BllllGEBLIJKE STA\U DËll GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. schoon aan den haak, meer dan 250 halve kilogrammen zou wegen, de koopman voor elke halve kilogram f5.00 zou be komen. Woog het dier evenwel juist 250 halve kilogrammen of minder, dan zouden de beide slagers eigenaar van het var ken worden, zonder er een cent voor te betalen. Spoedig ging men tot de executie over, en wat bleek nu Dat het dier, geslagt en geschoond, slechts 246 halve kilogrammen woog. De koopman had de weddenschap verloren en de ver heugde slagers namen het varken in bezit. Arme koopman'! Er was hem f 70 voor zijn uitmuntend varkentje geboden, maar hij wilde f90 bedingen en kreeg thans niets. De 55ste verjaardag van den slag van Waterloo is in Engeland onopgemerkt voorbijgegaan. De plegtige viering geraakte sedert den dood van den hertog van Wellington meer en meer in onbruik. Er zijn thans nog ongeveer 10Ü officieren, die den veldtogt hebben mede gemaakt, in leven in Groot- Brittanie. De New-Yorksche bladen bevatten het programma voor eene soort van Protestantsch concilie dat in de maand Sep tember in de hoofdstad der Unie zou gehouden worden. In den avond van den 22 Sept. zal de conferentie een aanvang nemendr. Adams, van New-York zal de inwijdings-rede houden. Gedurende de daarop volgende week zal een groot aantal vraagstukken van allerlei aard worden behandeld en theolo ganten van naam zullen het woord voeren, als dr. Tholuck, van Halle; prof. Bevel, van Florence; Caraseo, van Madrid; dr. Stougthon, dr. Angus en de heer Allou, van Londen Macash, Ernest Naville, enz. Te Parijs is miss. Elisabeth Garret met den hoogsten lof tot docter in de medicijnen gepromoveerd. Eene Ameri- kaansche dame van hare kennis woont de academische lessen bij, en heeft reeds onderscheidene examens met schitterend gevolg ondergaan, en eene fransche jonge dame, aangemoe digd door het voorbeeld van Amerika, heeft zich als student laten inschrijven. Toen mejufv. Patnum de eerste was om toelating tot de academische lessen te verlangen, weigerden de professoren haar het gevraagd verlof. Doch de toenma lige minister van onderwijs, die dispentatie kon verleenen, maakte oogenblikkelijk van die bevoegdheid gebruik, en opende voor mejufvrouw Patnum en later voor miss. Garret de deuren van den tempel der wetenschap. En eere wien eere toekomt, die minister was de heer Duruy. Te Parijs is dezer dagen een geheim speelhuis door de politie ontdekt en de houder in hechtenis genomen. Deze ging intusschen voorzigtig te werk. Hij liet nooit meer personen toe dan 15, die allen door een der leden moesten zijn geïn troduceerd; waren er 15 present, dan werd de deur herme tisch gesloten, en het was dus onmogelijk voor de politie om binnen te dringen, althans door de deur. Een der commissa rissen van politie beraamde toen een list. Hij en eenige agenten verkleedden zich als verwers. Met een paar ladders begaven zij zich naar het huis op welks t weede verdieping de roulette werd gehouden. Langzaam werden de ladders tegen den muur gezet, de agenten klommen naar boven en in een oogwenk stonden er vier van hen in de zaal. Een der binnengedron- genen begaf zich toen naar beneden, om den commissaris en diens assistenten in te laten. Binnen een half uur was de geheele zaak afgeloopen. Aan de bureau werd gezegd, dat er een schoorsteenbrandje uitgebroken was; de houder van het speelhuis is in hechtenis genomen en evenzoo een geëm ployeerde bij de Sint Vincentius-vereeniging, die zich altijd met het inzamelen van