NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Sept. 1S70. Bij besluit van Z. M. is pensioen verleend aan den officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt C. F. T. Hom mel tot een bedrag van f 900 non-activiteit verleend aan den luitenant ter zee le kl. J. C. A. Beeloo. Het gezelschap van het Grand Salon de Lyonbestaande uit 22 personen, dat zich de beide laatste avonden in Tivoli liet hooren, heeft uitmuntend voldaan. Dit gezelschap bezit zeer verdienstelijke elementen waaronder inzonderheid zeer ori- gineele comieken. Niet het minst viel het dames-personeel, waaronder ook eene chanteuse-comique, herhaalde toejuiching ten deel. Indien de directeur van dit gezelschap kon be sluiten om van tijd tot tijd, b. v. om de 14 dagen, een paar uitvoeringen hier te geven vertrouwen wij, dat deze soort van uitspanning ook hier bij het publiek wel in den smaak zou vallen. De directie schijnt ook voor afwisseling vau verschillenden aard tc zorgenzoo niet eene verhindering ware ontstaan zou zij ons een viool-virtuoos zonder armen hebben voorgesteld, die zijn instrument met de voeten op eene welluidende wijze weet te bespelen. Het is eene onmogelijkheid hebben wij beoefenaren van dat instrument hooren uitroepen. Doch wij vertrouwen dat zij even goed van hunne ongeloovigheid zouden genezen worden, als gisteren en eergisteren avond cenige ge neeskundigen, die het degenslikken onuitvoerbaar noemden, als strijdig met de-inwendige zamenstelling van het menschelijk ligchaam, doch die ten slotte door overtuiging tot'het geloof zijn gekomen. Bij den heer Egmond te Arnhem is dezer dagen een panorama uitgegeven van Parijs met de omliggende for tificatie werken. De dagbladen wedijveren met elkander ing het uitbrengen van den meest mogelijken lof, over de nette en juiste uitvoering en billijken prijs van dit kunstproduct. Voor de ingezetenen van den Helder, die de tegenwoor dige gebeurtenissen in Frankrijk volgen, verdient deze kaart nog eene bijzondere aanbeveling, nl. deze, dat ze, naar echte bescheiden, geteekend en geillustreerd is door een hunner plaats- genooten. De prijs is f 0.45ze is verkrijgbaar in alle boekwinkels. Men schrijft ons van Terschelling, 7 Sept. Op de gisteren alhier te Midsland gehouden veulen- en paardenmarkt, waren aangebragt van dit eiland, 5 paarden, 1 enter en 61 veuleus. De handel was slap; echter zijn voor de weinige verkochte veulens tamelijk goede prijzen besteed. De uitslag der verkiezing voor zeven ledeu van den gemeenteraad van Anna Paulownagehouden op Dingsdag "6 dezer, is geweest als volgtUitgebragte geldige stem men 55. Volstrekte meerderheid 28. Gekozen zijn de heeren J. C. de Leeuw met 52, J. van Gijtenbeek met 47 jhr. mr. J. II. van Poreest van der Palm met 45 A. IC. ICaan met 37 en P. J. Waller met 31 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben voor 2 leden tus- schen de heeren li. Waiboer die 27, C. A. Beukenkamp die 27, J. C. Geerlings die 23 en P. Koning die 19 stemmen bekwam. Het aantal kiezers in de gemeente Anna Paulowna be draagt 79. De herstemming zal plaats hebben op Dingsdag den 20 September a. s. De verkiezing voor een nieuwen Raad der gemeente 'Zijpe noodig geworden door de afscheiding van den Anna Paulowna-Pokler zal plaats hebben op Dingsdag den 13 Sept. •en de herstemmingzoo noodigden 27 September. De Nederl. regering heeft van Zr. Ms. gezant te Berlijn de mededeeling ontvangen, dat de regering van den Noord- Duitschen Bond den uitvoer van steenkolen naar Nederland, die bestemd zijn voor Nederlandscho kolenhandelaars, heeft toegestaan onder voorwaarde dat deze handelaars, aan het gemeentebestuur hunner woonplaats eene verklaring afgeven, dat steenkolen, door hen uit Duitschland ontvangen, voor binnenlaodsch gebruik bestemd zijn; en de bedoelde gemeente besturen op de teruggaande vrachtbrieven eene verklaring stellen, dat de bedoelde ladingen steenkolen ter opgegeven bestemmingsplaats zijn aangekomen en gelost. O&RLOGSISERBGTEll. Aan berigten van nieuwe feiten op het oorlogstooneel •ontbreekt het thans geheel en al. Beide oorlogvoerende legers zijn tot een wapenstilstand gekomen; niet eene formele tus- schen beide partijen overeengekomene, maar eene tengevolge vau uitputting der beide legers. Die rust en kalmte die er oogen- schijnlijk bestaat is niet de ware, ze is die bedriegelijke stilte die men meermalen voor een hevigen storm opmerkt. IJverig wordt dari ook van weerskanten deze tijd ten nutte gemaakt, om op nieuw tot een moorddadïgen krijg zich voortcbereiden. Pruisen rigt zijn nijvere burgerstand te gronde door nieuwe ligtingen opteroepen ten einde de gesneuvelden te