HELDERSCHE COURANT. ïlteums- en Woensdag «ftöoertenUe-öfat). 23 Februarij. M 912. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1870 Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. <$fjrtriM geücelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Roepen bij deze de Ingezetenen op om, zoo zij in hunne belangen wen- schen te worden gehoord over do oprigting van eene Stoommachine tot het zagen van hout door den heer M. W. RUIJGH, Wijk O, No. 161 alhier, te verschijnen aan het Raadhuis der gemeente, op Woensdag den 23 Febru arij 1870, des morgens tnsschen elf en een ure. Geschiedende deze oproeping overeenkomstig de bepaliugen van het Ko ninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 (Steatsblad No. 19). Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 19 Februarij 1870. L. VERHEY, Secretaris. J5i£t-nffiriëcl gcbceltc. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Febr. 1870. Donderdag jl., reeds laat in den avond, werd in een vriendenkring het idee geopperd en met den meesten bijval ontvangen, om ook te dezer plaatse een wedstrijd op schaatsen te houden. Den volgenden morgen werden nog eenige heeren uitgenoodigd en reeds ten 1 ure des middags, werd eene commissie geconstitueerd, waarin besloten werd Maandag (gisteren) de wedstrijd te doen plaats hebben. Het weder deed zich inmiddels niet gunstig aanzien, niettegenstaande dat heeft het feest plaats gehad, onder faveur van krachtige sneeuwbuijen en eene uitmuntende ge legenheid voor voetbaden, waarvau echter meer de toeschou wers dan wel de hardrijders mogten profiteren, daar de baan vrij droog bleef, en de groote spoed, waarmede alles was daargesteld, in aanmerking genomen, bijna niets te wenschen overliet. Door zestien personen werd aan den strijd deelgenomen, waaruit na een hevigen kamp de navolgende personen als overwinnaars wederkeerden, als: D. Wiljouw vau den Helder met den prijs van f 40., A. Sixma van Zwartsluis met de premie van f 10.J. Hoff van Enkhuizen en P. Doll van Hoorn ieder f5. Bij dergelijke wedstrijden, die hier vroeger hebben plaats gehad, werden prijzen en premien immer behaald door rijders die elders woonachtig waren, thans is dit niet het geval en heeft Wiljouw, die voor deze nog nimmer aaneen wedstrijd op schaatsen had deelgenomen, getoond dat ook den Helder in dit kunstvak de zege weet te behalen, tegenover zoovele rijders van elders, waaronder eenige die meermalen prijzen en premien gewonnen hadden. Eere daarvoor aan D. Wiljouw. Trots het min gunstige weder, werd dit feest bijgewoond door duizende toeschouwers, niet alleen op het ijs aan weers zijden van de rijbaan, maar ook langs den wal en op de aan weerszijden liggende schepen, waarop de toegang werd vrij gelaten, verdrong men elkander. Het muziekgezelschap //Concordia" had zich mede op een der vaartuigen opgesteld en liet zich van tijd tot tijd hooren, niet weinig tot opluistering van het feest. De uitreiking der prijzen had plaats in de sociëteit "Har monie,'waarbij door den president der commissie, den heer mr. Ch. Bosch Reitz, ieder der winners bij het overhandigen der prijzen, op zeer eigenaardige en gepaste wijze werd toe gesproken. "Voorts hield de president eene toespraak tot de aanwezigen, waarin hij o. a. hierop wees, dat bij goeden wil en algemeene medewerking, zoo als die zich nu getoond had, van de zijde van het publiek zoowel als door de activi teit van alle leden der commissie, binnen korten tijd zeer veel tot stand kan worden gebragt, waardoor hij aanleiding vond, om aan de tegenwoordige commissie voor te stellen, om in navolging van andere plaatsen, eene permanente commissie op te rigten, onder de benaming van Noorder IJsclubten einde bij volgende winters