JJuölMe lïrrftooping BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE ADVERTENTIES. HUISRAAD EN INBOEDEL. STATE» GE1ER1AL. TWEEDE KAMER. Uit de memorie van toelichting, behoorende bij het plan tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel, nemen wij het volgende over: Bij een aanval aan de zeezijde zal onze hoofdmagt in de provincie Hol land moeten worden opgesteld om eene landing des vijands op de knst van dat gewest te beletteu, waartoe onze zeemagt geheel ontoereikend zal zijn. Is het in zoodanig geval uitsluitend do taak vau het leger om den vijand te bekampen, bij de verdediging van de riviermonden, en in het algemeen van kustversterkiugen, zal daarentegen eene behoorlijke zamenwerking moe ten plaats hebben tusschen de bezettingen der kustversterkingeu en de daar post gevat hebbende oorlogsbodems. Daarop is dan ook bij het ontwerpen der werken, die tot verdediging aan de zeezijde alsnog noodzakelijk worden geacht, bepaaldelijk gelet. Alleen die zeegaten intusschen zullen regtstreeks verdedigd worden, welke naar het hart des lands voeren en alzoo voor het tegenwoordige alleen de mon den van de Maa9, het Haringvliet en het "Volkerak, zoomede de stelling van den Helder en de toegangen ter zee naar Amsterdam; voorts de mond der Eems. Naar de meening der regering kan de taak der zeemagt bij de verdediging des lands worden verrigt door lo. de vijf ramschepen Prins Hendrik Buffel, Stier, Schorpioen, allen gereed, en de Matador, Guineadie in 1872 gereed komt; 2o. elf monitors, waarvan de Heiligerlee, de Krokodil en de Tijger gereed zijn, de Cerberus en de Bloedhond in den loop van dat jaar, en de Panther en de Hijena in 1870 voltooid worden, waarna er alzoo nog vier moeten aangebouwd worden. De zes laatste worden voorzien van een ram en zullen in project een diepgang hebben van 26.5 decimeters 3o. vier en twintig stoomkanonneerbooten, type Staunch of Farcy van 1.5 a 1.8 meter diepgang en eene snelheid vau 7 a 8 mijlen, zijnde elk gewapend met één vuurmond van zwaar kaliber 4o. de bestaande stoom batterij de Buijter, de gepantserde batterijen Jupiter en Braak, de drijvende batterijen met gepantserde fronten Orkaan, Salaman der en Neplums 5o. het bestaande houten materieel, voor zoover dit beschikbaar is en kan bemand worden. Met betrekking tot de tijd en de middelen die worden vereischt tot de aanschaffing van het hierboven opgenoemde materieel dat noodig wordt ge acht voor de verdediging des lands, zij vermeld dat het gedeeltelijk voltooide ramschip Matador, {Guinea) de vier monitors in aanbouw, en de vier mo nitors die nog op stapel moeten worden gezet, benevens de vier en twintig stoomkanonneerbooten, welke nog allen ontbreken, met een budget van een ongeveer gelijk cijfer als dat, hetwelk voor 1870 voor het departement van Marine is toegestaan, biuncn den tijd van zes jaren, die voor de voltooijng van het vestingstelsel gesteld is, kunnen gereed ziju. Verder wordt hier nog bijgevoegd dat, bijaldien de minister van Marine in dien tijd in het bezit geraakt van het plan voor een oorlogschip, geschikt voor het auxiliair eskader iu Indie en het wenschclijk oordeelt om met den houw daarvan aan te vangen, zonder dien van het materieel voor de kust- defensie te vertragen, hij daartoe de vereischte gelden bij eene afzonderlijke voordragt zal aanvangen. Uit het daartoe door de regering opzettelijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat de verdediging des lands, bij het ontwikkelde stelsel, zal kun nen plaats hebbcu met de troepenmagt welke onze tegenwoordige leger-or- ganisatie oplevert, in verband met de voorgedragen verbeterde inrigting der schutterijen. De bespreking der bijzonderheden van de organisatie onzer le vende strijdkrachten meent de regering te moeten aanhouden tot bij de wet telijke regeling van de legerorganisatie, die zal kunnen worden ontworpen nadat het"tegenwoordige ontwerp der regeling en voltooijing van het vestiug- stelsel zal zijn goedgekeurd. De regering gaat hier over tot eene breede