BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. M1JKE STAND DEK GEMEENTE MÏ~ deren, waarvan de oudste zoon 90 jaar, de oudste dochter 88 jaar oud is. Zij laat 41 kleinkinderen, 32 achterkleinkin deren en 2 achter-achterkleinkinderen na. In den nacht van Dingsdag op "Woensdag is het kloos ter der Augustiner nonnen te St. Pierre Eglise, dep. la Manche, geheel door brand vernield. Te nxiddeu van den puin- en aschhoopen zouden twee nonnen in verkoolden toestand ge vonden zijn. De schade wordt op 600,000 frs. geraamd. «Lieve Julie," zei onlangs een oude professor tot zijne jonge, beeldschoone vrouw, wals ik sterf, dan zult ge rijk zijn; maar zoo ge mij dan ooit zoo zeer vergeten mogt, om u we der in den echt te begeven, dan zal ik uit mijn graf terug- keeren om met mijn koude hand u op uw bruidsbed aan te grijpen." »0, lieve man," was 't antwoord, gij behoeft niet te vree zen; ik verzeker u dat ge niet beleven zult, ooit zulks te zien." »Het verheugt mij, lieve, dit van u te hooren," hernam de oude verstrooide tevreden. Toen een jong Duitscher een bezoek bragt bij eene ge huwde dame in Californië, zag hij een portret van eene on gehuwde zuster dezer vrouw, die in Engeland woonde. Ver rukt over hetgeen hij zag, schreef hij aan deze en bood haar hart en hand aan. Het antwoord was toestemmend. Daar op zond hij aan miss Rowe eene behoorlijke som gelds vóór haar overtogt, haar daarbij de verzekering gevende, dat zij van hare belofte ontslagen zou zijn, indien zij bij aankomst teleurgesteld mogt zijn in hem. De moeder der bruid heeft echter in de jongst verloopen dagen berigt ontvangen van het voltrokken huwelijk. Een minister, die eerst aan zijn kind en dan pas aan zijne portefeuille denkt. Een vriend komt een der nieuw benoemde Ministers van Frankrijk geluk wenschen. Haastig treedt hij den salon bin nen, zet zijn hoed op den eersten stoel dien hij vindt, en loopt, met de beide handen uitgestrekt, op Zijne Excellentie toe »Mijn beste gelukwenschen, waarde Minister," roept hem de vriend hartelijk toe. "Stil, Iaat mij »Wat is dat? Hebt gij er reeds spijt van?" »Ach neenmaar, ziet ge, ge zijt een van mijn beste vrienden en dit is de zaak; ik heb onlangs mijn dochtertje een hondje beloofd, dat ik plegtig beloofd had zoo geleerd mogelyk te makenik ben nu met die educatie bezig. Je veroorlooft me dus. "Zeker maar 't kon erger zijn." »0 ja. Doch als 't lieve kind verdrietig werd ze zou me misschien minder lief krijgen." Zie, dat is een Minister die zeker alle Fransche schoonen aan zijne zijde heeft. Zoo vond ook eens iemand den Minister Buffet met zijne kinderen op den rug, even als Hendrik IV. Iedereen kent die anecdote. Een Spaansch gezant komt bij den Koning ter audiëntie. De Koning rigt zich niet op, maar vraagt: «Zijt gij ook vader, mijnheer »Ja, Sire." "Dan kan ik dus eerst nog de kamer wel eens rondkruipen, alvorens u te spreken." Oude kennissen, die men in zijne jeugd heeft geacht en lief gehad terug te zien op rijper leeftijd wekt aangename herinneringen op en men maakt er zich een genoegen van hen bij anderen in te leiden. Het is dan ook niet te ver wonderen dat onze rijk begaafden Van Lennep, zich in zijn laatsten levenstijd herinnerdehoe »De Pex-poncher's Onder wijs voor kinderen" hem als kind in de hoogste mate had geboeidbesloot dat boek zijnen landgenooteu aan te bieden, geheel op nieuw bewerkt naar de behoeften van dezen tijd. En waarlijk, om jeugdige kinderen op prettige wijze bezig te houden en hun verstand en kennis geleidelijk te ontwik kelen zal men niet gemakkelijk eene betere handleiding vin den. Dit boek verdient eene plaats in ieder Nedei-landsck gezin en velen zullen met genoegen vernemendat daarvan onlangs eene goedkoope uitgaaf is verschenen nu compleet in 3 deeltjes