■vorderd kan worden, wanneer hij niet gedurende zes maanden een schip buitengaats heeft gekoinmandeerd. Aan deze voor waarde kon de minister natuurlijk niet voldoen, en de wet heeft verzuimd eene uitzondering te maken voor ministers. Daar het echter niet aanging zich aanhoudend, bij bevordering, door jongeren te laten voorbijgaan, heeft de heer Brocx ge meend beter te doen het korps te verlaten. Het korps der marine verliest daardoor een van haar uitstekendste leden, en wel mag het verwondering baren, dat het ontslag, zoo kort weg, in de Slaats-Gmiranb is vermeld, zonder dat den minister eenig bewijs is gegeven van waardering zijner hooge verdiensten. Dit treft te meer, wanneer men bedenkt hoe veelal de pensionering van hoofd-officieren, zelfs van zeer onbeduidende menschen, met dankbetuigingen en rangver- hooging gepaard gaat. Vaderl. De inkomsten-belasting wordt in de Gelderlander ver oordeeld om twee argumenten vooreerst dat zij die rijk zijn, zullen voorgeven 't niet te wezen, en dus te weinig betalen, en dat zij die niet rijk zijn, maar rijk schijnen, te veel zullen betalen. In de tweede plaatsde inkomstenbelasting wordt verlangd door de liberalen, en dus deugt ze niet. Twee afdoende argumenten, die we op gelijke lijn kunnen stellen met het financieel inzigt van zeker staatsman, 't was niet de vorige minister van financien, die voor een zestal jaren zei//ik kan mij nooit begrijpen hoe gij libe ralen tegelijk tegen het belasten der eerste levensbehoeften en voor een belasting op de inkomsten kunt zijn. Een in komen is immers de allereerste levensbehoefte Men schrijft uit Groningen dd. 16 Mei: Gisteren heeft te Delfzijl een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Eeriige militairen aldaar in garnizoen, hebben oneenig- heid gekregen, waarbij sterke drank een hoofdrol speelde. Een hunner is daarbij doodgeslagen door een zijner kameraden, die heden hier gevankelijk op transport naar Leeuwarden is overgebragt. In den Haarlemmerhout is een fontein geplaatst welke op zou- en feestdagen zal werken. De Amsterdamsche duinwater-maatschappij levert het water. Bij de eerste proef met de fontein, had er eene gasverlichting plaats, die prach tige lichteffecten maakte. Te Beerta had deze week op kleine schaal, hetzelfde plaats wat onlangs in Yirginië, te Richmond, op zoo groote schaal gebeurde en zoo ongelukkig afliep. Te Beerta was de afloop echter gelukkig. Dertien personen waren bezig met het plafonneren van eene groote zaal in een logement, toen -de hooge stelling waarop zij stonden naar binnen stortte, tengevolge van het breken van balken waarop de stelling steunde. Elf der arbeiders vielen met ffe planken, enz. naar beneden, terwijl twee zich nog aan ijzeren stangen konden vasthouden tot dat zij werden verlost. Er bevond zich op dit oogenblik niemand in de zaal beneden, zoodat alles nu met ligte kwetsuren is afgeloopen. De heer Pollni, directeur der Italiaansche opera in Baden, stelt zich voor, in het aanstaande wintersaizoen in den Hollandsehen schouwburg te Amsterdam, eene reeks Italiaansche opera-voorstellingen te geven. Reeds heeft hij tot dat einde verscheidene kunstenaars geëngageerd, namelijk, twee eerste, sopranen, mad. Luchessi en mill. Lida; eene ^chanteuse legere, mille. Torrigani; een tenor, den heer Tou- beri; een bariton, den heer Bertolini, een basse-taille, den heer Bremond, en een basse-bouffe, den heer Oconi. Het koor zal uit Italianen zamengesteld zijn. Er is thans vooruitgang in alles! Het spreekwoord «dom als een eend" is niet langer houdbaar, omdat zelfs het eendengeslacht