NIEUWS TL! DTNGEN. hoorzame dienaren altijd de Italiaansche bisschoppen voor zich bij alle stemmingen, en de reden daarvan is dezelfde als tij dens het concilie van Trentebijna alle Italiaansche bisschop- //pen werden om hunne armoede door den paus onderhouden, //bijgevolg stonden zij in de soldij van den H. Yader. Niets //werd aan de beslissing van het concilie onderworpen, tenzij //door den mond der legaten; niets werd voorgesteld dat niet //eerst naar Home was opgezonden, om van daar de noodige //instructiën te ontvangen; dus bleef alle beslissing in de //magt van den paus en zijne legaten. //Het onderzoek der voorstellen en de ontwerping der be- //sluiten, was aan drie commissiën toevertrouwd, waarvan elke //een legaat tot voorzitter haddaarom kon men ze naar be lieven kneeden." "Verder zegt hij, niet minder opmerkelijk: //Men moet op elk millioen katholieken een' vértegenwoor- //digcr kiezen; hierdoor wordt de gansche katholiciteit niet malleen gelijkelijk vertegenwoordigd, maar ook het merkteeken //van een nationaal (Italiaansch) concilie weggenomen; aan- ngezien het overwigt dat de Italianen zouden hebbendie vzoovele bisschoppen tellen als in andere landen pastoors oj dekens gevo7iden worden "Het ligt in den aard der betrekkingen, dat de bisschop pen, die het verst van de vergaderplaats verwijderd zijn, in //minder getal zich daar heen begeven dan die meer in de "nabijheid wonen. Nogmaals verwijst de katholieke priester naar het concilie van Trente, toen paus Paulus IIL //eene wet maakte, dat de //zaakgelastigden der afwezige bisschoppen het concilie niet //mogten bijwonen, met eene beslissende stem. De beweeg- //reden daarvan was (volgens den schrijver) te zoeken in //het vooruitzigt dat op deze wijze de overgroote meerderheid "van het concilie uit Italiaansche bisschoppen zou bestaan, //die altoos //onverdeeld,1' altoos "eenstemmig" en door de zelfde bedoelingen geleid, allen afkomstig uit één land, '/den //zetel des pausen en der monniken" eene legerschaar zouden //vormen, waartegen de bisschoppen der overige natiën door "hun minder getal en verdeeldheid niet zouden bestand zijn. //Welke ook de redenen moge geweest zijn van de uitsluiting //der zaakgelastigden, zij benadeelden de veraf wonende bis- //sclioppen, deden werkelijk afbreuk aan de gelijkheid en maak- //ten de algemeene uitnoodiging tot eene begoocheling Het is wel bijna onnoodig te zeggen, dat de Civilta tegen deze beschouwing, die zij eene zware beschuldiging noemt, hevig te velde trekt cn het gebeurde bij het concilie van Trente, dat zij niet ontkent, anders toelicht. Wij die de acte van beschuldiging opnamen, gevoelen ons verpligt ook de Civilta te laten spreken: Zij zegtniet bevel om vier gelastigden af te vaardigen, "bekrachtigd door den naam van keizer Karei Y, ging uit //van den onderkoning van Napels, en daartegen verscheen "het verbod van Paulus III, om het protest der bisschoppen //te steunen en te verdedigen. De toespeling, die hier ge- "maakt wordt op het bevel van den onderkoning, de ver spreiding van het pauselijk tegen-bevel alleen in het koningrijk //Napels, en de breve waarin de wettig verhinderde Duitsche //bisschopen van de perssonlijke vertegenwoordiging ontslagen "worden, zijn even zoovele bewijzen, dat de pauselijke veror- //dening alleen de Napolitaansche bisschoppen op het oog had." Met opzet laten wij partijen alleen spreken, ons onthoudende van alle gevolgtrekkingen. Zonder ons neutraal, dat is nie mand kwetsend, standpunt te verlatenmogen wij alleen nog <lit mededeelen: dat onder de katholieken de meening vrij algemeen is, dat de paus altijd een Iialiaan moet wezen. Om welke reden, heeft ons nooit een katholiek, die ons dit ver haalde en dien wij er naar vraagden, medegedeeld. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Nov. 1869. Gisteren is te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, de heer J. E. Manikus, Officier van gezondheid 29 kl. bij de marine. Zr. Ms. stoomschip Soembingkommandant kapt.-luite- nant ter zee jhr. D. Bowier komende van Curar(ao en be stemd naar Hdlevoetsluisis Woensdag morgen alhier als bijlegger binnengeloopen en op de reede geankerd. Tegen den avond heeft genoemden bodem het anker we der geligt en is vertrokken naar Hellevoetsluis. Het état- major is verder zaraengesteld als volgt: luiten, ter zee 2de klasse J. M. H. Bervoets H. A. Sïrks C. H. de Goeje en A. P. J. Prackersoffic. van gezondheid 2de klasse W. Uitteloffic. van admin. 2de klasse A. J. M. Huart en adj. administr. A. Yermeuleu. Yoordragt in 't gebouw aan de vischmarkt alhier, op 'Dingsdag avond aanstaande"s avonds 7 ure, door den godsdienstonderwijzer J. Rinner. Onderwerp: A Ware geloof." Bij de op jl. Dingsdag gehouden herstemming ter verkiezing van één lid van het kiescollegie der Herv. Ge meente is de heer J. Riuner met 236 stemmen gekozen. Op den heer J. Damman zijn 129 stemmen uitgebragt. £r zijn 371 kiezers opgekomen. 