steld, en bragt haar, vergezï wouing. De. naam van djf ■maatregelen de vrouw "J danken, is J. de Wit,j maatschappij alhier. De zangvereenj^^^^^^PPPP^HirZondag avond vergast op ejÉpP^^^^^^7De uitvoering der ver schillende nommers getuigde van eene onverpoosde liefde tot de kjin^"c4j!"]fi1Zonderheid verdient de uitvoering van de 42® P&fm een woord van lof; de daarin voorkomende so- p!l¥an-solo werd door eene jeugdige dilettante met eene zeer liefelijke en veel belovende stem voorgedragen. Niet minder mogt de tweede afdeeling, bestaande in de cautate: der Osler- morgende algemeeue toejuiching wegdragen. Dit uitvoerig ■stuk, met zijne talrijke solo's, trio's en kooren, was met eene juistheid ingestudeerd, die de bewondering van kunstkenners weg mogt dragen. De goede leiding van een verdienstelijk di recteur, komt bij dergelijke stukken sprekend aan het licht. De heer van Leeuwen, die zich dien avond deed hooren als solist op de cornet a piston, wenschen wij geluk met de welgeslaagde uitvoering zijner beide solo's. Vooral bij de •uitvoering van het tweede nommer Fantaisie et Variations sur le Carnaval de Venisetoonde de heer van Leeuwen zijn instrument volkomen meester te zijn en een uitstekend embouchure te bezitten, hetwelk hem ten volle aanspraak geeft op den naam van artist. Door den heer J. F. Groen werd na de pauze gezongen een ^vredevTensch" bij den aanvang van het jaarwaarvan wij de woorden hier laten volgen Het oude jaar vlood ijlings lieen Langs*'s werelds levenszee; Het nieuwe jaar, pas ingetreên Schenk' -voorspoed, heil en vree Den V o 1' s t en 't Vorstelijk gezin Vivat Oranj' hoezee 'Weuscht ook de mond, maar 't hart stemt in-: Steeds glorie heil en vree Die 't schip van staat met vasten hand Besturen lieil en vree 1 Bewaar o God 1 ons Vaderland Zij daaglijks ouze beê. Wij wenschen aan den Helder meê Vooruitgang met den tijd 'Dat hier de zeevaart: welvaart, vree, Als vruchtbre gaven spreid' En waar het levensvragen geldt "In zaken, als 't adres Wij wenscheu, dat de krant ras meld' ,,Het heeft een goed succes U allen, elk in zijnen stand Geldt ouzo wensch ook meê •Zijt sterk van geest en vast vau hand Smaakt voorspoed heil en vree -Cecilia-, aan wie dit koor Zijn dienst heeft toegewijd, ■Zij lichte ons in 't schoone voor, En 't goede te allen tijd Bij den wensch van den heer Groen, ten opzigte van Ceciliavoegen wij zeer gaarne de onze dat zij in liefde tot de kunst steeds wassen en toenemen moge. Z. M. heeft bevorderd tot officier van gezondheid 29 kl. de officier van gezondheid 3° kl. bij de marine J. van Lifch Harrebomée opzijn verzoek eervol ontslag verleend aan den luit. t/z 2ekl. H. C. Juta, eu bevorderd tot luit. t/z 2° kl. de adelborst le kl. E. Voetelink. Zr. Ms. schroefstoomschip 3e kl. Het Loois Zatur- dag 1 Januarij jl. te Hellevoetsluis in dienst gesteld onder bevel van den kapt.-luit. t/z jhr. D. Bowier. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer is den 1 dezer te Spezzia (Italië) aangekomen. Vrijdag a. s., ten half' acht ure, zal door den heer P. Uurbanus een lezing worden gehouden in het bekende gebouw in de Nieuwstad. Bij Z. M. besluit van 23 December 1869, No. 17, is aan den heer J. A. vau Yiegen, eervol ontslagen ambtenaar der posterijen alhier, een wachtgeld toegekend van f 500. 'sjaars. In de gisteren avond in het lokaal Musis Sacrum gehouden vergadering van officieren der zee- en landmagt en rijks-ambtenarenis met eenparige stemmen besloten, even als dit door de burgerij Is geschied, een adres vau ad- haesie aan de besluiten van den gemeenteraad, in zake de gemeente belastingen, te zenden aan de hooge regering. De aanwezigen hebben bereids geteekend; voorts zal het adres bij alle officieren en ambtenaren circuleren. Aan de N. Midd. Ct. wordt uit 's Hage geschreven: //Van meer dan eene zijde is mij verzekerd, dat de heer Lindo, de incpecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, grooten invloed op den Minister, voor zooveel de school kwestie aangaat, uitoefent. En nu is het bekend, dat de //oude heer Smits" zeer geavanceerde beginselen is to egedaan, zoodat hij, bij al zijn persoonlijk talent en achtenswaardig heid, voor de nationale rigting zeer gevaarlijk is. Volgens mijn berigtgever moet ook over het vraagstuk van het al of niet geoorloofde, om op de openbare school van de on sterfelijkheid als van eene onbetwistbare stelling uit te gaan, de heer Lip do door den Minister zijn geraadpleegd, met het min gelukkig resultaat dat /'de oude heer" het eens bleek met //liet piepjonge Holland." Ook wordt mij bij ver nieuwing berigt, dat de generaal van Muiken niets liever wenscht dan ontslagen te worden. Met moeite heeft men hem bewogen, althans zóó lang in functie te blijven, tot dat de wet op het vestingstelsel zal zijn aangeboden en aan de orde gesteld. Mogt het ontwerp de goedkeuring der Wet gevende Macht wegdragen, dan zal die parlementaire veld tocht de loopbaan vau den grijzen en edelen krijgsheld van /VVaterloo" glansrijk besluiten." Te Schermerhorn