begonnen is zich intellectueel te emanciperen. Immers wordt ons uit de provincie Groningen gemeld, dat een trekschipper van Onderdendam naar Groningen eenden aan boord gekregen had, om die in laatstgenoemde stad te bezorgen. Vlak bij de stad ontsnapte -er een van die passagiers en alle moeite was vergeefs, om den vlugteling terug te erlangen. Maar vier dagen later bleek hij vrijwillig terug gekomen op liet' huis van zijn vroegeren eigenaar, op een paar uren a'fstands van de stad. Moe hij de weg heeft terug gevonden, en of hij de reis zwemmende dan wel voeteerende heeft afgelegd, heeft men niet kunnen opdiepen. In alle ge valle is de zaak eene natuurhistorische merkwaardigheid. Uit een particulier schrijven van een Noordhollandsch boerinnetje, thans wonende aan de kuist van Natal in Zuid- Afrika, ontleenen wij de volgende bijzonderheden //Wij hebben dit jaar 4000 pond kolfij te wachten als't meevalt, van de 7000 boornen, groot en klein. In Maart en April is de koffij zoo rood als de kersen aan de boornen. Hier en daar zijn er een paar pisangs door geplant tegen den wind. Verleden jaar is er veel honger onder de zwarten ge weest, zij kochten de turksche tarwe voor f 12. het mud en -de zoete aardappelen voor 12 stuivers de 25, dat was voor de verkoopers een mooi duitje, maar akelig voor die men schen. Verscheidene vrouwen van kaffers vond men dood aan •den weg liggen van honger en kou. De manieren van de kaffers zijn erg vreemd. De vrouwen, hoe oud zij ©ok zijn, moeten eten en drinken aanbrengen en op het laud werken: zij zaaijen met haar kind op den rug vastgebonden. Een kaffer koopt een vrouw voor koeijen sommige kaffers hebben tien vrouwen, net als slavinnen. De koeijen geven hier maar twee maatjes (1 liter) de beste koe; de boter is hier 15 stuivers de 4 ons en verleden jaar 18 stuivers. Wij hebben drie vette varkensin het hok en hebben pas geslagt, de prijs is hier 9 stuivers." Met de Kaapsche mail is berigt ontvangen, dat op Zaturdag 26 Maart te Kaapstad een brand heeft gewoed, waardoor verscheiden panden met daarin aanwezige goederen eene prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt bij de assurantie-maatschappijen begroot op f 240,000. Omtrent den dubbelen moord in de Chelseawijk van Londen verneemt men dat het lijk van den eerwaarde heer Heulin is gevonden in het riool van een hem toebehoorend huis in Wellington-square. Het blijkt dat Miller dat riool voorafhad doen openmaken, vervolgens den heer Heulin, onder een of ander voorwendsel, naar het ledig staande huis had ge lokt, waarin hij als stueadoor werkzaam was. Een anderen werkman, die er met hem op karrewei was. had Miller weten te verwijderenook had hij, bij wijze van voorzorg, het huurbordje weggenomen, om niet door kijkers overvallen te worden. Hij schijnt den heer Heulin door een slag in den nek te hebben gedood, ofschoon een touw, dat om den hals van het slagtoffer zat. eerst deed vermoeden dat er verworging had plaats gehad. Miller schijnt zelf het riool weder te hebben digtgemetseld, nadat hij er het lijk in had verborgen. Toen de eerste misdaad volbragt was, is hij naar het huis in Paulton Square gegaan om de huishoudster te vermoorden. Het is nog niet zeker of hij daarbij geholpen isde vrouw, die bij hem gezien werd door den voerman toen deze kwam om den koffer te halen, is ontdekt. Het is een gehuwde vrouw, die door Miller op sterken drank werd onthaald en niet opzag tegen de grofste zedeloosheid. Miller zelf i3 ook gehuwd en heeft kinderen zijn vrouw is opgespoord maar Heeft hem nog niet gezien. Het gezin is uit