HELDEHSCHE COURANT. Jiieums- en Zaturdag <ftöoertefttie--6faö. 3 September. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 967. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post „1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men do Advertentien intczcnden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. (©fftciücï gciJCEltL'. POLITIE. Dezer dagen is op de publieke straat gevondenEen Gouden RING en een DUIMSTOK. De regtmatige eigenaars kunnen dezelven ten burele van den ondergeteekende terug bekomen. Helder, 2 Sept. 1S70. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Jgiet-officiëcl jjeöccltc. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Sept. 1870. Z. M. den Koning zalnaar men verzekertin den loop der volgende week deze gemeente met een bezoek vereeren. Bij de heden te Alkmaar plaats gehad hebbende op neming der stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is de uitslag als volgt uitgebragt: 2345 stemmen van onwaarde 14. De heer Jhr. C. VAN FOREEST is gekozen met 1191 stemmen. De heer W. J. Knoop be kwam 1140 stemmen. Dingsdag was in zee op de hoogte van Scheveningen drijvende een masteloos, waarschijnlijk door het volk verlaten, brikschip, bij zich hebbende een logger. Van Scheveningen is direct naar Maassluis getelegrapheerd om adsistentie van een sleepboot, doch zoodra dat gisteren hier werd vernomen is de sleepboot de Stad Amsterdam van hier gestoomd, in de hoop bovenbedoeld vaartuig te kunnen opsporen voor dat adsistentie van de Maassluiser sleepboot was verleend. Heden namiddag is de Stad Amsterdam teruggekomen met het berigt, dat gisteren namiddag omstreeks 5 ure, be doeld schip zijnde een Engelsche bark iu ballast door een sleepboot van Maassluis op sleeptouw is genomen, koers zettende naar deze haven. Met genoegen vernemen wij, dat de inteekenlijst die hier circuleert, voor het uit te geven lied van onzen plaats genoot, den heer B. R. de Breuk, getiteld "Het Roode Kruis," waarvan de zuivere winst zal worden gestort in de kas van het hoofd-comité te 's Gravenhage, een buitengewonen opgang maakt. Een der inteekenaren teekende dezer dagen voor honderd exemplaren. Op die loffelijke inteekening wordt later teruggekomen. Bij koninklijk besluit is de kapt. t/z J. P. G, Muller, onder dankbetuiging eervol ontheven van het kommandement over het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier en dit, benevens de betrekking vau directeur van het onderwijs, op gedragen aan den kapt-luit t/z K. F. R. Andrau, thans eersteu officier-instructeur bij genoemd instituut. Door den inajoor-kommandant der dd. Artill.-Schutterij alhier zijn benoemd: tot sergeant-majoor W. Brouwer, serg. tot sergeants A. Tegel, fourier, C. Boon, korporaal en J. E. A. van den Heuveltot fourier P. C. Wouters, korporaal tot korporaals R. Geus, C. de Groot, J. H. Sonstrai en J. Bèthlehem, schutters. Heden middag heeft de Afdeeling der Vereeniging het Metalen Kruis alhier de laatste eer bewezen aan het stoffelijk overschot van een harer leden. Maandag nacht is te Vlieland gestrand het Noorsche barkschip Odin en Catharinakapitein Monig, komende van Gent, in ballast naar Riga gedestineerdde equipage is gered. Het schip is weg, de tuigage wordt geborgen. Men meldt uit Delft 30 Aug. De kapitein der artillerie jhr. W. A. Alting van Geusau, thans op non-activiteit, is in activiteit hersteld als kommandant der 4e comp. van dat regement te Helder gestationeerd. Men schrijft van Texel 1 Sept. 1870. Uit de burgersocieteit heeft zich een comité gevormd om bijdragen in geld, levensmiddelen, enz., in te zamelen en die op te zenden naar het hoofdbestuur van "het Roode Kruis" in Nederland. Wij kunnen niet anders dan onze sympathie betuigen met deze zaak en hopen, dat Texels ingezetenen zich niet onbe tuigd znllen lateD. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat militiens, in eene militaire ziekeninrigting opgenomen, die blijken te lijden aan eene ziekte of ongesteldheid welke hen waarschijn lijk nog geruimen tijd zal beletten militaire diensten te ver- rigten, zulks verlangende, zonder soldij met verlof zullen gezonden worden; ook zal dit worden toegepast op militeins van alle ligtingen, die in hun garnizoen of bij hun korps ziek zijn geworden, zoomede op vrijwillig dienende soldaten, en dat wanneer naar het oordeel van den eerstaanwezenden officier van gezondheid voorschreven verlof met behoud van soldij dient te worden verleend, daartoe de gewone aanvrage aan het Dep. van Oorlog behoort te worden gedaan. Een medicinae doctor wijst in het "Utr. Dagblad" er op, hoe vooral iu de forten rondom Utrecht nog altijd veel ontbreekt, wat voor de gezoudheid der daar gelegen troepen noodig is. Hij zendt aan de redactie een muntbillet van f 10., met verzoek, dat, met de bijdragen van anderen, die zeker niet zullen achterwege blijven, te willen aanwenden of doen aanwenden tot verbetering van dien toestand van onze lands verdedigers. De heer Emile Dunkier, violoncellist, zoon van den directeur der kapel van het regiment grenadiers en jagers, is door den regent van Spanje benoemd tot ridder van de orde Karei III. In de gemeenteraadszitting van Amsterdam is besloten tot aankoop van het lokaal Frascati, in de Nes, voor school gebouwen. Van Maastricht en omstreken zijn wederom 14 jonge lingen naar Rome vertrokken, om dienst te nemen bij het pauselijk leger. Ivoriet is de oaam van een nieuwe stof, waarop men met potlood of inkt kan schrijven, en het geschrevene met een wollen lapje weder kan uitwisschen. Uitgevonden door een Amerikaan, heeft de firma van Götzen Barmen het geheim aangekocht en laat nu het fabricaat in groote hoeveelheid vervaardigen. Het wordt vervaardigd in vellen als teeken papier ook in den vorm van notitieboekjes en als schrijf tafels met lijsten, in den vorm van onze leijen, voor school gebruik. OOKLOGSBËSUGTGA. Omtrent de gevechten tusschen de oorlogvoerende legers nabij de Belgische grenzen, op Fransch grondgebied, waarvan wij in ons vorig nommer reeds melding maakten, kunnen wij thans berigten dat de telegraaf ons mededeeltdat de maarschalk Mac Mahon op den weg tusschen Carïgnan en Mouzon is geslagen en een groot gedeelte van zijn leger is gevlugt tot langs de Belgische grensscheiding. De maarschalk heeft niet kunnen beletten, dat de Duitsche legerkorpsen hem den weg naar Tliionville versperden de troepen van den kroonprins van Saksen zijn behouden aan gekomen ter hoogte van Stenay, waar zij meester waren van een kruispunt der groote wegen, die de Belgische grenslinie

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1