Een Huishoudster BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. ken Ieren, een worger, twee personen van moord verdacht en een zakkenroller. Ik was hier gebragt, als zijnde, volgens verklaring van den politïe-agent, smoordronken. Zooveel ik kan nagaan want ik had mijn horologie niet meer duurde de geheele zaak anderhalf uur. Vijfenveertig minuten gingen er voorbij tusschen het oogenblik, dat het ongeluk plaats had en de komst van de politie-agent. In de vorige week heeft Eduard Wright, een ontslagen gevangene te Londen, een diné aangeboden aan twee hon derd dieven. De uitnoodiging was aldus gesteld: Ed. Wright zal een soupé aanbieden aan de dieven van het zuidelijk ge deelte van Londen. Toegangskaarten worden afgegeven aan eiken dief die zich in persoon aanmeldt aan het Gospel House. Alleen aan dieven die straf ondergaan hebben, zal een kaart worden afgegeven." De meerderheid der gasten bestond uit zeer jonge men sehen. De meesten waren in lompen en verregaand vuil. Bij het dessert bragt de gastheer een toast uit op de bekeerde dieven en gaf aan al zijne genoodigde een marsje en een shilling om daarvoor iets te koopen wat op straat geveild wordt, en raadde hun aan, het eerlijk handwerk van straat venter uit te oefenen. Onze danslustige landgenooten zullen zeker watertanden by het volgende berigt uit Pittsburgh. Er zou een wals-wed strijd plaats hebben en een fraaije gou den ring was uitgeloofd voor het paar dat de overwinning behaalde. Twaalf paren stonden gereed toen op klokslag van twaalven de muzikanten II Baccio begonnen te spelen en de dans aanving. Vier paren hielden het slechts twintig minu ten vol en verlieten toen, met schande bedekt, het strijdperk. Langzamerhand vonden zij echter navolgers, en kwart over éénen waren er nog slechts drie walsende paren over. Deze hielden het echter goed vol, tot dat kwart over tweeën één dezer van uitputting bezweek en het aan de twee overigen overliet den strijd te beslechten. «Tegen vier uur lezen wij verder konden de muzikanten het naauwelijks meer volhouden het bloed druppelde uit de vingers der violisten." Eerst om vijf uur viel een der dames in zwijm en haar danser volgde dat voorbeeld bijna onmiddelijk. Onder luide toe juichingen werd toen de prijs aan het overblijvende paar uitgereikt. De dames werden daarop, nadat men de schoenen van hun voeten had moeten stuksnijden en al hun ledematen vreeselijk opgezwollen waren, meer dood dan levend naar huis gedragen, en zoowel zij als hun dansers zijn sedert onder geneeskundige behandeling en verkeeren in zorgvollen toestand. De muzi kanten moeten vreeselijk geleden hebben en zullen wel nooit meer bij zulk een gelegenheid optreden. Kracht van het ijs. Bij een dikte van 1012 centi meters (duim) draagt het ijs zwaar beladen wagens. Het duidelijkste bewijs echter voor de sterkte van groote ijsmas sa's, leverde het paleis, dat op bevel van keizerin Anna in 1740 te St. Petersburg werd opgerigt, toen zij een harer hof narren liet trouwen. Dit kasteel had een hoogte van 20 voet, een lengte van 52j en een breedte van 16§ voet en bestond uit twee of drie voet dikke blokken Newa-ijs. Voor dit ge bouw stonden zes kanonnen, die op de draaibank geboord en bewerkt waren, met wielen, affuiten, enz., benevens 2 mor tieren alles van ijs. De kanonnen waren zesponders, die anders 3 pond kruid noodïg hebbenmen nam een