NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 Jan. 1870. In het gebouw aan de Vischmarkt in de Nieuwstad zal op Vrijdag 21 dezer, des avonds ten lialf acht ure, eeue volksvoorlezing worden gehouden door den heer T. Mooij. Dezer dagen is van eene in het Heldersclie kanaal liggende schuit een eind touw ontvreemd geworden daarvan aangifte gedaan bij de politie alhier, is het deze gelukt den dader te arresteren, die met het corpus delicti naar Alk maar is overgebragt, om voor de Arrondissements regtbank teregt te staan. Mede is onlangs een persoon aangehouden die zich schuldig had gemaakt aan ontvreemding van 14 kleine krentebroodjes uit een bakkerswinkel aan de Binnenhaven bedoelde persoon was de schipper van een tjalkschuit, alhier vracht zoekende. Naar wij vernemen is hij niet preventief gevangen gehou den, maar na bekentenis van het feit, tijdelijk op vrije voe ten gesteld. Kleine ontvreemdingen vermeldende, voegen wij hierbij, dat bij een banketbakker een winkeltrommel is vermist, die later is gevonden aan de zeekant van. de steenglooijing en door den eerlijken vinder, die vermeende dat ze daar was aange spoeld, onder beheer is gesteld van den strandvonder. Bij onderofficieren der infanterie alhier in garnizoen bestaat het voornemen om in het begin der volgendec maand eene tooneelmatige voorstelling te geven ten voordeele van de nagelaten weduwen en weezen der in de laatste ramp omgekomene Terschellinger loodsen. Wij hopen dat deze meivschlievende poging eene algemeene ondersteuning moge vinden bij Helders ingezetenen. In de gemeente Helder zijn in het jaar 1S69 gebo ren 833 kinderen van het mannel. geslacht en 376 van het vrouwel. totaal 709. Overleden 178 mannek, 156 vrouwel. totaal 334. Vertrokken uit de gemeente 1687 mannek 557 vrouwel. totaal 2244. Zich gevestigd in de gemeente 414 mannek, 507 vrouwel. totaal 921 personen. Gesloten huwelijken 156. De totale bevolking die op 31 December 1868 19,508 bedroeg, was op 31 Decem ber 1869 18,560; alzoo eeue vermindering van 948 personen. De bevolking der gemeente Callantsoog bestond den 31 December 1868, uit 354 m. en 313 v. totaal 667. In 1869 zijn in die gemeente geboren 8 van het m. en 7 van het v. geslacht, overleden 11 van het m. en 5 van het v. geslacht, levenloos aangegeven 3 van het v. geslacht. In de gemeente hebben zich gevestigd, 12 van het m. en 19 van het v. geslacht, terwijl 21 in. en 29 v. de ge- meente hebben verlaten. De bevolking bedroeg alzoo den 31 December 1869, 342 m. en 305 v. te zamen 647, welke zich in de Godsdienstige gezindheden verdeelde354 Ned. Herv. 88 R. Cath. en 5 Doopsgezinden. Het getal huwelijken was 4. De Minister van Marine heeft medegedeeld dat we derom tijding van de Kust van Guinea ontvangen was, naar luid waarvan de onzen een dorp hebben vernield en èen schitterend succes behaald. Te Amsterdam bestaat eene inrigting die wij weusch- ten dat meer algeoieen bekend ware. Daartoe mede te wer ken achten wij ons een pligt. Wij bedoelen de genees kundige inrigting voor stamelaars en andere spraaklijders •ook voor doofstommen en idioten, gevestigd: Prinsengracht C. C. 514. Het jaarverslag over 1868/69, dezer dagen aan hare leden verzonden, geeft ons weder de sprekendste be wijzen dat zij steeds aan hare roeping //redden -en behou den"" ten volle beantwoord. Onbegrijpelijk is het in welk een kort tijdsverloop verschillende kinderen, die door te sta melen of het moeijelijk en verkeerd uitspreken van sommige letters allerdroevigste wanklanken voortbragten en helaas tot spot verstrekten van hunne makkers aldaar geheel genezen werden. Geachte geneesheeren en professoren hebben deze inrig ting die voor alle gezindheden openstaat dringend aanbe volen terwijl de directeur de heer P. Yntes Kingma tal van verklaringen kan vertoonen van ouders die met dank baarheid erkennen dat hunne lievelingen aan hem het te dauken hebben dat ze voor de maatschappij behouden zijn gebleven. Verdient zulk eene inrigtiug niet meer gekend en gewaardeerd te worden Wij meenen deze vraag hevesti- geud te moeten beantwoorden. Te meer nog daar kinde ren van behoeftige ouders kosteloos worden opgenomen; maar daartoe dienen dan ook de noodige gelden bijeenge- b'agt te worden door meergegoeden. Vrijwillige bijdragen van slechts fl.'s jaars worden dankbaar aangenomen en ieder die f 5.per jaar of meer contribueert, wordt vergund een behoeftig lijder voor het onderrigt aan te bevelen. Mogt ons woord tot opwekking geenszins te vergeefs zijn en overtuige zich ieder belangstellende aan de meergenoemde inrig ting van de waarheid van hetgeen wij tot haren lof vermelden. Het Algm. J)bl. van Ned. komt thans zijne belofte na en zal eenige artikelen geven over de levensverzekering maatschappijen. Nu het tijdperk nadert, waarop de meeste maatschappijen hare balans aan commissarissen ter teekening en décharge plegen over te leggen, heeft die studie tevens hare actualiteit. Het blad noodigt de directien dezer maat schappijen uit, hem een