BEilGERLIM STAM DEU GEMEENTE TEXEL. IlilUÏEliUIKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. minuten en wel tot 127 kilogram, de windrigting was W.N.W. Barometerstand te 1 uur 50 min. 726.0. In het Marsdiep stond het water te 4- ure 1.050 meter boven AP. Z. M. heeft den vice-admiraal J. Boelen, op zijn ver zoek en onder dankbetuiging eervol ontslagen als lid van het hoog militair geregtshof en hem, ter zake van langdu rige dienst, een jaarlijksch pensioen van f 1800 toegekend. Z. M. heeft de kapt. t/z. J. E. de Man, adj. des Konings in buitengewone dienst, bevorderd tot schout-bij nacht en onder eervolle afvoering uit het korps zee-officiereu, benoemd tot lid van het hoog militair geregtshof. Ter zake van langdurigen dienst, worden met 1 Jan. 1870, op pensioen gesteld de kapt.-luits. t/z. A. L. Palm, E. J. Abresch en H. Schokker, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen voor den eerstgenoemde van f1500 en voor de beide laatsten ieder f 1400 de adjunct-administrateur A. M. Montijn, dienende bij de zeemagt iu O.-I., wordt op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Met 1 Januarij 1870 wordt in dienst gesteld te Helle- voetsluismet bestemming naar de Kust vau Guinea, Zr. Ms. schroefstoomschip 8e kl. Hel Loowaarover het bevel wordt opgedragen aan deu kapitein-luitenant t/z jhr. D. Bowier. De verdere etat-major zal bestaan uit den luitenant t/z 1" kl. C. E. Uhlenbeck, le officier; de luitenants t/z 2e kl J. C. A. Wissel, A. E. J. Erackers en C. L. de Jong; den officier van gezondheid 2C kl. dr. J. F. Manikusden offi cier van administratie der 2e kl. E. Canneman en den scheeps klerk J. Mets. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen, te Oldeberkoop, H. van Goudoever, thans te Texel; te Texel, jhr. J. A. Wichers, surnumerair en commies ter directie te Arnhem. Z. M. heeft met ingang van 1 Januarij 1870, ter ver vanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet her kiesbare leden van de geneeskundige raden tot leden dier raden benoemd: o. a. voor Noordholland: dr. G. N. Allebó te Amsterdam; dr. W. J. F. Nuyens te Westwoud; dr. J. van Geuns, hoogleeraar te AmsterdamG. J. van Hoolwerff Jr. apotheker te HoornD. Pas, oud-apotheker te Arasterdam en tot plaatsvervangende leden: dr. C. E. Heynsius te Am sterdam; dr. C. J. de Lange te Alkmaar; dr. J. W. Guuning, hoogleeraar te AmsterdamJ. Polak, apotheker te Amster dam; W. Stoeder, apotheker te Amsterdam; dr. P. J. Holl- man te Edam. Het Staatsblad bevat het besluit van den 8n December 1869, houdende vaststelling van den vorm van het plakzegel voor handelspapier. Art. 1. Het plakzegel voor handelspapier is van regthoe- kigen vorm en heeft eene lengte van vier en veertig milli meters, bij eene breedte van twintig millimeters. Het is parelkleurig en voert in het midden een medallou, bevattende op een witten grond 's Rijks wapen, omgeven van een eiken- en een oranjetak, onder het wapen met el kander vereen igd. Het wapen met de takken is van eene blaauwe kleur voor de zegels van f 5. in hoofdsom en minder, en vau eene roode kleur voor de zegels boveu f 5. in hoofdsom. Zoowel boven als onder het genoemde medallon is het bedrag van het zegelregt in hoofdsom in zwarte kleur uit gedrukt op een grond, waarop iu mikroskopische letters ette lijke malen het woord plakzegel voorkomt. De buitenrand van het zegel bevat de woorden Plak zegel. Koningrijk der Nederlanden. Art. 2. Dit besluit treedt in werking den 1 Januarij 1870< Door den Minister van Einantiër. is bepaald dat voortaan alle brieven, zoowel gefraukeerde als ongefrankeerde, zwart in plaats van rcod, zooals sedert geruimen tijd ge bruikelijk was, zullen gestempeld worden. Men hoopt daar door de dikwerf geuite klagten