half pond en schoot met kleine kogels, die op 60 schreden afstands nog door een twee duim dikke plank drongen. Een gelijke proef werd in 1795 te Landshut in Beijeren genomen met kanonnen en mortieren, geboord uit groote blok ken Donau-ijs. Men schoot daaruit met eveneens uit ijs vervaardigde kogels, o. a. uit den loodregt gestelden mortier met een van 36 lood, die zoo hoog steeg dat zij eerst na 2 minuten nederviel. Het geschut leed daarbij volstrekt niet, en de proeven gelukten zelfs nog toen het begon te dooijeu, wanneer men de stukken van binnen met vloeipapier droogde. Het Londensch blad Aihenaeum heeft in zijn laatste nummer het voorstel gedaan, om alle organisten in Londen op één na te pensioneren. Men kon het grootste orgel van St. Paul met alle andere orgels in de Londensche kerken in electrische verbinding brengen en zoodoende de jaarwedden uitwinnen. Het voorstel, dat misschien wel uitvoerbaar maar niet ernstig gemeend was, vindt tegenspraak in de Poll Mali Gazetter. Dit blad doet daarbij een ander voorstelMen ver- binde in elk voornaam kwartier der stad de piano van de de- gelijkste pianospeelsters door middel van electriciteit met alle andere piano's in het kwartier, dan zou men degelijke huis muziek erlangen en aan vele jonge dames een groote en moei- jelyke arbeid bespaard worden. Een der Fransche bladen stelt voor het tweegevecht te vervangen door de onderstaande methode Op de Koerillen, welker bewoners schatpligtig aan Kam- schatka zijn, duelleert men volgender wijze de uitdager ont vangt van zijne tegenpartij 3 geweldige rottingslagen op den rugvervolgens ondergaat de gedaagde dezelfde operatie. Hiermede gaat men, beurt om beurt, zoo lang voort, tot een der beide strijdlustigen «genade" vraagt of onder de tuch tiging bezwijkt. Men moet het goede voorbeeld altijd volgen ook als Kamschatka het ons geeft. Men beproeve 't eens Die veel eijeren van zijne hoenders wil hebben moet ze voeden met paardenvleesch. Mijnheer Sova, wonende even buiten Parijs, voedde 300 kippen met dit vleesch en haalde in één jaar 25.000 eijeren. In 'tjaar 1855 had hij 100.000 hoenders natuurlijk met een behoorlijk korps hanen en 300 maal 100.000 eijeren. Die hoenders aten dagelijks op 22 paarden. Zoo verhaalt Gerard Estmoi in de ArnTiemsche Ct. SEKTESCHOLEN. «Hoe zwak moet het vertrouwen in een geloof zijn, als de geloovigen vreezen dat hunne kinderen afvalligen zullen wor den, indien niet de schoolmeester eiken dag en bij elke les op dat geloof zinspeelt en het zijnen leerlingen voor oogen houdt. Hoe zwak moet de overtuiging zijn der confessionee- len, nu zij voor alles beducht zijn, wat hun geloof op de proef zou stellen. Die vrees gaat zelfs zéé ver, dat zij geen «ver dacht" boek in handen zouden durven nemen, angstig als zij zijn dat hun geloof daardoor aan het wankelen zou worden gebracht." (Pall Mali Gazette Van 14 21 Januarij 1870. ONDERTROUWD W. J. de Jager, ziekenoppasser bij de marine, 25 jaren en C. W. van Savoijen, 37 jaren, wonende te Rotterdam. 11. J. Mallet, scheepstimmerman, 33 jaren en H. de Ridder, 24 jaren. A. Sok, smid, 28 jaren en S. Lastdrager, 27 jaren. GEHUWD; J. C. Julianus en E. Sluisman. J. J. de Haas en J. van derMeijden. T. Herman en J. J. Balje. J. E. Hardtmanu en J.M. de Vries. BEVALLENII. Lammers geb. Bijl, Z. M. van Steenbergen geb. Smit, D. A. Bak geb. Klip, Z. G. Snel geb. Kriek, Z. A. Noot geb. Noot, Z. M. J. van Haleu geb. Langhorst, D. OVERLEDEN.