HELDERSCHE GODRANT. Jiteums- en J Zaturdag <flDoerteiitie-6fiiÖ. 27 Augustus. JUijp' M 965. Tiende Jaargang. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. ^Sli||B| Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directeuren. Brieven franco. H| Uitgever S. cj^fficiëct ge&cete. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevondenEen Zil veren SUIKERLEPELTJE en eene Bronzen MEDAILLE. De regtmatige eigenaars kunnen dezelven terug bekomen ten Burele van den ondergeteekende. Helder, 26 Aug. 1870. De Commissaris van Politie, t=_========A. C. BOONZAJER. «GiEt-nffiriëel gchcelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 Aug. 1870. Bij de Directie der Marine alhier, heeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van lo. Het doen van eenige werkzaamheden aan gebouwen, enz. van het Maritieme-etablisaeinent te Willemsoord. Inge komen 6 inschrijvingsbilletten, als van de heeren P. Spruit voor f9592, A. Vos Rz. f9184, Gebr. Klein f9150, Gebr. Korft' f9000, P, Verhey f8980 en Gebr. Janzen f8928. 2o. Het uitnemen en weder inhangen van drie paar ijzeren sluisdeuren en het leveren en inheijen van zes eiken palen op evengemeld etablissement. Ingekomen 4 inschrijvings billetten, alsvan de heeren P. Spruit voor f 1624, Gebr. Klein f1350, A. Vos Rz. f1249 en P. Boon f1100. Woensdag jl. is bij het schijfschieten met zwaar ge schut op Zr. Ms. monitor Krokodil, liggende aan de Hors, een matroos zeer ernstig verwond geraakt aan den arm, zoodat onmiddelijk tot de amputatie is overgegaan. Door den minister van marine zijn met den ln Oct. a. s. benoemd tot studenten voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt, de jongelingen D. H. Zeeman, N. J. Haremaker, M. Polak, G. Poolman, J. C. Mohr, A. Koller en G. G. van Balen Blanken. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen LeeuwJ. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Panlowna Polder; en J. van de Wall Bake, fabriekant te Utrecht. De gehuwde militiens, die met 20 Julij jl. zijn opge roepen, zullen den 1 September a. s. met onbepaald verlof naar hunne haarsteden worden gezonden. Dingsdag jl. vierde de naburige Anna Paulowna Polder zijn 25jarig bestaan. Bij die gelegenheid werd den dijkgraaf, den heer J. C. de Leeuw, aan wien de Polder groote ver- pligtingen heeft, keurige cadeaux aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor zijne vele zorgen en doeltreffende maat regelen in het belang van den Polder en zijne bewoners. Ook mogt den beer de Leeuw op dien dag het berigt ont vangen, van de onderscheiding hem door Z. M. vereerd. Deze Polder is gedurende zijn 25jarig bestaan zoo zeer in bloei en welvaart toegenomen dat zij voortaan eene afzon derlijke gemeente, onder den naam van Anna Paulowna zal uitmaken, waarin op Dingsdag den 6 September a. s. de eerste verkiezing zal plaats hebben voor leden van den ge meenteraad. Door den regter te Liverpool is een zaak beslist, die voor Nederland ook belang heeft. De heer May, effecten makelaar te Liverpool en tevens Nederlandsc'ne consul eischte van de scheepsbouwmeesters geb. Laird en Co. f62,400 com missieloon voor 2 ijzeren torenschepen en een monitor, voor f 2,496.000 aan de Nederlandsche regering geleverd. Sinds 1860 was door den heer May mei de Nederlandsche regering en genoemde bouwmeesters onderhandeld over 't leveren van Dc prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. II, T JES. ijzeren schepende heer May maakte zich sterk door zijne bekendheid met den minister van Kattendijke en de hh. Janssen en Turk aan 't ministerie werkzaam, de heeren Laird in be trekking te brengen met de Nederlandsche marine hem werd 5 pet. commissieloon beloofd voor een disponibel schroef- stoomschipde zaak kwam niet tot stand. In 1863 kwamen er brieven over de levering van een schip aan den heer May, van wege den heer Turkde minister van marine kwam zelf incognito over; ten slotte werd de Prins Hendrik aan de hh Laird besteld voor f 1,620.000 de heer May bekwam daarvoor 2i pet. commissieloon, of f 40,500. In 1866 stierf de mi nister van Kattendijke; de heer May werd ook diens op volger Pels Rijcken voorgesteld. De heer May verklaarde den heeren Laird, dat er meer schepen zouden worden gebouwd; deze gaven echter te kennen geen zoo hoog commissieloon meer te kunnen geven; met minder zeide de heer May ook tevreden te zullen zijn. De heer May schreef in 1866, dat de heer Laird naar den Haag zou overkomen; deze kwam, maar had Engeland reeds verlaten voor de ontvangst van den brief. De bouw van eenige schepen werd te 's Hage den heer Laird opgedragen maar hij had direct order ge kregen, en hem was zelfs verboden commissieloon te betalen. De heer May vorderde toch commissieloon maar dit werd nu geweigerd. De jury veroordeelde de firma Laird f4,500 commissie te betalen, omdat de heer May toch tijd en arbeid had veil gehad, om 't beloofde loon te verwerven. Men schrijft ons van Enkhuizen 23 Augustus Heden werden alhier ingewijd, de nieuwe lokalen voor de Maandag aanstaande te openen hoogere burgerschool met drie jarigen cursus. De heer Dr. D. Harting, hield eene sierlijke en kernachtige redevoering in het bijzijn van het gemeentebe stuur, leden van den raad, schoolcommissie, directeur, do centen en een aantal leerlingen. Twee haringbuizen der reederij //de Volharding" zijn voor de eerste reis binnengekomen met 7 en 10 last haring. In eenige streken van ons land worden door vreemde kooplieden tegen hooge prijzen vruchten en andere levens middelen opgekocht, naar men meent voor het oorlogstooneel. De binnenlandsche markt wordt daardoor gedrukt In een pas geopende steenkolenmijn nabij Wigan, in Lancashire, heeft verleden Vrijdag een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij niet minder dan 20 personen werden gedood en dertien gekwetst, 's Morgens te half tien vernamen de lieden in den omtrek een zwaren knal, en zagen tevens een dikken damp met vlammen uit de mijnschacht omhoog stijgen, waaruit zij konden opmaken, dat er een vreeselijke onder- aardsche catastrophe gaande was. Aanstonds beproefde een lOOtal arbeiders langs een anderen gang de plaats des onheils te bereiken. De dikke deuren, welke de putten van elkander scheidden, werden stuk gehakt, en weldra bevond men zich bij eenige misvormde overblijfselen van menschen en paarden. Vijftien menschen werden nog gered, maar dertien werden met zware brandwonden overdekt omhoog gebragt. De oorzaak van het ongeluk wordt toegeschreven aan het maken van te naauwe gangen in de mijn. OOKLOGSBERI6TEN. De telegraaf bevestigt van officiële Duitscbe zijde, wat uit Londen wordt geseind dat het Fransche leger de verbazende Iegermagt, waarvan de "Figaro" en het "Dagblad gewag maakten Chalons heeft verlaten, maar tevens dat de voorhoede van den kroonprins reeds Chalons had bereikt. Wel verre dus, dat deze door Mac Mahon zou zijn aaDge- gegrepen, dat hij geen slag meer kon leveren, moeten wif aannemen, dat hij den maarschalk kort op de hielen volgt, waarschijnlijk om hem bij Rheims of noordelijker aan te tas ten en zijne vereeniging met Bazaineindien het dezen ge lukken mogt uit Metz te ontkomen, te beletten.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1