mud vale Erwten f8 a'12, 15 mud bruine Booiicu 112 a 14,4 mud witte Boouen f 14, 8 mud Paardenboon f7 a 8, Mosterdzaad f 10 a 20, Karweizaad f22 a 23, alles per mud, 20 Paarden f 45 a 200, 330 Schapen f 18 a 29.50, 14 Kal veren f9 a 17, 65 Varkens f 12 a 26, 5 Zeugen f 30 a 56, 260 Biggen f 6.50 a 10.50, 65 Kippen f 0.45 a 1.60, 1500 Kipeijeren f 4 a 4.50, 2300 kop Boter f0.62 a 0.70 per kop. 200 mud Aardappelen f2.50 a 4 per mud, 30 manden Peren f 1.30 a 1.60. LONDEN, 22 Nov. Ter veemarkt waren aangevoeld 4181 runderen, 14,657 schapen en lammeren, 159 Kalveren, 160 Varkens. Prijzen zijn Beste Runderen 5/10, Schapen en Lammeren Gf-, Kalveren 4/6, Varkens 6/2. Ondertrouwd: A. C. S K O P P M en H. MATTISEN. Nieuwediep18 November 1869. Algem.eene kennisgeving Heden overleed onze jongste lieveling WILLEM FREDERIK. II. BITTER Genees-, Heel- en Verloskundige. J. L. BITTER—van Damme. Nieuwediep, 20 Nov. 1869. Algemeene kennisgeving x*#. Heden overleed te Amsterdam ons geliefd klein dochtertje ALBERDINA van der MEULEN, inden ouderdom vau 124. jaren. Helder22 November 1869. II. GRIJM. J. GRIJMvan Broekhuizen. Bodemerij op het Engelsche SCHOONER BRIKSCHIP ANNAKapt. Rob. Dart, gebouwd in 1865, groot 3U5 Ton Nederl.liggende te Nieuwediepbestemd van daar naar Provide?icein Noord-Amerika. Aanbiedingen met opgaaf der hoegrootheid van premie, worden ten spoedigste gevraagd ten kantoren van de Heeren DUINKER GOEDKOOP en van den Notaris W. J. Hl DDE BOK, te Nieuwediep, Gein. Helder.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3