H. von Gimhorn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE UELDElt. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE VLIELAND. AÖVEÏITEMTIEN. Apotheker cn Faliriekanl van Chemische Technische praeparalen gered. Opmerkelijk is het, dat bewuste officier, die thans zulk een krachtig bewijs zijner menschlievendheid gaf, voor een paar jaar in Oost-Indië, door den stuurman der marine Goos is gered, toen de sloep, waarin beiden, benevens an dere schepelingen zaten, omsloeg, en de heer Marinkelle door uitputting waarschijnlijk verdronken zou zijn, zoo bewuste stuurman hem niet zwemmende had ondersteund. Men schrijft ons van Terschelling dd. 26 Febr. De op 22 dezer te Westerschelling op het zoogenaamde //Doodemanskisten" gehouden wedstrijd op schaatsen van mannen en vrouwen te zamen is niettegenstaande het on gunstig weder zeer naar wensch afgeloöpen aan deze wed strijd namen deel 8 paren de prijs ad f 12.50 is gewonnen door Klaas Dijkstra en Aaltje Rijkeboer, de 1° premie ad f7.50 door Lieuwe Spitsen de Weduwe Groenewoud en de 2e premie ad f 2.50 door Sijbrand Dijker en Johanna de Boerhierna werd er eene wedstrijd gehouden alleen van manuen waaraan 22 personen deelnamen en de prijs ad f3. door eenige belangstellenden op het ijs bijeengebragtis gewonnen door Arien ICooijman. Na afloop hiervan werden des avonds in de vergaderzaal van het Nut, de prijzen door den heer Altena, als voorzitter der commissie" van orde, in presentie van een talrijk publiek, onder treffende toespraken, aan de overwinnaars ter hand gesteld. Spreker herdacht hierbij o. a. de roemrijke spreuk onzer vaderen: //Eendragt maakt magt", als bij dit volks feest zoo heerlijk gebleken, daar niets de orde heeft gestoord en uitte verder den wensch, dat ook het verdere van dien avond in eendragtig en genoeglijk zamenzijn mogt worden doorgebragt, luidde en krachtige dank- en bijvalsbetuigingen vielen den spreker zoo van de bekroonden als van het verder geëerd publiek ten deel en een allergenoegelijkst zamenzijn, tot laat in den nacht, besloot dit echt nationaal feest, tot welke volvoering ook de overige heeren commissarissen zoo zeer hun best hebben gedaan en waarvoor zij dan ook den hartelijken dank van Westerschellings ingezetenen mogten verdienen. Doch Westerschelling heeft niet alleen feest ge vierd, ook op Oostterschelling had op 23 dezer, nabij het gehucht Surijp eene groote hardrijderij op schaatsen, alleen van mannen, plaats, waaraan 44<9 rijders hebben deelgenomen, de prijs daar ad f 16.is gewonnen door Daniël Ariens Roos en de premie ad f 7.door Sipke Pieters Cupido, terwijl de verdere vijf snelste rijders, zijnde Arien Kooijman, Jan Buren, Cornelis Ariens Schaap, Jan Pieters Zorgdrager en Jan Teekes Bloem, ieder f3.hebben gekregen, de baan bij Surijp was lang 110 meters en is het snelst afge reden in 114 seconden. Den 22u heeft dr. Zaalberg te Veendatn eene redevoe ring gehouden over Strijden Verzoening. De Veendammer Ct. prijst die redevoering in de warmste bewoordingen, en verhaalt, dat 't publiek den redenaar uren lang in ademlooze stilte volgde. Na afloop der verhandeling sprak een der aanwezigen dr. Zaalberg aldus toé //Aan waarheid, licht en recht hebt gij uw kracht gewijd, Aan waarheid, licht en recht, in 't menschelijke leven. Door snoodheid vaak verdrukt, door duisternis omgeven Daartegen voert gij strijd. Volhard ten einde toe, en 'tstrekke u tot voldoening, Dat uw welsprekend woord, dat menschenzielen bindt En in 't ontvankelijk hart een vruchtbren bodem vindt, Door zulk een strijd ons opleidt tot verzoening Jl. Woensdag vernam men te Zwolle, dat tusschen het