HELDERSC COURANT. Jlteums- en Woensdag <aöoertenüe--öfaU. 2 Maart. M 914. Tiende Jaargang. 1870 ©jficiëel gcöcclte. NATIONALE MILITIE. Jhet-ufficiccI gebeeïte. Nationaliteit. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post u n 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der AdverteKtien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve meu de Advcrtentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare keuuis, dat de Militieraad van bet derde district in Noord holland de Eerste Zitting zal houden te ALKMAAR, en wel zooverre deze gemeente betreft op DONDERDAG den ZEVENTIENDEN MAART 1870, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend De Lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der bedoelde wet, MOE TEN voor die zitting verschijnen lo. De Vrijwilligers voor de Militie 2o. De Loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 26 Februarij 1S70. L. VERHEY, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door hen voorloopig zijn vastgesteld en van heden af tot en met den 15 Maart a. s., van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd a. het voljaars kohier van den Hoof delijhen Omslag over het dienstjaar 1870. b. het volj aarskohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1870. en c. het suppletoir kohier der belasting op de Honden over het 'dienstjaar 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 26 Februarij 1S70. L. VERHEY, Secretaris. Onder dezen titel vonden wij onlangs een artikel in de Schager Crtno. 748, dat eenige opmerkingen bij ons deed ontstaan, die wij onze lezers wenschen mede te deelen. Het gaat tegenwoordig zonderling met de beteekenis van sommige woorden. De eigenlijke zin wordt verdrongen door een anderen zin, die niet enkel daarvan afwijkt, maar soms bijna het tegenovergestelde uitdrukt. De liberaal verkondigt niet zelden stellingen, die den ijverigsten conservatief tot eere zouden strekken, en toch door dezen worden bestreden, om dat zij niet van zijne partij afkomstig zyn. Radikaal te zijn is, wèl opgevat, niet alleen geen misdaad, maar een bewijs van een degelijk karakter; toch begint het langzamerhand als een scheldwoord te worden gebruikt. De een noemt revolu tionair, alles wat een andere rigting dan de zijne aanduidt, alware zij nog zoo weldadig voor de maatschappij, en stelt er eene eer in anti-revolutionair te heeten, ofschoon dat woord in Nederland wel eenigzins overeenkomt met het vechteD tegen windmolens. Wij zouden nog een aantal voorbeelden kunnen aanhalen, dat tegenwoordig vele woorden tweederlei beteekenis hebben de eigentlijke, en die welke de mode daar aan heeft gegeven. De tweede wijkt niet zelden sterk af van de eerste. Met het woord nationaal is het evenzoo gesteld. Wij heb ben altijd gemeend, dat nationaal beteekentin den geest van een volk, overeenstemmende met het karakter, den aard, het welbegrepen belang eener natie. Iets, dat dus slechts door eene kleine minderheid verlangd wordt, kan welligt nationaal wordenmaar is het zeker niet. Nemen wij bv. het cbriste- lijk-nationaal ouderwijs, dan komt het ons voor dat het tweede gedeelte van dien titel nog veel aanmatigeuder is dan het eerste, dewijl eene groote meerderheid dat onderwijs in strijd acht met den geest van het nederlandsche volk en het na- dcelig zou noemen voor het vaderland, indien het andere onderwijs daardoor overheerscht werd. Dit zou echter ook niet kunnen gebeuren, tenzij die geest geheel veranderde, dat niet te verwachten ismaar in dat geval alleen zou het na tionaal kunnen worden. Het geval is echter mogelijk, dat eene zekere meerderheid met eene zaak weinig ingenomen is, door bekrompenheid, traag heid of gebrek aan kennis, waardoor alsdan volstrekt niet bewezen wordt, dat de zaak niet nationaal zal worden, zoodra die meerderheid beter wordt voorgelicht. In derge lijke omstandigheden, behoeft de minderheid slechts pal te staan, en die bekrompenheid krachtig, doch welwillend te be strijden, en zij zal stellig de overwinning behalenhet licht moet over de duisternis zegepralen. Het komt ons voor, dat de Schager Courant in hare opvatting van den zin der nationaliteit met ons verschilt. Laat ons zien. Ais een eerste bewijs van gebrek aan nationalen zin, be schouwt de Schager Courant de bepaling in de wet van 7 April 1869, Staatsblad No. 57, waarbij onze maten en gewigten met vreemde barbaarsche namen worden gedoopt. »Is het geen vergrijp tegen onzen nationalen zin," zegt zij, »als het de bedoeling van den wetgever is, dat goede, oud- hollandsche benamingen, schoon nog bij oogluiking geduld, b. v. roede, palm, mud, schepel, enz., na verloop van eenige jaren zullen worden verdrongen door ellendige bastaard woor den, die eigenlijk tot geene taal der wereld behooren, als decameter, decimeter, hectoliter, decaliter, enz., enz.?" Dat in onze nederlandsche taal maar al te veel gebruik wordt gemaakt van vreemde of bastaard woorden, willen wij gaarne toegeven, en wij keuren dat sterk af, zoodra men daarvoor hollandsche woorden in de plaats kan stelleD, die hetzelfde uitdrukkenmaar is dat altijd mogelijk Men denke aan den spoortrein, voortgedreven door eene loco motief bestuurd door een machinistterwijl de inspecteur of controleur een algemeen en de stationschef bet plaatselijk toe- zigt uitoefent, de telegraaf het oogenblik van vertrek over seint, enz.; of aan onze infanterieen de indeeÜDg van ons leger in regimentenbataillonscompagniènaangevoerd door generaalskolonels en andere officierenof aan onze marine ODze kavalerieonze artillerieof aan onze wetenschappelijke benamingen, alsphilosophie, logicamethaphysicaen honderd andere. Zou de Schager Ct. in staat zijn, die door zuivere nederlandsche woorden te vervangen, zonder onverstaanbaar of belagchelijk te worden Wij betwijfelen het, maar het bedroeft ons niet omdat wij er weinig waarde aan hechten. Wel zouden wij het sterk afkeuren, dat het overgroote getal vreemde woorden in onze taal noodeloos wierde vermeerderd wij zouden zelfs wenschen, dat het verminderd wierde, waar het geen nadeel of misverstand kan teweeg brengen maar ook zonder dat zal ons vaderland wel Nederland blijven. De oorzaken van het veelvuldig gebruik van vreemde woor den in onze taal zullen wel moeten gezocht worden in de vroegere geschiedenis, in de kleine oppervlakte en de ligging van ons vaderland, en de middelen van bestaan der inwo ners. De vreemdeling moge zich toeleggen om de fransche, engelsche, hoogduitsche taal aan te leeren, het beoefenen der nederlandsche taal behoort tot de uitzonderingen, zoodat de nederlander als het ware verpligt is, zich op vreemde talen te bevlijtigen, wil hij zich niet in het verkeer met het buitenland aan vele onaangenaamheden, zoo niet nadeelen blootstellen. Dat dientengevolge vele bastaardwoorden in onze taal binnen sluipen, is natuurlijk. Men moge dit zoo veel mogelijk tegengaan, geheel uitroeijen zal wel tot de pia vota blijven behooren. Of nu echter het gebruik dier woorden eene zonde is tegen den nationalen zin, wagen wjj te betwijfelen, en wy beroepen

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1