vonnis van de Goesche regtbank, nu eenigen tijd geleden, I in het verbeterhuis, in het gesticht voor jeugdige vrouwelijke J veroordeelden is opgenomen //Maar dat is dan toch vreeslijk. Ligt de schuld van zulk een monstervonnis aan de regters of aan de wet Begters, die zoo willekeurig, zoo bespottelijk oordeelen, moesten ontslagen worden. Of een wet, die zoo een onge rijmdheid huldigt, moest zoo spoedig mogelijk afgeschaft worden! Het ergste is, dat het meisje zonder verdediger schijnt geweest; anders had zij natuurlijk wel geappelleerd. l)it komt ditèrom, wijl alleen aan "crimineele" beschuldigden een advocaat ambtshalve wordt toegevoegd, en de ouders waren arm.... Bij 't benoemen van regters, meent mr. de H. mogt men wel wat viinder op protectie en langdurig solliciteeren, en wat meer op doorzigt en talent acht geven. Ook hier wordt verbetering dringend geëischtDoch ook hier zal het wel weer wezenvox clamantis in deserto De maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam heeft besloten, gevolg te geven aan den vroeger uitgesproken wensch tot oprigting van een afdeeling volksgaarkeukens, als begin van uitvoering is eene commissie benoemd, ten einde te overleggen met de commissie, welke, aan het bestuur der maatschappij een schrijven over de zaak heeft gerigt. Een zeer romantisch plan is op onmeedoogende wijze in zijne uitvoering gestoord. Een handelaar te Amsterdam verblijdde zich in het bezit van twee dochters. Eens opeen morgen wordt te vergeefs op de verschijning der meisjes ge wacht De ouders hebben een onbestemd voorgevoel van eene of andere gebeurtenis. Zij doen .onderzoek, en het blijkt dat uit de geldkist van het hoofd der familie eene som van duizend gulden ontvreemd is. Voorts verneemt men dat twee, met de aangeduide veel overeenkomst hebbende, meisjes met den trein naar Botterdam gereisd zijn, en ook dat een uur later twee jongelieden uit de buurt eveneens weg zijn gegaan. Haastig neemt de oude heer den eerstvolgenden trein naar Botterdam. Bij zijne aankomst ziet hij een schip gereed om te vertrekken. Geen minuut is te verliezen. Hij gaat aan boord en vindt in een verscholen hoekje de vier gezochte jongelieden, welke onmiddelijk in hechtenis genomen worden, twee onder beschuldiging van ontvreemding van geldswaarden, de anderen van ontvoering van minderjarigen. De geldswaarden waren reeds vrij wat verminderd, daar de vracht vooruit betaald moest worden. Eergister morgen omstreeks 5 ure werd aan de lange brug hij de nieuwe Stads-herberg te Amsterdam opgehaald, het lijk van zekeren J., afkomstig uit Alkmaar. Hij scheen om streeks 40 jaar oud en was van een fatsoenlijk uiterlijk. Naar alle waarschijnlijkheid is hier aan zelfmoord te denken, doordien genoemde persoon aldaar nog laat in den avond, zooals het scheen naar iets zoekende, werd gezien. Verwarring in zijne zaken en geldgebrek schijnen hem tot die wanhopige daad geleid te hebben. Hij laat vrouw en kinderen ua. Te Botterdam is met veel plegtigheid de eerste steen gelegd van een gebouw voor de zouaven-broederschap. De heer B. Sikkeraa, onder Zuidhorn, heeft eene melkkoe, die in twee jaren, in 1868 en 1869, aan boter heeft opgebragt eene som van f 226.63, en het eigen gebruik voor twee personen van melk en boter. Algemeen wordt verzekerd, dat Keizer Napoleon een decreet heeft geteekend, waarbij prins Pierre tijdelijk uit het laud verwijderd (verbannen), wordt. Dit decreet, dat om alle opzien te vermijden, niet officieel openbaar zal worden gemaakt, heeft de Keizer genomen, krachtens het Senaatsbesluit van 7 November 1852, dat hem regt geeft over al de leden zijner familie te beschikken. Prins Pierre moet zelf ook hebben in gezien, dat zijn tegenwoordigheid iu Frankrijk vooreerst on mogelijk is. Bijua alle Parijsche bladen wijden artikelen aan de uitspraak der jury te Tours. Doch het blad, dat zeer zeker tot de meest //onverzoenlijke" vijanden van het keizerrijk behoort, de Marseillaisegeeft met geen enkel woord zijne meening over deze uitspraak te kennen. Daarentegen vindt men aan het hoofd zijner kolommen, over de geheele breedte van het blad, bij wijze van aankondiging, het volgende in groote letters //Pierre Bonaparte is vrijgesproken. Yictor Noir is in het graf. Ulric de Fonvielle is in de gevangenis. Henri Bochefort is in de gevangenis. Millière, Bigault, Bazire, Dereure zijn in de gevangenis. Pierre Bouaparte is vrijgesproken." Overigens dient gezegd te worden, dat de uitspraak over 't algemeen groote ontevredenheid heeft veroorzaakt. De radicale bladen die vuur en vlam spuwen, kunnen buiten rekening gesteld worden; men kan zeggen, dat zij hun //onverzoenlijk" karakter ook ditmaal niet verloochenendoch de gemailde organen van de ministriëele drukpers geven ook zonder on derscheid hunne afkeuring over de vrijspraak van prins Pierre te keunen. De PresseJournal de ParisParis-Journal, de IGauloisen vele andere bladen van dien stempel om niet vati de Temps, Opinion