Omtrent den toestand van Bazaine heeft men weder een berigt, door den minister van oorlog in het Wetgevend lig- ehaam medegedeeld. Dat berigt overtreft nog de vroegere in naïviteit. De graaf van Palikao verhaalt officieel aan de volksvertegenwoordiging, »dat Bazaine het te druk heeft om een rapport te zenden Fraaijer proeve van officiële waarheden heeft zelfs Frankrijk ons tot dusverre niet aangeboden. De Franschen hebben het kamp van Chalons verbrand en vervolgens de wegen met omgehouwen boomen versperd, om den marsch der Pruisen te bemoeijelijken. Parijs 25 Aug. (Officieel.) Het blijkt uit de tijdingen, die de minister van Oorlog uit het leger heeft ontvangen, dat de Pruisen hunne verkenningen uitstrekken tot het departe ment van de Haute Marne en tot de stad Chalons. De prevect van de Haute Marne berigt, dat het noordelijk deel van het arrondissement Vassy door Pruisische troepen bezet is. Er is bevel gegeven, om door alle mogelijke middelen den ver deren marsch des vijands tegen te gaan. De bevolking, vol vaderlandsliefde, neemt genoegen met alle maatregelen, die bevolen worden en die onder leiding van officieren en inge nieurs zullen worden uitgevoerd. Toen de keizer van Frankrijk de troepen te Chalons inspecteerde, werd geen enkele maal het »leve de keizer" aan geheven. Wel klonken kreten ter eere van Mac-Mahon. Le Temps vermeldt twee correspondentien uit Reims, van Zondag, die de aankomst aldaar, in den loop van den dag vermelden, niet slechts van keizer Napoleon en het ge- heele militaire hoofdkwartier, maar ook van den maarschalk Mac Mahon en het grootste gedeelte van diens legerkorps. Het hoofdkwartier werd te Courcelles, westelijk van Reims gevestigd en het korps van Mac Mahon kampeerde meer noordwaarts langs den weg naar Laon en rondom de stad. De Times is van oordeel dat de positie van Maarschalk Bazaine onhoudbaar is. Zijne voorraden zijn niet voldoende en zijn toestand dreigt slechter te worden en tot eene spoe dige krisis te geraken, door de aankomst van zwaar belege ringsgeschut in het Duitsche leger. Bombardement en vrees voor hongersnood moeten hem dwingen eene wanhogige poging te wagen, om door den vijand heen te breken of te kapitu- leeren. De opoffering voor eene geweldadige verbreking van de vijandelijke linie zou groot zijn, en toch zou het meeste succes dat daarmede kon worden behaald wel niet meer zijn dan dat van den terugtogt van Mac-Mahon van Woerth. Kapitulatie zou misschien een oogenblikkelijken stilstand van krijgsbedrijven ten gevolge kunnen hebben. Dit kan misschien nog eenigen tijd uitblijven. Frankrijk, door de nederlaag ont waakt, zou al zijne krachten voor eene laatste poging bijeen garen, maar heldhaftige besluiten zijn geen onvoorwaardelijk succes, en de hartstogt van de razernij kan toch het nood lottige einde niet voorkomen. Ook over de defensie van Parijs 1 brengt de Times eenige opmerkingen in het midden. Het blad hoopt dat de mannen die op het oogenblik bezig zijn Parijs in staat van tegenweer te brengen, ook aan de mogelijkheid 'zullen denken dat de vijand de hoofdstad in het geheel niet aantast. De Pruisen kunnen naar Parijs marcheren, zij be hoeven het niet aan te tasten. Zij hebben alleen de gemeen- schap te land en te water af te sniiden om twee millioen menschen in een sterke stad op te sluiten. Het is moeijelijk te begrijpen hoe een stad als Parijs of Londen drie weken óf zelfs drie dagen eene blokkade zal kunnen doorstaan ge noegzaam om langs de gewone wegen de middelen van invoer te beletten die noodig zijn om aan de groote centrums van bevolking de onmisbare levensbehoeften te verschaffen. Het schijnt Daauwelijks te geloovendat mannen in