van onduidelijke dagstempels te voorkomen. In het Volksblad van den hoogleeraar de Bosch Kemper leest men //De voorzitter van de Tweede Kamer tracht, door tel kens avondzittingen te doen houden, te maken, dat de dis- cussiën over de begrootingswetten afloopen ter bekwamer tijd. Loffelijk moge zijn bedoeling zijn, naar onze overtuiging zal het middel weinig baten, en ook groote nadeelen voor de discussie te weeg brengen. //Het kwaad schuilt elders. De Tweede Kamer verliest te veel het karakter eener volksvertegenwoordiging. Zij ont aardt meer en meer in een regeringscollegie, waarin al de leden spreken en stemmen, alsof zij deskundigen waren. Uit het oogpunt van een volkomen onderzoek worden de zaken somtijds nog te weinig besproken en door een groot aantal niet-deskundigen beoordeeld. Maar wie zal daarin verandering brengen, tenzij de publieke geest verandere De heer vau Motman, te Marrum, heeft onder dag- teekening van 6 dezer het volgend adres opgezonden aan den Koning //Nadert door deze met den meesten eerbied tot Uwe Majesteit E. C. G. van Motmante Marrumprovincie Friesland, en heeft hij de eer aan Uwe Majesteit te ken nen te geven //dat zijn onvermoeid streven thans met den gunstigsten uitslag is bekroond, en hij eene machine in het groot heeft doen vervaardigen, waarvan het resultaat is, dat deze de kracht van den stoom verre overtreft\ terwijl bovendien bij de noodige en betrekkelijk geringe krachts-aanwending niets daarvan nutteloos behoeft verloren te gaan; //dat een locomotief, naar zijn model, van 10,000 kilo- gramme?/, oneindig meer trekken en sneller zal werkenzoo dra hij in zijn volle kracht is, dan een van 50,000 kilo grammenterwijl in evenredigheidde moeite afneemt bij zwaarder gewigtom de machine in beweging te brengen "reden waarom hij het waagtzijne belangen tevens die van 't algemeen nogmaals bij Uwe Majesteit aan te be velenen Uwe Majesteit met vorigen eerbied verzoekt, een onderzoek van deskundigen te willen doen instellen vaartoe voortaan de gelegenheid bij hem is opengesteld". Men schrijft uit Alkmaar 15 Dec. Heden morgen arriveerden hier, en zijn bij den spekslager G. Levert gelost, twee bijzonder zware varkens, Het kleinste daarvan is twee meters lang en weegt 325 kilo, het grootste weegt ongeveer 375 kilo. Zij genoten hun goeden tijd bij P. Lenge in het buiten veld en liggen nu bij genoemden slager te pronken, om inet het einde van dit jaar den weg van alle vette varkens te gaan. Zij zijn van Engelsch ras twee jaren oud, zuivere varkens, fijn #en vlug. Voor eenige dagen werd te Alkmaar eene dienstmaagd in hechtenis genomen wegens opligterij. Zij had zich ver oorloofd allerlei snoeperijen op naam harer meesteres te 'halen. Toen deze kort daarop de rekening ontving en die weigerde te betalen, zeide de meid, dat zal de heer R. wel doen, die er mij op getrakteerd heeft. De meesteres, die aan de waar heid vau 't verhaal twijfelde verzocht genoemden heer even ten harent te komen. De meid bleef echter tegenover hem volhouden, hetgeen zij gezegd had en voegde er nog bij, u hebt mij zelfs ook uw portret en een gouden ring gegeven. Toen men haar gelastte die voorwerpen te tooneu, zeide zij het portret verscheurd en de ring verkocht te hebben. De heer R. heeft de zaak ln handen der politie gesteld. Op 't buitengoed Boschwijk bij Zwolle is een lijk gevonden, onder zand en bladeren verborgen. De justitie heeft zich bereids derwaarts begeven. Uit haar onderzoek is ge bleken dat het lijk reeds verscheiden maanden daar gelegen had en dat men hier aau zelfmoord heeft te denken. Gister namiddag heeft in de beetwortel-suiker-fabriek te Dordrecht een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eene ar beidster aldaar, Rijka Kroon, 