Zr. Ms. oorlogschip Vulkaanliggende aan 's rijks werf te Hellevoetsluis, wordt voor de dienst gereed gemaakt, om, zoo wij vernemen, naar hier te vertrekken, en daarna als instructie-vaartuig dienst te doen. -Gisteren werd alhier met militaire honneurs ter aarde besteld het lijk van den heer J. C. Moller, in leven korpo raal bij de dienstdoende schutterij alhier, de honneurs werden waargenomen door een peleton schutters, onder bevel van den luitenant Swaving en een peleton van het artillerie vrijkorps, onder commando van den sergeant Lammers, door het laatstgenoemde zijn op het kerkhof drie salvo's gelost; terwijl bij het graf door de heeren Weber en Bordens, laatst genoemde in zijne kwaliteit van adjudant-onderofficier der schutterij, in zeer gepaste bewoordingen de vele goedé eigen schappen van den overledene werden herdacht. Gisteren avond gaf het tooneelgezeischap van de heeren Boas Judels, alhier zijn afscheids-voorstelliug, het was vooral den heer Judels, hier in geruimen tijd niet op- opgetreden, aan wien den meest mogelijken bijval ten deel viel. Trouwens zijn spel verdiende het ook teu volle. In het eerste stuk, "de AmbachtsmaiVschetste hij op aan schouwelijke wijze de waarheid van de spreuk: Eerlijk duurt het langst Yoor eenige oogenblikken in het bezit van een grooten schat, die hij niet langs den wettigen weg had verkregen, stelde hij ons voor hoe een slecht geweten den vroeger opgeruimden werkman, echtgenoot en vader de gemoedsrust ontroofd en daardoor alle levensgeluk en levensgenot vergald. Zijn spel was meesterlijk. Vooral echter in het tweede stuk was de //eenige Judels", de tot nog toe onovertroffen komiek iu zijn volle kracht. Hij speelde de titelrol van de "Kchtgenoot eener jonge jufvrouwop eene wijze die het publiek deed schateren van Jagchen. Ook de dikwijls zeer geestige coupletten, op de hem eigenaardige wijze voorgedragen, deden zeer veel genoegen. ITet daverend applaus en het gedurig bisseren had schier geen einde. De heer Judels, die steeds immer dezelfde blijft, mogt hier ondervinden, dat de genegenheid van het publiek, ten zijnen opzigte, steeds onveranderlijk is. In het bestuur van den Anna Paulowna Polder zijn benoemd: tot dijkgraaf, de heer J. C. de Leeuw en tot •heemraden, de heeren J. G. Geerlings, J. van Gijtenbeek, A. Kraan Jz. en T. J. Waller. Tot directeur van het postkantoor te Zaandam is be noemd de heer H. van IJssel Groothuis, thans commies der posterijen le kl. Uit 's Gravenhage deelt men. mede, dat aldaar zeer ongunstige berigten in omloop zijn omtrent den gezond heidstoestand van Prinses Prederik, die zich thans te Cannes bevindt. Z. M. heeft verleend: aan II. Luken, kapt. van het Belgisch schip //Josephine," de zilveren medaille en een lof felijk getuigschrift; aan J. Petersen, stuurman, J. Schepers, kok, II. Koop, en G. L. Heijen, matrozen, en G. J. Spring- fcld en P. J. A. Hoijen, jongens, allen behoorende op ge noemd schip, ieder eene geldelijke belooning en een loffelijk getuigschrift, wegens het redden van de bemanning van het Nederl. kofschip //Twee Broeders" van Veendam. Van Harlingen schrijft men In eene gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is besloten voortaan de kinderen uit het stadsweeshuis piet meer, gelijk vroeger geschiedde, naar de armenschool, maar naar de tnsschenschool te zenden, met bijvoeging dat ook de bevoegdheid aan heeren weesvoogden verbleef om jongens, die aanleg mogten betoonen voor meer wetenschappelijk on- derrigt, voor te dragen voor het onderwijs op de hoogere burgerschool. De N. Uott. Ct. meldt, dat, naar zij verneemt, een internationale zangwedstrijd, uitgeschreven door Rotte's man nenkoor te Rotterdam, definitief zal plaast hebben. De wed strijd is verdeeld in de vier volgende afdeelingen 1. Uitgeschreven voor Nederl. liedertafels, gevestigd in ge meenten van hoogstens 20,000 inwoners. I6 prijs: eene gou den medaille en eene premie van f 100; 2e prijs; eene zilveren medaille en eene premie van f50; 3° prijs: eene zilveren medaille. 2. Uitgeschreven voor Nederlandsche liedertafels, gevestigd in gemeenten van meer dan 20,000 inwoners. Ie prijs: eene gouden medaille en eene premie van f150; 2° prijs: eene zilveren medaille en eene premie van f75; 3e prijs: eene zilveren medaille. 3. Uitgeschreven voor buitenlandsche liedertafels. le prijs: eene gouden medaille en eene premie van f150; 2e prijs: eene zilveren medaille en eene premie van 75; 8e prijs: eene zilveren medaille. 