toelichting, in technische bij- zonderhenen, van de werken die tot voltooijiug van het vestiugstelsel als nog moeten aangelegd of verbeterd worden, naar het hiervoren in algemeene trekken uiteengezette stelsel. Onder het totale bedrag van f 10,400,000 voor die verschillende werken bcnoodigd, is eene som van f 1,140,000 begrepen als een gevolg van den aan leg van spoorwegen en wel voor de lijnen: BoxelGennep f250.000; Nijme gen's Bosch f 250,000 TilburgLangstraat f 100,000 AlmeloZwolle f90,000; AmsterdamAmersfoort met zijtak HilversumUtrecht f 450,000. Op eene voltooijing binnen zes jaren tijds wordt gerekend. Deze termijn kan, meent de minister, niet te lang geacht worden omdat, blijkens een op last van den minister van Oorlog opgemaakten staat, houdende de volgorde waarin de verschillende werken zullen worden uitgevoerd, onze hoofdverde digingslijn, de nieuwe Hollandsche waterlinie, zoowel wat ouderwaterzettingen en de middelen daartoe vereischt als wat de verdedigingswerken aangaat, binnen drie jaren zal zijn voltooid. Bij het zamenstellen van dien staat is dan ook gelet op het beginsel om de meest noodzakelijke werken het eerst te doen uitvoeren. Met het opmaken der ontwerp-bestekken voor het eerste jaar van uitvoering is reeds een aanvang gemaakt. Van 27 April 4 Mei. ONDERTROUWDVolkcrt Kruidhoed en Willemijnte Bijl. Judicus Marinus Pieter Jan Verstegen, weduwnaar ven Josepha Josephine Sep en Bregje Jacobs. GETROUWD: Jan Vlaming en Jannetje Maas. Remmert Krijnen en Martje Boon. Gerrit Duinker en Auuaatje Kalf. Willem Schagenen Antje Gielepijn. GEBOREN Gerrit, zoon van Dirk den Braven en Jannetje Hoogheid. Marijtje, dochter van Willem Verbaarschot en Grietje Ras. Dirk, zoon van Paulus Vos en Trijntje Visser. OVERLEDEN Geene. Van 15 30 April 1870. ONDERTROUWD: Abraham Hendrik Vogelsang en Antje Mooijboer. Dirk Slinger, weduwnaar te Winkel, en Lijsbeth Egmoud, weduwe. Klaas Dissel en Aaltjo Slikker. Aris Mul en Geertje Winder. Jan Ploeger en Jannetje Moerbeek. Cornelis Spierdijken Trijntje Kater. Adrianus Kroon en Maria Heddes. Hendrik Hazenbelt te Petten en Sijtje de Joug. Pieter de Jong en Guurtje Boramer. Cornelis Koning en Grietje Da- lenberg. Gerrit Swarthof en Grietje Nottelman. Lourens van der Oord en Maarlje Voorthuijsen. Pieter Nieman en Antje Zandburg. Jaco- bus Clauzing en Anna Maria Kiel. Pieter de Leeuw en Guurtje Schot vanger. Jan Kaan te Wieringerwaard en Maartje Bakker. Pieter Meer- boer en Guurtje Korver. Dirk Vroone, weduwnaar, en Sijtje de Jong, weduwe te Callantsoog. GETROUWD Jan Duin, weduwnaar en Maartje Strniff. Pieter Stoffel en Grietje Otto. Jan Otto en Antje Out. Simon de Waal, weduwnaar en Baukje Meiër te Helder Jacob Blaauboer en Dieuwertje Dekker weduwe. Arie Geel en Trijntje Groet te St. Maarten. Dirk Slinger, weduwnaar to Winkel en Elisabeth Egmond, weduwe. Klaas Dissel en Aaltje Slikker. Jacob Hacker te Schagen en Grietje Kruijer. Gerrit Jannes en Jantje Strooper. Jem Cornelisscu en Antje Kooij. Jan Ploeger en Jantje Moerbeek. Cornelis Spierdijk en Trijntje Kater. Pieter Cz. de Wit eu Grietje Deijler te Callantsoog. Gerrit van Sti- priaan te Barsingerhorn en Aaltje Buisman. Adrianus Kroon on Maartje Heddes. Aris Mul en Geertje Winder. Pieter de Jong cn Guurtje Bommer. Hendrik Hazebelt te Petten en Sijtje de Jong. Cornelis Koning en Grietje Dalenberg. Lourens van der Oord te Callantsoog en Maartje Voorthuijsen. Gerrit Swarthof eu Grietje Nottelman. Pieter Nieman en Antje Zandberg. GEBOREN Simon, zoon van P. Spaans en J. Kuijs. Joost Johannes, zoon van A. Kaan eu N. Lauscr. Trijntje, dochter van C. Boontjes eu C. Hagen. Jacoba, dochter vau W. Slot en M. Blaauboer. Lijtjc, dochter van II. van Stipriaan eu A. Wilmsz. Jansje, dochter van P. de Waard en N. Middelie. Trijntje, dochter van P. de Waard en N. Mid- delie. Aaltje, dochter van A. Kranenburg en M. Prunger. Hendrik, zoon van D. de Graaf en G. Smit. Gerrit, zoon van J. Meeldijk en D. Kooij. Maartje. dochter van P. Schrijver en R. Kok. Jan, zoon van