verbindt. Mae-Mahon was van Mezières in beweging naar Thionville; bij was reeds ter hoogte van Sédan, waar hij den 29n zijn hoofdkwartier had de keizer en de keizerlijke prins hadden zich daar, naar men zegt, bij hem gevoegd en hij hoopte door eene snelle beweging de troepen van den kroon prins van Saksen voorbij te zijn en te dwingen om terug te keeren. Doch de Duitsche troepen stonden reeds op den weg tusschen Stenay en Sédan en grepen den vijand, die den weg van Sédan naar Montmédy volgde en reeds tot Carignan was genaderd, in de flank aan ter hoogte van Mouzon. Daar een gevecht in die environs in de laatste dagen wel te voorzien was, heeft de Belgische regering hare beschikbare troepen naar de grenzen gedirigeerd en zelfs met dien spoed, dat men in Brussel bïlletten zag aangeplakt, waarin te kennen werd gegeven dat de treinen in die rigting alleen voor troe pen en voor geen enkel particulier beschikbaar waren. Brussel 31 Aug. De »Indépendance" behelst het volgend telegram uit Florenville van 31 Aug., 4 ure 40 minuten: Mac-Mahon was gisteren gekampeerd op de hoogte van Vaux (tusschen Mouzon en Carignan). Hij trok voorwaarts naar Montmédy en werd teruggeslagen naar zijn punt van uitgang. De veldslag van gisteren is dus waarschijnlijk on beslist gebleven. Heden is de strijd weder begonnen ten vijf ure in den ochtend; hij duurt nog voort. De Pruisen winnen veld; zij hebben nu Carignan bezet. Mac-Mahon is teruggetrokken naar Sédan, waar hij gevaar loopt te worden ingesloten. Het bloedbad is vreeselijk. I)e bevolking neemt verschrikt de vlugt. Brussel 1 Sept. Volgens hier ter stede ontvangen berigten, die alle geloof verdienen, schijnt de door Mac-Mahon geleden nederlaag niet zoo ernstig te zijn als aanvankelijk werd beweerd. Heden wordt een veldslag geleverd in de rigting van Sedan. Mac-Mahon houdt sterke positien bezet en heeft eene versterking van 60.000 man ontvangen. Het leger van Mac-Mahon bestond volgens de laatste berekening, uit 103,250 man, waarvan 95,150 man infanterie en 8100 artillerie en kavallerie. De keizer heeft aan Mac-Mahan om 30,000 man ge vraagd ter bescherming van den keizerlijken prins. Mac- Mahon heeft geweigerd. Het geheele corps diplomatique heeft besloten te Parijs te blijven, zoolang de keizerin er zal zijn, zelfs als de stad belegerd wordt. Het Journal Officiel bevat een besluit van den minister van oorlog, dat 100,000 man van de garde mobile aan de verdediging van Parijs zullen komen deelnemen. In het »Paris-Journal" leest men "Mevrouw Bazaine moet den 28 Aug. een telegram hebben ontvangen van haren echtgenoot, ongeveer aldus luidende "Alles gaat goed, ik ben tevreden. Weest niet ongerust." En een paar uur later ontving zij een tweede telegram,, van -den volgenden inhoud: »A1 beter en beter: Verwijder u niet uit Versailles. 't Is geheel noodeloos. Wees onbekommerd." Van de drie reservelegers, die aan den Rijn, te Berlijn en in Silezie gevormd worden, is een deel reeds marschvaardig. Dat aan den Rijn is gereed om uit te rukken en het leger voor Metz af te lossen. De nieuwgevormde vierde bataljons zijn voor een groot deel reeds naar de grenzen gezonden om de regementen weer voltallig te maken. De "Times," die in betrekking staat met den pruisi- schen generalen staf (altijd volgens de Fransche bladen) houdt nogthans een aanval op de hoofdstad voor niet alleen waar schijnlijk, maar ook voor noodzakelijk. Voor die onderne ming bestaan afdoende redenen, die voortvloeijen uit de Duit sche legerformatie, welke een korten en beslissenden veld- togt aanraadt. Zoo de oorlog langer dan drie maanden duurt, dan moet de tot hiertoe gevolgde taktiek geheel worden ver anderd. Het leger, dat verschrikkelijk