HELDBRSCHE COURANT. Jlteums- en Woensdag <flÖoertentte--6faÖ. 29 December. M 896. Negende Jaargang. 1869. Scheepvaart op de Zuiderzee. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 ïranco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. In het nummer van 1 Januarij a. s. zal als naar gewoonte, weder een naamlijst opgenomen worden, van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet opentnlijk wenschen uitte breugen aan Familie, Vrienden, Bekende Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 centen, ten voordeele der armen van de verschillende gods dienstige 'gezindheden te dezer plaatse. Ten spoedigste zal in dit blad rekening en verantwoor ding der gelden worden gedaan. Drukloon en papier zullen niet in rekening worden gebragt. Exemplaren der couiaut, waarin de naamlijst voorkomt, zullen te bekomen zijn a 5 centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opgaven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adresseren aan den uitgever 8. 6 I L T J E 8. Het nommer van ZATURDAG a. s. •waarin de Nieuwjaarsgroet wordt opgenomen, zal ZATURDAG MORGEN in plaats van VRIJDAG AVOND worden uitgegeven. Namen kunnen nog worden aangenomen uiterlijk tot DONDERDAG AVOND 6 ure. Officieel pi'brclti'. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER Herinnert bij deze de schippers der binnen-vaartuigen aan het bepaalde bij art. 8 van 's Konings besluit van den 2 Mei 1863 (Staatsblad No. 52), luidende als volgt: »Zeil- of Stoom vaartuigen, geene zeeschepen zijnde, op reeden, stroomen, of in het vaarwater ten anker "liggende, voeren alleen aan den grooten top een hel- «der wit licht." Vermits het gebleken is, dat door tal van schepen dit voor schrift of geheel niet, of slechts ten deele wordt nageleefd, waarvan onvermijpelijk ongevallen het gevolg zijn, die niet alleen de overtreders van die bepaling, maar ook andere schepen treffen, worden de betrokken schippers met den meesten ernst aangemaand aan bovengemelde bepaling stiptelijk te voldoen. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder. STAKMAN BOSSE, Burgemeester, 27 December 1869. L. VERHEY, Secretaris. EERSTE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. OPKOGPIKU TER IKSCHRIJVIil'O. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, vau 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij a. s. hun 19de jaar zijn ingetreden, vevpligt zijn zich ter inschrijving? voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij a. s. Zij die zich na den 31 Janu arij, doch vóór den 31 December 1870 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f25 tot f 100. En dat zij, die eerst na liet intreden van hun 19de jaar, doch voor liet volbrengen van hun 20ste jaar, ingezeten-worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44) luidende art. 8 dier wet aldus „Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa heb ben gewoond. „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan het bestuur hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. Nederlanders zijn: gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste achttien maan-' den hunne woonplaats binnen het Rijk in Europa hebben géhad." „Nederlanders, die tor zake van 's lands dieust in een vreemd land wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. De bepalingen vaD ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, gelden alleen voor zooveel betieft de onderwerpen in die wetten behandeld. 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Jan. a. s. gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling behoorende tot eeu Staat, waar de Nederlander niet aan de vcrpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigbeid het beginsel van weder- kcerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie uiet wordt ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. De iu eeu vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van eeu vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake vau 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze over leden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont - 2.' Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont 4. Van den buiten 's lauds wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen, dezer gemeepte, die in dezen jare den lSjarigen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1851, op den eersten Januarij 1870 huu 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der Gemeente, op den 3dcn of een der volgende da gen van de maand Januarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezeteu worden en dus mede verpligt zijn zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezeten: Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude ver- meenen te hebben, de aangifte ter zijner beschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming vau onaangenaamheden, welke voor de ingeschreve nen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van naam of uit eene onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen, een Extract uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregeD. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 10 December 1869. L.VERHEY, Secretaris. jSfet-offiifëel geücclte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 28 Dec. 1869. Even als gepasseerde jaar hebben de kinderen van de verschillende Zondagscholen hier ter plaatse, op de kersdagen, en ook gisteren, feest gevierdkersboomen zijn tot dat einde opgerigt voorzien van verschillende soorten kindergeschenkjes, die als prijzen zijn uitgereikt. Bij enkele van die inrigtin- gen zijn aan de ineerbehoeftige kinderen kleedingstukken uitgereikt. Z. M. heeft aan den heer J. A. van Viegen, eervol ontslag verleend als commies der posterijen van de 2e kl. - Z. M. heeft het in der tijd aan den heer W. baron Mulert, directeur van het postkantoor te Leeuwarden, ver leende pensioen, vastgesteld tot een bedrag van f1441.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1