Broodbakkersknecht IJl HIT MUEEN WISHll 3]nge3nnben. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIE N. Een Bekwaam MANNELIJKE SUPPOOST noodigde hij diegenen uit, welke hetzij een talrijk gezin of eene zaak hadden, die door hunne afwezigheid zou te niet gaan, huiswaarts te keeren. Weder bewoog zich niemand. Eindelijk trad een landweerman vooruit, deelde mede, dat hij negen kinderen had, dat zijne vrouw van het tiende in het kraambed lag, en dat hij alleen om die reden van het verlof gebruik maakte. De kapitein liet hem heengaan, maar kon niet beletten, dat de anderen hem nariepen. Toen den vol genden dag de kompagnie weder was aangetreden, kwam de landweerman terugzijne vrouw was alweder op de been en kon voor de nering zorgenGod zou het overige wel voor zijne rekening nemen. Te Berlijn, met weemoed werd 't in Frankrijk vernomen, zongen deze week eenige Italiaansche straatmuzikantjes, met ontdekte hoofden Viva la Prussia! Viva l'Italia Mort alla Francia. Viva la liberta Maar te Parijs men was verwoed toen men 't te Berlijn hoorde zongen eenige confraters van die kleine musicanti Viva la Francia! Viva l'Italia! Mort' alla Prussia Viva la liberta Te Berlijn stroomden de kreutzerste Parijs regenden de sous in de casquetti van de jeugdige zangers. Ergert er u maar over, Parijzenaars en Berlijners, beklaagt uw penning, dien ge hebt gegeven uit ingenomenheid met de erkenning nb. door Savoijaards van uw goed regt als de Italianen elkander op de Alpen ontmoeten en hun jaarlijksche ontvangst berekenen, zullen ze in hun vuistje om u allen lagchen en den oorlog misschien nog zegenen Walter Miller, onlangs ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van den emeritus-predikant Heulin en diens huis houdster Anna Boss, in de Chelseewijk te Londen, is jl. Maandag in de gevangenis van Newgate geëxecuteerd. Onze lezers zullen zich de destijds door ons medegedeelde bijzon derheden van den dubbelen moord herinneren. Zij leverden het overtuigend bewijs van Millers schuld. Miller zelf echter bleef zijne schuld ontkennen en legde de grootste onverschil ligheid aan den dag, ook jegens zijn vrouw en het jongste kind, waarvan zij, weinige dagen voor zijne executie was bevallen. Even voor het noodlottig oogenblik deed hy nog een poging om zich van kant ne maken, door met geweld zijn hoofd tegen den muur te stooten. OORLOQSTOOilIEEL. Van de Fransche zijde wordt met niet weinig ophef melding gemaakt van de inneming van Saarbrück. Men berigt dat de buitenstellingen na een scherp gevecht met de bajonet genomen zijn, en de stad daarop platgeschoten is, in weerwil van de 20,000 Pruisen die er in lagende mitrailleuses, die alleen mogten gebruikt worden in tijd van nood hebben op 1600 meters (een kwartieruur gaans) geschoten op twee pelotons, waarvan de helft onmiddelijkdood was; berigten van het Duitsche leger uit Trier en Berlijn, bevestigen het innemen van Saarbrück, althans het verlaten van de stad door de Duitsche troepen, waar slechts een klein detachement soldaten lag. Waren de Fransche berigten niet zoo bespottelijk overdreven, wij zouden gelooven aan een zeer belangrijk wapenfeit, maar Saarbrück is volstrekt geen vesting, slechts een open stad, waarin een afdeeling Duitschers lag als een voorpost, die het de Fransche voorposten soms lastig genoeg maakte. De aanval van de Franschen kwam niet onverwacht, en de Duitschers dachten er zoo weinig aan de plaats te ver dedigen, dat de generaal van Moltke reed3 een paar dagen te voren bevel had gegeven, dat de infanterie zich terug moest trekken, en de ulanen achterblijven om zich eveneens bij den eersten ernstigen aanval terug te trekken. Volgens Duitsche berigten, ouder dan die van het gevecht, zag men in het behouden van Saarbrück geen heil, omdat de plaats toch niet veilig is voor den vijand, door de daar achter liggende hoogten en te ver verwijderd van de hoofd linie van het Duitsche leger, dat in de lijn van Coblenz en Mainz aan de Rijn is opgesteld. De Duitschers berigten dat hun verlies bedraagt 2 officieren en 70 man. Luidens berigten uit Kiel bemerkte men onlangs van Cuxhaven dat drie vaartuigen tusschen Krautzand en Vogel- zand vast zaten. De havenmeester voer uit om te zien of het ook vaartuigen waren die hulp behoefden. Bij monde van het kanon werd echter uitgenoodigd om terug te keeren. Spoedig daarop kwam de Nederlandsche stoomboot Willem, 7, kapitein Hansen, ter reede, die verklaarde dat de drie vast geraakte vaartuigen Fransche kanonneerbooten waren. Verdere berigten waren bij het afzenden dezer tijding nog niet aan gekomen. Reizigers die van Memel naar Koningsberg kwamen ver zekerde dat zij in de Oostzee Russische oorlogschepen hadden zien manoevreren. Het zou een Russisch pantser-eskader dat van Kroonstad zou zijn uitgezeild. CORRESPONDENTIE. Het artikel over de verkiezing van den heer T. te A., hebben wij