NIEUWSTIJDINGEN. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. •aan het Noordhollandsch kanaal, gebruik te mogen maken. Van een en ander is aan den Geneeskundigen Adjunct- Inspecteur kennis gegeven. Eenige vervallen en voldane coupons ten laste der ge meente, worden op voorstel van den Voorzitter, door den Secretaris, staande de vergadering, vernietigd. Op de gewone rondvraag vraagt en bekomt de heer Hidde Bok het woord. Dat lid geeft in overweging of bij de ver kiezing het niet rationeel zoude zijn, dat niet alleen aan de secretarie, maar tijdens de inlevering van stembiljetten, ook in het lokaal alwaar het stembureau zitting heeft, blanco stembiljetten te bekomen waren voor deDgene wiens biljet in het oDgereede was geraakt. De Voorzitter antwoordt, dat dit aller billijkst zoude zijn, in dien de ondervinding niet had geleerd dat er een al te groot misbruik van worde gemaakt. Voorheen werd daar steeds aan voldaan, doch het aantal kiezers, dat daarop rekende, en er steeds gebruik van maakte, nam zoodanig toe, dat -het in misbruik ontaarde, en men genoodzaakt was die vrijgevigheid te beperken en zich meer strikt aan het voorschrift der wet regelende het kiesregt te houden, waarin bepaald Wordt, dat den kiezer die zijn stem briefje verloren of er geen ontvangen heeft, de gelegenheid verschaft wordt, om er een te bekomen aan de secretarie; (en niet aan bet stembureau). Nadat de heer Hidde Bok nog eenige inlichtingen vraagt aangaande de indertijd gedane afstand, door de vroegere eigenaren van de gedempte scheidingslooten in de spoorstraat, die hem door den Voorzitter worden verleend, wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 Junij 1870. De verjaardag van H. M. de Koningin is heden alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen van de openbare en eenige particulieren gebouwen, door het pavoijeren der in de haveu liggende marine-schepen, het vlaggen der koop vaardijschepen en ten 12 ure lossen van salutschoten van •Zr. Ms. wachtschip en de drijvende batterij Neplunus. De groote parades zoo wel die aan boord der marine schepen als door de landmagt en schutterij te houden, zijn ■wegens regenachtig weder -afgekommandeerd. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Vice- Admiraal van Wassenaer is Woensdag middag jl. naar zee vertrokken, onder liet lossen van salutschoten, met bestemming naar West-Indië. De état-major aan boord van genoemden bodem is zamen- gesteld als volgtKapt. ter zee F. L. Geerling, kommandant 'kapt.-luit. ter zee A. N. L. Koops, le officier luits. ter zee le kl. J. M. Brevet en J. J. Engëlvaartidem 2e kl. J. Dalen, W. J. P. v. Waning, A. Fokker, H. Bernelot Moens; adelborsten le kl. H. J. Kleynhens, W. L. baron van VersChuer, J. F- N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dorth, M. F. F. J. de Nerëe tot Babberich, L. G. Krol, P. F. H. Volcke, W. H. Dittlóff Tjassens, J. Wentholt, J. Lastdrager, J. G. C. van Gasteel; offic. van gezondh. le kl. M. J. Cijfveer;idem 2e"kl. C. J. A. de Groot en G. Franken; administrateur lekl. B. M. E. Crevecoeur; adjunct J. A. Sonneberg; klerken J. C. Vos en J. de Visser offic.-machinist G. B. Hardeskapt. der mariniers J. A. Y. van Es 2e luitenant der mariniers J. W. van Biel. De ie luit. bij het korps mariniers F. A. van Braam Houckgeest, thans kommanderende het detachement mariniers, ingescheept op Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman wordt met den 20 dezer weder ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van gemeld korps. Dr. F. S. Elders is slechts weinige oogenblikken na zijn vrijspraak op last van den procureur-generaal op vrije ■voeten gesteld en terstond per rijtuig naar Haarlem vertrokken. Men vraagt of de heer Wiersma thans niet naar het ge sticht Meerenberg moet vervoerd worden, krachtens de hand having van het attest, en of dr. Elders geen aankiagt zal indienen tegen den officier van justitie te Haarlem, wegens ongemotiveerde aanhouding. De gewijzigde postwet is Dingsdag door de Tweede Kamer aangenomen met 61 tegen 8 stemmen. Diugsdag is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal nitgebragt het eindverslag der commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het wetsontwerp tot regeling der banken vau leening. De dag der beraad slaging zal nader worden bepaald, even als over zoo menig ander ontwerp, waarover het eindverslag reeds vroeger is uitgebragt. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich Woens dag bezig gehouden met het onderzoek van de wetsontwer- pep. 1. tot regeling en voltooijing van het vestiDg-stelsel 2. inrigting van bewaarscholenen S. regeling van het hoo- ■ger onderwijs. Naar men verneemt, heeft de scherpschuttersvereeniging //de Zwijger,'1 te Utrecht, onder beschermheerschap van prins Hendrik der Nederlanden, een nationaal schiet-wedstrijd uit geschreven op den 21 Junij e. k. in het fort aan de Biltstraat. Er hebben zich aangemeld 24 vereenigingen, waaronder •ook het artillerie-vrijkorps van den Helder. Vermoedelijk zullen er 180 schutters aan den wedstrijd deelnemen. Eene daad, die allen met verontwaardiging vervult, heeft in den nacht van Zondag op Maandag 11. te Steenwijk plaats gehad. Men heeft namelijk het paard van den heer H. Waardenburg, in de weide loopend, een steek in de borat toegebragt van wel drie duim diep; die, zoo ze iets hooger ware geweest, den dood van het dier zou hebben tengevolge gehad. Algemeen is de wensch, dat het de politie moge gelukken, den bedrijver van deze wandaad op te sporenop wiens aanhouding, aanwijzing of ontdekking, een belangrijke som gelds moet gesteld zijn. Men verhaalt dat onder B'nenen *door een strooper een veldwachter gevaarlijk is gewond. De gemeente-veld wachter Bos, op surveillance zijnde, met de opzieners der jacht en visscherij van Lunteren en van den Burg, riep deu strooper aan, waarop deze onmiddelijk een schot loste, dat den veldwachter in de zijde trof. De dader is op de vlugt gegaan met achterlating van zijn klompen. Hij had nog twee kornuiten bij zich, waarvan de een door de beide opzieners is gearresteerd, terwijl van den ander de das is gevonden. De gearresteerde heeft reeds de vereischte inlichtingen ge geven, zoodat men den dader op het spoor is. Volgens de N. R. Cl. -is hij reeds gevat en heeft hij zijne schuld bekend. Zijn naam is de Groot, en hij is woonachtig te Ingen (Betuwe). Men schrijft dat de gewonde veldwachter reeds overleden is. De langdurige droogte, die hier te lande heerscht, wordt evenzoo in de naburige landen waargenomen. Van alle kanten hoort men klagten over het groot gebrek aan water, en men vreest, dat dit veel nadeel zal toebrengen aan den oogst der graangewassenzoo als altijd wordt deze vrees echter overdreven. In 3 775 heeft eveneens een langdurige droogte geheerscht en verscheidene putten waren toen geheel uitgedroogd: Ein delijk kwam er op het einde van Junij regen, en er was toch nog een groote overvloed van alle graansoorten. In 1785 mislukte de graanoogst geheel en al, maar de droogte was toen ook meer dan buitengewoon gedurende de maanden April, Mei en Junij was er geen droppel water gevallen bij wijze van schadeloosstelling was de wijnoogst dat jaar buitengewoon overvloedig en van uitmuntende qualiteit. De zomers, beroemd om hun langdurige warmte, toonen, dat men om een geheel mislukten oogst te kunnen voor spellen, een aanhoudende droogte van omstreeks 3 maanden moet hebben. Gelukkig is het nu nog zoover niet gekomen. De Gaulois bevat het voor ons Hollanders hoogst verrassend berigt, dat de troon-candidaat dien maarschalk Prim binnen drie maanden aan het congres te Madrid zou voordragen, niemand anders is dan prins Willem Alexander van Oranje, jongste zoon van Z. M. den Koning der Ne derlanden. Het gevraagde uitstel van drie maanden zou dienen oin maarschalk Saldanha in de gelegenheid te stellen, zijne dendbeelden aangaande de Iberische eenheid met be hulp van de constituerende kamers en het leger ten uitvoer te brengen. Over dit plan wordt druk onderhandeld op de Tuilieriën, tusschen den keizer, den heer Olozaga en prins Napoleon. Dat het Nederlandsche hof van dit plan kennis draagt, wordt niet gemeld. De Spaansche maarschalk moet na al de informatien die hij aangaande de geestesgaven van den jeugdigen vorst heeft ingewonnen, van oordeel zijn, dat niemand beter dan hij in de gegevene omstandigheden voor den Spaanschen troon geschikt is. Het dorpje St. Just bij Marseille is Woensdag bet tooneel geweest van een verschrikkelijk moordtooneel. De heer Payan, een landbouwer, was eene begrafenisplegtigheid te Chartreux gaan bijwonen en had zijne 43jarige dienstbode alleen thuis gelaten. Tegen tien ure komt de bakkersjongen aan de deur en trekt aan de bel, waarop plotseling een forsch gebouwd man te voorschijn trad. De jongen weigerde hem het brood te overhandigen, waarop de man zich ijlings verwijderde en het terrein ter onderzoeking aan den jongen overliet, die zonder argwaan het huis binnentrad om zijn brood neer te leggen, maar, in de keuken gekomen, plotseling terugdeinsde voor het vreeselijk schouwspel van de in haar bloed badende dienst bode. Het gelaat der ongelukkige was gruwelijk verminkt, een servet stak voor de helft uit den mond en de grootste wanorde heerschte in het vertrek. Op het hulpgeroep snelden verschei- buren toe, maar konden geen hulp meer verleenen, daar het slagtoffer reeds lang den geest had gegeven. Eene som geld en een gouden horloge met ketting waren verdwenen. Te New-Orleans is de luitenant-gouverneur, benevens al de leden van het politiebureel, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf dagen en de betaling eener boete van 95 dollers per hoofd, wegens betoonde minachting, wijl deze heeren nalatig waren gebleven, om, volgens sommatie, voor den magistraat te compareren. Van 10 16 Junij 1870. ONDERTROUWDHendrik Witte en Cornelia de Waard. Jacob Hille- nius, weduwnaar van Autje Schagen, en Marretje Kunst, weduwe van Cor- nelis Dijker.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2