die elk slechts 50 cents kosten zoodat de prijs geen bezwaar kan zijn voor hendie het zich willen aan schaffen Ook ingebonden exemplaren van deze editie zijn verkrijg baar met eene kleine verhooging voor den band. «Ken u zeiven" is eene gulden spreuk, wier toepassing in het leven zonder twijfel de ontwikkeling van den mensch bevorderen kan. In onze dagen vindt die toepassing in ëén opzigt ten minste vele voox-standerswant meer algemeen dan vroeger legt men zich toe op de kennis van den bouw van het mensclxelijk ligchaam. Maar het peilen der diepten van den menschelijken geestvan de aandoeningen en harts- togten de deugden en de verkeerdheden van den mensch zich openbarende in zijn doen en laten is zeker even be langwekkend en nuttig als de kennis van zijn ligchamelijk za- menstel. Daarom vestigen wij de aandacht op een boekdeel], onlangs vex-schenen onder den titel; »De Meuschelijke Na tuur in haar wezen en openbaringen. Vrij bewerkt naar Ch. Dollfusdoor J°. de "Vrieseen boek dat eene in teressante en degelijke bijdrage levert tot dë kennis van het xuensehelijk gemoedsleven en overvloeit van opmerkingen zoo verrassend en waardat zij den lezer telkens aangrijpen en tot nadenken uitlokken. Wij maken onze lezers attent op de advertentie van het bankiershuis Laz. Sams. Cohn, in Hamburg. Het betreft de verkoop van de werkelijke staatsloten, waarvan de winst door de staat gegarandeerd en verloot worden met zulka groote prijzen, dat er geen twijfel is of men zal van heinde en ver hieraan deel nemen. Deze onderneming verdient het volste vertrouwen, aangezien voornoemd bankiershuis '/Gods zegen bij Cohn", door de uitbetaling van millioenen prijzen steeds bekend is. ^(nijejunücu. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. M. <1 R. Verpligt mij s. v. p. door liet opnemen der volgende regelen. Meermalen komen in de Schagcr courant artikelen voor betreffende onzen burgemeester, die het kenmerk dragen niet door zijne vrienden te zijn ge schreven, en door toon en stijl maar al te zeer den toeleg verraden ZEdcl Ach tb. in onze gemeente zoo onbemiud mogelijk te maken. Vooral thans, nu het secretariaat alhier vacant is en het gerucht zegt, dat de heer van Dörnberg daarnaar zal dingen, heeft men in het laatste nommer van ons weekblad weder iets die strekking hebbende kunnen lezen. Ik laat alle onbe stemde cu nevelachtige beschuldigingen, zoonu en dan tegen ZEA. ingebragt, en die het fatsoenlijk publiek naar waarde zal weten te schatten, geheel voor rekening van den schrijver of de schrijvers van de eenigc die duidelijk en telkens op den voorgroud treedt, neem ik acte, het is namelijk die, dat door deu burgemeester, den controleur en rijks-ODtvangcr de belastingen alhier tot eene onbillijke hoogte zijn opgevoerd, Is dat waar! dan staat het hoofd onzer gemeente schuldig aan misbruik van magt eu schennis der regtvaar- digheid, eu verdient hij daarvoor in de publieke opinie te worden gebrand merkt. Maar ik druk hierop Is het waar Want tot nog toe ontbreekt voor die beschuldiging het eene noodige het bewijs Dat sommige ingezetenen verhoogd zijn in de belasting, zegt niets; eerst toch moet uitgemaakt wor den of zij, in vergelijking van anderen, ook te laag waren aangeslagen en dus de genomen maatregel al dan niet regtvaardig was. Eene hatelijkheid omtrent iemand te debiteren of verdenking jegens hem op te wekken, is een evenmin vereerend als moeijelijk werk; het werpen met slijk is eene kunst die zells de straatjongens bij uitnemendheid verstaan. Maar een fat soenlijk mau is gehouduu de waarheid zijner woorden met bewijzen te staven. Zal dit ook door de beschuldigers des burgemeesters worden gedaan Wij zullen zieu. Sc HAGEN, Jan. 1S70. VER1TAS. Alkmaar 1870. Mijnheer Met de plaatsing van het onderstaande