Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleendaan Ch. Erenck, schipper van de Engelsche vis- schersboot Olive leafde zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Sept. 1855, no. 64-, en eer. loffe lijk getuigschrift; eu aan B. Browu, stuurman, M. Youug en G. fligh, matrozen H. Hubbard, ligtuiatroos en J. John son, jongen, uitmakende de verdere bemanning van genoemde visschersboot, ieder een geldelijke belooning en loffelijk ge tuigschrift, wegens de redding van de bemanning van het in zinkenden staat verkeerende Nederl. schoonerschip Alida ter hoogte van de Lemou en Ower nabij Yarmouth 9 Jan, jl. Den 30 Maart 11. is in de cellulaire gevangenis te 's Bosch opgenomen, tot het ondergaan der 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, de eerste luitenant M..., omdat afwijzend was beschikt op de verzoeken om gratie, door hem en den eersten luitenant v. d. G. gedaan, ten einde te. worden ont heven van de straffen, waartoe zij door den krijgsraad waren veroordeeld, wegens het verwonden van een tegenstander in een duel en medepligtigheid daaraan. Het koninklijk instituut van Ingenieurs hield Dingsdag te 's Hage eene vergadering. Na eenige andere mededeelingen omtrent ontvangen giften boekwerken, deelde het bestuur mede, dat de overleden hoofdinspecteur van den waterstaat E. W. Conrad aan het instituut, waarvan hij medeoprigter was, had vermaakt eene som van f500, vertegenwoordigende zijne gecapitaliseerde jaarlijksche contributie, met bepaling dat de renten van dit kapitaal zouden moeten oploopen, en om de vijf jaren tot een bedrag van f 100 bijeengevoegd worden tot een Conrads-premie, te schenken aan den schrijver van de best gekeurde verhandeling in de werken van het instituut, of aan hemdie eeue gewigtige uitvinding zou hebben gedaan. Belangrijke mededeelingen werden daarna gedaan, o. a. door het lid van den raad van bestuur P. Caland over den golfdrukmeter, en door het lid G. van Diesen over eene door den heer W. H. Ter Meulen te Bodegraven gedane uit vinding omtrent het losspoelen van zandbanken, die deze wenschte toe te passen op het opvisschen der schatten van de Lutine, waarvoor hem octrooi was verleend. Gelegenheid tot toepassing dezer vernuftige uitvinding ontbreekt tot nog toe, doordien er nog te weinig water staat op de zandbanken, over de Lutine ontstaan, eu die eerst genoegzaam moeten afnemen. Over beide genoemde punten is voorts een belangrijke discussie gevoerd, waaraan door de hh. Cohen Stuart en Delprat werd deelgenomen. Z. M. heeft, bij besluit van 12 April 1870, No- 8,' op de voordragt van den Minister van Binnenlandsche Zaken en gelet op het deswege door de Italiaansche regering ken baar gemaakt verlangen; lo. eene commissie benoemd om de behulpzame hand te bieden aan de Nederlandsche inzenders voor de internationale maritieme tentoonstelling, welke van 1 September tot 30 November dezes jaars te Napels zal worden gehouden, en tevens de Nederlandsche regering bij die tentoonstelling en het daarmede verbonden congres te vertegen wwoordigen. De pakketbooten der Messageries Impériales van de Indo-Ohineesche lijn, zullen voortaan haar weg nemen door het kanaal van Suez. In verband daarmede zal het vertrek van Marseille, 't welk tot dusverre elke maand des Zaturdags ten 5 ure 's avonds plaats vond, voor het eerstop den 17n dezer maand, des Zondags ten 8 ure 's morgens geschieden. De correspondentie naar Ned.