werktuig der vernie ling, bestaat uit een half millioen strijders, die zich op den vijand als op een muur hebben geworpen. Die massa moet vernietigen of vernietigd worden, en dat wel binnen een kort tijdsbestek. Het heeft de passen der Vogesen veroverd, de hoogten rondom Metz bemagtigd, zonder naar prijs en offers te vragen. Thans moet het de forten rondom de vijandelijke hoofdstad vermeesteren of om genade vragen. Daarvoor zullen de Pruissen geld noch bloed ontzien. Met den tijd alleen moeten zij spaarzaam zijn, want zoolang de oorlog duurt is het leven in hun eigen land om zoo te zeggen ge stremd, Daarom hebben de Franschen geen ongelijk als zij zeggen dat iedere dag die voorbij gaat voor hen met een groot voordeel gelijk staat. Uit Keulen wordt gemeld dat aldaar 150 stukken van het zwaarste kaliber, uit de fabriek van Krupp, doorgevoerd zijn, met bestemming naar Metz, dat welhaast regelmatig belegerd zal worden. In de kanongieterij te Augsburg zijn mitrailleuses gereed gemaakt, die eerstdaags in het veld kunnen komen van Duit sche zijde wordt beweerd, dat het wapen aanmerkelijk ver beterd is en de kogels op grooteren afstand zal verspreiden dan de Fransche mitrailleuse doet. Een gerucht wil, dat de Engelsche luchtreiziger Wells, met zijne ballons, waarnemingen zal doen op het tooneel van den oorlog, in dienst van de Pruisische regering. De koning van Pruisen heeft gelast, dat de troepen, die de stad ingesloten houden, zoo ver mogelijk buiten het ter rein van het laatste slagveld moeten kamperen, om minder aan den invloed der aldaar plaats hebbende uitwaseming te zijn blootgesteld. De «Hessische Zeitung" verhaalt, dat de soldaten van het 43ste regiment in het laatste gevecht bij Metz, wegens het aanhoudend hevig geweervuur des vijands, hunne rand- sels op de borst hebben gedragen, en dat hierdoor velen in het leven zijn behouden, daar hunne randsels na het gevecht door kogels doorboord waren. De brieven welke Fransche krijgsgevangenen uit Duitsch- land naar huis schrijven, en die worden nagelezen vóór de verzending, bevatten alle variatien op het themawe zijn nu in den oorlog geweest, en zullen wel zorgen dat we er nooit weer inkomen. Verscheidene Grieksche handelshuizen te Alexandrie hebben op het berigt van den tegenspoed der Fransche wa penen het feestlicht aan hunne woningen ontstoken. Aan het «Frankfurter Journal" wordt uit Berlijn geschre ven Ettelijke alhier gevestigde correspondenten van Ween er bladen hebben gemeld dat generaal Steinmetz het bevel over de eerste armée heeft nedergelegd en tevens dat die post was opgedragen aan generaal Vogel von Falckenstein, die de benoe ming evenwel van de hand had gewezen. Van de officieuse en half-ofïicieuse bladen neemt slechts de »Post" notitie van dit gerucht, »dat men elkander toefluisterde." Het blad acht het zijn pligt het gerucht, als zou de generaal van zijn bevel hebberschap ontheven zijn, tegen te spreken. Wel is waar zegt de »Post" »is het niet te loochenen dat men dezen heer, uit erkentelijkheid voor zijne dapperheid, een commando heeft gegeven waartegen hij niet opgewassen was, maar dit belet niet dat hij een dapper soldaat is, dien de Koning niet door een ontslag zou willen krenken. Het schijnt intusschen dattengevolge van nieuwe beschikkingen de troepen van generaal Steinmetz onder bevel van prins Frederik Karei zijn gesteld, zoodat de werkkring van generaal Steinmetz beperkt is. Te Koningsbergen op de beurs heeft een aanzienlijk aantal kooplieden eenstemmig een adres aan den koning goedgekeurd, dat van gelijken inhoud is als dat uit Berlijn. Uitdrukkelijk wordt daarin verzocht, dat alle inmenging van vreemden in eventuele vredesonderhandelingen