50 jaren oud, is namelijk met de beide beenen tusschen een der machines geraakt, waar door het linkerbeen boven den voet is gebroken, het reg- terbeen vreeselijk ontveld en de voet ontwricht. Zij is ou- middelijk naar het gasthuis vervoerd, waar men hoopt haar te kunnen herstellen. Zij is de verzorgster harer 84-jarige moeder. Voor eenige dagen is, onder de gemeente Gangelt cloor eenige werklieden eene monstrans gevonden bij 't uitrotten van kreupelhout. Een gedeelte, waarin de H. Hostie wordt bewaard, is van zuiver goud, even als de twee engelen, de H. Josef, de moeder Gods en het kruis als kroon; het overige is van zilver. Volgens een te Scheveningen ontvangen berigt, zou eene der haringschuiten van den heer M. M. Teeuwisseu, stuurman Jan Leendert vau der Zwan, bij of in de haven van Yarmoutn zijn gezonken, maar de bemanning zich neb ben kunnen redden. De schade, die de reeder te lijden heeft, niet alleen door het verlies van zijn vaartuig, maar ook wegens de lading haring, welke aan boord was, is des te gevoeliger, naardien de visschers vóór dat zij huiswaarts keer den, buiten noodzaak, de haven waren binnengeloopen. Het stoomschip JEuphrales, te Bombay binnengekomen, rapporteert den 12 dezer over een walvisch te zijn heenge- loopende schok was zoo hevig, dat het schip van voren 4- 5 voet oprees en de vaart van het schip voor eenige minuten merkelijk verminderdehet schip liep op dat oogen- blik eene 10 mijls vaart; daarop stoote het voor de tweede maal onder het achterschip, doch bekwam niet de minste 3cliade. Het aantal van hen, die bij de opening van het con cilie in den Sint Pieter waren, wordt geraamd op p. m. 60,000. Omtrent den duur van het concilie zijn de meeningen ver schillend. Enkelen gelooven, dat het in drie maanden kan afgeloopen zijn; anderen gelooven, dat het zes maanden zal duren; maar er zijn. er ook, die er eenige.jaren voor stellen. Te Elorence heeft eene demonstratie tegen het couci- lie plaats gehad in den vorm vau eene hulde aan de na gedachtenis van Savonarola, Pater Gavazzi's uitvallen tegen het pausdom werden met luide toejuichingen begroet. De Romeinsche correspondent van de «Pall Mali Ga- zette" meldt, dat de paus eene amnestie zal verleenen aan veroordeelden wegens politieke overtreding. Zij, die genade erlangen, zullen evenwel gehouden zijn om den Romeinschen staat te verlaten. Er heeft dezer dagen een hevig tooneel plaats gehad tusschen den H. Vader en kardinaal Antonelli. De H. Vader wil, ondanks alle hinderpalen waarop hij stuit, dat het concilie de onfeilbaarheid des pausen tot een dogma zal verklaren, en hij hecht daaraan zoo zeer, dat men voor het behoud van zijn leven vreest, indien het plan van Pius niet wordt verwezenlijkt. Algemeen is men het eens dat de meerderheid der concilie vaders zich zal gedragen naar de wenschen des pausenmaar aan de anderen kant is de oppositie zoo sterk, dat kardinaaL Antonelli eenige dagen geleden getracht heeft, den paus vau zijn voornemen terug te brengen, of althans de behandeling dezer quaestie uit te stellen, aangezien in het tegenoverge stelde geval de gevolgen niet te berekenen zouden zijn. De paus bestreed de argumenten van den kardinaal en werd daarbij ten laatste zoo driftig dat hij uitriep: «Zwijg. Gij zijt een diplomaat en geen theoloog. Bemoei u met die zaken, waar van gij verstand hebt." Kardinaal Antonelli is zeer verbitterd; na die scène is hij niet meer ter audiëntie bij den paus toegelaten. - Volgens het «Journal de Liège, heeft de militaire over heid in Belgie soldaten gedesigneerddie ter beschikking staan van de postkantoren in de verschillende groote steden, om, tegen belooning, hulpdienst te doen bij gelegenheid van den nieuwjaarsdag en eenige daarop volgende