zult gij zeer verpligten, velen uwer getrouwe lezers alhier. Is het nu geen vreemd verschijnsel dat meu te Alkmaar met dit zachte winter-wedcr nog zoo vele koude eu bcvrozen harten vindt, is het geeu vreemd verschijnsel dat men te Alkmaar nog zoo zeer in de duisternis zit, dat enkele lichtzoekende vrienden onlangs verpligt waren zich te gaau koesteren in liet aan den Helder stralend Noorderlicht. Te Alkmaar werd de heer Zaalberg door enkele schrijvers en drijvers bij na verbaunen, en te Helder en omstreken ontvingen zij hem met open ar men niet alleen, maar met toegenegen harten. Wat is den Helder in verge lijking met Alkmaar gelukkig, ten opzigte van het maatschappelijk en gods dienstig leven. Daar zetelt de ware vrijheid des gewetens, daar wordt het vrije onderzoek niet belemmerd, daar vloeijen talrijke scharen toe wanneer de man zal optredeu die het ideaal verwezenlijkt om wetenschap cn gods dienst te verzoenen en nu te Alkmaar Alkmaar met al hare geleerden, met al haar advocaten cn meesters in de ïegten, het is bij den Helder in vele opzigten nog een halve eeuw ten ach teren. Een Alkmaarder die zich schaamt. Van 7 14 Januarij 1870. ONDERTROUWD J. F. Hardtraanu kleiuc, scheepskok bij de marine, 52 jaren en J- M. de Vries, 30 jaren. J. H. Moormann, kleermaker, 31 jaren en C. Waltering, 27 jaren, wonende te Hoorn. W. de Roo, zeeman, 29 jaren en J. C. Wentel, 19 jaren. GEHUWD W. F. Bijvoet eu A. M. C. Holtzappel. II. Paul en N. *Diepeting. BEVALLEN; E. A. Stadermann geb. Vroom, Z. T. Jonker geb. van der Wolt, D J. J. Stellens geb. Beets, Z. P. C. Gude geb. Slijboom, Z. C. lliddersma Z L de Haan geb. Klaassen, D. H. E. Flens geb. Bcrendseu, D. G. Faber geb. Sehellinger, Z. J. W. Suk geb Louws, Z. OVERLEDEN G. Vos geb. Vlaming, 42 jaren. F. J. van den Enden, 4 jarenC. van Vuure, 14 jaren. A. Vader, 3 jaren en 9 maanden. P. Blankhoff, 2 jaren. F. Loots, 48 jaren. J. J. Poll, 31 jaren. E. van Doorn, 11 maanden. L. van der Plaat, 3 maaudcu. A. Verhagc, 30 jaren. Ambtshalve ingeschreven 3. Van 1—15 Jan. 1S70. ONDERTROUWD G. Kruijsveld en A. Schagcn. J. Tnin eu A. van Bisselik, te Helder. W. Bosch, weduwnaar en A. HoogschagcD, weduwe. GEHUWD J. A. Sinnege en M. Withoudt. GEBOREN Pieternella Maria dochter van A. van Kooten én G. do Graaf. Dirkje, dochter van G. Keppel en G. Hcijligcnberg. Mettje, dochter van J. E. H. J. Westeuberg en P. Visser. Petras, zoon van P. Bakker en M. Heijblok. Pieterzoon van J. Swarthof en G. Schuijt. Elisabeth dochter van A. Molenaar eji J. Krab- man. Jau, zoon van K. Winden G. Jurij. Jacob, zoon van W. Hee- man en N. Nomes. Jan, zoon van M. Louw en T. Boot. Wijbraud, zoon van W. Schermerhoru en N. Slooteu. Immetje dochter van J. Ham en S. Bierhaalder. Gijs Johannes, zoon van A. Aalbers en D. Cornclissen. OVERLEDEN JacobFloor, 34 jaren, zoon vau D. Floov cn J. Keesman. Cornelis, 6 maanden, zoon van J. Ligtendag eu E. Smits. Melis, 6 weken, zoon van J. Spaans en J. Visscher. Steudcrt Siebis, 93 jaren, weduwnaar van N. Reindcrs. Catharina Rob, 34 jaren, echtgcnoote van B. F. Meijer. Jan, 10 jaren, zoon vau W. Wijber cn S. de Boer. Maartje Nieuweuburg, 80 jaren. Jan, 1 dag, zoon van K. Wind en G. Jurij. Louris, 2 weken, zoon van S. vau Groningen en L. v. d. Stadt. Klaartjc, 6 wekeu, dochter van J. Swaan en J. Zuidscherwoude. Neeltje, 4 maanden, dochter van P. Pronk cu M. Kooij. Adolf Cornelis, zoon van M. F. Wallin en M. Snooij. Geertruida do Graaf, 23 jaren, echtgenoot van A. van Kooten. Levenloos kind vau S. de Vries cn T. Eriks. 271ste STAATSLOTERIJ. Vierde Klasse. Eerste Trekking. No. 2820 en 13588, ieder f 1500 no. 4539 en 18853, ieder f 400; no. 4369 f200; no. 4360, 7731,'.9458, 15370 en 17708 ieder f 100.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3