NIEUWSTIJDINGEN. aanstaande concilie trachte te doen inlichten, ten einde de noodige maatregelen te kunnen nemen, die strekken zouden om alle vredenbreuk tusscken staat en kerk en alle religi- euse woelingen te voorkomen. Zóóveel uit een staatsregtelijk oogpunt. Met het oog op hetgeen de wetenschap leert, meent de faculteit te mogen vaststellen, dat staat en kerk twee zelf standige van elkander onaf hankelijke organismen zijn, beiden in doel en middelen verschillend, niet aan malkander onder geschikt, doch veeleer naast elkander staande, om, in hoofd zaak tot hetzelfde, tot het welzijn van den mensch, zamen te werken. Met dit grondbeginsel van wederzijdsche onaf hankelijkheid van staat en kerk, zou het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid in lijnregfce wederspraak zijn. Wijl volgens dat dogma, waardoor ook de uitspraken van vorige pausen bekrachtigd zouden worden, de kerk oppermagtig boven den staat zou geplaatst zijnook het dogmatiseren van de syllabus zou tot jammerlijke gevolgen aanleiding ge ven, immers ook daarin komen bepalingen voor, die duide lijk strekken, om den staat van de kerk afhankelijk te stellen, en mitsdien met regtsbeginselen van den modernen staat niet zouden overeen te brengen zijn. Aan bovenvermelde verklaring van de juridische faculteit, voegt professor von Baijer nog een afzonderlijk votum toe, hetwelk geresumeerd aldus luidtIk acht het ten eenemale onaanneembaar, dat de kerkvaders aan wie de dreigende gevaren niet verborgen kunnen zijn, en wier streven het toch wezen moet om het heil der kerk te bevorderen aan stellin gen hunne goedkeuring zouden hechten, welke, in het grootste gedeelte der katholieke wereld, voor de kerk zelve de nood- lottigste gevolgen zouden na zich slepen. Engeland. Dr. Cumming heeft geantwoord op het jongste schrijven van den paus. Even als de vorige replieken, maakt de pres- byteriaansche predikant ook dit antwoord door middel van den Times openbaar. De schrijver herinnert daarin hoe de paus eerst de protestanten heeft uitgenoodigd om het con cilie bij te wonen, en hoe de Heilige Vader later zich ver- pligt achtte den protestanten het regt te ontzeggen om de dwalingen der r. k. kerk op het concilie te bestrijden; ter- wijl de schrijver voorts constateert dat het laatste schrijven des pausen op hem den indruk heeft gemaakt, dat de H. V. heeft ingezien, te ver te zijn gegaan toen hij de protestanten den pas voor de discussie afsneed. Gelijk te verwachten was wijst dr. Cumming het voorstel des pausen van de hand, om naar Rome te komen, ten einde zijn voordeel te doen met de raadgevingen en inlichtingen van wijze en verstandige l mannen. Die reis zou z. i. nutteloos zijn, aangezien ook Ên- geland kan bogen op het bezit van mannen, even wijs en j verstandig, als die de paus zou kunneu aanwijzen. Dr. Cum ming acht het evenzeer nutteloos het concilie bij te wonen, als het vrije woord er niet geduld wordt. Hij meent dat het nog oneindig verkieslijker zou wezen, om met de reis naar Rome te wachten, tot dat de paus door het concilie on feilbaar zou zijn verklaard, ten einde daarna te verzoeken door den H. Vader ten gehoore te worden ontvangen, om diens onfeilbare uitspraak te vernemen. Maar ook dan zelfs acht dr. Cumming de reis overbodig, aangezien hij aan een onfeilbaren paus niet gelooftdat is een phenomeen, dat op aarde niet bestaat. Wat hij eischt, is te discutiëren over de door den paus veroordeelde dwalingen, terwijl hij zich sterk maakt dan te bewijzen dat die dwalingen eeuwige waarheden zijn, en dat de dogmata, die er door pausen en conciliën voor in de plaats zijn gesteld, even weinig gemeen hebben met de verheven waarheid, als een straatlantaarn met eene aan het firmament fonkelende star. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Dec. 1869. Van de zeer talrijke te dezer plaatse gevestigde ver- eeniging «Ernst en Scherts," hebben zich dezer dagen eenige leden afgescheiden, die, in vereeniging met anderen, een nieuw collegie hebben opgerigt, onder den naam van Harmonie.1' Doel en strekking schijnen de zelfden te zijn als die van Ernst Scherst. Aanstaanden Vrijdag avond te half acht ure, zal in het gebouw der vereeniging tot godsdienstige- en zedelijke- •ontwikkeling in de Nieuwstad,als spreker optreden ds. Dyserinck. In ons nommer van 24- November 11. is in een inge zonden artikel vermeld, dat in de Zondagschool der Herv. gemeente alhier, gecollecteerd is, ten voordeele van de weduwen en weezen te Terschelling, de somma van f 14.825. Heden worden wij verzocht te vermelden dat die som door toen afwezige kinderen is aangevuld tot f 16.4-1. Bij eene aanschrijving van den Minister van Marine, zijn bij het korps mariniers eervol vermeld, wegens hunne loffelijke gedragingen bij de militaire operatiën tegen Com- mendah (Kust van Guinea) in de maand Eebruarij 1868: de sergeant H. Overkamp, de mariniers le kl. A. Roggenkamp en 3e