giften bezig hield, maar naar het schijnt, wierf voor de roulette. Drie weken geleden kwamen drie jongelieden van fat soenlijke manieren, genaamd Hart, Krost en Brunner, te Parijs aan, en namen hun intrek in een der beste hotels van de Chaussée-d'Antïn. Op hun uitdrukkelijk verlangen werden hun kamers aangewezen, waarop een en dezelfde sleutel paste. Na een fijn diner in het hotel namen zij een rijtuig en spoedden zich naar de opera. Na de eerste acte voelde de heer Hart zich wat ongesteld, en gaf aan zijne vrienden te kennen, dat hij hen voor een oogenblik moest verlaten, waarop Krost aanbood hem te. vergezellen, welk aanbod dankbaar werd aangenomen. De heer Brunner bleef alleen in den schouwburg achter, en dacht elk oogenblik zijne reisgenooten te zullen zien terugkomen. Doch bij de pauze ging hij eens naar buiten, hopende hen te vinden in een koffijhuis, of in een der galerijen van de opera. Hen niet ontdekkende, keerde hij naar zijne plaats terug, en daar het ballet hem niet minder dan de opera aantrok, bleef hij tot dat de voorstel- ling geheel was afgeloopen. Daarna haaste hij zich zijn logement op te zoeken, en begaf zich vol belangstelling in het lot van den kranken reisgenoot naar de gemeenschappelijke kamers. Voorzigtig begaf hij zich met de lamp, die hij in de voorkamer brandende vond, naar het slaapvertrek van den zieke, doch nog deze, nog de heer Krost waren in hun bed te ontdekken. Zeer verwonderd kwam hij eindelijk in zijn eigene kamer, en bleef met een kreet van schrik staan. Zijn reiskoffer was opengebroken en ledig; 7500 fr. aan bankbilletten, die hij achter twee ge wone en één kunstslot zoo veilig waande, waren verdwenen. Op zijn geroep geraakte het gansche hotel op de been. En toen vernam hij dat zijne beide vrienden tegen 9 uur waren teruggekomen, dat zij niet langer dan een kwartier op de kamer waren geweest, en weder vertrokken, zeggende, dat zij naar de opera teruggingen. Uwe beide vrienden, wilde de berigtgever vervolgen. Maar de heer Brunner riep uitmijne beide vrienden Ik ken ze volstrekt niet anders dan dat ik met hon van Frankfort naar Parijs ben gereisd. Uit Pera komen voortdurend berïgten over den grooten brand", die het vroeger medegedeelde bevestigen. Onder de vermisten behooren o. a. 200 spuitgasten met 46 spuiten, die in plaats van den brand te blusschen, mee verbrand zijn, en wel door de onweerstaanbare begeerte der Turken om uit de reeds brandende huizen te stelen. De Turksche regering is door den brand zeer verdraagzaam geworden zij heeft de wetsbepaling, waarbij het de christenen verboden wordt in Turksche wijken te wonen, opgeheven. Tegenover de zwaar gestrafte diefachtigheid van de spuitgasten worden met groote verbazing voorbeelden aangehaald van enkele personen, die gevonden goederen aan de eigenaars hebben teruggegeven. Een Turksch comité van ondersteuning is opgerigt onder voorzitterschap van den minister van Finantiën en heeft reeds 22,000 p. s. in kas. Men hoopt dat dit geld zal worden uitbetaald en niet even als in 1865 met de toen ingekomen 9 millioen, gestolen zal worden. Het aantal dooden wordt van 1200 tot 1700 opgegeven. De regtbank te Londen houdt zich thans bezig met de zaak der Baby-Farming. Een vrouw melde onlangs in de dagbladen dat zij kleine kinderen aannam, waarover de moeders zich verder niet meer behoefden te bekommeren. Onwettige kinderen werden in menigte bij haar gebragt; zij ontving daarvoor een handgeld en eenige weken daarna liet zij deze schepseltjes van honger en verwaarloozing