03 DIENSTBODE. Rerpacptig Algemeen Duitsch Huwelijks-Kantoor BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL ADVERTENTIEN. te Darmstadt (Hessen) Sehlossgraben No. 9. te Montelimard aankwam, bemerkte men dat bet portier aan de verkeerde zijde van een der rijtuigen eerste klasse geopend was. Tusscben Loriol en Salce ontdekte men een vreeselijk verminkt lijk. -Men zegt dat de moordenaar bet rijtuig heeft kunnen verlaten, zonder een spoor van zich achter te laten en voor dat de trein te Montelimard aankwam. De justitie doet onderzoek. Volgens eene depêche uit Montelimard zou de moordenaar reeds te Loriol gevat zijn. De Franscbe Moniteur deelt de volgende karakteristieke episode mede uit het leven van den graaf de Montalembert De jeugdige pair van Frankrijk opende met den beroem den abt Lacordaire eene vrije school. Op een zekeren dag begaf een der commissarissen van politieop last van de overheidzich naar de schoolom die te sluiten. De graaf de Montalembert en de abt Lacordaire wilden zich verzet ten tegen zulk een arbitrairen maatregeldien zij in strijd achtten met het charter. De commissaris van politie hield vol en zeide tegen de leerlingen »In naam der wet som meer ik u de school te verlaten. »En ik zeide de abt Lacordaire, sommeer u, in naam uwer ouders, te blijven". Niettegenstaande dit fiere antwoordwerd de school ge sloten en de beide directeuren voor de kamer der Pairs gedaagd. Nadat de president volgens gewoonteaan elk der be klaagden hun naam had gevraagd gaf de graaf de Monta lembert op de vraag naar zijne betrekking ten antwoord «schoolmeester pair van Frankrijk". In het jaar 1835 zetten zich 8 personen in het zuiden van Australië neder en noemden hunne volksplanting Victoria. Deze is dusdanig toegenomen, dat zij in 1869 reeds eene be volking van 226,000 inwoners telde. Indien men de prijs couranten van den handel te Melbourne nagaat, dan staat men verbaasd, dat aldaar zooveel weelde-artikelen voorhanden zijn. Voor ambachtslieden is 't er niet slecht, wijl deze tot '20 francs daags kunnen verdienen. Men heeft lang te vergeefs beproefd om de locomotief op gewone wegen tc gebruiken. Bij de meeste proeven was de beweging zeer traag en waren de passagiers aan onaan gename schokken blootgesteld. In Edinburg echter schijnt men dezer dagen het vraagstuk opgelost te hebben. Daar heeft men toch een omnibus, door een locomotief in beweging gebragt, die met groote snelheid heuvel op- en afging, zonder remtoestellen noodig te hebben, en de hand van den stoom- koetsier nog beter gehoorzaamde dan het beste paard. Ge makkelijk draaide de machine om de hoeken der straten en bewoog zich te midden van wagens, ruiters en voetgangers in de naauwste straten. Zoo spoedig de koetsier het wilde, stond het voertuig stil, ook bij het afgaan van steile straten, hetgeen met een snelheid van 9 Engelsche mijlen per uur plaats had. Een zeker heer Raymond, te Lagny overleden, heeft zijn geheele vermogen, hetwelk hij in zijn testament verklaart eerlijk en met moeite verdregen te hebben, en dat 800,000 francs bedraagt, vermaakt aan het corps gendarmerie. Het kapitaal zal als fonds strekken tot ondersteuning van gen darmes die in de dienst zijn verminkt, of die vroegtijdig op pensioen worden gesteld, of in tijdelijken nood verkeeren eveneens kan de rente voor een deel worden uitgekeerd aan de