HE1DERSGHE COURANT. Jfieuros-- en Woensdag <flÖoertentte--6fttÖ. 11 Mei. M 954. Tiende Jaargang. gebccltc. P U B L1 CA TI E JOiet-officiceï gcöceïte. NIEUWSTIJDINGEN. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post «1-25 Men abonneert zich bij alle Bookhandelaren en Post directeuren. Brieven francd. De prijs der Advertektien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. 3EK ~MLJ TT »alC TBi .BE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), hou dende reglementaire bepalingen ,tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), iu verband gebragt met Art. 6,7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordhol land, dd. 11 April 1828, No. TÏ.TÏ (Provinciaal blad No. 41), omtrent de executie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij deze op alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten'Januarij 1870 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo die genen welke iu den jare 1845 zijn geboren, alsmede de zoodanigen, welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen .deze gemeente zijn komen wonen en op den Isten Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1836 tot en met 1844 ingesloten, de vreemdelingen van denzelfden ouder dom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om vol gens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden be- - schouwd, .benevenSk-ds gOöfisport&crde Militairen.» die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven tevens te kennen gevende Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Juuij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken van het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden ge vaceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand, iu de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te makcu met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), gemaakte bepalingen. Dat een iegenlijk zonder onderscheid of hij raogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgcsloteneu te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij die in meer dan eeue gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is eu bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de per sonele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren iu die gemeente alwaar zij hun verblijf houden Dat degenen welke van hunnen juistcn ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschre ven, onverminderd do bevoegdheid van do ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Jnnij te hebben doen inschrijven, door liet Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geenc reden tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer ge meente welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien, waardoor zich ieder van zijnen juistcn ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 2 Mei 1870. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Gevonden' een Bronzen MEDAILLE en gedeponeerd ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 10 Mei 1S70. Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Mei 1870. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstelonder bevel van den luitenant ter zee 1° klasse K. C. Bunnik, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, op zijne terugreis van de Kust van Guinea, den 7n dezer te Falmoüth aangekomen. Aan boord wal alles wel. -Naar men verneemt, heeft zich Vrijdag jl. een drietal deskundigen aan boord begeven van het voor het Indische loodswezen bestemde stoomvaartuig Argusom een nader on derzoek in te stellen naar de zeewaardigheid van dat vaartuig. Het speciaal bevel over de comp.-artillerie te Zeist, van 19 Augustus tot 1 September, wordt opgedragen aan den majoor Mommers van het le regement vesting-artillerie, en van den 2n tot den 15n September aan den majoor Beijen van het 3e regement vesting-artillerie. Bij koninklijk besluit van 8 Mei is aan den heer G. Y* Blaauw op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein kommandant van het scherpschutters-korps West-Friesland te Schagen. - Te Zeist is de eerste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot ondersteuning in geval van overlij den van officiers-echtgemaoten en weduwen van de Ned. land en zeemagtzoowel hier te lande als in de koloniën. Se cretaris de heer J. R. A. Kuytenbrouwer te Zeist. De heer S. van Dorsser notaris te Dordrecht ge noot jl. Vrijdag het buitengewoon voorregt zijne 10,000 acte te verlijden. Te Maastricht begon een paar, dat des morgens om elf uur voor den burgerlijken stand en daarna in de kerk door den huwelijksband zamen was verbonden, te huis om twaalf uur zoodanig met elkander te vechten, dat geen van beiden een heel stuk kleeren meer aan het lijf had. De man verliet daarna zijne woning, en de vrouw ging den gehuwden staat verwenschen- bij hare buren. Te Maastricht is een persoon gearresteerd die Woens dag avond op de openbare straat een jongetje van 9 jaar had gestolen, meegenomen naar de omstreken van Sittard het daar voor een rijksdaalder verkocht had aan steenbakkers. Toevallig is iemand van Maastricht het jongetje daar tegen gekomen en heeft het weer naar zijne ouders gebragt. De politie heeft bijzonder spoedig den kinderdief gevonden. LAmie du Limbourg zegt echter, het berigt slechts als scherts te beschouwen want het is niet waarschijnlijk, dat een jongen van 9 jaren idioot genoeg zou zijn, om zich te laten stelen, en dat er steenbakkers zouden zijn, dom genoeg, om hem te koopen, al kostte hij maar fl. De uitslag der volksstemming in Frankrijk over het volksbesluit was gisteren morgen, om 10 uren, voor geheel Frankrijk bekend, met uitzondering van 26 arrondissementen en de stemmen van het leger, de marine en in Algerie. Er waren 6,399,000 jas en 1,349,000 neens uitgebragt. In het departement der Seine zijn 39,538 jas en 184,946 neetis uitgebragt. In Parijs zelf 111,363 jas en 156,377 neenshet getal onthoudingen te Parijs was 90,000. In liet arrondissement Marseille waren 76,627 kiezers in geschreven en werden 18,412 jas en 34,829 neens uitge bragtte. Toulouse 9,112 jas en 12,534 neenste Bor deaux 10,127 jas en 18,469 neens. Te Parijs is het volkomen rustig. Zondag avond wan delde er een drukke menigte op de Boulevards maar was het evenzeer kalm. Omtrent de redding der bemanning van het in zinkenden staat verlaten Fransche schip «Tamatave," kapt. Warnk, van Havanna naar Belle Isle om order, door de Bremer bark »Texas," kapt. Muntzen, komende van Galveston, berigt deze laatste bet volgende: Des Zondags den 27 Maart jl., op ODgeveer 31 graden 44

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1