4«. Uitgeschreven voor liedertafels, zonder onderscheid van nationaliteit, mits zij bij vorige wedstrijden reeds bekroond zijn. le prijs: eene gouden medaille en eene premie van f 300 2e prijs: eene gouden medaille en eene premie van flOO; 3e prijs: eene zilv. medaille en eene premie van f50. De burgemeester van Rotterdam, de heer J. van Vollen- hoven, is eere-voorzitter der feestcommissie. In de maand November 1868 had er een voorval plaats op den spoorweg van Liers naar Vivegnies, thaus bij de Nederlandsche exploitatie-maatschappij in gebruik. Iemand, genaamd R bediende werd aan het hoofd getroffen door een der dwarsbalken van een. brug en viel op de baan, alwaar zijn been door de wielen van verscheiden waggons verbrijzeld werd. Naar het hospitaal overgebragt, werd hem een been afgezet en bleef hij verscheiden weken in behandeling. Een onderzoek, naar de oorzaak van het voorval iugestelcl, had bewezen, dat niet alleen de brug boven de baan op niet geheel voldoende hoogte was gesteld, maar daarenboven dat de waggontrein meer dan gewone hoogte had. R eischte schadevergoeding van de Nederlandsche maatschappij. Deze betrok de maatschappij van den Luiksch- Limburgschen spoorweg, van wie zij de lijn had overgenomen, in de zaak, en deze laatste nam haar toevlugt tegen de ge broeders van der Eist en Co., die de baan hadden gelegd. In dit proces is thans uitspraak gedaan door het hof van appel te Luik, dat het vonnis bekrachtigt, waarbij 20,000 frs. schadevergoeding toegestaan wordt aan R ten laste der Nederlandsche maatschappijen het beroep van deze tegen den Luiksch-Limburgschen spoorweg verworpen wordt, uit hoofde dat zij, de spoorbaan onderzocht en aanvaard hebbende, het regt niet meer heeft, zich op de gebrekkige iurigting, al ware deze geconstateerd, te beroepen. Het geweer Beaumont. In de Parijsche Public van 21 dezer, betoogt Thomas Anquetil, nogmaals de onvoldoend heid van het Beaumontgeweer en acht het, met het oog op het bij de Nederl. Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot verhooging der begrooting voor den aanmaak van die geweren, wenschelijk, dat nog naauwkeurige en vergelijkende proeven worden genomen met andere wapenen, waarvan hij liet Remington-, Remington-Bolt-, Werndel- en Peabody- geweer noemt. Men schrijft uit Curagao 19 Eebr. Gelijk men weet, is Zr. Ms. stoomschip Kijkduinkom- mandant de kapt.-luit. ter zee iï. E. Bunnik, in het begin der maand Jannarij 11., met eene commissie naar Haïti ver trokken om onderzoek te doen in de zaak van de verbeurd verklaring van de Nederlandsche bark Margaretha en hare lading, en daarin het noodige te verrigten. Naar men thans verneemt, werd de genoemde bark verbeurd verklaard wegens het drijven van smokkelhandel in de haven van Bennet. De commissie heeft echter van het voorloopig bestuur der Republiek te Port-au-Prince de teruggave van de bark Mar garetha en eene som van 8000 frauc3 als schadevergoeding verkregen. Het verhoor van prins Bonaparte is Maandag morgen aangevangen, Dingsdag en Woensdag voortgezet, men dacht dat het Donderdag zoude afloopen en de procureur-generaal Granperret zijne conclusie zoude nemen. Veel nieuwe zaken zijn er niet aan het licht gekomen. De gehoorde getuigen zijn evenwel niet zeer gunstig voor den prius: vooreerst loopt het getuigenis omtrent de toe- gebragte kneuzing op de wang nog al uiteen; de genees- heeren zijn 't hierover niet eensbovendien is eene niet on belangrijke aanwijzing gevonden in den handschoen van den verslagenemeerdere getuigen toch hebben gezien, dat de zwarte handschoenen van Noir, die zeer naauw aan clen hand pasten, vastgeknoopt en ongeschonden zijn gebleven, ter wijl het bijkans onmogelijk is dat deze niet zouden zijn gescheurd, wanneer inderdaad zulk een hevige slag was toe- gebragt. Ook wordt vrij algemeen verzekerd, dat de ver slagene een zeer zachtaardig karakter had. Ook te Hamburg zal eene stoomvaart op Indïe, China en Japan door het Kanaal van Suez worden georganiseerd. Het daarvoor noodige kapitaal is op ruim tien millioen geraamd. Het Journal officiel te Parijs bevat een schrijven van den keizer aan den minister Olivier, waarin hij zegt, dat thans het oogenblik is gekomen om alle hervormingen aan te nemen, die een constitutioneel gouvernement vordert. Hij noodigt den minister uit een senatus-consult te ontwerpen, waardoor de wetgevende magt verdeeld wordt tusschen twee Kamers en het volk deel wordt gegeven aan de constituerende magt, die het koos. In een spoorwegrijtuig van Marseille naar Lyon is voor eenige dagen weer een misdaad gepleegd, die overeenkomt met die, waarvan dr. James Constantin ten vorigen jare het slagtoffer was. Een zeker persoon, broeder van een geacht handelaar te Marseille, nam in een rijtuig 2e klasse plaats naar Syon, om zich van daar naar Straatsburg te begeven. In het rijtuig vond hij twee personen, die hij niet kende,, maar aan wie hij volstrekt geen misdadig voornemen toedichtte. Ten 2 ure 's Dachts, toen hij zich te slapen legde, grepen de beide personen hem aan, mishandelden hem (zij bonden hem ook) en beroofden hem van alles wat hij bij zich had, zelfs van eene decoratie die hij droeg. Een paar uur later kwam de reiziger, die in bewusteloozen toestand was geraakt, weer tot zich zeiven, en verhaalde, aan het naaste station gekomen, wat er met hem was gebeurd. Doch de beide misdadigers waren toen niet meer te vinden. Op den spoorweg van Parijs naar Lyon is mede een misdaad gepleegd. Toen de sneltrein Maandag ten elf ure

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2