W. J, KNOOP. NIEUWSTIJDINGEN. rte zijn in het uitbrengen onzer stemmen; opdat het later niet blijke, dat wij door enkel aan het tegenwoordige te denken het gewigt der toekomst uit het oog hebben verloren. Wij weten natuurlijk niet of de heer Knoop zijne benoeming zou aannemen, maar zeer zeker zal hij die niet van de hand wijzen, dan om voor hem hoogst gewigtige redenen, en in dat geval, ofschoon wij het zeer zouden betreuren, zou het onze pligt zijn eens anders overtuiging te eerbiedigen en te zwijgen. Maar wij vleijen ons, dat zijne overtuiging hem niet zal dringen de benoeming van de hand te wijzen. In ieder geval, laat ons doen wat wij kunnen, en eenparig onze stemmen uitbrengen op den heer In het vorig jaar werd de heer Knoop gëkozen met eene meerderheid van ruim 100 stemmen zou "het nu minder zijn Toon en wij, dat onze overtuiging geene verandering heeft on dergaan, en dat wij niet waaijen met alle winden! Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Aug. 1870. Zoudag avond hield de heer A. B. Weber in het lokaal Tivoli eene voordragt ten voordeele van de vereeniging ff het Roode Kruis? Spieker splitste zijn voordragt in drie deelen, gedachtig aan het spreekwoord, dat alle goede dingen uit drie deelen bestaan. Hij schetste in het eerste deel op welspre kende wijze de treurige omstandigheid, dat in dezen tijd, die zoo rijk is aan pogingen tot beschaving en veredeling van den mensch, nog steeds de mogelijkheid is blijven bestaan, om ten bon plaisier van heerschzuchtige vorsteneene den mensch onteerende menschenjagt en menschenslagting te kun nen aanrigteu. In het tweede deel gaf spreker eene zeer duidelijke beschrijving van het edele doel en de menschlie- vende rigting van t/het Roode Kruis. En ten slotte een woord tot opwekking van liefde tot het Vaderland en Koning, besloten door de voordragt van de beide eerste coupletten van het Wien Neérlandsch bloed" die daarna door de aanwezigen werden gezongen, geaccompagneerd door de mu ziek van het koloniaal werf-depöt, alhier in garnizoen; welk muziekkorps zich ook bij afwisseling der voordragt heeft doen hooren. Wij brengen onze hulde aan dit muziekkorps, voor de be- langlooze medewerking tot opluistering van de edele poging van den heer Weber, die gewis de sympathie van een ieder en inzonderheid van de leden van het alhier gevestigde comité der vereeniging ff het Roode Kruisheeft mogen wegdragen. De opbrengst, na aftrek der onvermijdelijke-onkosteu is f 44.25. Bij de Kamer van Koophandel en «Fabrieken alhier, is dezer dagen van Z. Exc. den Heer Minister van Buitenl. Zaken de volgende brief ontvangen ff De "Staats-Coarant van 20 Ju lij bevat de verbodsbepa lingen, welke de Nederlandsche regering gemeend heeft te moeten uitschrijveu, ten einde gedurende den uitgebroken oorlog te waken voor de inachtneming der strengste neutra liteit. De niet naleving daarvan zoude den staat in moeije- lijkheden kunnen wikkelen, waarvan de gevolgen niet zijn fe berekenen. De regering meent dus den handelsstand nogmaals te moeten waarschuwen om zich zorgvuldig te ont houden van elke daad, die als strijdig zoude kunnen aange- merkt worden met het door Nederland aangenomen stelsel van neutraliteit. Te dien einde roept de Minister van Bui- tenlandsche Zaken de welwillende tusschenkomst in vau de Kamers van Koophandel en Fabrieken." Ten verzoeke der Kamer nemen wij dezen brief in ons blad op, met dringende aanbeveling aan den handelsstand ook in deze gemeente, zich streng te onthouden van elke daad die met opgemelde verbodsbepalingen in strijd zou zijn. Bij koninklijk besluit van 7 Augustus is de heer G. C. Hulst -benoemd tot burgemeester der gemeente Zijpe en Callantsoog. De heer jhr. mr. C. van Foreest door de algemeene kiezersvereeniging in het district Alkmaar tot candidaat ge kozen, schrijft aan die vereeniging de candidatuur onder voorbehoud aan te nemen, wij laten een deel van dien brief hieronder volgen A-De candidatuur aannemende, meen ik evenwel u bekend te moeten maken met mijn voornemen om, mogt ik worden gekozen, mijn mandaat weder neder te leggen, zoodra de omstandigheden den generaal Knoop zullen veroorloven om de active dienst te verlaten en zijn zetel in de Kamer weder te komen innemen. //Ook dan wanneer het lidmaatschap van de Tweede Kamer grooter aantrekkelijkheid voor mij bezat dan het geval is, zou het mij tegen de borst stuiten om het terugkeeren in sde Kamer onmogelijk te maken aan een man, die haar uit vaderlandsliefde verlaten heeft." Wanneer de heer van Foreest nu verneemt wat erin de 'te Schagen gehouden vergadering der Centrale kiesvereeniging •is besproken, zal hij zijn candidatuur zeker geheel en al in trekken. Men meldt aan het Utr. Dagblad: fln goed onderrigte kringen wordt ten stelligste verzekerd, dat hier te lande, met name te 's Hage, door Fransche agen ten de Fransche zaak met Fransch geld enorm wordt gediend. In hoeverre de Hollandsche eerlijkheid tegen zulke klin kende argumenten lang bestand zal blijven, moet de tijd