-ïndië, door middel van de Pransche pakketbooten te verzenden, zal dientengevolge uiter lijk Donderdag avond te 1s Gravenhage, Amsterdam, enz., ter post kunnen bezorgd worden. De redactie van den Herald of Health betoogt in een van hare artikelen het wenschelijke om een toestel te ver vaardigen, waarmede een waarnemer zich met een oogopslag van de meerdere of mindere zuiverheid der lucht kan over tuigen. Hij, die een dergelijk werktuig uitvindt, bewijst een zegen aan de menschheid. Wij hebben, zegt dit blad, ther mometers, barometers, hygrometers, om ous van den tempe ratuur eu den meerdere of minderen druk eu vochtigheids toestand van de lucht te overtuigen, toch kunnen, noch op gemakkelijke, noch op goedkoope wijze te weten komen, of zij zuiver is. Als zulk een toestel uitgevonden was, zouden de menschen eerst beginneu in te zien, hoeveel vergiftige stoffen zij inademen en zouden zij beter voor luchtzuivering eu verversching zorgen. De Patria van Napels berigt het volgende aan de Napelsche schoonen Maandag jl. is te Napels gearriveerd een vijf-en-vijftig jarige dwerg, wiens baard tot aan de voeten reikt. Hij heeft slechts één arm en bovendien vele andere gebreken. Zijn vermogen van twee millioen wenscht hij met zijn hart en hand nan een lief en schoon meisje van twintig jaar aanjte bieden. Uit Pestn verneemt men dat de beruchte Suzanne Pabry, woonachtig te Iplysag, beschuldigd van achtereenvolgens 215 kinderen te hebben vermoord, door het geregtshof van Hont veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf, met twee dagen vasten in de week en in de kosten van het proces. Elf gevallen van moord zijn bewezen. Acht vrouwen die het monster in haar gruwelijk bedrijf hulp verleenden, zijn tot verscheide maanden opsluiting veroordeeld. Berigten aangaande het Concilie. Onder dagteekening van 7 April jl. schrijft men uit Rome aan het Journal des Débats het volgende »De concilie-vaders beginnen spoed met het werk te maken Bijna dagelijks komen zij bijeen. »Uit de Augsb. Allg. Ztg.y kunt ge te weten komen, welke onderwerpen op het oogenblik aan de orde zijn. De Syl labus en het onfeilbaarheids-dogma werden nog niet ter sprake gebragt. «Wat het zooeven genoemde blad, de Augsb. Ztg. betreft ik behoef u niet te zeggen, dat de onbescheidenheden van dit orgaan te Rome de bitterste verontwaardiging wekken. Uit welke bron de klapper put, heeft men, ondanks alle moeite, nog niet kunnen ontdekken. Maar zóóveel is zeker, dat hij goed is ingelicht, en dat niemand er meer aan denkt hem te weerspreken. Aan de Correspondance Havas wordt uit Rome den tekst, uit het Latijn vertaald, medegedeeld van het tweede schema, betreffende het wereldlijk gezag van den paus, dat men door het concilie wil laten aannemen. Dit schema is een résumé van hetgeen sedert jaar en dag door de clericale bladen is aangevoerd, ten betooge dat de paus, ter uitoefening van zijn geestelijk gezag, ook wereldlijk souverein moet zyn. Het slot van het schema luidt als volgt »Daar snoode mannenwier toeleg het is alle regten op aarde te vernietigen, list en geweld gebruiken, om der heilige kerk het wereldlijk gezag te ontnemen, dat voor het welzijn en den bloei van het christendom ingesteld is en sedert zoovele eeuwen wettiglijk en naar alle regelen van het regt door haar is bezeten, zoo spreken wij (Pius IX), met goedkeuring van het heilig concilie en onder vernieuwing der uitspraken en be sluiten van den tegenwoordigen paus en van de voorgaande conciliën, het doem vonnis uit over'de kettersche leer van hen die verzekeren, dat de vereeniging van de geestelijke magt met de wereldlijke magt, in den persoon des pausen, met godde lijk regt in strijd is; wij spreken alzoo ook het doem vonnis uit over