(ELDERSCHE COURANT. lïieums- en <ftÖoertentie--6faÖ. Zaturdag 18 December. Negende Jaargang. Zitting van den Gemeenteraad M 893. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 .franco per post «1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. In het nummer van 1 Januarij a. s. zal, als naar gewoonte, weder een naamlijst opgenomen worden van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet opentlijk wenschen uitte brengen aan Tamilie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 centen, ten voordeele der armen van de verschillende gods dienstige gezindheden te dezer plaatse. Ten spoedigste zal in dit blad rekening en verantwoor ding der gelden worden gedaan. Drukloon en papier zullen niet in rekening worden gebragt. Exemplaren der courant, waarin de naamlijst voorkomt, zullen te bekomen zijn a 5 centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opgaven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adresseren aan den uitgever 8. G 1 L T J E 8. Officieel gebcclte. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevondentwee paar Dames MANCHETTEN. De regtmatige eigenaresse kan deze voorwerpen ten burele van den ondergeeeekende terug bekomen. De Commissaris van Politie IIelder, 17 Dec. 1869:A^C. BOONZAJER. iDiet-offiriëeï gcöccïte. Dingsdag 14 Deccmbor 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Hugenholtz wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Aanbeveling van leden voor het Bestuur van het Weeshuis. Worden aanbevolen tot regent de heeren D. de Lange (aftredend regent) en A. Rijkers. Tot regentesse mevrouw Stakman Bosse aftredende regentesse) en mevrouw In 't Velt. Worden herkozen de heer D. de Lange met 12 en mevrouw Stakman Bosse met 11 stemmen. 2). Aanbeveling van leden voor het Burgerlijk Armbestuur. Worden aanbevolen de heeren H. Grijm, G. Moorman, A. Metzelaar, (aftredende leden), J. Jongkees, M. N. de Vries en A. Bas. Worden herkozen de heeren A. Metzelaar, G. Moorman ieder met 15 en H. Grijm met 14 stemmen. 3). Aanbeveling van leden voor de Plaatsel. Schoolcommissie. Het bestuur der schoolcommissie deelt mede, dat in zijne jongstgehouden vergadering gekozen is tot president de beer J. J. Backer Dirks en tot secretaris de heer A. van Voornveld. Voorts worden aanbevolen de heeren L. Jelgersma, J. C. de Buisonjé, J. J. A. Bedloo de Bronovo (aftredende leden), B. K. Boom, W. Ph. de Kruijff en mr. L. J. Bouricius. Worden herkozen de heeren Bronovo met 12, Jelgersma en de Buisonjé ieder met 11 stemmen. 4). Aanbeveling van leden voor het Bestuur der Teekenschool. Bij de ingekomen aanbeveling van het bestuur der teeken school wordt de vraag gesteld: in hoeverre, na de in werking treding der commissie voor het middelbaar onderwijs, de com missie van toezigt op de teekenschool nog noodig blijft. Het antwoord op die vraag van B. en W. is, dat het bestuur der teekenschool thans overbodig is geworden, en stelt alzoo voor aan die heeren een eervol ontslag te verleenen, onder dank betuiging voor de bewezene diensten. De raad vereenigt zich daarmede. Inzonderheid aan het oudste lid der plaatselijke teekenschool, den heer Zur Muhlen, in deze vergadering aan wezig, brengt de voorzitter zijnen specialen dank voor de bij zondere diensten, door dat lid, aan die inrigting bewezen. 5). Benoeming van leden der commissie voor de Strafveror dening. Worden herkozen de heeren de Breuk met 14 en Maalsteed met 12 stemmen. 6). Voorstel van het maximum van onderstand voor 1870. Wordt aangenomen met algemeene stemmen, na voorlezing van het conceptbesluit. 7). Brief van het bestuur van het Weeshuis tot aanstelling van Suppoosten. De gevraagde goedkeuring tot aanstelling van eene manne lijke en eene vrouwelijke suppoost, wordt verleend met 13 tegen 3 stemmen. Tegen stemde de heeren Bakker, Braaksma en Werendlijn Smit. 8). Brief over de begrooting der Schutterij voor 1870. Ingekomen van Ged. Staten een geleidende brief, waarbij gevoegd een door den majoor-kommandant alhier, aan ge noemd collegie ingediend verzoek, tot niet goedkeuring van de door den gemeenteraad ingediende begrooting der schutterij, tenzij de door den majoor-kommandant voorgedragen trak tementen worden toegestaan. De traktementen in kwestie zijn die van den adjudant-onderofficier; door den majoor-komman dant aangevraagd f150.door den raad toegestaan f100. en die van de hoornblazers aangevraagd voor ieder f52. toegestaan f40. De majoor-kommandant voert aan, dat men Gorinchem tot voorbeeld heeft genomen zonder te bedenken dat twee op zoo verren afstandin verschillende provinciën liggende gemeenten niet tot vergelijking kunnen dienen, dat Gorin chem een binnenstadje is, alwaar de levensbehoeften goedkoo- per zijn, dat het bataillon schutterij aldaar 220 man sterk is en hier 330, alzoó meerder werkzaamheden. Dat ook het stellen van het traktement voor de hoornblazers op f 40. in strijd is met het koninklijk kabinet schrijven van 30 Nov. 1828. Voorts dat het onregtvaardig en onwaardig is het mindere te betalen, daar waar men het meerdere verschuldigd is. De Voorzitter brengt in herinnering, dat hij in de vorige vergadering gestemd heeft voor de voordragt van den majoor- kommandant, dat hij dus consequent blijft door ook thans in denzelfden geest te sprekende leden te herinneren dat aan de schutterij geen luitenant-adjudant is toegevoegd, waar door de werkzaamheden van den adjudant-onderofficier ver meerderen, dat door toe te geven, de goede harmonie bewaard blijft, dat de officieren zich die betrekking laten welgevallen, die wel eervol maar dikwijls niet zeer aangenaam is dat het bataillon, volgens de opgave van den kommandant 110 man sterker is dan dat van Gorinchem, zoo dat men kan aannemen, dat die meerdere sterkte met de meerdere uitgave van t 50. compenseert. Spreker stelt alzoo voor op het vorige besluit terug te komen. De heer Graat vindt geene redenen om op het genomen besluit terug te komen, en voegt er bij, dat welbij.de ar tillerie geen luitenant-adjudant wordt toegevoegd, alleen bij de infanterie, alwaar hij meer noodig is voor de instructien die bij de artillerie niet bestaan dat niet alleen Gorinchem. maar ook Alkmaar tot voorbeeld is genomen. De heer de Breuk zegt, dat de toon waarin het gelezen stuk is gesteld, hem niet bevalt en vindt uitdrukkingen als »niet regtvaardig" ten aanzien van handelingen van den ge meenteraad, vrij kras. Voorts verklaard spreker zich tegen het opvoeren der uitgaven. Hij acht het vastgestelde trakte ment voor den adjudant-onderofficier allezïns billijk, de duurdere levenswijze hier of te Gorinchem behoeft niet in overweging te worden genomen, daar de man in zijne bur gerlijke betrekking mag geacht worden een voldoend bestaan te hebben. Spreker meent ook dat de sterkte van 330 man wel alleen op het papier zal bestaan, en meent te moeten persisteren bij het genomen besluit.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1