ter deze plaatse feestelijk gevjerd in de zaal //Musis Sacrum'', door het geven van eén casino en door de leden van de afdeeling Helder der vereeniging het metalen kruis in bare gewone vergaderzaal //de Vereeniging". Pat de lokalen bij deze gelegenheid buitengewoon prachtig gedecoreerd waren zal wel geene afzonderlijke vermelding behoeven. De groote vergadering, jl. Zondag avond door de zangvereeniging Cecilia alhier in het lokaal Tivoli gehouden, gaf op nieuw het bewijs dat dit gezelschap, wat het wer kend personeel betreft, steeds vooruit gaat en den goeden naam van Cecilia weet te handhaven. Van de zangnommers verdienen in de eerste plaats vermeld te worden, de Ba- ryton-solo Ie Pirale" van Concone en de Duo voor twee Tenoren *Les Filles de Mari?is"> van Rossini. Beide deze nommers werden met juistheid en fijnheid van nuancering voor gedragen en door het aanwezige publiek luide toegi-juichd. Ook de overige nommers van het programma, inzonderheid de beide mannenkooren, werdeu rein en frisch afgezongen. Jammer dat door eene min trouwe opkomst der kunst lievende leden de zaal niet beter bezet was, wij zijn dit bij Cecilia niet gewoon en de uitvoeringen door dat gezelschap gegeven zijn althans een talrijker bezoek dan Zondag jl. overwaardig. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren mr. W. baron van Heeckeren van Keildirecteur van het Kab. 'des KoningsP. J. Bachienelid van den Raad van State dr. G. J. Loncq CJz.hoogleeraar in de geneeskunde aan de hooge sch. te Utrecht; dr. W. C. H. Staring, bewerker der geologische kaart van Nederl. te Lockem N. T. MichaElis, eerstaanwëzenden ingenieur bij de Staatsspoorwegen te Rot terdam A. J. Van Prehn eerstaanwezenden ingenieur bij de Staatsspoorwegen te Amsterdam W. F. Kronenberg directeur der Koninklijke tapijtfabriek te Deventer; W. A. Scholten, industrieel te Groningen; jhr. mr. O. W. J. Berg van Middelburgh Hoogstdeszelfs minister-resident te Kon- stantinopelmr. A. J. Clant van der Mijllsecretaris-gene raal bij het Departement van Justitiemr. A. De Pinto lands-advocaat en deken der orde van advocaten te 's Gra- venhage en A. L. Van der Velpen kanonik van het bis dom van Roermond deken en pastoor te Gulpen de kapts. ter zee J. J. Wichers en F. L. Geerling en den kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moethde heer D. liarting pred. bij de Doopsgez. gem. te Enkhuizen kolonel P. J. Amiotkom- mandaut van het 6e reg. inf.den kol. C. J. Boomskom- mandant van het algemeen depot van disciplineden kol. L. J. Issels kommandant van het 3e reg. inf.en den ko lonel G. H. J. Michelhoff, komm. van het 2e reg. huzaren. De heeren mr. F. L. Anthing laatst vice-president bij het hoog geregtshof van Nederlandsch-Indieen jhr. mr. F. Junius van Hemertte Batavia. Z. M. heeft den majoor der artillerie bij het leger in Nederl. Indie, H. L. Kilian en de thans met verlof hier te lande aanwezig zijnde le luitenant der infanterie van genoemd leger L. C. Krak, benoemd tot ridders 4e klas«e der militaire Willemsordede eerste voor zijn gedrag bij een togt op de Boven-Melawie (Westerafdeeling van Burneo) aan boord van het gouvernemeDtstoomschip Bonie en de laatste voor zijne krijgsverrigtingen in de Passumahlanden in Meien Oct. 1866. Z. M. heeft den rang van majoor verleend aan de ge pensioneerde kapiteins J. C. W. von Pfaffeurath, J. F. van Manen, H. Eilbracht, J. J. Phaff, J. van de Berghe en W. M. Visser, de beiden laatsten laatstelijk magazijnmeester der artillerie van de le klasse en administrateurs van kleeding en wapening. Het 7° algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest zal op 22 Junij te Heiloo gehouden worden. Men berigt van Terschelling dat aldaar eene afdeeling van het schoolverbond is opgerigt, tellende 4-0 leden. Het bestuur is zamengesteld uit de heeren P. Allena, president; J. Kooiman Az„ secretaris; S. Brons Boldingh, penningmeester C. C. Ruige, VV. A. Bakker en R. A. Bakker. De Java-berigten loopeu tot 12 Jan. Wij ontleeneu daaraan slechts het volgende In het algemeen overzigt van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad leest men Eene bijeenbrenging van het nieuws der laatste veertien dagen vordert ditmaal slechts weinig ruimte want voorvallen, die bijzonder de aandacht verdienendeden zich schaars voor. -Door den heer Herman Heijermans iszoowel in zijne betrekking als chef-de-bureau van de redactie der N. Rott. Cl.als in die van hoofdredacteur van het Zondagsblad bij den officier van justitie te Rotterdam eene plainte ingediend tegen de Maasbodede Rolt. Cl. en het te Amsterdam uitkomende dagblad Hel Noorden welke plainte hierop be rustdat in deze bladen opstellen voorkomen waarin hij, Herman Heijermansis beschuldigd van dadendieals hij ze werkelijk had bedrevenhem zouden blootstellen zoo niet aan lijf- boetstraffelijke vervolging toch zeker aan de verachting zijner medeburgersen welke opstellen in ie der geval honend en beleedigend voor hem zijn. Men schrijft van Harlingen dd. 18 Febr.: Nu