ten einde eenige met de regering aldaar ontstane geschillen zoo mogelijk op te heffen Uit den Haag wordt aan de Middelb. Ct. gemeld, dat aldaar een particulier berigt ontvangen is, dat een Neder- landsch schip met passagiers en goederen op de kust van "Venezuela zou buit gemaakt zijn. Om welke redenen dit geschied is, schijnt niet bekend. Of aan dit berigt eenige waarde is te hechten, laat het blad geheel buiten beoordeeling. Omtrent de aanhouding van een Hollandsch schip in Venezuela, verneemt het Vaderland het volgende Een te Cura^ao gevestigd handelshuis is door overeen komsten met de regering van Venezuela en van Curacao verpligt tot het vervoer der brievenmalen tusschen het eiland St. Thomas, de in Venezuela gelegen havens La Guaira en Porto Cabello, en het eiland Cura9ao. Een van de schepen dezer firma, de pakketboot Le Honjleurmet een brieven maal aan boord, op weg naar Porto Cabello en Curacao, is te La Guaira op last van het gouvernement van Venezuela in het voortzetten van zijn reis belet; de voor die plaats bestemde brieven zijn echter rondgedeeld. De gouverneur van Curagao heeft aan de regering van Venezuela gevraagd welke de reden dezer handelwijs was. "Wij kennen die reden niet, maar vermoeden dat zij daarin bestaan heeft dat het aangehouden schip oorlogscontrabande aan boord had. Venezuela verkeert n.1. voortdurend in po litieke beroering en op het oogenblik dat het verdachte schip werd tegengehouden, was de haven La Guaira, waar het zich bevond, in handen van den tegenpresident Gusman Blanco, die thans president is, terwijl de haven Porto Cabello, waar heen het schip zich wilde begeven, in handen was van de vroegere gevestigde regering. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats Wieringeu, A. J. van Doorn, candidaat-no- taris, burgemeester der gemeente Zijpe en Callantsoog, als mede plaatsvervangend kautonregter in Schagen, uit welke laatstgenoemde betrekking hem eervol ontslag is verleend. Men meldt van Alkmaar 17 Junij. In de bosschen van Heilo wordt druk gearbeid om alles gereed te maken tot de ontvangst der feestgenooten van het zevende algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest. Op vijf der schoonste plekken zijn onder het hooge blad gewelf spreekgestoelten opgerigt; een dezer nabij de plaats waarvan sints onheugelijke tijden wordt gezegd, dat Wille- brord de heidenen tot bekeering vermaande. Buiten twijfel is het, dat de ijverige apostel in de omstreken van Heilo voor het christendom heeft gearbeid, en als zoodanig is de plaats voor dit feest eigenaardig gekozen. Evenwel hooren wij van sommigen de opmerking, dat het zingen van een lied, in het programma gedrukt, door protestanten, waarin de woorden voorkomen: Willebrordusdale uw geest op de kerk der Nederlanden"", en: //Hier, waar eens uw vrome beê 't Duin ten bronput worden deê", dat bij het, volgens de legende, miraculeus ontstane putje zal worden aangeheven, voor het minst een merkwaardig teeken des tijds mag worden - genoemd. Door de politie te 's Hage is gisteren in het Willemspark gearresteerd een persoon, die voorgaf met vergunning geld voor de noodlijdenden te Bodegraven in te zamelen, maar die vergunning niet kon bewijzen. Een prospectus werd ons toegezonden, waarvan meerdere exemplaren voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn, van eene op te rigteu Algemeens landbouw-vereeniging, ter formering van een algemeenen bond tusschen de landbouwers in Ne derland. Het doel der vereeniging, waaraan men den naam van Club wenscht te geven, moet zijn: bevordering van den vaderlandschen landbouw in den ruiinsten zin, en het voor staan zijner belangen, zoowel bij de hooge als bij de pro vinciale en plaatselijke regering, als overal waar zulks wen- schelijk mogt zijn. Tot die belangen worden gerekend te behooren in de eerste plaats al wat het landbouw-onderwijs aangaat, de veeartsenijkunde, de waterschappen, de landbouw- wetgeving op 't stuk der tienden, der jagt en der grondbe lasting, de mestverzameling, de statistiek, enz. enz. De officiële zetel van de Club zal ziju te Utrecht, het middelpunt des Rijks, waar de veeartsenijschool en het rijks kabinet van landbouw-werktuigen gevestigd zijn. Het bestuur zal bestaan uit 24 leden, zooveel mogelijk te kiezen uit de verschillende provinciën des rijks. Op de eerste zamenkomst, te houden op Maandag 27 Junij aanstaande, des namiddags ten half twee ure, in een der lo kalen boven het Statiousgebouw te Arnhem, zal de vereeni ging geconstitueerd worden. Belangstellenden worden op die vergadering verwacht of verzocht voor dien tijd eene verkla ring tot deelneming in te zenden aan Dr. L. Mulder te Arnhem. Behalve door den zoo even genoemde, wordt het pro spectus mede onderteekend door de heeren C. J. Geertsema te Zuiddroek en J. B. Snellen te Moordrecht. Vrijdag greep te Amsterdam een zonderling voorval plaats, dat veel sensatie maakt en tot op dezen oogenblik zonder opheldering is gebleven; Omstreeks 4 ure vervoegde een welgekleed heer, van een uiterst fatsoenlijk voorkomen, zich bij de echtgenoote van een makelaar in effecten op de