Schotland afkomstig. Bij het getuigenverhoor in de zaak van de Londensche heeren in dameskleeren, heeft de hospita van het huis in Wa- kefieldstreet, waar de verkleeding geregeld plaats had, ver klaard dat Park van Aug. '69 tot Febr. '70 een knevel heeft gedragen. Door den inspecteur van politie werd een lange lijst overgelegd van kleederen en voorwerpen in hunne ka mers in genoemd huis gevonden. Het is eene geheele, rijk voorziene damesgarderobe, met een schat van satijuen en zijden japonnen, kanten mantilles, vrouwenonderkleederen, vrouwen- laarsen, crinolines, ehignons, handschoenen, parasols, doozen met blanketsel, kunstbloemen, enz. gezamentlijk ter waarde van meer dan 200 pond sterling. Ook had men een valsche grijze baard gevonden. Drie van de voorgelezen brieven waren aan den blieven Erne" (Ernest Boulton.) gericht, door zekeren Louis. De ma gistraat, de advocaten der beschuldigden en de officiële aan klager waren het niet eens of die brieven door een vrouw of door een man waren geschreden. De inhoud zoowel als de onderteekening doen denken aan een man, maar geven ove rigens geen licht. Herhaaldelijk wordt Ernest er in vermaand zijn knevel te laten groeijen en in verband daarmee gezegd dat daar niet veel van zal komen als hij zoo dikwijls in a drag gaat. Volgens de advocaten beteekende dat woord een vierwielig rijtuig, volgens den officiëelen klagervrouwen- kleêren. De vierde voorgelezen brief was onderteekend John en daarin is sprake van een huwelijk met een meisje, om wie de briefschrijver wel »niets geeft", maar die 30,000 pond in komen heeft, «wat doet men daarvoor al nietschrijft Jhon. Een vijfde brief werd niet openlijk, maar door den regter in zijn privé gelezen, waarna hij verklaarde geheel van ge voelen veranderd te zijn en het ontslag der gevangenen onder borgstelling niet te kunnen toelaten. Uit een bij ons ontvangen schrijven St. Petersburg, 8 Mei, ontleenen wij het volgende «Verleden week bevond ik mij in Koningsberg (gi'ensstad van Pruisen), waar ik eene soirée heb bijgewoond, waarop professor Faber zijne spreekmachine deed hooren. De heer Faber is een Amerikaan en heeft deze machine zelf vervaar digd uit hout en caoutchouc. De spraak van deze machine is volkomen als die van een menschal wat men hooren wil wordt, zeer langzaam, woord voor woord voortgebragt. Om de machine te doen spreken, moet men met de vingers aan slaan op een klein instrument, dat bij eene piano is te ver gelijken. De veeren slaan ieder een afzonderlijken letter aan. Om b. v. bet woord Louis te doen uitspreken, moet men te gelijk aanslaan de toonen Louis. Deze toonen corresponderen op een pijp van caoutchouc, die naar het hoofd der machine geleidt, waarin door een blaasbalg de lucht wordt gebragt. »Het inwendige van het hoofd is geheel volgens het men- schelijk organisme vervaardigd het heeft twee lippen om de medeklinkers uit te spreken, alsmede een tong voor de klanken. »Ten einde te bewijzen, dat hier geen bedrog in het spel is, nam de heer Faber het hoofd geheel uiteen, en gaf hij ieder toeschouwer een stuk er van in de hand, om hen te overtuigen, dat alles echt i3. >>De geheele machine heeft de grootte van een penantta- tafeltje en bragt ieder in verbazing, die op zoo eene kunst matige wijze de natuur zag nagebootst." Noordstar. Van 21 tot 27 April zijn door het Suez-kanaal 8 stoom schepen gepasseerd, waarvan het grootste was de Engelsche boot Alabama van 1784 ton, met gemengde lading van Londen naar Bombay. Tot aanduiding van het vaarwater zullen over

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2