6 stembriefjes zijn van onwaarde. Opbrengst van de verpachting, bij inschrijving den 25- November 1869, door den ontvanger der Registratie en Do meinen te Helder gehouden, voor zes jaren en vier maanden Perceel 1. Het Rijkspon tv eer, over de koopvaardersbinnen haven nabij de groote schutsluis te Helder, aan de heeren A. en L. Klein timmerlieden te Helder voor f4«00 'sjaars. Perceel 2. Het veer aldaar, bij de werf van de heeren Zurmuhlen en Taylor, aan den heer J. A. Leuring te Hel der voor f205 'sjaars. De heer Kinsbergen deelt ons mede, dat hij door verschillende personen is uitgenoodigd geworden, om eene Volksvoorstelling te geven, en dat hij voornemens is, daaraan Zondag a. s. in het lokaal Tivoli te voldoen. (Zie advertentie hier achter.) Yan wege de gunstige reputatie die deze prestidigi- tateur zich hier Zondag jl. heeft verworven, door zijne on begrijpelijke toeren, alsde punschfabriek; de wonder-casette de bruidkrans, de wonderflesch, de onuitputtelijke hoed en vele anderen, is te verwachten dat, bij eene entree van slechts 25 Centen, de zaal veel te klein zal zijn. Door den heer Yictor Driessens eii zijn gezelschap is hier gisteren avond een geheel nieuw oorspronkelijk too- neelstuk opgevoerd, getiteld, Oom Bankman. De heer Driessens was in de vervulling der titelrol weder regt op zijn plaats; ook de overige personeD, toonden volleerde acteurs en actri ces teziju, en onder eene uitmuntende leiding te staan; daar zij door hun spel zeer veel hebben bijgedragen tot het succes dat dit stuk ten deel viel. Het nastukjeBen Ma?i te Trouwenis zeer geschikt om de lachlust optewekken, vooral bij het de natuur zoo getrou welijk nagebootste spel van den heer Driessens, en de groote verdienste van Mevrouw Yerstraeten bij de vervulling van vijf verschillende karakters. Het publiek betooude door herhaalde applaus en terug roeping van het optredend personeel, aan het einde van beide stukken, dat men zich uitstekend geamuseerd heeft. Door het Eugelsche gouvernement zijn geldelijke be looningen toegekend aan de bemanning van de reddingboot te Zandvoort, alsmede aan de manschappen belast met de behandeling van het vuurpijl-toestelen wel ter zake van liet redden der geheele bemanning van het op 13 Septem ber jl., in een hevige N. W. storm, bezuiden Wijk aan Zee, gestrande Engelsche schip Appillinakapitein J. Juell. De namen der manschappen zijn als volgt Leendert Koning, schipper; Klaas Paap, Jan Kusman Pieter Kollenberg, Christiaan YisserCornelis Zwemmer, Willem Draijer, Cornelis Koper, Rokus Koper, allen roeijers Jan Hollenberg vuurpijl rigter; Coru. van der Mije assistent en Gerrit Draijer assistent. Ten aanzien van den Dingsdag avond jl. plaats gehad heb benden zwaren brand in de kon. waskaarsenfabriek van den neer Brandon, te Amsterdam, kunnen de volgende bijzonderheden worden medegedeeld. De brand is terwijl het werk in vollen gang was, in eene der bijgebouwen aangekomen. Reeds terstond verkreeg hij een zoo ernstig karakter dat aan het behoud der eigenlijke fabriek met zijne nieuwe distilleerraachines niet te denken viel. Met veel inspanning is het gelukt de ma gazijnen te redden. Ook de bij de fabriek behoorende gas fabriek is een prooi der vlammen geworden. Aanvankelijk bestond er groot gevaar voor gasontploffing in welk geval de gevolgen niet te berekenen waren geweest, en verschil lende gebouwen zooals de bierbrouwerij van den heer Heineken en anderen, groot gevaar zouden hebben geloopen. Men heeft echter, door gaten in de gasketels te slaan, het gas intijds laten ontsnappen. De hooge schoorsteenen zijn blijven staan. Men berekent de toegebragte schade op ongeveer f500,000. Diep te betreuren is het dat door deze ramp ongeveer 600 werklieden tijdelijk zonder werk zijn. Voor circa 2 jaren heeft een minder zware brand in de fabriek gewoed. De schade daaadoor veroorzaakt was thans naauwelijks geheel hersteld. Men vreest dat in het eerste jaar niet aan het hervatten van het werk gedacht kan worden. De brand le verde een prachtig schouwspel op, ;hetwelk door duizenden werd bijgewoond. Een der gedecoreerden bij gelegenheid der onthulling van het nationaal monumentde heer J. J. van Coeverden heeft voor het hem vereerd officierskruis van de Eikenkroon bedankt, omdat hij Diets anders gedaan heeit »dan de vervul ling van een nationalen pligt" Met het oog op de bepalingen vervat in de Zondags wet en op de straffen tegen overtreding daarvan bedreigd hebben Burgemeester en Wethouders te Groningen zoo ook te Harlingenaan de ingezetenen in overweging gegeven om de viering van den avond voor het St. Nicolaasfeestdit jaar niet te houden op Zondag den 5den maar sp Zaturdag den 4en December. Men schrijft uit Parijs 22 November's avonds De uitslag der gisteren en heden alhier gehouden verkie zingen isdat gekozen zijnin het eerste district de heer Rochefortin het tweedede heer Crémieux in het acht ste de heer Arago. In het vierde district moet eene her stemming plaats hebben. 23 November's morgensTegen middernacht was het hier rustig. Gisteren avond bewoog zich eene aanzienlijke menigte op de boulevards en in de stratendoch de hevige

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2