nagelaten betrekkingen van gendarmes die bij het ver vullen van hun pligt sneuvelden. ARMVERZORGING. In het jaar 1867 ging te Amsterdam van de diakonie der Evangelisch Lutersche gemeente een uitnoodiging aan alle haar bekende armbesturen der hoofdstad uit, tot het houden eener gemeenschappelijke bijeenkomst van afgevaardigden, ten einde van gedachten te wisselen over de vraag, in hoever het organiseeren van gemeenschappelijke vergaderingen tot het bespreken van de taak der armenverzorging tot gewenschte uitkomsten kon leiden. Die uitnoodiging werd met algemeene sympathie ontvangen. Alle armbesturen behalve het bur gerlijke zonden hunne afgevaardigden. Daar waren op den 9n October in het gebouw de Eensgezindheid in ware eendracht zamen, niet alleen protestanten van verschillende kerkgenootschappen, tot de afgescheidenen toe, maar ook Roomsck-Katholieken, ja zelfs Israëlieten. Daar werd de grond slag gelegd van die bijeenkomsten, die sedert geregeld worden gehouden en van waar reeds menige zegen is uitgegaan voor de groote zaak, die alle armbesturen voorstaan. Van den aanvang af was bepaald, dat aan bet doel der bijeenkomst geheel vreemd moest blijven elk streven van communistischen aard en evenzeer het bespreken van godsdienstige vraag stukken. Men stelde zich voor, de volgende vraagpunten te behandelen a. Is vaste bedeeling in geld al of niet afkeurenswaardig Verdient in het eerste geval de voorkeur, het verleenen van onderstand, a. in woning, b. in kleeding, voedsel, brandstoffen, c. het verstrekken van rentelooze voorschotten of welke an dere wijze? b. Is, ter vermijding van de nadeelen, die kunnen voort vloeien uit de ongelijkmatige en dubbele bedeeling van be- hoeftigen door kerkelijke armbesturen, wenschelijk, dat de armbesturen met elkanders handelingen bekend zijn en dat tusschen hen gemeen overleg bestaat omtrent de wijze van bedeeling? Zoo ja, zou dat doel bevorderd worden, a. door de oprigting van een permanente commissie, waartoe al de diakonieën dezer stad een of meerdere leden zouden afvaar digen, b. door het oprigten van bureau's van informatie? c. Is er een wijze van werkverschaffing mogelijk, die, zonder schade toe te brengen aan de vrije nijverheid, in een gegeven tijdperk geen liooger bedrag aan onkosten en loonen vereischt dan anders in bedeeling zou verstrekt zijn Ziedaar de onderwerpen, die in de eerste bijeenkomsten behandeld zijn. Dezer dagen is een gedrukt verslag van hare werkzaamheden verkrijgbaar gesteld (bij de hh. Blikman en Sartorius te Amsterdam). Wij raden de ai'mbesturen ook in deze gemeente ten dringendste aan, dat verslag te lezen en de ernstige vraag zich voor te stellen, of een dergelijke zamenwerkïng ook hier niet mogelijk zou zijn. Dat zij hoogst wenschelijk is, zal ieder toestemmen, die het gewigt en de bezwaren eener goede armverzorging kent. Of aan de verpleging der behoeftigen alhier niets te verbeteren zou vallen, laten wij liefst aan anderen ter beslissing over. Onder de beste vruchten der bijeenkomsten rekenen wij het plan tot een BUREAU VAN INFORMATIE. Dit bureau stelt onderzoek in naar den toestand van alle armen, omtrent wie inlichting wordt gevraagd. Iemand ont vangt een bedelbrief of op andere wijze aanvrage om onder stand. In plaats van terstond en in den blinde te helpen, zendt hij een opgaaf (des noods per post) van den