A. Cofnelissen en M. Meijer. Maaike Petronella, dochter van C. v. Eden en A. Volder. Johannes, zoon vau P. Noordstrand eu T. v.d. Fluit. Klasina, dochter van P. Wilms en T. Maarschalk. OVERLEDENGrietje, 1 maand, dochter van W. Kiesliüg en G. Da lenberg. Dieuwertje Rossen, 41 jaren, echtgeuoote van K. van Twuijver, Trijntje Kos, 37 jaren, echtgeuoote van J. de Jong. Grietje Harp, 75 jaren, echtgeuoote van Jb. Kueijnsberg. Adrianus Antonius, 1 maand, zoon van J. de Wit eu A. Keet. Geertje, 22 jaren, dochter van J. Vol der en J. v. d. Aarde. Pieter Balvers, 32 jaren, Echtgenoot van Corne- lia Koning. Antje Bakker, 26 jaren, Echtgcnoote van A. J. van Rijswijk. Albert Pees Mohr, 55 jaren. Echtgenoot van G. Blom. MARKTBERIGTËIV. SCHAGEN, 5 Mei. 2 Paarden f 50 a 70, 1 Os, 1 Stier f 135, 55 Gelde-Koeijen f 70 236, 60 Kalfkoeijen f160 a 240, 15 Vaarsen f40 a 110, li Graskalveren f 45 a 75, 24 Nuchtere Kalveren f 5 a 8, 380 Magere Schapen f 18 a 30, 30 Lammeren f8 a 11, 5 Bokken eu Geiten f 1 a 7, 6 Magere Varkens f 14 a 29, Biggen f 8 a 10, Konijnen 10 ii 80 ets., Kippen f 0.50 a 0.75, Ecuden f 0.65, Duiven 1'0.25, Boter fO.93^ a 1.Kaas 28 a 40 ct. per KG., Kipeijeren f2.30 a 2.50, Eendeijeren 2.90 a 3. per 100-st. PURMEREND, 3 Mei. Vee. 38 Runderen vette Koeijeu minder in prijs, handel Üaauw, 120 vette Kalveren 60 a 90 ct. per kilogr. en 72 nuchtere Kalveren f5 a 10, handel vlug, 723 Schapen en Lammeren, vette Schapen minder in prijs, weinig aangebodeu, Lammcreu duur, Overhouders minder in prijs, zeer trage handel, 42 vette Varkens 48 a 56 ct. per kilogr., handel vlug, 30 magere Varkens £16 a 26 en 350 Biggen f 8 a 12, handel matig, Boter f l a 1.10 per kilogr., Kipeijeren f 2.60, Eendeijeren f 3 en Kievictseijeren f5 a 6 per 100. Wegens de jaarmarkt geen Kaasmarkt. ENKHUIZEN, 4 Mei. Kaas aangevoerd 27 stapels, wegende 6816 kilog. Hoogste prijs f 30. laagste prijs f 24. SNEEK, 3 Mei. Boter f49.—. DOCKUM, 2 Mei. De handel in vlas blijft voortdurend zeer belangrijk en de aanvoeren zoo wel hier als te Groningen en Leeuwarden, zijn steeds aanzienlijk en worden tot bestaande prijzen gretig opgeruimd, tegen zeer uitcenloopcnde prijzen, naar gelang van kwaliteit. In Granen en Zaden gaat hier voortdurend wei nig om, de middelprijs der Tarwe was den laatsten marktdag f9.50 per hectoliter, die der Rogge f215 per 3 kiloliters. Gedroogde Chicoreij met weinig handel in een doen. Aardappelen hoog in prijs, van f 3.80 tot i'4 per hectoliter. Levende have altijd hoog in prijs, doch niet zoo gewild als de vorige maaud, den laatsten marktdag was de stemming llauw met terug- gaaude prijzen. BELFAST, 2 Mei. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 256 ton, waarvan 161 machinaal, en 95 uit do hand gezwingeld, tegen 14 ton in Ao. Po. Voor de eerste soort werd 4 ik 10/6 betaald, en voor de laatste 4 3^8/- per steen. 272ste STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Tweede, Derde en vierde Trekking. No. 3902 en 18161, ieder f 1500; no. 11999 en 15897, ieder f 1000 no. 4773 en 9608, ieder f400; no. 16429, f200; no. 6525, 9235 en 13005, ieder f 100. No. 1795, f5000; no. 3729, f2000; no. 10156, fl000;no. 18478 en 18752, ieder f400 no. 10373, f200 no. 1692, 6879, 9214, 12124, 12750 en 19771, ieder f 100. Ns. 18677 f400, no. 16426 f200. Vertrokken schepen van Batavia vóór 19 April: Baron van Heemstrakapt, Nepperus; Francina Wilhel- mhia, kapt. PijlJacoba Ilelenakapt. ImmerzeelMaria Catharinakapt. BlomMaria Louisa Antoinettekapt. Muyssen Zeenymph, kapt. Graadt vau Roggen. Woensdag 11 Mei vertrekt van kier de Oost- Indiscke landmail via Marseille. op Donderdag den 12 Mei 1870, des voormiddags ten 10 ure, in het Logement DE VEREENIGINQ van den Heer P. VAN WTJNGAARDEN Jr. te Nieuwediepvan: Daags voor de verkooping in genoemd Logement te bezigtigen. Gelegenheid om goederen voor deze veri'ooping in te brengen bestaat van a. s. Maandag des morgens van 8 tot Dingsdags avond 7 ure. SWAVING Deurwaarder.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3