het bezit hunner volle vijf zinnen plannen maken om een groot deel van het grondgebied rondom Parijs te verwoesten en de landelijke bevolking van de omstreken met hunne granen en vee in de stad te huisvesten. Wij behoeven er niet op te wijzen hoeveel er tot de uitvoering van zulk een reusach tig schema noodig is. Wij vragen alleen waartoe zou het dienen Hoe lang kan Parijs het uithouden als van buiten niets kan worden ingevoerd De Fransche regering heeft Woensdag bij het Wetge vend Ligehaam een wets-ontwerp ingediend, waarbij alle oud-militairen van 25 tot 35 jaren gehuwd of nietonder de wapenen worden geroepen. Verder de oud-officieren tot den leeftijd van 60 jaren en de nog voor den dienst ge schikte generaals, beneden den ouderdom van 70jaren. Bit ontwerp werd urgent verklaard. Terwijl in Frankrijk schier niemand meer van den kei zer en het keizerrijk spreekt, maar allen de toekomst des lands zien in een militair triumviratBazaineTrochuPalikao, en in een burgerlijk ThiersGambettaPicard, verneemt men dat Victor Iiugo naar Parijs is vertrokken, met een pas die hem door den Franschen zaakgelastigde is verstrekt. Tevens wordt berigt dat de heeren Edgard Quinet, Schoël- cher, Ledru-Rollin en Louis Blanc zich allen gereed maken uit Engeland naar Frankrijk terug te lceeren. Louis Blanc heeft een brief geschreven aan een vriend, waarin hij de pligten der Franschen in deze benarde omstan digheden bespreekt. Volgens zijn gevoelen boet Frankrijk thans op eene verschrikkelijke wijze voor de noodlottige dwa ling, waardoor het zijn lot in de hand van één man stelde; hij vraagt nu; hoe kan die fout hersteld worden? De natie moet kiezen tusschen de souvereiuiteit des volks en het keizerrijk. De heer Blanc zou gaarne te Parijs zijn, maar hij meent dat zijne tegenwoordigheid in Frankrijks hoofdstad eene revolutionaire beteekenis zou hebben en tot verdeeldheid zou leiden, en daarom acht hij het nuttig, dat hij voor het oogenblik blijft waar hij is. Zijn raad aan zijne medeburgers iswanneer de tijd zal gekomen zijn, dat Frankrijk bezit van zich zelf kan nemen, moet het tot Germanie en de wereld zeggen: »de tegenwoordige oorlog is een strijd geweest tus schen twee mannen, niet tusschen twee volken. Frankrijk dat thans zijn eigen meester is geworden, stoot dien oorlog van zich, en besluit boven ziju amonr-propre zijn groot beginsel te stellen, dat is de broederschap der volkerendat wil zeggen: vrede; vrede op voorwaarde dat die eervol voor allen zij en door allen geëerbiedigd worde. De wereld zou die taal hooren. Duitschland zou haar begrijpen. En als Pruisen, bedrogen of misleid door zijn gouvernement, weigerde naar die taal te luisteren, zou de sympathie aan de zijde van Frankrijk wezen, dat niet langer zou vechten in het belang van een man of eene familie, maar in het beiang van de regt- vaardigheid, het regt en de humaniteit. Maar op dit oogen blik bezet de vijand onzen grond. Zoolang die toestand voort duurt, heeft Frankrijk slechts één ding te doen de flinkheid zijner houding, de energie van zijne besluiten, zijn bedaarde moed, moet geëvenredigd zijn aan de grootheid van zijn gevaar." De Patrie zegtPruisen, België en Luxembnrg schenden het tractaat van onzijdigheid dat onlangs te Londen werd geteekend, door toe te staan dat Pruisische verwonden over neutraal gebied worden vervoerd. Pruisen handelt in deze niet uit een beginsel van humaniteit, maar om zijne spoor wegen vrij te houden voor het vervoeren van provisiën en versterkingen. De Fransche regering zal met kracht opko men tegen zulke handelingen. De Londensche correspondent van de Indépendcince be rigt dat de groote neutrale mogendheden zich tot