STBOÖ. Haver- en Tarwe-Stroo, aH& Merigt aan /fik LANDVERHUIZERS. BUlKiEULlJkË STAM) DEI1 ÜEMEEME ilELDEll. ADVEHTENTÏEiM KENNISGEVING. W. J. Oidde Bok, TE KOOPp. m. 25,000 kilo's lijk is een dainedie zich daarin bevondnaar boven ge worpen op het oogenblik, dat de zoldering van den waggon van haar plaats gedrongen werderi zij is met een gebro ken been boven op een anderen half vernielden waggon te rug gevonden. Verscheiden andere personen zijn zwaar ge wonddoch slechts één heeft bij de vreeselijke botsing het leven verloren. De te Rome gevestigde correspondent van de Pall Mali Gaiette meldt dat de Paus ongesteld is. Z. H. lijdt aan ver magering, en ontvangt geene bezoeken meer. Men wil weten dat het meerendeel der Oostersche bisschop pen, die ijverige volgelingen waren van Mrg. Dupauloup, den Paus vergiffenis hebben verzocht voor hunne dwalingen. Bij de debatten op het concilie heeft een prelaat zijnen Fran- schen collega's verweten, dat de priesters in Parijs onzedelijk waren. Een der Franscne bisschoppen heeft daarop geantwoord, dat dit verwijt onverdiend was, aangezien b. v. van de 6000 geestelijken in Parijs, slechts 150 er maitressen op na houden. Uit Hanover wordt geschreven, dat de vreeselijke tri- chinenziekte daar uitgebroken is. Tot 12 Febr. waren reeds 54 gevallen aangegeven en men vreest, dat het getal veel grooter is. De verbeteringen van de vélocipède nemen geen einde. Een Franschman, Bluin, heeft een vélocipède met zeilen uit gevonden, waarvan het een van voren, het ander van achteren wordt opgezet, zoodat het voerwerk bij den minsten wind in beweging geraakt. Een Genueesch fabrïekant van horologes heeft een melodische vélocipède uitgevonden, -die, zoodra hij begint te rollen, aria's uit bekende opera's speelt. Toch dood. Te Nyarosd in Hongarije waagde een Zigeuner zich op het ijs in weerwil van de waarschuwin gen van zijn gezellendat -het nog niet te vertrouwen was; weldra zakte hij er tot aan den hals toe door. Inderhaast werd hem een touw toegeworpen en in den angst wist de Zigeuner niet beter raad dan het om zijn hals te slaan; toen hij goed en wel aan wal getrokken was bleek hij geworgd te zijn. Een echtseheidings-procesdezer dagen in Engeland gevoerd maakt groote sensatie. Sir Charles Mordaunt vor dert echtscheiding van zijn vrouw op grond van overspel doch de vader van Lady Mordaunt pleit dat zij krankzin nig is voor welk beweren nu de getuigen gehoord worden. Zij zou na haar laatste bevalling krankzinnig zijn gewor den en in dien toestand zich zelve de dingen ten laste ge legd hebbenop grond waarvan haar echtgenoot scheiding vordert. Aan het hoofd van den «Barbados-Times" leest men de volgende curieuse aankondigingWij roepen de toege vendheid onzer lezers in, dat wij hun heden geene belang rijke nieuwstijdingen geven, maar onze beide redacteurs zijn sedert drie dagen lijdende aan eene zware verkoudheid in het hoofd." In de «Springfïeld Gazette" vindt men het verslag van een hardrijderij op schaatsen, waaraan niemand deel mogt nemen, die minder dan 200 pond woog. Zeventien liefheb bers lieten zich wegen, en de zwaarste majoor Edward, haalde 387-i- pond. Dit was helaas, eenige ponden meer dan de be palingen toelieten, en daar de commissarissen blijkbaar niet voor de gevolgen durfden instaan, als men zulk een olifant op de baan toeliet, bleef het publiek verstoken van het ge- zigt der sierlijke evolutiënwaarop hij het had willen ont halen. Overigens liep alles naar wensch af en gaven de rijders buitengewone proeven van vlugheid en bevalligheid. Ook te Lewistone is een bijeenkomst van dikke en zware lieden gehouden, die