de winter ons met een bezoek verrast, is Friesland in een feestvierend landschap herschapen. Overal hardrijde rij op schaatsen overal dingen naar een prijs en overal zijn de Friezen de gelukkigen die hun alouden roem haud- haven. In het laatst der vorige week bevatte een Friesch nieuwsblad voor meer dan f 3000. aan prijzen en preiniën die werden uitgeloofd. De ijsclub te Harlingen laat niets van zich hooren; de Friesche volksfeesten worden hier niet meer gevierd. Harlingen is dan ook klein Amsterdam en behoort volgens een Friesch spreekwoord niet bij Friesland. Jl. Vrijdag is de Harlinger stoomboot Burgemeester Zijlstramet 17 andere schepen, welke allen den 5eu de zer door den lagen waterstand van den Ketel in het ijs waren vast geraakt, te Kampen aangekomen door een slop, hetwelk door de gezamentlijke schippersgezellen van den Ketel tot voor de stad was geraakt. Te Almelo is wegens de aanhoudende droogte en hevigen wind, door burgemeester en wethouders, het rooken op straat verboden. Vrijdag avond had in het cirque van de hh. Goud- smit en Truzzi te Rotterdam eeu deerlijk ongeluk plaats. Mlle Juliette nl.die even gracieuse als stoute rijtoeren had verrigt, salueerde bij het verlaten der manege net pu bliek, toen zij eensklaps door het paard tegen den grond werd gev orpen. Zwaar aan heup en borst gekwetstwerd zij kermende weggedragen. Groot was dan ook aller sym pathie toen zij na eenige weiuige oogenblikken door den directeur weder aan het publiek werd gepresenteerd en zij haar dank betuigde voor de deelnemingdie men haar had betoond. Woensdag hebben zich de regter van instructie en de officier van justitie van Maastricht naar Heerlerheide bege ven ten einde onderzoek te doen naar een moord. Een kind van 9 jaren datde mishandelingen zijner stiefmoe der moede naar zijn grootvader was gevlugtwerd op aan raden der stiefmoeder door den vader van daar teruggehaald ente huis gekomenzoodanig door den laatste geslagen dat het onder de mishandeliug bezweek. Plet lijk werd naar den zolder gebragten den arts diets gemaaktdat het kind ten gevolge der strenge koude was bevroren. Deze ontdek te echter dadel'jk de ware oorzaak van den dood en gaf hiervan oniniddelijk aan de justitie kennis. De onmensche- lijke vader werd dadelijk in hechtenis genomen en naar het huis van verzekering te Maastricht overgebragt. Dingsdag middag jl. is op een wagen in het zieken huis te Moerdijk aangebragt en daar weldra overleden A. v. d. Greefvan Vianen 27 jaren oud en stuurman van een sleepboot, die Zondag te voren aan het tot den Moer dijk behoorende Noodveereen geladen geweer in handen vatte, 't welk, onderwijl hij bezig was het te bezien, ge heel uit elkaar sproug, met dit ongelukkig gevolg dat de loop er van hem juist in het aangezigt trof, waardoor hij doodelijk gewond werd. Uit Sneek wordt geschreven van den 15 Febr. //In het naburige IJlst heeft eene brutale poging tot brandstichting plaats gehad in den houtzaagmolen vaii den heer T.welke vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Reeds waren eenige spaanders en stukjes hout vlammen de die blijkbaar door lucifers waren in brand gestoken men meent den dader reeds op het spoor te zijn". Men schrijft uit Meppel 20 Febr. Naar wij vernemen, zullen bij open water wederom 200 personen uit de noordelijke provinciën naar Amerika ver trekken. Als gids zullen zij een oud bekende uit deze environs hebben, sedert jaren reeds in Amerika verblijf hou dende, en thans met het speciaal plan in deze gewesten aangekomen, om de landverhuizing te animeren. Een merkwaardig spoorwegongeluk heeft in Schotland plaats gehad. Een locomotief, die naar een ander station moestverloor onderweg haar machinistdie later vreese- lijk verminkt op den weg is gevonden. Deze locomotief was dus op hol en wel op de rails langs welke over eeni- gen tijd een exprestrein zou aankomen in de tegenoverge stelde rigting. Om de botsing te voorkomen zette een an der machinist een locomotief op het andere spoorwaar geen gevaar was in beweging ten einde de weggeloopen locomotief voorbij te rijden en den eersten wisseldien hij dan ontmoettezoo te stellendat de losse locomotief op het andere spoor zou loopen. Reeds had hij de auaere lo comotief ingehaald en den wissel in het gezigt. Zij begon te stoppen en de stoker sprong van de machine doch hij deed dit zoo onhandig, dat hij viel, van welk oponthoud de losse machine gebruik maakte om weer vooruit te ko- meu. De jacht moest dus op nieuw beginnendoch eer de volgende wissel bereikt werd kwam de exprestrein in het gezigt en donderde weldra tegen de losse locomotief in. De machinist van den exprestrein had wel aan 2ijn ma chine een achterwaartsche beweging trachten te geven doch te laat. De schok was vreeselijk. Beide machines zijn vernield. De stoker en de machinist zijn achter op den kolenwagen gevonden half onder de kolen zwaar gewond. De eerste waggon is geheel verbrijzeld, doch wonderbaar-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2