België, Lux emburg en Nederland gewend hebben met het verzoek, om de gewonden langs hun grondgebied te laten vervoeren. België en Luxemburg hebben daarin bereids toegestemd onder het beding, dat de oorlogvoerende mogendheden eveneens hare toe stemming zouden geven. De groote neutrale mogendheden hebben de zaak toen aan het oordeel van Pruisen en Frank rijk onderworpen, wier antwoordt te gemoet wordt gezien. De »Nord Deutsche Allg. Ztg., die, gelijk men weet, niet ten onregte het orgaan van graaf Bismarck wordt genoemd, opent Woensdag jl. zijn rubriek van het »oorlogstooneel" met de opmerking: dat de tegenwoordige pause in de Duitsche legerberigten een natuurlijk gevolg van de jongste gebeurte nissen is. Een gewigtig gedeelte der operatiën zegt het blad is voorloopig ten einde gebragt en er moet nu nood wendig eenigen tijd verloopen, eer de verdere beschikkingen ten uitvoer gebragt kunnen worden. Intusschen zijn de vijan delijke troepen geheel en al buiten staat gesteld tot de eene of andere actie tegen de Duitsche armee. De maarschalk Bazaine zal zijne troepen niet alleen de noodige rust moeten gunnen, maar ten gevolge zijner zware verliezen ook een andere taktiek moeten vaststellen, alvorens hij er aan kan denken om een uitval te wagen. De Berlijnsche »Börsen-Zeitung" had gemeld dat in het Duitsche leger eene epidemische ziekte was uitgebroken. De »Nord-Deutsche Allg. Ztg." verklaart thans ten stelligste dat daarvan bij de armee niets bekend is. Uit eene geloofwaardige bron vernemen wij zegt de Nord Deutsche Allg. Zeituug dat op de Berlijnsche beurs eene sterke partij a la baisse speculeert en alle mogelijke on gunstige berigten tot haar doel dienstbaar maakt. Welligt dat door deze partij het onwaarschijnlijke berigt verspreid is, dat de Pruisen tusschen Chalons en Verdun een veldslag zouden hebben verloren. In een brief uit Saarbrücken van 19 dezer aan het Frankfurter Journal wordt het daar uit Nederland aangebragt veldlazareth, hetwelk op het plein der kazerne no. 1 is op geslagen een waar model voor deze inrigtingen genoemd. Zwitserland heeft zijne troepen voorloopig verminderd. De eerste en tweede divisie, waarvan de eene aan de Fransche, de andere aan de Duitsche grenzen stond, zijn naar huis ge zonden, en de andere drie divisien in hunne plaats gesteld, onder bepaling, dat de opperbevelhebber zich met het militair departement omDrent eene verdere vermindering zal kunnen verstaan De "Spectator" zegt omtreut von Moltke: nDie kleine magere man' baron von Moltke, die soldaat van de studiecel die in zijn gansche leven nooit een regement in 't veld heeft aangevoerd, die vertegenwoordiger van een klasse van tactici, die door generaals welke juist hersens genoeg hebben om de gewone zaken van 't dagelijksch soldatenleven te besturen, steeds bespot is, die man heeft het groote Fransche leger ver nietigd, dat slechts drie weken geleden geloofde, dat het weldra in Berlijn zou staan. Uit het Mengelwerk van de Arnhemsche Courant nemen wij onderstaande vertaling over, van het, den Duitschen soldaten stand zoo zeer nbegeisterndlied, getiteld 10 H E WACHT A UI RHEIN. Een strijdkreet klinkt met woest gedruisch Als stormgeloei en golfgebruis: Op, naar den Rijn, den Duitschen Rijn! Wie zal den stroom tot wachter zijn Vertrouw op ons, mijn vaderland, Wij houden aan den Rijnstroom stand Een rilling gaat door elks gemoed En ieders oog ontsteekt in gloed: De Duitsche jongelingschap stroomt aan En schaart zich rond de legervaan Vertrouw op ons mijn vaderland, Wij houden aan den Rijnstroom stand En zoo ik sterven moet, geen nood, Ik blijf u bij tot in den dood

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2