ijs in zee een schip, dat de noodvlag geheschen had, ontdekt was, en dat zich veertien ingezetenen van Harderwijk vrijwillig met een ijsschuit derwaarts begeven hadden. Het bleek hun een beurtschip, varende tusschen Amsterdam en Zwolle, gevoerd door H. Visser, te zijn, die met een zijner zonen en diens vrouw aan boord zijnde, weigerde dat te verlaten, maar verzocht had, dat hun spoedig hulp mogt toe gezonden worden. Een andere zoon van Visser begaf zich aanstonds naar Harderwijk, om toebereidselen te maken tot het aanbrengen van hulp. Later werd het treurig berigt ontvangen, dat er veel beweging in het ijs gekomen, het schip daardoor geheel beklemd en daarvan niet meer dan de masttop te zien was. Zaturdagochtend werd te Zwolle andermaal tijding ontvangen aangaande schipper Visser, namelijk dat deze en zijn zoon zich nog op het in gevaar verkeerende schip bevonden, terwijl de vrouw van laatstgenoemde met levensgevaar het schip verlaten had. Het afscheid tusschen de vrouw en den man, die zijn leven door bij zijn vader te blijven prijs geeft, moet hartverscheurend zijn geweest. Een hartverscheurend verhaal heeft voor een regtbank te Londen zekere George Hammard, portretschilder, gedaan, als beschuldigd van moord. Hij outkende zijn daad niet, doch deed het volgende verhaal: «•Drie jaar geleden is mijn dochtertje van vier jaar, het eenige wat mij overgebleven was van een geliefde echtge- noote, die God tot zich geroepen had, uit mijn huis ver dwenen. Het was een allerliefst meisje en zij was de eenige, die ik op aarde had om mij lief te hebben. Wat ik geleden heb, mijne heeren, ik kan het niet zeggen, en gij kunt er u geen denkbeeld van maken. Ik heb in advertentien en, met nasporingen uitgegeven al wat ik bezatmijn meubelen, mijn schilderijen, tot zelfs mijn kleerenalles heb ik verkocht Driejaren lang heb ik alleen, te voet, Engeland, Schotland en Ierland doorkruist ora mijne dochter te zoeken; en als ik met portretten te schilderen weder een weinig geld had verza meld, dan giDg ik weer terug naar Londen om op nieuw met mijn advertentien in de bladen te beginnen. /Eindelijk 14 April verleden jaar, op een Yrijdag, kwam ik over het marktplein van Smithfield op het oogenblik, dat een troep straatkunstenaars daar vertooning hield. Een schepsel duikelde daar rond met de beenen in de lucht. Een licht straal van de ziel harer moeder drong mij op dat oogenblik als het ware in de ziel, want ik herkende mijne dochter in zulk een toestand.ja, het was mijn arm kind ^Slechts luisterende naar mijn wanhopige smart, sprong ik op den baas van den troep aan, ik ligtte hem van den grond en wierp hem neer. Hij was dood. //Maar nog kent gij mijn ongeluk niet in zijn geheelen omvang. Ik had mijn dochter weer, maar helaas! zij was niet meer rein en engelachtig als weleer, zij was bedorven naar ligchaam en ziel. Hare manieren en taal waren walgelijk gemeen, als die van de menschen, met wie zij ge leefd had. Zij herkende mij niet. Ik zelf ik herkende in haar mijn kind van vroeger nietBegrijpt gij het nu De man, dien ik gedood heb, had mij de liefde en de ziel van mijn dochtertje ontstolen.ik heb hem niets dan zijn leven ontnomen." George Hammard is door de jury vrijgesproken. De onderaardsche spoorweg te New-Yorlc zal binnen kort over de geheele lengte worden aangevangen en hiertoe zullen 5000 arbeiders worden aangenomendie dag en nacht zullen werken. Do uitgegraven grond zal des nachts, wanneer de straten ontruimd zijn, worden weggevoerd. De bedoeling is de tunnel aan het benedengedeelte der stad te beginnen en zoodra die tot Union Square gereed is zal de spoorweg reeds in