naam, de woonplaats, het kerkgenootschap van den behoeftige naar het bureau. Het bestuur doet nu onderzoek bij de diakonie, den wijkmeester, den commissaris van politie, in den omtrek van de woonplaats enz. en deelt schriftelijk het resultaat aan den aanvrager mede. Wie een jaarlijksche contributie aan het bureau schenkt, van f2 a f'3 ontvangt de inlichting kos teloos. Anderen betalen voor elke informatie 25 ets. Ziedaar een uitnemend middel om alle doellooze en scha delijke armverzorging te voorkomen. Iets dergelijks achten wij zeer noodig en wenschelijk. Er zijn hier velen, die gaarne den nood der armen verligten, maar niet gaarne aan onwaardigen hunne weldaden besteden. Thans we ten zij niettot wie om voorlichting zich te wenden, wan neer een arme zich bij hen aanmeldt. Een dergelijk bureau zou in deze behoefte voorzien. Vooral na een collekte, zooals in dezen winter gehouden werd, zou zulk een bureau goede diensten kunnen doen om te voorkomen, dat de uitdeeling der giften tot onbillijkheid aanleiding geve. Wij vestigen dus de aandacht op de zamen werking in de hoofdstad, maar vooral op het Bureau van informatie. Van J7 22 Maart 1870. ONDERTROUWD Hillcbrand Dop en Pictertje Visbeen. GETROUWD Gerrit Platvoet en Jantje Knijper. Jan Kooiman en Pietertje Eelmau. GEBOREN; Jantje, dochter van Willem Slark en Elisabetli Jacobs. Cornelis, zoon van Jan Vlas en Uiltje Bakker. Nceltje, dochter van Lammert de Waard en Maartje Peper. Grietje, dochter van J. Rab eu Sijbreg Duinker. OVERLEDEN Arnoud Langcveld, 27 jaren, gehuwd met Necltje Daal der. Marretjo Keijser, 13 jaren, dochter van Sijbrand Keijser Jz. eu Coruelisje Kooiman. MAIIKTBEI1IGTE N. AMSTERDAM, 23 Maart. De prijzen van het vee waren vette Kalveren 1ste qualiteit f 50 a 70, 2de qualiteit f40 a 60, 3de qualiteit f 30 a 50; schapen £24 a 32; var keus f56 a 60 c. per kilo. SCHAGEN, 24 Maart! 3 Paarden f30 a 90, a Vette Gelde Koeijeu f 100 a 160, 9 Kalfkoeijcn f125 a 180, 40 Nuchtere Kalveren f3 a 8, 225 Magere Schapen f 16 a 27.50, 7 Magere Varkens f 18 a 30, 50 Biggen f 10 a 14, Ko nijnen 40 a 75 ets., Kippen fl a 1.50, Boter f 1.03 a 1.16|, Kaas 27-f a 40 ct. por KG. Kipeijercn f2.50 a 2.60, Eendeijeren f2.80 a 3 por 100 st. PURMERENDE, 22 Maart. Aangevoerd 35 stapels Kleine Kaas. 2 Middelbare. Boter. Van f 1.10 tot f 1.20 per kilogr., Gcmidd. f 1.15 per kilogr. Aangevoerd 140 runderen. Vette Koeijen minder in prijs, trage handel. Gelde- koeijen weiuig aangevoerd en duur, Tijd Kalfkoeijen minder in prijs slepende handel. 9 Paarden. 70 vette Kalveren.Prijs van f0.70 tot 0.90 per kilogr. Handel minder vlug. 335 nuchtere Kalveren. Prijs van f 4 tot 8 per stuk. Handel stug. 42 vette Varkeus. Da. prijs was van 49 tot 60 Cts. per kilog. handel vlug. 51 magere varkeus van 1' 16 tot 28, en 173 biggen van f9 tot 12. Handel matig. 579 schapen cn lammeren. Vette schapen weinig aan gevoerd, duur. Oonschapen weinig aangevoerd, duur. Overhouders minder in prijs, veel aangevoerd. Kipeijercn f 2.65, Eendeijeren f 2.90 per 100 st. Velleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 40 stapels kaas, wegende 9152 kilogrammen. De hoogste markt was voor kleine kaas f 34.—Middelb. f29.Aangevoerd 1331 kilogr. Boter. SNEEK, 22 Maart. Boter f 51. BELFAST, 21 Maart. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 631 ton, waarvan 422 machinaal en 209 uit de hand gezwingeld, tegen 130 in Ao. Po. Voor de eerste soort werd 4 a 11/6 per steen naar qual. betaald en voor do 2de 4 a 8/-. Op een aantal markten was goed gemiddelden aanvoer, en de prijzen ondergingen weinig verandering; te Cookstown was goede vraag tot vorige prijzen; te Strahane was weinig aanvoer, en er was meer vraag naar ord. en middel qual.; alles werd grif tot not. verk.; ord. en zeer ord. 37/6 a 45/-, ord. en middel 47/6 a 55/-. goede qual. 57?6 a 64/-, cn puik vlas 60 a 8 2/6 per cwt. Aandeelen Stad Milaan 1866 a fr. 10. Trekking op 16 Maart 1870, Serie 1154, no. 32 fr. 20, no. 42 fr. 50, no. 43 fr. 50, no. 62 fr. 100, no. 73 fr. 20 Serie 4193, no. 9 fr. 20no. 10 fr. 20, no. 18 fr. 20, no. 30 fr. 50, no. 38 fr. 20 Serie 4193, no. 48 fr. 20, no. 79 fr* 100, no. 82 fr. 20; Serie 4371, no. 9 fr. 50, no. 26 fr. 100 Serie 4371, no. 34 fr. 100, no 41 fr. 20, no. 58 fr. 20, no. 72 fr. 500, no. 78 fr. 1000, no. 86 fr. 20; Serie 5878, no. 29 fr. 20, no. 39 fr. 50, no. 51 fr. 20, no. 76 fr. 20, no. 80 fr. 20, no. 94 fr. 20, no. 96 fr. 20, no. 98 fr. 50 Serie 6241, no. 4 fr. 50, no. 16 fr. 50, no. 35 fr. 50, no. 42 fr. 20, no. 83 fr. 50,000, no- 85 fr. 50, no. 95 fr. 100. Alle overige in gemelde Seriën begrepen nos. losbaar met fr. 10 op 15 Junij e. k. Heden overleed, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze geliefde Broeder JOHAN CARE li MöLLER, in den jeugdigen ouderdom van bijna 28 jaren, diep betreurd door zijne zusters en -verdere be trekkingen. Nieuwe diep21 Maart 1870. De Familie MöLLER. ggJMEN VERLANGT EENE GESCHIKTE Loon ƒ1.25 per week, of eene 1U öfc HU U 1L P v benevens een MEISJE dat vlug en handig is, 15 jaar oud, tegen goed loon. Adres bij den uitgever dezer Courant. VAN OPENBARE VERPACHTING van het GRASGEWAS staande langs den Noord-IIollandschen Staatsspoorweg, sectie Helder-Alkmaar, op Donderdag den 31en Maart 1870, des middags ten 12 ure, in het STATIONS-KOFFIEHUIS te Schagen. Breeder lij lilletten omschreven. Daarna lerzelfde plaatse: VERPACHTING bij inschrijvingvan het VISCH- WATER der Bermen en Ilaven3, langs deuzelfden weg, in zeven perceelen. De Pachtconditiën liggen ter inzage bij den Griffier Mr. S. P. J. KROS, te Schagenterwijl meerdere inlichtingen en aanwijzingen, alsmede toegangsbilletten om de perceelen te bezigtigen, kunnen verkregen worden bij de Onder-Op- zigters J. F. G. de ROT, te Helder,L. C. SLINGERLAND te Schagen en D. NEDERLOFE, te Alkmaar. Dit Kantoor heeft door zijn algemeen bekende soliditeit, zich een naam gemaakt door geheel Europa, door wiens tus- schenkornst reeds menig huwelijk is gesloten, zoowel in de hoogste standen als in burgerkringen. Het recommandeert zich bij deze aan allen van beider kunne, die gezind zijn een huwelijk aan te gaan. Aanbiedingen voor alle standen, voor de hoogste adel, militairen, beambten eu burgerstand zijn steeds voorhanden. De Dames die zich aanmelden, worden door de Echtgenoote van den Directeur ontvangen, op een afzonderlijk kantoor. Vooruitbetbetaling, zonder het doel bereikt te hebben, heeft niet plaats. Prospectus gratis. Strengste geheimhouding. Dit Kantoor is buitenslands zeer gunstig geaccrediteerd. BE DIRECTIE. Brieven Franco, met insluiting van een postwissel van 10 Centen, tot frankeering van het antwoord.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3