even genoegelijk zou afgeloopen zijn, ware zij niet verstoord geworden door de onverwachte ver- schijuing van Miss Emma Hardy, een jonge jufvrouw van zeven voet, die 378 kilo's woog en al de competitors van 'het sterke geslacht in lengte en gewigt overtrof. Na de eerste verrassing werd haar echter eenstemmig de eerepalm der overwinning toegereikt en zij met al den eerbied behan deld dien men vooral in de nieuwe wereld aan de schoone sekse toedraagt. In Warschau zijn verscheidene Poolsche dames veroor deeld tot geldboeten, omdat zij bij het gebed van den keizer in de kerk niet opgestaan waren, in weerwil dat zij nooit van eene verordening daaromtrent gehoord hadden. De redactie van het Vaderland doet ons een overdruk toekomen van een in dat blad voorkomend artikel, geschreven door den novellist J. J. Cremer, en rigt tot ons, namens den schrijver, het verzoek, om, dat artikel in zijn geheel of bijwijze van uittreksel, in de aandacht onzer lezers aante- bevelen. Door de inleiding achterwege te laten voldoen wij met veel genoegen aan het laatste gedeelte van het verzoek. Het onderwerp hier behandeld betreft de fabriekskinderen. Wat wij dan willen Nederlanders, wij willen een verstan dige wettelijke regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken, zoo mogelijk gepaard aan verplicht schoolonderwijs. Wij willen dat de wet ook zal straffen wanneer onmeedoo- gende ouders niet zelden beulen voor hun kinderen blijken te zijn. i) Wij willen dat de wet zal straffen wanneer de industrie 't zij dan moedwillig of uit de sleur menschenlevens verwoest en alzoo werkelijk «verrotting brengt in den Staat." Wij willen dater een wet kome omdat wij gelooven dat inmenging der Regeering hier even zeer noodzakelijk is, als waar zij elders optreedt als bescherm ster van het kind en met straf bedreigt wie «zijn bestaan in gevaar brengt." 2) omdat wij gelooven dat een wet èn voor die arme schepsels èn voor de industrie zelve van onberekenbaar nut zal worden indien zij niet te veel wil, doch wat ze gebiedt met ge strengheid zal handhaven. Of zou men zich toch laten afschrikken door den kreet «Maar om Gods wil, wat moet er dan van den arbeid wor den! wie zal de ontbrekende en zoo noodige handjes aan vullen, wie. Nieuwe toestanden, nieuwe hulpbronnen. Bekreunt zich de IJzeren-baan om 't verval langs den straatweg En immers, wanneer een machine naait of breit dan zullen ijzeren raders ook wel spoedig die arme levende raderen kunnen vervangen. En wat vreest men dan weder dat er ouders zullen zijn die hun niet verdienende kinderen binnenshuis op nog zwaarder proef zullen stellenNeen, wanneer die arme verdierlijkte onmondige ouders de zekerheid hebben dat er een toezicht bestaat, en dat als gevolg er van het publiek en vooral ook de armbesturen het oog op hen gevestigd houden, dan wagen zij het niet, en zullen wellicht in 't eind nog beseffen dat men dit strenge toezicht tot hun waarachtig welzijn in 't leven riep. Landgenooten. In een zitting der Tweede Kamer onzer Staten-Generaal, heeft de Minister Fock in antwoord op een interpellatie van den heer Yan der Maesen van Sombreff gezegd, dat hij omtrent het toezicht op de fabriekskinderen nog geen wetsontwerp wilde voorstellen: Eerst moest de openbare meening zich krachtiger uitspreken. Nu zult gij 't weten waarom ik u schrijf. Landgenooten, mannen en vrouwen, ouden en jongen, 't is omdat ik wensch dat gij ais éen man zult opstaan en uw bee voegen bij de mijne; dat gij tot den Koning een adres zult richten 't zij in den volgenden of in een beteren vorm Sire «Nu de toestand der kinderen werkende in de fabrieken is