ter zijde gelegd; de reden zal T. wel blijken na de lezing van hetgeen op de centrale-kiezersvereenigiDg te Schagen is besloten. Do krijgszang van B. tc A., zullen wij mogelijk in het volgende nommer opnemen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. WAT WIJ W EISCHEI. Iïet Nederlandsche leger is niets anders dan dat gedeelte van de Nederlandsche natie, dat de wapenen draagt, ora de eer en de onafhanke lijkheid van die natie te verzekeren. W. J. Knoop. Wij wcnschen tc blijven wat wij zijn: een vrij, onafhankelijk volk, on der het bestuur van een beminden koning, wiens voorzaten met goed en bloed onze vrijheid hebben gekocht, bevochten eu bezegeld. Geen historische her inneringen behoeven opgewekt te worden om dienwenschalgemeen temaken. Oranje en Nederland zijn een, de liefde voor beiden eu de zucht naar vrijheid zijn den Nederlander ingeschapen. Met het oog op de mogelijke gebeurtenissen, voortvloeiende uit een oor log tusschen het naburige Pruisen en Frankrijk, heeft onze regeering wijse lijk besloten tot eene gewapende neutraliteit. Wij wenschen, dat die onge schonden bewaard blijve en dat wij niet in verwikkelingen geraken. Wij wenschen dat de wapendragendc en niet-wapeudragende ingezetenen zich de opofferingen getroosten, die door de omstandigheden geboden worden; dat de milde geest van humaniteit hcersche tusschen do superieure en inferi eure wapenbroeders onderling en tusschen hen en de burgerij; dat het air Van ingebeelde aristocratische voornaamheid niet langer kleve als een smet op sommigen, tegenover hunne minder gefortuneerde en minder ontwikkelde landgeuooten dat do wetenschappelijke opleiding niet al te sterk op den voorgrond trede, om aan jongere personen van zee- en landmacht, zonder ondervinding, uitsluitend een hoogere rang toe te kennen boven meer bejaarde en practische mannen. Wij wenschen eendrachtige samenwerking van allen dio geroepen zijn den staat te helpen besturen en zijne onafhankelijkheid te handhaven, gesteund door eene vaderlandslievende en aau haren koning gehechto burgerij. Wij wenschen eindelijk, dat de woorden, die wij tot motto hebben geko zen en die gevloeid zijn uit de pen van den kundigen en geachten luitenant generaal Knoop, worden bcgrepeu en betracht ia hunno volle betcekenis. J. Van 29 Julij 4 Augustus 1870. ONDERTROUWD Jacob Veenboer en Kaatje Verberne. Ariën Pool, wonende te Barsingerhorn en Leentje Griek, wonende te Texel. GETROUWDKassc Zegel en Antje Bruin. GEBOREN; Trijntje, dochter van Pieter Koning Cz. en Antje Visman. Gerrit Jan, zoon van Jan Kuijper Gz. en Antje Drijver. Johanna, dochter van Theodorus Schaasenbcrg en Pietertje Dijt. OVERLEDENBiem Vlaming, oud 9 dagen, zoon van Biem Vlaming eu Jannetje Wuis. 273ste STAATSLOTBRIJ. Eerste Klasse. Tweede, derde en vierde Trekking. No. 8485, 19414 en 19554, ieder f200; no. 7925, 9258, 11589 en 19209, ieder f100. No. 14070, f5000; no. 81G4, f1500: no. 5275, fl000;no. 18633, f400; no. 6126 en 18122, ieder f200; no. 940, 10247 en 18258 ieder f100. No. 17786, 2000; no. 886, f1000; no. 5054, f100. MAIIKTBERIGTEN. SCHAGEN, 4 Aug. Stieren f80 h 120, Geldekoeijen f 90 a 230, Kalf-koeijen f220, Nuchtere Kalveren f7 a 14, Magere Schapen f 10 a 15.50, Vette Schapen f 20 a 28, Lammeren f 8 a 13, Magere Varkens f 10 a 15, Biggen f 5 a 7, Konijnen 15 a 75 ets., Kippen 15 ii 100 ets., Duiven 25 ets. Boter f 1.20, Kaas 25 a 35 ets. per KG. Kipeijeren f 2.60 a 2.80, Eendeijercn f 3.do 100 st< PÜRMEREND, 2 Aug. Aangevoerd 256 stapels Kleine Kaas. 3 Middelbare. Boter van f 1.15 tot f 1.45 per kilog. Gemiddeld f 1.30 per kilo. Aangevoerd 110 ruuderen. Vette Koeijeu minder in prijs, slepend ver kocht. Gelde- en Tijdkalf-koeijen niet aangevoerd. 125 vette Kalveren, Prijs van f0.60 tot 0.80 per kilogr. Handel vlug. 28 nuchtere Kalveren. Prijs f6 tot 18 per stuk. Handel matig. 77 vetto Varkens. Prijs was van 41 tot 49 Cts. per kilogram. Handel stug. 11 magere Varkeus van f 12 tot 16 en 78 Biggen van f 4.50 tot 7. Handel matig. 698 Schapen en Lam meren. Vette Schapen duur, vlugge handel. Magere Schapen niet hoog in prijs. Lammeren weinig aangevoerd gecu handel. Kipeijeren f 2.80, Eend- eijeren f 3.10 de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 301 stapels Kaas, wegende 82475 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f 27.—*, Middelbare f 23.50. 907 kilogr. Boter. ENKHUIZEN, 4 Ang. Kaas aangevoerd 55 stapels, wegende 15286 kilogr., hoogste prijs f 28.50, laagste f 25 Woensdag 10 Augustus vertrekt van liier de Oost-Indische landmail via Triëst. kan dadelijk geplaatst worden bij J. VROON, Middenstraat, Helder. in de gemeente HELDER wordt een gevraagd. Zij die naar deze betrekking willen solliciteren, zullen zich vóór. den 12" Augustus 1870 schriftelijk bij het Bestuur van genoemd gesticht moeten aanmelden.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3