meer d-an 60 palmen diepgang, over de laatstverloopen maanden; slechts een voorbeeld zullen wij aanhalen: Den 28 Januarij kwam alhier binnen het Engelsche fregat Somersetkapitein "W. Hicks met 66 palmen diepgang, terwijl de waterstand bij het passeren van den drempel was ruim 15 palmen beneden volzeebijgevolg kan bij volzee een schip met 81 palmen diepgang even ongehinderd de drempel passeren als in dit geval de Somerset. Schepen met 81 palmen diepgang zal men toch wel onder die van het grootste charter mogen rangschikken daar noch onze koopvaardij- noch onze oorlogsvloot een enkel schip van dien diepgang in de vaart heeft. De haven van den Helder het Nieuwediep maakt alzoo eene allergunstigste uitzondering bij de overige zeeha vens vau Nederland. Deze plaats is de eenige. in ons Va derland alwaar de schepen met ongebroken last direct uit zee tot voor de pakhuizen kunnen aanleggen, of even onge hinderd in het spoorwegbassin kunnen varen ter lossing in de goederenwageus of entrepots. Bij deze gunstige positie kan het niet anders of handel en scheepvaart moeten op deze plaats nog eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, wanneer eenmaal de aandacht van groot-handelaren en kapitalisten onzer koopstedenof van vreemdelingen er meer op gevestigd is. Gisteren avond gaf de zangvereeniging Cecilia weder een concert in het lokaal Tivoli alhier. Is het ons steeds een aangename taak verslag uit te brengen over de uitvoeringen door dit zang-collegie gegeven, ook thans voldoen wij daaraan met genoegen. Het afwisselend programma werd met juistheid uitge voerd. Inzonderheid verdienen de beide dames die het duet uit Norma met eene flinke voordragt hebben gezongen, een woord van welverdiende lof. Was het voor dilettanten eenigzins vermetel zich aan dergelijke compositie te wa gen, wij geloovea dat de uitvoering daarvan de toehoorders ruimschoots heeft voldaan. De heer Hartering, die zijne talenten als fluitist dezen avond weer in niet geringe mate deed uitkomen, was voor ons een oude bekende, wiens naam wij steeds met genoegen op het programma vermeld zien. Beide zijne solo's werden met stipte aandacht aangehoord en daverend geapplaudiseerd. De uitvoering werd besloten met een geanimeerd bal dat tot laat in den nacht aanhield. De luitenant ter zee le klasse P. Swaan, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasse- naer, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en met den 16 dezer vervangen door den luitenant ter zee le klasse J. M. Brevet. Zr. Ms. korvet Marnix is den 13n Maart 11. te Yo- kohama gearriveerd. De commissie, benoemd tot onderzoek naar de uit voerbaarheid van het plan tot indijking van de Wieringermeer, heeft rapport uitgebragt. Het materiaal tot uitvoering zal moeten bestaan uit16 locomotieven, 60,0'00 ellen spoor, ongeveer 1100 waggons, 6 krachtige stoomsleepbooten, 150 vletschuiten en de noodige steigers. De commissie beveelt krachtige stoornbemaling aan, om de drooggemaakte landen spoedig in vruchtbaren staat te brengen. De oorzaak van zoovele misrekeningen en verliezen, bij meest alle vroegere indijkingen in ons land ondervonden, meent zij vooral te moeten toeschrijven aan te geringe bemalingsmiddelen, vooral in de eerste jaren na de indijking. Voor de drooghouding zullen 8 stoomwerktuigen vereischt worden. Men verneemt dat de heer P. H. Bruyn, secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, door Z. M. den koning- groothertog benoemd is tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tusschen Velzen en Zandpoort heeft een voerman van een boerenwagen den slagboom geopend, om den overweg van den spoorweg nog over te gaan, toen de trein reeds in aantogt was. De machinist zag het gevaar en kon tijdig stoppen, zoodat de boerenwagen slechts van achteren werd geraaktde voerman werd ligt gekwetst, de trein kreeg ge lukkig geen letsel. Zulk een voermans onvoorzigtigheid verdient tot voorbeeld gestraft te worden. Door de administratie der posterijen worden met 15 dezer zoogenaamde postzegels (Chifi'res taxes) ingevoerd, zoo als er reeds in de meeste andere landen in gebruik zijn, met het opplakken waarvan de postadministratie, in plaats van met de thans gebruikelijke onduidelijk geschreven cijfers, het port van ongefranceerde brieven aanduidt. De zegels zijn van 5 cent bruine druk. op rosé papier, en van 10 cent paars druk op blaauw papier. De oprigting eener vereeniging //Gewetensvrijheid" wordt voorbereid. Het denkbeeld is uitgegaan van de ver gadering van moderne predikanten, in het najaar van 1869 te Leeuwarden gehouden. Daar werd eene commissie van rapporteurs over de zaak benoemd, die in Maart verslag heeft uitgebragt en thans, vermeerderd, het //voorloopig comité" uitmaakt. Dit voorloopig comité verspreidt thans een circu laire om mannen van eenigen naam te winnen voor het denkbeeld, en om eene vergadering voor te bereiden, die in een of ander centraal punt des lands zou gehouden worden. Zijdie met het plan tot oprigting eener dergelijke vereeni ging ter bevordering en handhaving van de vrijheid in de Geref. kerk instemmen, worden bij die circulaire verzocht hun naam op te geven aau een der tien leden van het comité, waarvan ds. A. S. Carpentier Altiug, te Dockum, voorzitter is. Zondag jl. is