gebleken slecht te zijn ten gevolge van een te vroegen en te langdurig voortgezetten ar bied, nu naderen wij Uwe Majesteit met eerbiedig ver zoek, dat bet Uwe Mkjesteit zal behagen met Uwer Ma- jesteits regeering een wet in 't leven te roepen die het arme fabriekskind tegen een onredelijke exploitatie be schermen, en het zoo mogelijk de gelegenheid tot een behoorlijke ontwikkeling van lichaam en geest verzekeren zal. Uwer Majesteits getrouwe onderdanen, enz. enz. Ik weet het Landgenooten, waar 't een werk der liefde geldt, en mede in 't waarachtig belang der Nederlandsche Industrie, daar zult gij niet achterblijven. En dan, wanneer daif te midden dier vele namen, ook hier en daar de namen zullen prijken van hen die aanstonds bereid zijn om oogenblikkeiijk voordeel prijs te geven nu zij de waarheid moesten hooren van hen die bard schenen om dat de Concurrentie hen tot hardheid dwong of de sleur hen verblindde; ja, dan zullen die namen der edele Nederlandsche industriëele als diamanten schitteren in den band der liefde dien wij te zamen mochten vlechten. God geve dat geen enkele hunner ontbreken zal Ruim zeven jaren zijn er voorbijgegaan sedert den schoone- zomeravond toen de ondergaande zon haar gouden glansen over de golvende graanakkers wierp; zeven lange jaren se dert den 3tond dat mij het woord in de ooren klonk: Welnu ga .dan de kinderen zien die in de fabrieken arbeiden Ga ze zien! En nu nég werken ze, en slaven ze, en grijpen ze als raderen mee in de groote machine van 12 tot 15 uren daags. Nog bloeden ze, en schreien ze, en roepen om hulp. Spoedt u dan Landgenooten Gij hebt het gehoordDe openbare meening moet zich krachtiger uit spreken. Zoudt gij nog aarzelen Neen. zie, daar staat uw eigen- dierbaar kindhet ziet u liefdevol aanbet vliegt u in den arm, en smeekt u om zijnentwil, dat ge gaan zult, haastig gaan, ter bescherming van die arme gemartelde natuurge- nootjes. Ben Haag 16 Febr. 1870. 1) Eon der edcldenkendste fabriekanten in Twenthe verhaalde mij nog onlangs, dat er 0. a. ouders zijn die 0111de arme schepseltjes 's winters heel vroeg goed wakker te doen worden, ze uit de wnrme bedstee nemen en met de bloote voetjes op den ijskouden haardsteen zetten 2) Wetboek van Strafrecht. Zesde Afdeeliug. Sjngejonbcn. Mijnheer de Redacteur! Gisteren middag bij het uitdeelen der prijzen aau de overwinnaars van de gehouden hardrijderij op schaatsen, allen bedankende die op eenige wijze hadden toegedragen tot het welslagen van het feest, heb ik verzuimd dauk aan den Heer Commissaris van politie en onderhebbeud personeel te bren gen. Het was een grof verzuim, alleen te verontschuldigen door de om standigheid, dat ik den geheelen dag in wind en sneeuw op schaatsen ge weest zijnde, geheel onvoorbereid was de prijzen uittedeelen; welke uitdee- ling wij zoo gaarne aan een hooger geplaatst persoon hadden opgedragen, indien deze ons feest met zijne tegenwoordigheid had vereerd. Het onwil lekeurig door mij gepleegd verzuim verzoek ik UEd. zoo goed mogelijk door uw veel gelezen blad te herstellen en langs dezen weg den warmen dank van de commissie over te brengen aan den wakkeren Commissaris van po litie en aaa den Inspecteur, voor hunne onvermoeide pogingen, gisteren ten onzen voordeele in het werk gesteld. Met welken tact genoemde Heeren met het niet altijd beschaafde publiek omgaan, hoe groot de ach ting is die ieder in deze plaats hen toedraagt, blijkt genoegzaam uit het feit dat een zestal agenten en Rijksveldwachters zonder eenige hulp van Militaire afzetting de stipste orde en gehoorzaamheid onder de duizeude toeschouwers wisten te bewaren. Namens de Conwiissie, Mr. Ch. BOSCH REITZ, President. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Januarij 1870. J. M. v. d. Made, Ameidede Kok, mejDuverse, B. van Delden mej. M. Adriaan Amsterdam Jeane Hackstroh Breda; J. Strepen, 's Gravesande J. Vlaskamp, de Joure; M. Disper, Rotterdam; K, Pronk, Velsen; P. J. de Jong, Vlissingen; van A. P. PolderJ. Muller, Amsterdam; J. Groot, Wieringerwaard. De Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER. Van 11 18 Februarij 1870. ONDERTROUWD J. J. Klingen, machinist bij de marine, 23 jaren, wouende te Rotterdam eu J. Boon, 28 jaren. H. A. Jacobs, koksmaat bij de mariue, 30 jareu en G. Ycenstra, 25 jaren. K. Kikkert, stuur man ter koopvaardij, 27 jaren en M. J. Dekker, 24 jaren. E. W. Ruk- land, timmerman, 21 jaren eu D. Ileijdenrijk, 24 jaren. GEHUWD: A. G. B.iiischoff en T. Hopman. P. J. Sesterhout en S. J. de Vries. C. van 't Padje eu T. M. van der Stoop. A. Altelaar en C. Selderbeek. A. Blikkeukorst en A. Franke. A. van Willigen en C. J. Krics. BEVALLEN>1. E. Smit geb. Bouefacius, Z. B. Klijn, Z. W. van Pelt geb. Hermerij, Z D. Visschcr geb. Jonker, Z. S. J. Jansen geb. Glasbergen, Z. M. J. II. Marinkellc geb. Bcrgbuijs, Z. L. P. Baveus geb. Koene, D. D. E. Jariug geb. van Haren, D. A. Bobeldijk geb. Smit, D. G. Spigt geb. Bras, D. C. L. üehausez, D. J. W. Keet geb. Bosch, D. J. Dijker geb. Smit, Z. A. Kortboven, geb. Schmidt D. OVERLEDEN G. Minderop, G4 jaren. E. Blaukmau geb. Maat, 57 jaren. G. J. Reinderman geb. Bleijendaal, 40 jaren. D. C. Compicr, 2 maauden. J. Baas, 77 jareu. A. M. Rippeus, 8 maanden. M. de Vries, 12 jaren. L. Jansen geb. van Rijshoort, 72 jaren. A. Iloebcn, 77 jaren. J. E. Berghuis, 19 maaudeu. Levenloos aaugegeven 1. M AiiKTKË ii I G T E i\. ALKMAAR, 19 Febr. Aangevoerd 1 Paavd f 100, 5 Koeijeu flGO a 200, 118 nuchtere Kalve ren 1' 2.50 a 11, 80 Schapen f 9 a 24, 1 Geit I' 6, 26 magere Varkens 1'10 a 30, 70 Biggen 1'8 a 11, Boter 70 a 82-i- ct. per kop. HOORN, 19 Febr. 3 hectol. Rogge 1' 6.50 a 7, 33 liectol Garst f 5 a 6, 108 hectol. Haver f 3.50 a 4.50, 3 hectol. Gr. Erwten f 12 a 14, 2 hectol. graauwe Erwten f 15, G hectol. bruine Boouen f10 a 12.50, 5 hectol Paardenboouen f S.25, Mos terdzaad f20 a 22, Karweizaad f 22 a 23,50 alles per hectol. 8 Paarden f GO a 125, 210 Schapen f 18 a 30, 75 Kalveren f 5 a 10.50, GO Varkens f 14 a 25, 4 Zeugen f 33 a 55, 220 Biggen fGa 11.50, 25 Kippen f 0.80 a 1.90, G5 Eenden f 0.70 a 1.20, 7200 Kipeijeren f 3 a 3.50 per 100 stuks, 185ÜJ kop Boter f0.60 a U.68 per kop. Woensdag 23 dezer vertrekt van kier de Oost- Indiselie landmail via Triest en Donderdag 24 via Marseille. Bevallen van een ZOONA. P. F. VOSvan Sciiagen. Helder20 Februarij 1870. DIRECTEUREN der ONDERLINGE BRAND IVAAJR- BORG-MAATSCHAPPIJ aan de Zaanenz., te Zaandijk brengen ter kennis: dat zij tot CORRESPONDENT te Nieuwediep, Gem. Helder, hebben benoemd den WelEd. Hr. Notarisaldaar. Directeuren voornoemd KOIBIG «fc BOERE machinaal gedorschtdoch in bossen gebonden op billijke voorwaarden, inzonderheid bij groote partijen. Te zien en te bevragen bij M; J. TIELEte Anna Paulowna Polder. Per Stoomboot via Liverpool naar New-Iorkvertrek van Nieuioediepvan Harlingen of vaa Rotterdam- en via Glasgow vertrek van RotterdameBken Zaturdag'. De prijzen worden uiterst billijk gesteld. Nadere informatiën zijn te bekomen bij de Cargadoors WAMBERSIE Zoon, te Rotterdam of bij hunne Agenten H. J. TWEEHUTJS, Nieuwediep. R. van HETTINGA Dz., Harlingen. KONING Sc O.Texel. J. J. de VRIES, Weringen. W. J. BAKKER, Terschelling.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3