direct, wanneer het ijs betrouw baar is, een wedstrijd te kunnen uitschrijven; dit voorstel vond algemeenen bijval en werd door de aanwezigen met een driewerf hoerah beantwoord. Vervolgens verzocht de heer A. J. baron van Geen, lid der commissie, in zijn kwaliteit als ceremoniemeester, het woord en bragt als zoodanig hulde aan den president, voor de flinke en voortvarende wijze waarop hij zijn taak had aangevat en tot aller genoegen ten einde gebragt; voorts bragt spreker een woord van dank aan de leden der commissie die met het technische gedeelte van de baan waren belast geworden voor de flinke goede regeling, daarna inzonderheid aan de leden der commissie de heeren dr. D. Hellema, P, Haagsma en A. Greve, die de functie van keurmeesters met de stipste onpartijdigheid en naauwgezetheid hadden vervuld en ten slotte een woord van dank aan al de overige leden der commissie, die allen hadden getoond met den meesten ijver voor de zaak vervuld te zijn en inzonderheid het lid der commissie den heer A. C. Bocnzajer, die zoo bereidwillig zich met eene der moeijelijkste fanctien had belast, namentlijk de regeling der politie aange legenheden; hij heeft dan ook getoond, dat aan niemand beter die betrekking kon worden opgedragen, want het is zonder twij fel aan zijne praktische voorzorgsmaatregelen te danken, dat het feest met niet het minste ongeluk of stoornis is afgeloopen. Ten slotte heeft nog de lieer Haagsma het woord gevoerd, inzonderheid om hulde en dank te brengen aan de schoone sexe, die zoo talrijk op het feest was vertegenwoordigd geweest. Het muziekgezelschap Concordia liet zich ook hier bij afwisseling hooren en bragt niet weinig bij tot verhooging van de vrolijke stemming waarin de talrijke aanwezigen huiswaarts keerden. Van het geannonceerde vrijkorpsbal, gehouden op Za- turdag avond jl., ter eere van den jaardag van Z. M., mag gezegd worden dat het zeer geanimeerd was. Het werd voorafgegaan van eenige muziekuitvoeringen door het muziek gezelschap van dat korps. Tijdens deze uitvoeringen werd het vrijkorps vereerd door een bezoek van den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, directeur en koramandant der marine alhier, met gevolg, bestaande uit den kapt. ter zee F. L. Geerling, equipagemeester bij 's rijkswerf alhier, den kapitein-luitenant ter zee W. K. van Gennep, kommandant van Zr. Ms. ram- torenschip Schorpioenden luitenant kolonel D. Vreedenberg, kommandant van het alhier garnizoen houdend gedeelte mariniers en den luitenant ter zee le klasse H. D. Guijot, adjudant van den vice-admiraal. De hooge gasten werden ontvangen door den president en den majoor-kommandant van het vrijkorps en gecompli- meerd door de overige aanwezige officieren van het korps, terwijl het muziekkorps onmiddelijk inviel met het volkslied, vervolgens werden een paar expresselijk ver vaardige liederen gezongen, afgewisseld door muziekuitvoeringen. De toast door ZExc. ingesteld, ter eere vau Z. M., werd met geestdrift door al de aanwezigen beantwoord. Bij het verlaten van de zaal door ZExc. en gevolg, weergalmde een driemaal herhaald: leve de admiraal. Dit vereerend bezoek werkte allergunstigst op de aan wezigen tot verhooging der feestvreugde, die herhaaaldeliik van groote enthousiame voor koning en vaderland getuigde. De groote bijval die dit feest ten deel viel, blijkt ook uit het bezoek van verscheidene andere antoriteiten en officieren van verschillende wapens, onder anderen werd met zeer veel genoegen opgemerkt de heer mr. K. J. C, Stakman Bosse, burgemeester, en de baron Melvill van Carnbee, majoor-plaatse lijk kommandant van den Helder. In den zelfden avond werd de verjaardag des konings

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1