is door den gemeenteraad, met groote meerderheid van stemmen, besloten, als maatregel van bezui niging, de straatverlichting met 1 Januarij 1870 afteschaffen. Een niet alledaagsche manier om geld te maken. Van uit Londen of Parijs plaatst men hier in de meest ge- lezene dagbladen eene advertentie, waarbij kantoor-bedienden worden gevraagd op zeer voordeelige voorwaarden e'n uitslui tend om in den handel werkzaam te zijn. Honderden jonge lieden, die wel eens een kijkje buitenslands willen nemen, schrijven daarop en ontvangen ook antwoord. Nu vernemen zij dat zij voor 4 jaren zijn aangesteld, op een aantal voor waarden, als 65 gulden 's maand3, behalve kost en inwoning, geneeskundige verpleging, enz., jaarlijks 14 dagen vrij om een uitstapje te maken, vrije overtogt naar Londen of Parijs, waarvoor zij een bon zullen ontvangen; doch vooraf moeten zij f 10. of de waarde daarvan over maken. Wat dan volgt is te begrijpen. Een ieder wachte zich voor schade. Na een rust van zes dagen hebben de vaders te Rome hun arbeid den 28 Dec. weder hervat, ten einde op Driekoningendag de genomen besluiten kunnen worden open baar gemaakt. De paus zou zich scherp omtrent de on- eenigheid der bisschoppen uitgelaten en gezegd hebben, dat hij, toen hij verleden jaar het ecumenisch concilie bijeenriep, op eene algemeene eensgezindheid meende te kunnen rekenen, dewijl de bijeenroeping overal met vreugde was ontvangen. Het schijnt dus geen twijfel te lijden, dat de paus omtrent de ware stemming der bisschoppen niet juist ingelicht is ge weest, zelfs niet omtrent die der oppositie-leden, welke thans het sterkst op den voorgrond treden; hij schijnt gemeend te hebben, ,dat de nieuwe geloofs-artikelen bij acclamatie zouden worden aangenomen. Yeuillot laat geen middel onbeproefd, om de Fransche bisschoppen voor de zaak der ultramonta- nen te winnen, doch zonder gevolg. De Amerikaansche minister van Marine Robeson heeft een verslag uitgebragt over de Marine, en daarin de kracht der Britsche tegenover de Amerik. oorlogsvloot doen uitkomen. Een der Eng. gepantserde oorlogschepen zou in één dag een geheel Amerikaansch escader kunnen verjagen en welligt ver nietigen. De Unie heeft wel 203 schepen, maar misschien slechts 50 die geschikt zijn om zee te kiezenvan de 43 schepen op de verschillende stations zijn er niet meer dan 18 in oorlog voor den dienst geschikt, zoodat bij een oorlog de Amerik. vloot dadelijk de wijk in de havens zou moeten nemen. Engeland heeft 191 schepen op de verschillende stations en een vliegend escader van geduchte oorlogschepeneen zijner gepantserde fregatten zou een geduchte vijand voor de geheele unievloot wezen. Voor kustverdediging worden de monitors steeds best geoordeeldmaar in volle zee zullen gepantserde fregatten noodig zijn, en de minister wil 10 zulke schepen hebben, voor elk station twee. De Times is natuurlijk zeer verheugd over deze huldeaan de Eng. Marine Proces Troppmaiui. Troppmann 13 veroordeeld tot de straffe des doods. Toen de jury zich 's avonds te negen uur verwijderde, om over het uit te spreken vonnis te beraadslagen en men Tropp mann uit de zaal geleidden, vroeg hij aan den brigadier, die hem vergezelde «zouden ze lang werk hebben met hun zaak jes »Een uur, misschien anderhalf uur," antwoorde de brigadier. «Nu" hernam Troppmann lagchend, «dan zullen we den tijd hebben om nog een partijtje te maken." En toen de gendarme over dien uitroep verwonderd keek, voegde de beschuldigde er bij«Deukt ge, dat 't mij iets schelen kan?" Ge kent mij nog niet. Ik laat mij niet bang makenIk weet, dat ze mij ter dood zullen veroordeelen maar dat zal mij niet beletten, smakelijk te soepeeren en dan wel, dan voorzie ik mij in cassatie. In dien tusschentijd zal men de portefeuille vinden men zal mijn medepligtigen ontdekken, en daardoor valt het gansche proces in duigen. Nadat de voorzitter den beschuldigde had doen weten, dat hem drie dagen vergund waren, ten einde zich in cassatie te voorzien, stond deze laatste op, groette glimlagchend, en volgde zonder eenig blijk van aandoening, de gendarmen. «Pas op," zei hij tot een der agenten, die hem bij den arm vatte «gij knijpt me." Vervolgens liet hij er lagchend op volgen: «Wat zal heel Parijs over mij spreken! Ik wed, dat er heel wat blijde zullen zijn, nu ze weten, dat ik ter dood veroordeeld ben. Mij is 't om 'teven." Op den drempel der gevangenis ontmoette hij den directeur en ver scheidene geëmployeerden en trad stoutweg op hen toe, roe pende «Ik ben ter dood veroordeeld dat had ik wel verwacht. Maar dat is minderDe hoofdzaak is, dat ik honger heb als een wolfik heb sedert van morgen niets gebruikt." Eenige oogenblikken later deed men hem van kleederen ver wisselen hij zal deze niet afleggen, vóórdat zijn laatste uur za/l geslagen hebben. In zijne cel gekomen, wierp hij zich op zijn bed en beerde 't hoofd naar den muur misschien om 'de aandoening te verbergen, die hij niet langer vermeesteren kon.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2