Heerengracht, en bragt haar namens haar man 't verzoek over, hem de //Russen" te overhandigen, welke hij eenige dagen te voren in de brandkast had gesloten. Als een bewijs, dat hij waarheid sprak, overhandigde hij mevrouw mijnheers portefeuille en teekende ten overvloede, in optima forma, een re?u. De dame, niets kwaads vermoedend, door portefeuille en re?u volkomen overtuigd, en geloovend, dat er haast bij de zaak was, vermits haar ega welligt eene voordoelige trans actie kon sluiten, voldeed zonder aarzelen aan 't verzoek, en gaf den hupschen handelsvriend de effecten mee. Nu had haar echtgenoot de gewoonte, na de beurs een oogenblik Zeemanshoop te bezoeken, en eerst ruim 5 ure t' huis te komen. Zoo geschiedde 't ook heden. Toen mevrouw nu, onder 't diner, als ter loops opmerkte, dat zij aan zijn verzoek had voldaan, en de //Russen" afgegeven, staarde haar echtgenoot ha3r met groote, verschrikte oogen aan, en werd plotseling door eene beroerte overvallen. Alle aangewende geneeskundige hulp is tot nu zonder baat gebleven. De makelaar ligt steeds spraak- en bewusteloos, zonder dat men begrijpt, hoe de vork in den steel zit. Men vermoedt een fijn overlegd, dubbel bedrogen met gespannen verwachting ziet men dus het te- rugkeeren van des lijders bewustzijn te gemoet. Yoor eenigen tijd vatte een jong en energiek koopman uit Keulen, de heer Peil, het denkbeeld op, om in Ne derland een schip uit te rusten, beladen met monsters of stalen van allerlei aard. Geen artikel, dat in Duitschland of Oostenrijk wordt vervaardigd, mogt ontbreken. De be woners van Japan en China moesten zich met eigen oogen kunnen overtuigen, wat Duitschlands industrie oplevert en welk voordeel zij zich daarmede konden doen. Dit plan vond bij de germaansche industriëlen den meesten bijvaltrouwens het is meer dan waarschijnlijk, dat hun nu nieuwe débouchés zullen worden geopend. Niet alleen beijverden zich de Kamers van Koophandel, om den heer E. Peil en zijne onderneming te schragen, maar zoowel de Pruisische als Oostenrijksche minister van Koophandel ondersteunden op de krachtigste wijze het ontworpen plan, en verzekerden den wakkeren Keulschen koopman de medewerking van de verschillende consulaten in het verre Oosten, waar hij jaren lang zal ver toeven, om allerwege handelsrelatien aan te knoopen, ten einde aan Engelandsch industrie, die ginds zooveel terrein gewonnen heeft, het hoofd te bieden. De meest uitgebreide verzameling vau artikelen bevindt zich aan boord, van een potlood af tot kanonnen van verschillende afmetingen, waarbij zelfs de artillerist niet ontbreekt, die, op kosten van den bekenden fabrikant Krupp, de reis medemaakt. Het was voor de genoodigden, toen zij aanzaten met den heer Peil, den kapitein F. Heyden, diens echtgenooteen eenige jongelieden, die ginds in magazijnen zullen worden geplaatst, verkwikkend te zien hoe zij allen met hoop wa ren vervuld, ten opzigte van het welslagen der onderneming. Bij het eerste glas champagne, nam de heer Peil het woord, om het doel der ouderneming uitvoerig te schetsen. Was het wonder, dat daarna menige hartelijke dronk werd gewijd aan Neerlandsch vlag, aan het bereiken van het voorgestelde doel; de drukpers, enz. enz., en dat kapitein en equipage, allen die zich aan boord bevonden, uit den grond des harten een //goede reis" werd toegewenscht P Den volgenden morgen ligtte de Auguste het anker en vertrok van Rotterdam naar zee. Het schip, een nieuw gebouwde driemast schooner, meet ongeveer 130 last en behoort aan de reederij der heeren K. J. Wilkeus te Yeendam. Zondag morgen jl. vervoegde zich bij den inspecteur van politie te Kralingen zekere Pieter Oudewater, uit ge noemde gemeente, die mededeelde, dat zijn zuster Pietje, vergezeld van zijn broeder, zich den vorigen dag naar Rotter dam had begeven, om voor hem eene chiffonière te koopen, en zich vervoegd had bij een meubelmaker in het Hang. Na volbragten koop, bragten zij het meubelstuk huiswaarts en na het op nieuw van binnen zoowel als van buiten te hebben bekeken, vonden zij in een der laden de navolgende schat verborgen: Een gouden repetitie-horologie, twee zilveren cilinder horologes, een juweelen doekspeld, verschillende gouden handringen, een zesstrengs gouden halsketting met juweelen slot, een paar gouden oorbellen, een zilveren pepermuntdoos, alsmede nog eenige kleedingstukken. Niettegenstaande de eerlijke vinders met handenarbeid hun dagelijksch brood moeten verdienen en den verkooper geheel vreemd zijn, hebben zij zoo spoedig mogelijk van het gebeurde kennis gegeven, zoodat na behoorlijke herkenning, den eigenaar het hem toekomende in volmaakte orde is ter hand gesteld. De "Provinciale Groninger Courant" geeft een verhaal van eene weddenschap tusschen een koopman en twee spek slagers. Eerstgenoemde had een vet varken, dat hij wilde ver- koopen en door hem op ongeveer 300 halve kilogrammen werd geschat, schoon aan de haak. De beide slager» beweerden, dat het dier in dien toestand dit gewigt niet zou kunnen halen, waarop zij overeenkwamen, dat, indien het varken,

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2