leeren." ©OB^GlSBEBÏÏGiTEil. Het Fransche leger heeft bij de laatste ontmoetingen met dat der Duitschers gevoelige verliezen geleden. Saarbrück is weder ontruimd en door de Pruisen ingenomen. Bij Wie- senburg hebben de Franschen een gevoelig verlies geleden. Het Duitsche legerkorps onder bevel van den Pruisischen kroonprins heeft, na de zegenpraal bij Weissenburg, zijn togt op Franschen bodem voortgezet en is bg Wörth op de strijd- magt onder de maarschalk Mac-Mahon (eerste armee-korps) gestooten. Een hevig gevecht, een veldslag, was hiervan het gevolg. Het resultaat was, dat de Franschen geslagen en naar Bitche teruggeworpen zijn. De Duitschers hebben in dat gevecht twee vaandels, zes mitrailleuses en ongeveer 30 stukken geschut veroverd. Het aantal gevangenen bedraagt volgens de voorloopige telling 4000. Generaal Bose is gewond. Generaal Kirbach heeft zijn korps weder aangevoerd. Aan beide zijden zijn groote verliezen geleden. De slag bij Wörth is >voor de Duitschers nog belang rijker overwinning geweest dan men gedacht had. Het schijnt, dat de Duitschers om over den ORijn te trekken er meesterlijk van partij getrokken hebben, dat de Franschen sommige punten ontblootten en hun armee eene gewijzigde stelliDg te doen nemen. Eenmaal zoo ver gekomen hebben zij zich een weg gebaand over de vijandelijke vex'schansingen. Mac Mahon met zijn versterkt leger werd door den Kroon prins geslagen, terwijl tusschen Saarbrüöken en Forbach de Frossard door Steinmetz teruggeslagen werd. Het Fransche leger uiteengedreven, werd tot een algemeenen terugtogt ge dwongen en moet er zich toe bepalen den vijand het verdere indringen te beletten. Of dit gelukken zal, zal misschien op dit oogenblik reeds in een bloedigen slag beslist worden. De divisie van Mac Mahon, die bij Wörth verslagen is, bestond uit 150.000 man. Ter beurze-te Parijs was 'Zaturdag jl. het gerucht verspreid dat het de Franschen waren die de overwinning hadden be haald. Van daar dat de rente is geklommen tot 68. Toen nu het berigt omtrent de nederlaag der Franschen bekend was geworden, had er een oploop bij de beurs plaats, waarbij het volk met beursbezoekers handgemeen werd. Blijkbaar wilde men de verspreider van het -valsche gerucht te lijf. 's Avonds kwam eene menigte voor het "hotel van den mi nister van justitie bijeen. Het verlangen werd te kennen ge geven om den heer Olivier te spreken, ten einde van hem te vernemen, of de verspreider van het valsche gerucht ge arresteerd was. De heer Olivier, die op het 'balcon was verschenen, gaf de menigte op hare vraag een geruststellend antwoord. De be doelde persoon was, zeide hij gearresteerd. Verder sprak hij het volk bemoedigend toe. In den verderen loop van den dag hebben de ministers eene proclamatie aan de bevolking verspreid. Zij begint met de verklaring, dat de verspreider der valsche tijding in verze kerde bewaring is gesteld. Vervolgens wordt het volk tot orde en eensgezindheid aangemaand, onder verzekering dat de regering elke tijding, die ze van het oorlogstooneel ontvangt, onverschillig of ze goed of slecht is, zal openbaar maken. De Gazette der Tribunaux meldt Een jong mensch is gevangen genomen als verdacht van het verspreiden der valsche beurstijding. Hij heeft volledig bekend en verklaard dat hij tot de handeling werd aangespoord door een ander persoon, die evenzeer werd in hechtenis genomen. De proclamatie van de ministers heeft een goeden indruk gemaakt. Parijs, 8 Aug. Het Journal officielbevat het besluit tot bijeenroeping van den Senaat in buitengewone zitting op Dingsaag 9 Augustus. Een ander besluit bepaalt, dat alle weerbare mannen tus schen dertig en veertig jaar deel uitmaken van de nationale garde, aan wie de verdediging van de hoofdstad en het in staat van verdediging brengen der vestingwerken is opgedragen. Een ontwerp zal worden ingediend, om bij de mobile na tionale garde alle burgers beneden de dertig jaar in telg ven, die er nu nog geen deel van uitmaken. Parijs is in staat van beleg verklaard nieuwe versterkingen worden aangebragt. De Keizerin van Frankrijk heeft, na het bekend worden der gevoelige nederlaag, de volgende proclamatie tot het volk gerigt: «Fransehen //Het begin van den oorlog is ons niet gunstig. Onze wa penen hebben eene nederlaag geleden. Laat ons echter kloek moedig in dien tegenspoed zijn en haasten wij ons dien weder te herstellen. «Dat er slechts ééne partij onder ons zij, die van Frankrijk! Slechts ééne banier, die van de nationale eer. «Ik kom te midden van ulieden, getrouw aan mijne roeping, getrouw aan mijn pligt. «Gij zult mij vooraan zien, te midden van het gevaar, ter verdediging van de Fransche vanen. «Ik bezweer alle goede burgers de orde te handhaven die te storen, zou een zamenspannen zijn met onze vijanden. «Paleis der Tuileriën, 7 Augustus, 11 uur 's morgens." «Eugenib. De «Birmingham Courier" zegt op gezag van zijn Lon- denschen correspondent «Men twijfelt er geen oogenblik aaD, of het Engelsche gou-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2