exemplaar te zenden harer laatste rekening en verantwoording, vergezeld van hare tarieven en statuten, als wanneer het gaarne een deel der controle op zich wil nemen. Reeds enkele maatschappijen hebben aan dien wensc-h voldaan, bij andere was men op bezwaren gestuit. //Tot ons leedwezen", zegt de redactie, //moeten wij bekennen, dat de eersten vreemde, de laatste n nederlandsche waren. Als opgaven, die vereischt worden, geeft het A. D. de volgende aan: 1. De aanwijzing op welke basis het reservefonds is berekend, dat wil zeggen volgens welke sterftetafel en tegen welken rentetax 2. de aanwijzing, groeps- en ouderdomsgewijze: a. van de doorloopende verzekeringen b. van die tot een bepaalden leeftijd; c. van de overlevingskassen en uitzet-assurantiën; d. in het algemeen, of zij met of zonder aandeel in de winst zijn aangegaan; 3. het aantal der gesloten verzekeringen en dat der voor stellen, ten blijke hoeveel er zijn afgewezen; 4. het verwaarborgd kapitaal 5. de gemiddelde duur der Joopende polissen 6. het jaarlijksch inkomen aan premien en interesten; 7. het reserve-kapitaal 8. de werkelijk uitgekeerde en nog verschuldigde schade, met opgaaf waar, wanneer eu waarvoor betaald, in verband tot de waarschijnlijk verwachte sterfte. Aan de ijverige pligtsbetracliting van den brig.-maj. der rijksveldwacbt W. v. Kiengeren en den brig.-tit. N. Lamens, gestationeerd te Zutpben is het te danken dat den 9 dezer een arme krankzinnige in de gemeente Voortuit den staat der diepste ellende is verlost. Reeds lang koesterde men ee- nig wantrouwen tegen een boerdie met twee dochters en een zoon een huis bewoonde. Een van die twee' dochters kreeg men echter nooit te zien terwijl steedswanneer naar haar gevraagd werd het antwoord luidde »die is op 't oogen- blik niet te huis." Zondag nu traden genoemde ambtenaren de woning binnen en knoopten eerst een onverschillig gesprek met de bewoners aando eene dochter was als altijd afwe zig. Onder 't spreken echter hooren zij een verdacht geluid, alsof iemand met een keten rammelde. De bezoekers gaan in hun qualiteit op dit geluid af een onderzoek instellen en de Krakauwer gebeurtenis staat in huiveringwekkende werkelijkheid voor hen. In een bedstede of hok ligt op een hoop stroo, waaruit het water sijpelt, een vermagerde vrouw van ongeveer 32jarigen leeftijd, met een ijzeren ketting met groot slot om het naakte ligchaam en verder met een dik touw aan den muur gekluisterdeen pot met water en rog gebrood staat bij haar. Op last der beambten werd de on gelukkige dadelijk ontketend, behoorlijk gekleed en uit de bed stede naar een ander verblijf gebragt, van waar zij waar schijnlijk naar het krankzinnigengesticht te Zutphen zal worden vervoerd. Een geregtelijk onderzoek heeft reeds plaats gehad. Troppmann's voorziening in cassatie is verworpen. Ret dagblad le Rappel heeft in zijne bureaux eene in schrijving geopendom voor Victor Noir een grafteeken op* te rigten met dit opschrift AAN DEN BURGER VICTOR NOIR VEEMOORD door Z. K. H. prins Pierre Bonaparte. Het totaal der eerste inschrijvingen beloopt reeds 1,080 frs. Voor de familie Noirdie zich bij het proces tegen prins Pierre civiele partij wil stellen zalvolgens de Gazette de France Gambetta als advocaat optreden. Anderen evenwel beweren dat Ledru-Rol/indie zich te Parijs in de rol der advocaten zal doen inschrijven in die zaak pleiten zal. Het meisje met welke Victor Noirhet slagtoffer van prins Pierre Bonaparte zou trouwen is eene zestienjarige Kreole. «Drie dagen geleden verhaalt zij zelve «speelden wij wie het eerst zou stervenHij verloor de partij." In de op 15 dezer door het concilie te Rome gehouden vergadering hebben de dekens en legaten zich beklaagd, dab de leden van het Concilie te uitvoerig zijn in 'hun redevoe ringen en daarenboven de discussiën niet genoeg geheimhouden. Meer dan 300 bisschoppen hebben reeds geweigerd om de petitie aan den Paus te teekenen, waarbij verklaard wordt, dat de tijd gekomen is om het dogma der onfeilbaarheid vast te stellen. Verscheiden andere bisschoppen hebben ontwijkend geantwoord. De tegenstanders van het dogma hebben besloten om een contra-petitie in te dienen, als de quaestie aan de orde ge steld wordt in het Concilie. Men gelooft, dat het verschil van meening zoo groot zal zijn, dat liet zedelijk gezag ont breken zal, waarmede alleen dit dogma kan worden doorgezet. De pacht der speelbank te Baden, welke thans 200,000 francs bedraagt, is voor de jaren '71 en '72 op 500,000 fr. gebragt, behalve nog 100,000 fr. voor verbetering en ver- fraaijing van bet badhuis. In 1873 zal zoowel te Hamburg, Wiesbaden en Ems, als te Baden het roulette-spel verboden zijnvan dat tijdstip af zal het badfonds van Baden wel 1 millioen kroonen bedragen en zal het door eene belasting op het spelen niet meer gestijfd behoeven te worden. Te Belfast is zekere Ellen Crogham in 109jarigen ou derdom overleden en grafwaarts geleid door zes harer kin-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2