de goddelooze meening van hen, die volhouden, dat de kerk niet bevoegd is, op gezaghebbenden toon een besluit, welk ook, uit te vaardigen, rustende op het verband tussehen dit wereldlijk gezag met het algemeen welzijn ^der christen heid, zoodat de besluiten der kerk nopens dergelijke zaken niet verbindend zouden zijn voor de katholieken en zijvrije- lyk anders zouden mogen denken. De bedoelde correspondent van Havas merkt na het boven staande op, dat het niet gemakkelijk viel, de noodzakelijkheid van het behoud der wereldlijke magt voor den paus, bij wijze van dogma, vast te stellen; maar de Jezuit pater Perone, die de formule ontworpen heeft, is deze moeijelijkheid behendig te boven gekomen. De geloovigen zijn dus gehouden, in den paus evenzeer den koning als den priester te eeren, en aan zijne wereldlijke magt evengoed te gelooven als aan zijn geestelijk gezag. Het schema zegt, wel is waar, niet dat de beide Sou- vereinen, in één en denzelfden persoon vereenigd, even onfeil baar zullen zijn; maar dit volgt vanzelf, en het zou ook zeer moeijelijk zijn de geloovigen te beletten indien men het al wilde beproeven, 't geen niet te denken is het een met het ander te verwarren. Veel waarschijnlijker is het dat men nopens dat punt eenige dubbelzinnigheid zal laten bestaan, al- tyd met pieuse bedoelingen. De correspondent meldt voorts, dat het dogma betreffende het wereldlijk gezag reeds vrij levendig bestreden is geworden, en dat het bij de mondelinge discussie nog meer verzet zal vinden. Doch in weerwil dezer oppositie zal het dogma naar alle waarschijnlijkheid worden aangenomen, even als dat be treffende 's pausen onfeilbaarheid, en even als alles, waarover het concilie zal laten beslissen. Als een opmerkelijk feit wijst het Journal des Débats erop, hoe Mgr. Dupanloup, in zijn eerste schrijven aan de geeste lijkheid in zijn diocese welk schrijven, gelijk men weet, van vóór de opening der kerkvergadering dateert reeds, als bij wijze van voorspelling, zinspeelt op de nieuwe klove, die, door de proclamatie van het onfeilbaarheids-dogma, tus sehen de westersche en oostersche kerken zou ontstaan. «Wat" vraagt de prelaat in zyn brief «scheidt ons van de Oosterlingen? Niets, dan de opperheerschappij des pausen, die de Grieksche kerk nooit als van goddelijken oor sprong heeft willen erkennen. En thans zal men, naast die onoverkomelijke moeijelijkheid, die sinds negen eeuwen de beide kerken vijandig tegen elkander doet overstaan, een andere, grootere opwerpen men zal der zustergemeente, op straffe van anathema, een dogma opdringen, waarvan tot heden nim mer sprake was. Want, niet alleen de hoogste jurisdictie des pausen ook zijne persoonlijke onfeilbaarheid, buiten het episcopale ligchaam om, zal men tussehen haar en de kerk van Rome stellen." I)e profecie van Mgr. Dupanloup zoo vervolgt het Jour nal des Débats is in allen deelen bewaarheid. Een nieuw sehisma is onder de Armenische Katholieken uitgebrokenen het aantal der afvalligen schat men op acht honderd huisge zinnen, ter zijde gestaan door dertig priesters. Hoe de zaak zich heeft toegedragen, is genoegzaam bekend. De scheuring is volkomen. Te vergeefs slingerde de Heilige Stoel den ban vloek te vergeefs trachtte de afgevaardigde des pausen, Mgr. Pluym, als bemiddelaar op te treden geen der afvallige priesters heeft aan de dreigende oproeping gehoor gegeven. .1). Volgens de laatste berigten -wordt thans weder de Beijersclic ambassade verdacht van in geheime relatie te staan met werklieden der drukkerij.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2