exploitatie komen. Het hoofdstation voor het benedengedeelte der stad zal 500 voet lang en goed verlicht en geventileerd worden, terwijl de tusschen stations, die van de trottoirs door middel van sierlijke ijzeren trappen zijn te bereiken op afstanden van een kwart mijl worden aangelegd. MARKTBEKIGTEN. ALKMAAR, 26 Febr. Aangevoerd 1 Paard f 70, 9 Koeijen f 14,0 a 225, T29 nuchtere Kalve ren f 3.50 a 10 125 Schapen f 13 a 28 4 Geiten f 5 a 7, 105 magere Varkens f 16 a 30, 62 Biggen f6 a 14, Boter 77^ a 85 ct. per kop. HOORN, 26 Febr. 4 hectol. Tarwe f7 a 8.50, 2 hectol. Rogge f7, 94 hectol Garst f5 a 5.50, 86 hectol. Haver f3.50 a 5, 2 hectol. witte Erwten f 11, 6 hectol. groene Ewten f 13 h 15, 6 hectol. graauwe Erwten f 12 a 15, 4 hectol. valo Erw ten f10 a 11, 30 hectol. bruine Boonen f9 a 12.50, 16 hectol. Paarden- boonen f 7 u 8, Mosterdzaad f21 a 21.50, Ivarvveizaad f 23 a 23.75, alles per hectol. 6 Paarden f 60 a 125, 150 Schapen f 16 a 27, 125 Kalveren f 3-50 a 10.50, 65 Varkens f 18 a 26, 4 Zeugen f 30 a 46, 170 Biggen f6.50 a 12, 55 Kippen f0.90 a 1.70, 30 Eenden f 0.80 h 1.10, 7200 Kipeijeren. f 2.75 a 3.25 per 100 stuks, 2300 kop Boter fO.55 a 0.62^ per kop. Van 18 25 Febr. 1870. ONDERTROUWDJ. A. Paulus, ziekenoppasser hij de Marine, 22 ja ren en M. C. Stellemau, 28 jaren. J. W. Leeudertson, timmerman en N. Krijn en, GEHUWD: W. Bosch en A. Blikkenhorst. J. Wigman en A. A. Schuszler. BEVALLEN: N. Verschoor geb. van Dam, D. V. Jacobs geb. Snoek, D. J. H. Hoogenbosch geb. Winter, Z. A. P. F. Vos geb. van Schagen, Z. E. T. Kolstcr geb. Lachmuth, D. C. Molleman geb. Wessel, Z. E. Klein- kramer geb. Prins, Z. IC. B. Hardwick geb. Hill, Z. A. de Grauw geb. de Heer, Z. E. Bakker, geb. van der Hulst, D. T. Mensch geb. Assurns, D. J. Dijkslag, D. T. Roos geb. Rood, D. J. Tromp geb. Kleijn, Z. G. D. van der Laakcn geb. Ligthart, D. OVERLEDEN G. Faber, 5 weken. B. van Gelder, geb. Prins, 54 ja ren, L. de Boer, circa 8 maanden. L. H. H. Bruijnzeel, 5 maanden. H. A. Tholen, 73 jaren. R. R. Molenaar. 46 jaren. L. Pippijn, 61 jaren. M. Mensch, 1 dag. M. T. Rozevelt, geb. Valetijn, 79 jaren. Levenloos aange geven 1. Van 16 28 Februarij 1870. ONDERTROUWD Gerbcn van der Vegt en Janna de Boer. GEHUWDJan Ott en Guurtje Bas. Jan Blom, weduwnaar en Volbe Mulder. Jofcannis Mors en Lijsbeth van Dijk. GEBOREN Bart, zoon van W. Hartog en A. Kruisveld. Teunis, zoon van T. Schotvanger en E. Tates. Maartje, d. van W. Prins en M. Runk. Cornelis, zoon van M. Wiggers en H. L. van Zandwijk. Neeltje, dochter van P. Mooijboer en M. Bakker. Klaas, zoon van A. Keuris en G. Zwaag. Maartje, dochter van J. Jongejan cn A. Steen. Anna, dochter van T. v. d. Vliet en A. Heiligenberg. Stefanus, zoon van J. de Wit Cz. en H. Kampers. Jansje, dochter van L. Schotvanger en C. Visser. Grietje, dochter van W. Kieseling en G. Dalenberg. OVERLEDEN: Reijef Landman, 69 jaren, echtgenoot van G. van Os. Abraham, 1 jaar, zoon vau C. Kwant en A. Peetoom. Cornelis, 1 jaar, zoon van C. Sweris en E. Wilmsz. Cornelis Blaauboer, 30 jaren, echt genoot van M. Slikker. Guurtje Blom, 50 jaren, weduwe van Jan den Das. IJtje, 3 weken, dochter van Trijntje de Graaf. Cornelis Dekker, 47 jaren, echtgenoot van M. Doeven. Cornelis Kooij, 60 jaren, echtge noot van M. Korver. Cornelis Raven,, 33 jaren echtgenoot van N. Groen veld. Cornelis, 2 jaren, zoon van C. Kwant en A. Peetoom. Elisa- sabeth, 4 maanden, dochter van P. Wit en E. Nobel. Cornelis Mulder, 59 jaren, ongehuwd. Jacob, 1 maand, zoon van J. Tiessen en P. den Oude. Sijtje, 13 dagen, dochter van C. Swagerman en E. Roemer. Jan Kuiper, 64 jaren, eehtgenoot