- H. A. Timmerman, 8 maanden. J. Ludeke, 20 jaren. J. Spanjerdt, 64 jareu. W. H. Mönnichmaun, 22 maanden. L. Leen, 77 jaren. G. D. R. Janssen, 43 jaren. Levenloos aangegeven 2. Ambtshalve ingeschreven 2. Van 1 31 Jan. 1869. ONDERTROUWD Arend Roos, landbouwer, 24 jaren en Barber Kooij- man, 23 jareu. Pieter Mijnderts Schroor, zeeman, 46 jaren en Elisabcth Hankes, 25 jaren. GEHUWD. Arend Roos en Barber Kooijman. Pieter Mijnderts Schroor eu Elisabeth Hankes. GEBOREN: Pieter, zoou van Cornelis Pieters de Breed en Neeltje Klijn Neeltje, dochter van Cornelis van Rees eu Neeltje Dirks Visser. Trijntje, dochter van Jacob Meijer en Aaltje de Boer. Cornelis, zoon van Jan Cornelis Reus en Aaltje Kerstcu. Jetske, dochter van Cornelis Jans Cu pido en Niltje Jemkes Kooijman. Sickc, dochter van Gerrit Ruig eu Vrouwtje Cupido. Neekc, dochter van Cornelis Boune en Grietje Bakker. Trijntje, dochter van Arien IJsbrands de Beer en Aafje Sluijk. Pieter, zoou van Pieter Klaas Kuip en Sibbeltje Pieters Stada. Sipke, zoou van Aricn Jans Droeviger en Vrouwtje Pieters Cupido. OVERLEDEN.- Arie Vermeulen, weduwnaar van Antje Jans Kuijper, oud 77 jaren.Vrouwtje Douwes Smit, ond 78 jaren. Elisabeth Cornelis de Boer, weduwe van Pieter Pieters Pie, oud 81 jaren. Eijtje Cornelis Mink, gehuwd met Leendert Jacobs Stobbe, oud 62 jaren. M A K li T U li IGTE N. ALKMAAR 22 Jan. Aangevoerd 4 Paarden f30 a 120, 2 Koqijen 1' 130 a 170, 21 nuchtere Kalveren f7 a 14, 219 Schapen f 8 a 32, 1 Geit f4, 16 magere Varkens f 12 a 25, 35 Biggen f 11 a 14 50, Boter 62^ a 75 ct. per kop. HOORN, 22 Jan. 13 hectol. Tarwe f8 a S50, hectol. Rogge f33 hectol. Garsfc f 4.50 a 5.25, 113 hectol. Haver f 3 a 4.25, 3 hectol. witte Erwten i'10 a 12, 3 hectol. groene Erwtcu f 13 a 16, 3 hecto! graauwe Erwten f 14 a 16, 2 hectol. vale Erwten f 1120 hectol. bruine Booneu f9 a 13, 11 hectol. Paardenboonen f 7 a 8, Mosterdzaad f 19 a 20.50, Karweizaad f23, alles per hectol. 20 Paarden f 35 a 175, 260 Schapen f 18 a 29.50, 27 Kalveren f7.50 a 14, 55 Varkens f 18.50 a 26, 7 Zeuucn f 30 a 45, 170 Biggen f 7 a 12.50, 50 Kippeu f 0 70 a 1.40, 540 Eenden f 0.70 a 1 30, 4200 Kipeijeren f 4 a 4.50 per 100 stuks, 1950 kop Boter f0.52 a 0.57 per kop. Donderdag 27 dezer vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. ADVERTENTIES. Heden overleed te Zaandamin den ouderdom van ruim 87 jaren, de Wei-Edele Heer W. SMIT, geliefde Vader en Behuwdvader van B. WERENDLTJN SMIT en W. C. SMIT—Kicken. Helder21 Januarij 1870. wordt gevraagd bij een "Weduwnaar meteen klein gezin. Adresfranco onder letters ZZ. bij den uitgever dezer courant. Gelezen hebbende eene Advertentie in dit blad van 19 dezer, van A. KRAAN, waarin deze het een verzinsel van mij noemt dat hij voor mij werkzaam zoude zijnzoo verklaar ik onderge- teekende, dat er wel degelijk eene overeenkomst tusschen Kraan en mij deswege is gemaakt, doch die verbintenis door dezen is verbroken, niettegenstaande door hem van mij hooger salaris was bedongen dan hij van Jufvr, Maas geniet. Jongelieden tot den Krijgsdienst genegen, en geschikt om als i'L AA'ÏSVKSSV &~M GEKS op te tre den, worden alsnu verzocht zich te vervoegen bij den Heer P. SC HEERMAN, in de Vlamingstraat. Winkel24 Januarij 1870. JN. BAKKER.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3