te Kampen aangebragt een in de Zuider zee bij Schokland gevonden lijk van een manspersoon, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Men ver moedt dat dit het lijk moet zijn van den kapitein van een kofschip, die bij Urk over boord sprong om zijn zoontje, dat in de zee was gevallen, te redden, en die daarbij op nood lottige wijze omkwam. Alles is in Frankrijk in beweging met het oog op de aanstaande stemming. Alle andere staatkundige kwestien, hetzij binnen- of buitenlandsche, raken op den achtergrond. Men verkeert als het ware in een koortsachtigen toestand. In de gouvernementele kringen, wil men weten, dat de regering de gunstigste rapporten nopens de stemming der gemoederen in de plattelands-districten heeft ontvangen maar men zwijgt omtrent den geest der bevolking te Parijs en in de andere groote steden des lands. Het democratisch comité rekent, dat zoo wat 1,800,000 k 2 millioen stemmen in haar geest zuilen worden uitgebragt. Maar wanneer het officiële orgaan niet véór Zondag het een of ander behelst dat geschikt is om stemmen voor het ple- biscit te winnen, dan gelooft men dat het aantal »neenV' grooter zal zijn. Intusschen zijn velen van meening, dat het «Journal Officiel" wel eene nota of iets van dien aard zal mededeelen tot "voorlichting" der kiezers. Niet alleen te Parijs, Lyon en Marseille, maar in alle groote steden zijn tal van personen gearresteerd, zoo als te Bour- deaux, Straatsburg, Beziers, enz., om niet van de arrestatien te Creuzot, St. Quentïn en elders te spreken. Te Beziers moet, volgens de »Havas," de opgewondenheid onder de be volking groot zijn. Te St. Quentin (arr. Aisne) hebben gister ongeregeld heden plaats gehad ten gevolge van de inhechtenis-neming van den president der Internationale. Een 2000tal werklieden hebben getracht de deuren der ge vangenis open te loopen en hebben de glazen van het gebouw ingeworpen. De nationale garde en de gendarmerie zijn opgeroepen om hulp te bieden. Twaalf manschappen werden gewond de opstandelingen bleven allen ongedeerd. De orde is thans her steld. De persoon, die de ontdekte handgranaten of bommen vervaardigd heeft, is de heer Lepet, ijzergieter in de wijk St. Maur Popincourt. Hij had eene beschrijving en teekening van die bommen in sommige dagbladen gezien en herkende daarin zijn eigen fabriekaat. Diensvolgens begaf hij zich naar den prefect van politie om hem mededeelen, dat de bommen in zijne werkplaatsen gegoten zijn naar modellen, die een welgekleed heer, welken hij niet kende, hem besteld en die zelf in zijne fabriek de bommen in ontvangst genomen had. Hij gaf voor dat die voorwerpen zouden dienen tot naven voor vélocipèdes; 120 waren er van besteld; en had er geen werkstaking in zijne gieterij plaats gevonden, dan zouden ze reeds allen afgeleverd zijn. Doch nu had hij er slechts 22 kunnen afleveren. Deze zijn allen door de politie ontdektmet uitzondering van e'én. Zij stelt nu alle middelen in 't werk, om ook de laatste te vinden. De "Parlement," een officieus orgaan, vestigt, in eene cor respondentie uit Berlijn, de aandacht op de voortdurende wapeningen in Pruisen. Indien de stemming over het plebis- cit leest men in dat schrijven, eenigen twijfel overlaat omtrent de duurzaamheid van de keizerlijke regering, dan is het Pruisische kabinet besloten van de ongelegenheden waarin de keizer der Franschen geraakt, partij te trekken, om de eenheid van Duitschland te voltooijen. Hierna, zegt de cor respondent, (misschien is 't wel een gefingeerde correspondent) woordelijk het volgende: »De oorlog, en wel een groote oor log, kan dus onverhoeds uit de stembus te voorschijn komen." Te Huil heeft Dingsdag avond jl. een hevige brand ge woed. De groote massa's timmerhout, die, over een lengte van anderhalve mijl langs de noordzijde van het Yictoria-dock la gen opgestapeld, zijn een prooi der vlammen geworden. Men is er in geslaagd, de in de nabijheid liggende schepen, waar van sommigen reeds vuur begonnen te vatten, nog tijdig weg te halen. Honderde werklieden zijn den geheelen nacht be zig geweest met deelen en balken in het dok te werpen, ten einde aan de vlam perk te stellen. Slechts één man verloor bij de ramp het leven. De brand is ontstaan in een aan- grenzenden houtzaagmolen. De uitgebreide etablissementen, behoorende tot de stoom- distilleerderij van de heeren v. d. Bergh Co. te Antwerpen, zijn in den nacht van 1 Mei een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dit onheil is onbekend. De cargadoors-bu- reaux, waar 38 bedienden werken, en de magazijnen en graan zolders, waar dagelijks en gedeeltelijk ook 's nachts 250 werk lieden arbeidden, alles is vernield. Alleen de kelders, waar eene hoeveelheid van 2000 vaten gedistilleerd was geborgen, zijn behouden gebleven, door ze vol water te pompen. De Fransche geneesheer dr. Labordette heeft onder zoekingen ingesteld omtrent de kenteekenen bij drenkelingen, en hij heeft gevonden, dat het krampachtig zamenpersen der kinnebakken en vingers, dat men voor kenteekenen van over lijden aanzag, integendeel meestal bewijzen, dat de patiënt nog leeft. De reddings-maatsehappij heeft, naar aanleiding dezer ontdekking, de instructien voor haar personeel gewijzigd.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2