worde geweerd. In de Putziger Wijck, bogt van Dantzig, heeft 't Prui sische fregat »de Nymphe" in den nacht van den 21n Aug. de drie Fransche pantserschepen aangetast, die voor Oxhöft ten anker lagen. Bij maneschijn verliet "de Nymphe" de haven, echter in de schaduw blijvende plotseling gaf het de drie vijandelijke schepen de volle laag. De schrik was daar buitengemeen spoedig gaven zij ook vuur, maar kregen nog maals de volle laaghet schieten duurde eenigen tijd in middels maakten de Fransche schepen zich gereed jacht op 't fregat te maken, maar deze gaf een signaal, 't havenlicht werd ontstoken, het fregat stoomde binnen, dadelijk werden de lichten daarop gebluscht en moesten de Fransche schepen daarop terugkeeren. De Franschen hebben 18 dooden aan wal gebragt. In de nabijheid van Willemshaven zijn dezer dagen proeven genomen met torpedo's welke aldaar zijn gelegd tot versterking der positie. Op een gegeven teeken werd de elec- trische batterij, door middel van een gelei-draad met de tor pedo in verbinding gebragt, in werking gesteld. In hetzelfde oogenblik vernam men een sissend geluid, waarop een doffe slag volgde en terzelfder tijd verrees een geelkleurige waterzuil van 40 a 45 voet middellijn negentig voet boven den water spiegel. Ter zijde van deze met verbazende snelheid zich verheffende waterkolom spoten stralen van 10 voet diameter opwaarts ter hoogte van 50 a 60 voet. Toen de waterzuil neerplofte, ontstond een oogenblik daarna een vlakke plek, een omtrek hebbende van 50 voet omstreeks, waarvan de spiegel zoo effen was, als ware hij met olie bedekt. Alom in het rond verhieven zich de golven met groote on stuimigheid. Ieder die de proefneming bijwoonde, hield zich ten volle overtuigd, dat geen schip ter wereld aan de werking van dergelijke torpedo's weerstand zou kunnen bieden. »Wat hebt gij met Frankrijk gedaan?" die vraag rigtte, eenige jaren geleden, de hertog vanAumale tot prins Napoleon. Thans zegt de Daily News herhaalt niet alleen Frankrijk zelf, doch geheel Europa die woorden Wat hebt gij Napoleon III, met Frankrijk gedaan Wat heeft het Caesarisme of het Bonapartisme aan Frankrijk geschonken, tot loon voor de ontzettende opofferingen, die het land zich getroostte? Gedurende bijna twintig jaren heeft een der meest intelligente natiën van Europa haar licht moeten verbergen onder een domper. Alles is in Frankrijk opgeofferd, om der natie diets te maken, dat het persoonlijk bewind beter is dan het parlementair stelsel. En wat is de uitslag geweest? Juist dat persoonlijk bewind was de oorzaak van alle rampen en verliezenen zoo het land telkens en telkens voor schande is gevrijwaard gebleven 't is te danken aan den moed en den goeden wil van het volk, en aan den invloed van een zuiver patriotisme, dat zelfs de Bonapartes niet hebben kunnen uitdooven. Ook thans kan Frankrijks eer slechts gered worden door zijne burgers, die, voor het oogenblik althans, hetjukvanden Caesar hebben afgeschud, en naar hun eigen ingeving hande len. Daaromte midden van de gruwelen des oorlogs, te midden van de plassen heldenbloed, aan beide zijden verspild, blijft ons ééne troostende gedachte bijhet is deze dat al dat bloed niet te vergeefs zal vergoten zijn, indien de menschheid uit de geschiedenis van dezen oorlog de les mag putten: hoe een natie, die van hare vrijheid afstand doet, tevens hare grootheid en rust in gevaar brengt. Onder de lazarethen van Saarbrücken in het jaar 1870 zal een Hollandsch veld-lazareth, uit linnen vervaardigd, den artsen evenals den verwonden, die er in werden opgenomen, in 't bijzonder in herinnering blijven, zegt de "Essener Zeit."

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2