kl. C. Link. Naar wij vernemen zijn tot officier van de orde der eikenkroon benoemd de kapitein der artillerie W. C. Hojel, werkzaam aan de K. M. akademie te Breda en tot ridder dierzelfde orde de le luitenant der artillerie I'. H. Usener, thans gedetacheerd in Zweden bij de fabrieatie van zwaar kustgeschut. Men schrijft ons van Terschelling aangaande het aldaar gestrande Engelsche brikschip Ronoldes(in ons vorig nommer vermeld) dat één man der ekwipage bij de stran ding is verongelukt en de overige met de reddingboot van Oostterschelling gered zijn. Voorts, dat van het op 26 Nov. gestrande Noordduitsche schoonerschip Waldemarde ekwipage met de boot aan wal is gekomen, dat het schip wrak is en slechts een klein deel van de lading genever, benevens de tuigagie geborgen is. Tevens wordt ons van daar berigt dat dezer dagen aldaar brand ontstaan is ten huize van mej. P. M. Bolk, winke lierster te Midsland, waarbij de mauufacturen grootendeels verbrand en beschadigd zijn en ook het winkelvertrek zwaar door den brand heeft geleden; de brand werd des avonds ten elf uur door de bewoners en buren ontdekt en spoedig gebluscht, dat wel als een geluk naag beschouwd worden daar anders ligt een groot gedeelte van dat dorp een prooi der vlammen had kunnen worden; gemelde winkel is geassu reerd bij de Tielsche Maatschappij; de schade is bereids opgenomen. Het door de zangvereeniging //Euterpe" te Hellevoet- sluis gegeven concert ten voordeele van de Terscheüiiagscne weduwen en weezen, waartoe goedgunstig de eerste openbare school was afgestaan, heeft ruim f 100 hoven de onvermij delijke kosten opgebragt, en aan velen een zeer aangenamen avond bezorgd. Men schrijft uit Rotterdam 4» Dec. Heden nacht, circa 3 ure, brak er brand uit iu het Bremer barkschip Theoriekapt. Helmers, inhoudende 215 vaatjes petroleum en liggende in het dok bij de petroleum-berg- plaatsen te Pijenoord. ln den aanvang had de brand een grootsch maar niettemin gevaarlijk voorkomen Met de op komst van den vloed wist men het schip van de belendende pakhuizen en schepen te verwijderen, zoodat de brand zich alleen tot genoemd schip bleef bepalen. De brand is ont staan, zoo het schijnt, door dien men de kagchel te hard gestookt had. Op de botermarkt te Meppel is door de politie van wege de regering, onderzoek gedaan naar bet gewigt der stukboter, zoogenaamde Meppeler kluiten. Dit onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat tegen drie landbouwers proces verbaal is opgemaakt, omdat hunne stukken, gewogen zijnde, te ligt bevonden werden. Een harde, maar toch verdiende les een ieder zij op zijne hoede tegen zoodanige bedriege- lijke handelwijze. De concilie-gaven in de Tijd zijn gestegen tot een bedrag van f 8,206.47^-, Die in t Huisgezin tot een bedrag van f395.78. Eenige Amsterdamsche vrienden en vriendinnen van Br:. Houvast:, voegen bij hun giftjen het volgend versje: „De nieuwe Rotter du msche Courant Het Handelsblad en het Vaderland D' Arnhemmer en Frie6che ook daarbij Dau heeft men ze allen op een rij Zij schreeuwen dagelijks om het hardst Schilderen Paus en Kerk op ziju zwartst Dat als men -alles gelooveu zou Men vau Paus noch Kerk meer weten wou Ik verzoek dus eiken Katholiek Verban uit uw huis die slechte kliek: Want als men het eens goed beschouwt Betaalt ge omdat men wordt uitgejouwd, En dat gaat toch wat al te wijd Schenk het dan liever aan Zijne Heiligheid Rome, 30 November. Uit een zeer goede bron kan ik u als zeker meedeelen, dat op het aanstaande algemeene concilie der Roomsch-Katho- lieke kerk de onfeilbaarheid van den paus niet als dogma zal worden vastgesteld. Een groot aantal bisschoppen heeft zich gereed gemaakt om den paus dringend te verzoeken dat Z. H. verhindere, dat op het concilie gesproken worde over dit vraagstuk, waarover in de laatste dagen zooveel in de dagbladen geschreven is. Ook kan ik u nog meedeelen, dat de opening van het con cilie den 8en December des morgens 8 uur zal plaats heb ben en aanvangen met een plegtigen optogt van al de leden, die regtensof bij vergunning eraan zullen deelnemen. Daar na zal de mis gecelebreerd worden op hej altaardat in de zaal van het concilie zal worden opgerigt. Na afloop daarvan zal er gestemd worden over de vraag, of het concilie zal geopend en gehouden worden en ik kan u de verzekering gevendat eenige prelaten zelfs het stelli ge voornemen hebben om tegen de opening te stemmen in dien de qumstie van de onfeilbaarheid van den Paus ook maar ter sprake zou kunnen gebragt worden. Vaderland. Door de gezamenlijke kamers van koophandel en fa brieken in de provincie Friesland is een adres gezonden aan den min. van fin., waarbij wordt aangedrongen op de invoe ring van een uniform-port van 5 cents voor gefrankeerde brievenvoor niet gefrankeerde zou een verhoogd of dubbel port, naar het oordeel der Kamerskunnen worden geheven.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2