HELDERSCHE COURANT. Jitcuros- en Zaturdag <ftÖoertenHe--6CaÖ. 20 Augustus. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 965. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden Eene PORTE MONNAIE met eenig GELD en een ZAKBOEKJE met eenige PAPIEREN. Voor de regtmatige eigenaars terug te bekomen ten burele van den ondergeteekende. Helder, 19 Aug. 1870. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Aug. 1870. Bij de heden te Alkmaar plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal was de uitslag als volgt: Geldige stemmen 1760. Volstrekte meerderheid 881. Uitgebragt op den heer W. J. Knoop 878 en op den heer jhr. mr. C. van Poreest 878 stemmen. Zoodat tusschen beide heeren eene herstemming zal plaats hebben en wel op Dingsdag 30 Augustus a. s. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaeronder bevel van den kapitein ter zee P. L. Geerling, is, volgens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, den 22n Juiij jl. te Cura<?ao aangekomen. Z. M. heeft goedgevonden aan J. Krijnen, zeeloods ter standplaats alhier, vergunning te verleenen tot het aan nemen en dragen der gouden medaille voor roemwaardige daden, hem door Zijne Majesteit den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: bij zijn Departement, na vergelijkend onderzoek, eenige tweede klerken zullen aan gesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van f 400. Men schrijft ons van Texel. Tevreden over den oogst, over hoorn- en wolvee, treft thans ons eiland een ziekte onder de varkens. De meeste sterven oogenblikkelijk. Schade wordt er zoo zeer niet door geleden, daar vele en zelfs de rijkste boereu het zieke spek nog voor 20 Cts het halve kilogram aan den man weten te brengen. Gisteren is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van 1 de landhoofden der brug over het Noordzee kanaal bij Zaan dam, ten behoeve van den spoorweg AmsterdamHelder. Minste inschrijver was de heer Becker, te Lent, voor f77,800. Eenige ingezetenen van Amsterdam zijn van plan eenen vredebond op te rigten. Even als in Engeland, Frankrijk, Pruisen, Belgie, Rusland, Zwitserland en Amerika, trachten ze mede te werken tot eenen duurzamen vrede en wel voor namelijk omdat de oorlog in strijd is met de beschaving, met handel en nijverheid. Er ligt eene inteekenlijst bij den boekhandelaar E. S. Witkamp, Koningsplein te Amsterdam. Wij vernemen met genoegen, dat bij de regering het voornemen bestaat, om weldra de gehuwde militiens der verschillende ligtingen met verlof naar huis te zenden. Tn Belgie wordt gelijke maatregel genomenhij is daar van meer gewigt dan hier, omdat de diensttijd S jaren is en dus de militie naar verhouding meer gehuwden zal tellen dan in Nederland. Dagblad. "Volgens het Vaderland moet dit berigt zoo worden opge vat, dat, terwijl op vroegere aanvragen, om verlof van gehuw den steeds afwijzend is beschikt, thans op vernieuwde aanvragen is te kennen gegeven, dat bij eventueele toekenning van verlof, de gehuwde militeins het eerst aan de beurt zullen zijn. Het heeft H. M. de koningin van Groot-Brittanie en Ierland behaagd, den heer Daniël Adolphus Lange, van Londen (zoon van wijlen den heer John William Lange, voormalig inwoner der stad Rotterdam), en broeder van den Neder- landsche consul te Newcastle on Tjne, tot Ridder te slaan cn den titel te geven van Sir Daniël Adolphus Lange. Aangaande de reden van het ontslag van den heer Gevers, leest men in de N.JRott. Ct. het volgende: Naar ik van goederhand verneem, moet onze regering door het Engelsch kabinet gewaarschuwd zijn geworden, dat in deze ook voor ons land moeijelijke tijden, de houding van baron Gevers niet was overeen te brengen met de reserve, welke de oorlogvoerende mogendheden regt hebben te verwachten van de diplomatieke agenten, die door de onzijdige staten in het buitenland zijn geaccrediteerd. De Nederlandsche regering heeft toen den heer Gevers ernstig onderhouden, waarop hij begrepen heeft, dat hij zijn ontslag moest indienen. Dit ontslag werd onmiddelijk verleend en daarmede werden de moeijelijkheden volkomen afgesneden, Volgens berigt van den consul der Nederlanden te Brest, is het Duitsche schip i/Graaf van Nassau, kapitein Nausch, komende van de zee van Azof, met eene lading rogge, bestemd voor Amsterdam, door Pransche kruisers ge nomen en te Brest binnengebragt. De lading blijft aan boord en is voorloopig verzegeld geworden. Het op de reede van Vlissiugen liggende Amerikaansch oorlogsfregat veroorzaakt ook in Middelburg veel drukte en beweging, die niet altijd van even aangenaraen aard zijn. De bemanning van dien bodem begeeft zich dagelijks derwaarts en begaat alsdan vele ongeregeldheden, ten gevolge van het misbruik van sterken drank, zoodat velen door de politie moeten worden gearresteerd ter voorkoming van verdere on gelukken. Zondag had weder een aanhouding van zes per sonen plaatsnadat dezen in het huis van arrest waren over- gebragt, hebben zij aldaar zulke ernstige baldadigheden ge pleegd, dat de hulp der militaire magt is moeten worden ingeroepen het ging zoo ver, dat zij als woeste dieren alles vernielden en daardoor belangrijke schade aan liet inwendige van het huis van arrest veroorzaakten. Naar men verneemt, zijn zij, onder een sterk geleide, naar Vlissingen teruggebragt. Er is sprake van dat dit fregat in de volgende week weder zee zal kiezen. In de Amsterdamsclie gemeenteraad is, na warme dis cussie, naar aanleiding van een ingekomen adres besloten, om de kermis vooralsnog te laten doorgaan. Uit Boskoop wordt gemeld Door de aardbeziën-com pagnie alhier zijn in het afgeloopen saizoen verzonden ruim 450,000 potten aardbeziën. Door haar is ontvangeu ruim f21,000, waaronder ook is begrepen de opbrengst der door haar verzonden bessen, enz. De pluk der aardbeziën was zeer overvloedig. Attentie, ouders In de vorige week heeft een kind van 3 h. 4 jaren onder de gemeente Kattendijke zich meester weten te maken van een kannetje met petroleum, waarvan liet heeft gedronken. Het kind verkeert in levensgevaarlijken toestand. Uit Engeland meldt men, dat lord Granville, minister van buitenl. zaken, bezoeken van Fransche diplomaten en prinsen ontvangt. Benedetti, de man van de Ems en van het beruchte tractaat, was aan de Engelsche kust aangekomen, en na een onderhoud met Granville gehad te hebben, dadelijk weer vertrokken. Ook de Duitsche gezant heeft een onderhoud met den minister gehad. Men wil hieruit opmaken, dat van Engeland, op Frankrijks

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1