sterven, of wel zij maakte ze langzaam door middel van opium van kant. De Weener gemeenteraad heeft plan een afzonderlijke belasting in te voeren op de artikelen van weelde, te begin nen met lakijen, paarden en rijtuigen. De Russische boeren in Raimentaronka, provincie Kieuw, zijn zoo zeer de nationale politiek toegedaan, dat zij de daad bij het woord hebben gevoegd en een hoeveelheid land, dat aan hun vrocgcrcn heer behoorde, in bezit genomen. Dc Rus sische regering houdt niet van die communistische aardigheden en heeft een detachement soldaten afgezonden, die even voor het pinksterfeest aan tachtig boeren ieder 54 stokslagen hebben toegediendhet communisme is er nu geheel uitgeslagen. Een boerin was, na de begrafenis van haar man, met drie nog jeugdige kinderen blijven zitten. Zij kon, overkropt van droefheid, zich niet weerhouden de volgende woorden tot hen te rigten //Arme schapen Hoe diep beklaag ik jelui! Ge hebt nu geen vader meer, en nu zal gebeuren, waarmee ik je wel eens heb bedreigdjelui zult nu een stiefvader krijgen Van 10 17 Junij. ONDERTROUWD P. van Vugt, zeeman, 32 jaren en J. Terpstra, 30 jaren. Iv. Hoogeboom, visscbermati, 41 jaren, weduwnaar van E. Muller en G. Deelder, 48 jaren, weduwe van J. van Hcuven. T. J. Beugeling, timmerman, 26 jaren en A. W. G. dcHaas, 24 jaren. J. van Tcijlingeu, zeemau, 42 jaren, weduwnaar van J. G. C. de Vries en E. Bruin, 37 jaren, weduwe van J. B. Spigt. Iv. Goudswaardt, smid, 27 jaren en N. Ger ritsen. 24 jaren. P. de Gast, 31 jaren en G. Kramer, 24 jaren. GEIIUWD J. M. Voorhoeve en E. J. G. P. Tichelman. J. Hoek en G. van der Woude. J. Bodderij en C. van Beest. J. A. M. Pabst en S. A. Posener. BEVALLEN J. Hansen, geb. Meijer, Z. A. P. Pauli, geb. de Wolf, D. W. C. Kaan, geb. Noot, D. N. Paul, geb. Diepering, Z. E. A. II. Vinck, geb. Langlcemper, Z. J. P. Koch, geb. Koevoet, D. J. Kindermans, geb. Timmerman, D. W. Lampe, geb. Hooijkamp, Z. P. J. de Looze, geb. Compans, D. M. Vcrfaillc, geb. Wielick, D. A. M. E. Gilardi, D. H. Mann, geb. Sap, D. T. Lastdrager, geb. Veen, D. OVERLEDEN: W. K. Lastdrager, 81 jaren. J. van der Wal, IS jaren. J. Philip3, geb. Veneka, 60 jaren. P. J. Bakker, 72 jaren. W. P. Geill, 23 maanden, J. A. KrijDen, 81 jaren. J. Langerveld, 75 jaren. H4RKTBERIGTEN. ALKMAAR, 18 Junij. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 7 Paard f 50 tot 150; 7 Kocijen f140 tot 220; 24 nuchtere Kalveren f5 tot f 12; 95 Schapen f 11 tot 34, 226 Lammeren 1'6 tot 1260 magere Varkens f lö tot 25; 292 Biggeu beneden J0 weken f6 tot f 12; 8 Bokken en Geiten f7 tot f 10, 6 kleine dito f 1.— tot f 1.75. HOORN, 18 Jan ij. 2 hectol. Tarwe f 10, 8 hectol. Garst f5.50 a 6.25,11 hectol. Haver f 3 hectol. witte Erwten f 10.50, 3 hectol. graauwo Erwten f 15, 3 hectol. vale Erwten f 10, 9 hectol. bruine Boonen f 11.50, Mosterdzaad f 22.50, Kanvci- zaad f 17, 25 Paarden f40 a 150, 5 Koeijen f135 a 200, 220 Schapen f 18 a 31, 40 Lammeren f 8 a 13, 20 Kalveren f6 a 15, 45 Varkens 1' 18 a 29, 9 Zeugen f 30 a 55, 370 Biggen f6 50 a 13, 8 Bokken fl a 5.50, 6 Geiten f 1.50 a 6, 50 Kippen f 0.65 a 1.25, 19300 Kipeijeren f 2.80 a 3, 14150 Eendenijeren f 2.85 per 100 st. 2050 kop Boter f 0.60 a 0.65 per kop 90 hectol. Aardappelen f9 a 9.50 per hectol. 825 kilo Kruisbessen f 7.25 a 8 25. ROTTERDAM, 20 Junij. Vlas. De kleine aanvoer van Vlas ter markt van heden was niet groot en werd vlug opgeruimd. Ondertrouwd G. van de VELDE en C. G. TAYLOR. Bergen, 18 Juni 1870.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3