vau J. Kruijt. Jacoba, 2 jaren, doch ter rau G. Keppel eu G. Heiligenberg. Van 1 Januarij 26 Februarij 1870. ONDERTROUWDGeeue. GEHUWD W. Bruin, zeeman, 27 jarenen M. Molenaar, 26 jaren GEBORENJetje, dochter vau J. Timmerman cu Autje Vriend. Grietje, dochter van C. Zeijlemaker en Pietje Visser. Alida Johanna, dochter van B. Kikkert en A C. W. Lipjes. Nieolaas Johannes, zoou van Lars Nilzou Grip en Aafjc Bruin. Dirkje, dochter van Dirk Bruin en Geertje Sieben. Adviauus Heuderikus, zoon vau A. de Carpentier eu Trijntje visser. OVERLEDEN: Anke Schaaf, oud 77 jaren, echtgenoot van Willem Blom. 271ste STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zestiende en Zeventiende Trekking. No. 1383 en 16371 ieder f1000; no. 2081 5839, 6729 10810 en 18323 ieder f400; no. 40 f200; no. 1885, 4567 6103, 10127, 10333, 11415 14665 en 18219 ieder f100. No. 16376 flUOO en Premie van f30000; no. 19242 Pre mie van f3000; no. 472 f200 no. 3439, 5566 en 18268 ieder f100. SESTlG-Jarïg-e Eclitvereeiiiging van 6ERR1T VAN WESTEN EN VROUWTJE PIETERS I4.AAIJ. Vlieland2 Maart 1870. Namens hunne dankbare KinderenBehuwd- cn Kleinkinderen. Heden overleed na een langdurig doch. geduldig lijden van circa zeven maanden, mijn geliefde Echtge noot R. R. MOLENAAR, in den ouderdom van 46 jaren. NieuwediepWed. R. R. MOLENAAR 24 Februarij 1870. geb. Ran. te EMMERIK a/d. Rijn. Specialiteiten Zuiver Malz-Extract (moutstroop) uit 70 pCt. mout- suiker, dextrine, eiwitachtige stoffen en phosphorzure zouten zamengesteld, wordt door prof. von Liebig, door Dr. Bock: en alle andere geneeskundige autoriteiten, als een ligt te ver teren en voedzaam middel zeer aanbevolen bij hoest, schor heid, borstkwalen, kinkhoest en voornamelijk bij scrophuleuse kinderziekten in plaats van den walgelijk smakenden lever traan. De flesch van 3 Ned. oneen 75 Cts. staal wijn, een aangenaam en ligt in te nemen ijzer- praeparaat, is van de gunstigste uitwerking bij bleekzucht, gebrek aan eetlust, zenuwachtige hoofdpijn en vooral bij beginnende longtering. De flesch a fl. Universeel Zuiverings-Zout, bekend als het een voudigste en goedkoopste huismiddel tegen alle maagkwalen, als maagpijn, maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, enz.- in pakjes van kilo h 60, kilo a 33 en kilo a 18 Ct. Worm-Patronen tot verdrijving der wormen bij kin deren en volwassenen, per stuk h 6 Ct. Haar-BalsemEau de Cologne Philocome, zuivert het het hoofd vau de schilfers, belet dadelijk het uitvallen der haren en brengt in eenen korten tijd eenen geheel nieuwen groei te voorschijn. Groote flacons h 90 en kleine h 45 Ct. Idiaton, droppels tegen Kiespijn, zonder schade lijke bestanddeelen, bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste kiespijn. Het fleschje h 45 Ct. Aromatisch. Mondwater, verwijdert den kwaden reuk uit den mond en zuivert de tanden. Het sterkt het gebit en ziek tandvleesch en houdt al de deelen van den mond gezond eu friseh. De flesch h 90 Ct. Dr. Romershausens Oogwatertot behoud, herstel en versterking van het gezigt, in groote flacons h f 1. en in kleine (L fl.) h 30 Cts. OrigineleJlesschenvan den Apoth. Geiss h f 1.50. Depots: te Nieuwediep W. V. BRUINVIS, Alkmaar, H. J. Ansingb, Apotheker; Amsterdam B.Adama, Apotheker; Enkhuizen C. Zwart; Hoorn, L. Schuy t-Best Apotheker; Hoogkarspel, P. de Wit; Texel a. d. BurgJ. P. Smit, als hoofddepothouder van het eiland; Schagen, W. A. Hazeu, Apoth.; Schagerbrug, A. Ellen; Medemblik, J. Drost Hz. En in bekende Depots in de andere steden. By iedere flacon en ieder pakje is eene gebruiksaanwijzing.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3