dagen, omdat in dien tijd van het jaar de postkantoren overladen worden met werkzaamheden. Te Christiana is het volgende verhaal in omloop Eene vrouw aldaarhad door allerlei listen en streken aan haar man, die vrijmetselaar was, het geheim der orde ontlokt. Vervuld met het plan om haar echtgenoot aan dit* vreeselijk genootschap te ontrukkenijlt zij voort naar den grootmeester, vertelt hem, dat de «broeder" haar alles heeft meegedeeld en eindigt met de bede«geef mij mijn man te rug"! De grootmeester ontvangt haar in eene zaal geheel met zwart behangen. Hij doorsteekt het portret van den broe der met de woorden: «uw man is geen vrijmetselaar meer". Toen zij te huis kwamvond de rampzalige vrouw het lijk van haar echtgenoot door een dolk doorboord, juist op de plaats waar de gi'ootmeester het getroffen had. Zij werd krankzinnig van smart. Tot onze verwondering heeft noch de Tijd noch het Huis gezin deze tragische historie tot dusverre medegedeeld. Van 2—10 Dec. 1869. GETROUWDGc-cne. ONDERTROUWD: Comelis Mets en Jannetje Vlas. GEBOREN Maarije, dochter van Jan Daalder en Hijltje Geus.Jantje, dochter van llendnk Spigt en Grietje Brasser. Beatrix Maria, dochter vau Teunis Koning cn Geertje Dekker. Lammert, zoon van Willem Kaan Heiulrikje Kalis. OVERLEDEN.- Cornelis Kikkert, 81 jaren. Klaas Bakker, 25 jaren, zoon vau Jacob bakker eu Marrctje Kikkert, overleden te Batavia. Har retje Remmers, 31 jaren, gehuwd met Jau Bruin. Van 1 15 Dec. 1869. ONDERTROUWD: P. Kool en G. Visscher, weduwe. P. Micliielsen, weduwnaar eu A. Mctzelaar, weduwe, te Wieriugcrwaard. J. Keuris cn A. Keppel. GETROUWD W. Prans, te Warmenhuizen, en E. Marecs. GEBOREN: Haartje, dochter van S. Bruinen M. Breed. Haartje, dochter van W. Hul en G. Leijen. Pieter, zoou van P. de Jong eu C. Jonker. Pieter, zoon van T. Kooij cn T. Kapitein. Jacob, zoou van S. de Wit en E. Harp. Jacob, zoon van J. Los eu M. Zwart. Geertje, dochter van A. Kater en A. Slikker. Jan Dirk, zoon van R. Keppel cn A. Cornelissen. OVERLEDENJan, 19 dagen, zoon van A. Geel en A. Rietvink. Trijntje, 20 jaren, dochter vau A. Kwak en J. Blom. Jan Constant, 54 jaren. Pieter, 2 maandeu, zoon van C. Constant en EVeer. Petrus, 11 maanden, zoon van L. Gootjes en M. Smits. Anna Christiua Mar- garetha Zicpcke, 50 jaren, echtgcnoote van L. D. Kunst. Jacob, 5 jaren, zoon van P. Schotvauger en M. Vennik. M A K K T B E R I G T E N. SCHAGEN, 16 Dcc. 4 Paard f 30 a 50, 2 Hagere Gelde Koeijcu fl 10 a 150, 1 Vaars f130, 8 Nuchtere Kalveren f7 a 15, 500 Hagere Schapen f 16 a 24, 460 Velto Schapen f24 a 32, 3 Bokken en Geiten f 3 a 12, 30 Magere Varkens f 14 a 22, 20 Biggen f 10 h 13, Konijnen 20 a 75 ets., Kippen 50 a 130 ets.. Eenden 40 a 75 ets. Boter f 0.77^ per kop of f 1.03 per NP. Kaas, 17-g a 25 et. per NP., Kipeijeren f 4 a 4.50, per 100 stuks. PURMERENDE, 14 Dec. Aangevoerd 113 stapels Kleine Kaas, 3 Middelbare. Boter. Van f 1.tot f 1.10 per Ned. pd Gemidd. f 1.05 per Ned. pd. Aangevoerd 90 rundereu. Vette Koeijen was ruimer keus eu Üaauwer handel, hierdoor de prijs ook iets lager; Geld- en Tijdkalfkoeijen gaan redelijk ving vau de hand. 19 Paarden. 50 vette Kalveren. Prijsvan 75 tot 95 ct. per NP. Han del stug. 57 nuchtere Kalveren. Prijs: van f 7 tot 16 per stuk. Handel stug. 93 vette Varkens, van 49 tot 54 Cents per NP. handel matig vlug. 6 magere varkens vau f 15 tot 25, en 160 biggen van f8 tot 12. Handelma- tig vlug. 1369 schapen en lammeren. Vette schapen mindce vlug, de prijs lager. Overhouders werden wekelijks ruim aangeboden, gaan niet vlug, maar duur van de haud. 904 Ganzen f 3 a 3.50, 265 Zwanen f 7-50 a 9.50 per stuk; 8 mud Peren f3 per mud; Kipeijeren f5.50 de 100 stuks.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3