NIEUWSTIJDINGEN. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE WIERINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Maart 1870. Woensdag morgen zijn per eerste spoortrein van hier naar Alkmaar getransporteerd, onder geleide van drie rijks veldwachters, de schipper en verdere equipage benevens de bewaker der lading van het Egmonder bomsehip 'Lamberta Gerarda," die door de politie alhier gearresteerd zijn, hebbende zich schuldig gemaakt aan ontvreemding van een deel der lading. (Zie ons vorig nommer.) Woensdag avond a. s., is de heer Vicfcor Driessens voornemens in het lokaal Tivoli alhier op te voeren, een zeer gunstig bekend tooneelstuk van den beroemden schrijver Alexander Duinas, het is getiteld '/de Grafsteeneen stuk dat steeds met genoegen gezien wordt en door het bestuur van Apollo te Amsterdam uitgekozen is geworden, om op de laatst gecombineerde voorstelling vertoond te worden alwaar het dan ook uitstekend heeft voldaan. Indien de opvoering ook hier dien bijval ten deel mag vallen, die het elders verwierf, brengen wij den heer Driessens reeds vooraf onze hulde voor de keuze van dit stuk. Door TIelders-Mannenioorhet stafmuziekkorps der K. N. M. en heeren dilettanten werd, op gisteren avond, in het lokaal Tivoli, een coucert gegeven, ten voordeele onzer arme natuurgenooten te dezer plaatse. Een uitmuntend ge organiseerd programma, zoodanig gerangschikt dat er voort durend afwisseling was, beloofde de talrijk aanwezigen een aangenamen avond.. De verwachting werd niet te leur gesteld. De beide ouvertures voor strijk-orchest, werden Hink en krachtig uitgevoerd. De groote fautaisie van Yerdi, door het stafmuziekkorpsbewees duidelijk de goede elementen waaruit dit korps bestaat. IIelders-Mannenkoor gaf vier nommers ten beste, waaronder vooral uitmuntte het Abendlied van Kuhlau, dat zeer fijn en genuanceerd werd voorgedragen. Wij wenschen niets vuriger dan dat deze degelijke vereeniging, die in den laatsten tijd en sinds haar bestaan, zooveel goeds en schoons van zich deed hooren, moge voortgaan op den door haar ingeslagen weg. Tot de solo's overgaande, weten wij niet wat meer te prijzen of de beschaafde en sierlijke voordragten der tenor en bariton solo's of de enorme vaar digheid van den pistonnist of de bevallige en gracieuse solo van den jeugdigen violist. Artisten en dilettanten, die hunne talenten op zulk eene belanglooze wijze ten beste geven, verdienen waarlijk ons aller lof en hulde. Plaatsgebrek verr hindert ons een uitvoeriger omschrijving van dit concert te vermelden. Het luide applaudissement, dat aan het slot van elk nommer artisten en dilettanten in de ooren klonk, was stellig het beste bewijs hoezeer de aanwezigen, met het ge hoorde meer dan te vreden waren. Naar wij vernemen zal door het bestuur van Helders- Mannenkoor en de commissie tot ondersteuning van huis zittende armen, de recette ter kennis gebragt worden. De officier-machinist L. C. van de Watering wordt met 1 April a. s. belast met de opleiding der machinist- leerlingen 2e kl. op Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis, en de officier-machinist A. Sol gedetacheerd op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, P. H. Kok, thans ontvanger te Heerlen. Men schrijft ons van Wieringen 3 Maart 1 Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat dezer dagen binnen deze gemeente een koe drie levende kalveren heeft ter wereld gebragt. Yoor vet rundvee werd den laatsten tijd hooge prijzen besteed voor vette koeijen tot f250. a f 265. Ook de schapen ziju zeer gezocht, enkele partijen lammeren zijn reeds van f 8 tot 9 verkocht. Minder gunstig dan met den veehouder is het gesteld met de arbeidende klasse en den visscherman, de verdiensten die de verloopen zomer en herfst reeds gering waren, stonden bij den laatsten strengen winter geheel stil. Enkhuizen, 2 Maart 1870. Yan onze 7 haringschepen worden er morgen avond twee verkocht. Een is inet de geheele bemanning verongelukt. Eene reederij van drie schepen zoude ook bijna ontbonden geworden zijn, maar enkele reeders hebben besloten, om, hoewel met opofferingen en kans van schade, de zaak nog maals te beproeven; daar anders de schok voor de verschil lende instellingen en vele ingezetenen op eenmaal te groot zoude zijn. Dat hunne pogingen met zege bekroond mogen worden, is onze hartelijke wensch. Een telegram uit Krakau, meldt, dat het berigt, aan gaande den dood van Barbara Ubryk, van grond ontbloot is. De ongelukkige toeft nog altoos in het hospitaal. Zij is zeer wel, doch hare verstandelijke vermogens zijn nog steeds zwak. In de Maandag gehouden zitting van den Rijksdag heeft graaf Bismarck in eene lange rede zijne gronden tot behoud der doodstraf ontwikkeld. Hij verklaarde dat, na afschaffing van die straf, de meerderheid in den Bondsraad tegen het strafwetboek zou zijn. Elke stem en elke invloed van Pruisen in den Rijksdag zou dan ook zijn ten gunste van het behoud. In weerwil dezer verklaring is met 118 tegen 81 steramen tot de afschaffing der doodstraf besloten. Te Twickenham is een slagter plotseling gestorven ten gevolge van de aandoening die zich van hem meester maakte, bij 't zien sterven van de dochter zijns buurmans. Doctor Ward, die te laat kwam om den gevoeligen slagter geneeskundige hulp te verleenen, verklaarde dat er meerdere gevallen bekend waren van slagters, die, door hun gevoel overmeesterd, bezweken waren bij het aauschouwen van den dood eens vriends. In Presburg is in de vorige week eene vrouw, welke haar brood met handwerken verdienen moest, waanzinnig geworden en in het hospitaal gebragt. Zoo als men zegt, werkte de ongelukkige van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur, en verdiende in dien tijd naar Hollandsch geld te berekenen, 6 stuivers, waarvan zij en haar kind leven moesten. In de laatste dagen hebben er demonstratiën van werk lieden te Madrid plaats gehad. Men vreesde voor een oproer. De afgevaardigde Blanco heeft hen tot bedaren weten te bren gen door de verzekering, dat de Cortes middelen zou bera men om hun werk te verschaffen. Hoe de Cortes dit zullen kunnen doen, is een raadsel. Ook te Xeres vreest men voor een opstand der hongerlijdende werklieden; eenige bak kerswinkels zijn geplunderd. Prim heeft eene langdurige conferentie met Figuerola ge had, naar men zegt om met zekerheid te weten welke fond sen beschikbaar zouden zijn, iDgeval van een opstand. Waar die fondsen vandaan zouden moeten komenbegrijpt niemand; de schatkist is ledig, en het is onmogelijk, eene buitenland- sche leening te sluiten. Het schijnt zelfs, dat de leening, die de minister van financiën wilde aangaan, met de tabak