NationaleSiècle, enz. te spreken betreuren het verdict der jury zoowel uit het oogpunt van het regt, als uit dat vau-Jiet belang der dynastie. //Indien ooit e«n uitspraak gevallen is anders dan ze verwacht werd, dan is het die van de jury te Tours," zegt de Presse. //Doch indien het tegendeel van hetgeen thans gebeurd is, eeus had plaats gehadindien Victor Noir den prins had gedood, in plaats van door hem gedood te worden, zou dau hetzelfde verdict uitgebragt zijn geworden Zou dan het kind des volks vrijgesproken ziju, gelijk thans de prins die dat kind vermoord heeft, vrijgesproken is? Ja, zeker, men moet het gelooven. Dit behoort zoo. De justitie heeft niet en mag niet hebben tweeërlei maat en gewigtvoor haar zijn er noch prinsen, noch ploerten. Zij raadpleegt alleen haar geweten en heeft te oordeelen over de daden der menschen. Indien prins Pierre in de bureaux der Marseillaise, zegt. Paris-Journal, het lot had getroffen, dat Victor Noir in de woning van den prins heeft gevonden, de hoofdredacteur der Marseillaise zou in de gevangenis geheel afgezonderd zijn gehouden en waarschijnlijk tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld zijn. De Gaulois klaagt bitter over de onderscheiding, waarmede de president van het Hof den prins behandeld heeft, in te genstelling van de wijze, waarop hij ten aanzien van de tegenpartij te werk ging. Hij dreef de partijdigheid zelfs zoover, dat hij toornig werd, toen de advocaten der civiele partij trachtten te bewijzen, dat Pierre Bonaparte, zonder geprovoceerd te zijn, iemand, die weerloos was, heeft gedood. De heer Emile de Girardin zegt in de Lïberté dat hij over de uitspraak zelve niets in 't midden zal brengen. Eene daad van het geweten, dat onschendbaar is en onschendbaar moet blijven, mag niet aan de openbare afkeuring prijs worden gegeven. Hij, die dit doet, oefent geen critiek uit, maar matigt zich het regt aan, onverdraagzaam te zijn. En de onverdraagzaamheid is het meest tirannieke en hatelijke wat er bestaat. Doch de heer de. Girardin verklaart zich tegen een hoog Hof van Justitie, als exceptioneele rr.gt- spraak. Tegen dergelijke instelling mag men met regt cri tiek uitoefenen. Men vertelt overigens dat de beslissing der jury met 18 tegen 18 stemmen is gevallen. Een van de onaangenaamste herinneringen aan het proces is overigens de overvloed van gendarmes, waarmede de heeren Bochefort, Milliére en Grousset ter regtszittirig werden binnengeleid, terwijl de prins alleen door een kapitein der geudarmerie werd vergezeld, die meer zijn adjudant dan zijn bewaarder scheen. Vooral de ver slaggever van de Times geeft er zijn ergernis over lucht, dat genoemde kapitein telkens boog als een knipmes, wanneer hij tot den prins of deze tot hem sprak. Ook de houding der jury, die volstrekt niet kalm en onpartijdig toeluisterde, maar herhaaldelijk blijken gaf van hare sympathiën, of an- tipathiën, nu eens ten aanzien van sommige getuigen, dan weder van de advocaten, wordt door den Engelschman scherp gelaakt. De Daily News levert mede een beschouwing omtrent den afloop van het proces-Bonaparte, en zegt aan het slot daarvan het volgende: Zie op denztdfden dag dat het Hof den prins op vrije voeten stelt, veroordeelt 't hem tot het uitkeeren eener scha devergoeding van 25,000 francs aan de familie Noir. Indien hij onschuldig is aan den dood van Victor Noir, waarom moet hij dan zich een geldelijke boete zien opgelegd En, indien hij een boete moet betalen, hoe kan hij dan on schuldig geacht worden aan een vergrijp, dat hij door schade aan zijn beurs moet bezuren Ziedaar een raadsel, dat wij te vergeefs trachten op te lossen." De moordenaar Dessous-le-Monstier, die de drie ge broeders Thirion, beestenkoopers in België, achtereenvolgens bij zich iu huis gelokt en vermoord en nu oulangs zijn vrouw vergiftigd heeft, is door bet hof van Bergen en Henegouwen ter dood veroordeeld. Zelden bragt een proces zulk eene verstompdheid van het moreel gevoel aan deu dag. De woede van het publiek tegen den misdadiger kende geene grenzen. Met luid gejuich werd zijne veroordeeling begroet, en ter naauwernood konden de gendarmen de cellulaire wagen, waarin hij naar de gevangenis werd vervoerd, tegen de woede der meuigte beveiligen. Achtduizend p. st. in bankDooten van honderd pond werden in de vorige week door een bediende dezer instelling aan de Nationale bank te Londen ontvreemd. De ongeluk kige, sedert zeven jaren in zijn betrekking, heeft reeds bekend. Men wil weten, dat hij niet wel bij 't hoofd was, toen hij de daad pleegde. Te Pegomas (Z. O. Frankrijk) heeft een tuinman eerst zijue twee kinderen en daarna zijne vrouw met een snoeimes den hals afgesneden, ten aanzien van een buurman, die te vergeefs poogde, aan de zoo wreedaardig uit hun slaap op geschrikte slagtoffers hulp te verleenen, en daarbij ernstig gewond werd. Toen men zich eindelijk van den moordenaar

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2