der Philippijnen en de mijnen van Almaden en Rio Tinto als waarborgen, geheel mislukt is. De opbrengst dier leening was overigens uitsluitend bestemd, om de vier volgende zes- maandelijksche renten te kunnen afdoen. STAAT der brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de maand October 1869. F. Braclies te Barmen; W. Marchall te GlasgowTuck, Mary Black te Londen; J. N. Tiedeman Mar.theze te Alger. De Directeur van het Postkantoor HERWEIJER. Van 24 Februarij 3 Maart 3870. ONDERTROUWD Geene. GETROUWDAart Bakelaar en Cornelia Wiegel. GEBOREN Dirk, zoon van Jan Scliumaker en Jannetje Bispinck. Jan, zoon van Jau Roeper en Willcmpjc Bruin. Jacob, zoon van Pieter Kalf eu Kriena Brccn. OVERLEDEN Grietje Boogaard, 46 jaren, gehuwd met Gradus Scholten. Jacob Puijman, 66 jaren, weduwnaar van Elisabeth Oosterling. Poulus van der Bok, 53 jaren. Autje Schoen, 77 jaren, weduwe van Luit For- mer. Hillena Knol, 52 jaren, gehuwd met Cornclis de Ridder. Ro- kus Taal, 15 jaren, woonachtig te Sehevcningen. Een levenloos aangegeven. Gedurende de maand Februarij 1870. ONDERTROUWDD. Zasburg en Cornelia Dovis, weduwe. Simon Dovis en Uiltje de Boer. Iluijgen Kooij en Trijntje Strand. GETROUWD Dirk Zasburg met Cornelia Dovis. GEBOREN: Arijaautje, dochter van M. Glim eu Antje Droog. Weert, zoon van M. de liaan en Lijsabet Poel. Grietje, dochter van S. Kalc- veld en Arijaantje Gorter. Hendrik, zoon van T. Bakker en Maria Slagwater. Dieuwcrtje, dochter van D. ten Bokkel en Neeltje Dovis. Maaltje, dochter van K. Smit en Neeltje Roos. Antje, dochter van N. Kok en Trijntje Lont. Geertje, dochter van J. Koster en Trijntje Zomer dijk. Maria, dochter van C. Wittenberg en Geertje Konijn. OVERLEDEN Maria Boersen, 5 weken, doebter van K. Boersen en Jolianua Vroone. Jau de Haan, 2 maanden, zoon van IJ. de Haan eu Marijtje List. Jan Jongkind, 85 jaren, weduwnaar van M. C. Tromon. Trijntje Klein, 30 jaren, echtgenoot van A. Ruijter. Maartje Boon, 16 jaren, dochter van II. Boon en G. Vermeulen. Gerrit Boersen, we duwnaar van Jantje Kaptein. Cornclis Halfweeg, 1 jaar, zoon van J. Halfwceg en Neeltje Mostert. Sijtje Kuijt, 26 jaren, dochter van K. Kuijt eu Gerbrig de Haan. SIARKTBEIUGTËN. SCHAGEN, 3 Maart. 3 Paarden f 35 a 40, 5 Gelde Koeijen f 120 a 130, 4 Kalfkocijen f 130 a 160, 16 Nuchtere Kalveren f 4 a 9, 530 Magere Schapen f16 a 28, 1 Bok f3, 26 Magere Varkens f 16 a 20, 25 Biggen f8 a 13, Konijnen 25 a 50 ets., Kippen f0.60 a 1.20, Eenden f 0.60 a 1.Boter fl.06^a 1.13£, per KG., Kaas 37^ a 45 ct. per KG. Kipeijeren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. PURMERENDE, 1 Maart. Kleine Kaas f 33.50. Goede voorraad, redelijk vlug maar duur verkocht. Middelbare f 28. Aangevoerd 48 stapels Kleine Kaas. 1 Middelbare. Boter. Van f 1.15 tot fl.25 per kilogr., Gemidd. fl.20 per kilogr. Aangevoerd 50 runderen Vette Koeijen minder in prijs, trage handel. Gelde- koeijen zeer duur. Tijd-kalfkoeijen niet angevoerd, 7 Paarden. 59 vette Kalveren. Prijs van fO.SO tot 1.per kilogr. Handel matig. 111 nuchtere Kalveren. Prijs van f 4 tot 10 per stuk. Handel zeer ving. 12 vette Varkens. De prijs was van 50 tot 60 Cts. per kilog. handel vlug. 21 magere varkens van f 15 tot 26, en 75 biggen van f 10 tot 12.75. Handel vlug. 517 scha-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2