vervangen ■enspoedig te doen volgen. De uieuwe Fransche republiek niet te vreden met de jam meren die het keizerrijk haar heeft nagelaten, wekt door hoogdravende proclamatien hare oitoyens op, om zich nog dieper in den poel van ellende te storten. Het is te voorzien indien er niet spoedig eene afleiding komt, dat de tooneelen van moord, verwoesting en ellende die Parijs te gemoet gaat, nog verre alles zullen overtreffen wat tot nog toe dozen oorlog heeft opgeleverd. De wijze waarop de Pruisen jegens Straatsburg te werk gaan leest men in den »Siècle" bewijst genoegzaam hoe zij ten aanzien van de hoofdstad van Frankrijk zuilen han delen. Haasten wij ons dus, om onze vrouwen en kinderen uit Parijs te verwijderen en buïtens'lands, of naar gene zijde der Loire te brengen. Te Parijs moeten niets achterblijven dan gewapende armen, clan manoen, die besloten hebben zich onder de puinhoopen onzer hoofdstad te laten begraven. Die publicist geeft vervolgens met aandrang den raad, om alles voor eene barricadering van Parijs op groote schaal in gereedheid te brengen. Mogten de forten in de magt der Pruisen vallen, en mogt de vijand bij eene stoute bestorming in de stad dringen, laat hem dan op duizend binnen-fortifi- catien stuitenop de barricaden. Het parijsche volk is in dien oorlog tehuis en zal dien met te grooter veerkracht voe ren, indien het al de oorlogswerktuigen ten dienste staan, waarover het gouvernement kan beschikken. Yan het oogen- blik af waarop 500 barricades binnen Parijs verrijzen, zal het onneembaar zijn, en al de legers van Fritz, Friedrich Carl, Steinmetz en Vogel von Falkenstein zullen zich tegen ODze straatkeij en -forten te pletter stooten. Doch daartoe hebben wij wapenen en amunitie noodig. Zal men ons die eindelijk geven De generaal Treschow, adjudant van koning Wilhelm, vergezeld van een Fransch stafofficier, is Zondag naar Metz gereisd, om Bazaïne kennis te geven van de kapitulatie van het leger van Mac Mahon en de overgave des keizers, en om te trachten het eens te worden omtrent de capitulatie van Bazaine en zijn leger. De Liberté merkt op, dat Jules Favre, de nieuwe mi nister van Buitenlandsehe Zaken, alléén aan Amerika kennis heeft gegeven van het uitroepen der republiek in Frankrijk. ITet blad zoekt daarachter eene bedoeling, komt tot eene ver onderstelling, draaft op die veronderstelling door en komt dan tot de verrassende conclusie, dat de Fransche republiek met Amerika en met Rusland eene alliantie zal sluiten te gen Pruisen. Reeds heeft Amerika 300,000 geweren aan Frank rijk bezorgd. Rusland zou de 250,000 man, die het aan de Weichsel heeft geconcentreerd, slechts Pruisen behoeven te laten binnenrukken. Men ziet, dat de dreigende werkelijkheid den Parijzenaar den lust naar utopieën niet ontnomen heeft. Een artikel in hetzelfde blad wijst andermaal op eene alli antie met Amerika, ditmaal naar aanleiding van een be zoek, dat Gambetta aan den gezant van dat land heeft gebragt. Voorts wordt betoogd dat het Spaansche volk in opstand be hoort te komen, ten einde de republiek te proclameren en zich bij Frankrijk aan te sluiten. Italië moet dat voorbeeld volgen, Da bevorens den kleingeestigen Victor Emanuel ver jaagd te hebben. Ook Garibaldi moet te hulp komen, aan de spits van zijne vrijwillige legerscharen. In één woord de Ro- maansche stammen moeten uit den slaap ontwaken, ten einde te beletten dat het Duitsche keizerrijk op de puinhopen van de Europesche beschaving worde gevestigd. Zoo althans wil het de Liberté. De geruchten omtrent het opgeven van de blokkade der Duitsche havens blijven aanhouden. Men verzekert dat de moeijelijkheid om het Fransch eskader van steenkolen te voor zien zoo groot is en zoo enorm veel kosten vereïscht, dat de blokkade, vooral zoo gebrekkig als ze thans wordt gehand haafd, op den duur schadelijker zou blijken voor Frankrijks marine dan voor Duitschlands handel. Uit de haven van Leer, die van de blokkade is vrijge steld, is eene directe stoombootvaart geopend op Engeland. Hamburger en Bremerhuizen hebben te Leer filialen opgerigt. De »Indépendance" zegt Men verzekert, dat de ex-keizerin Eugénie zich op het kasteel Meysse bij Brussel als gast van de familie d'Hoogvorst bevindt. Het berigt, dat de prinsen van Orleans Belgie verlaten hebben en naar Frankrijk zijn gegaan, wordt tegengesproken. Maarschalk Mac Mahon is naar men zegt, te Brussel aangekomen. Berlijn, 8 Sept. De Staats-Anzeiger zegt het volgende: »Yolgens zeer betrouwbare bronnen en wel volgens de be kentenis van ooggetuigen, heeft keizer Napoleon zich in den slag bij Sédan zoozeer aan het vuur blootgesteld, dat zijn voornemen om den dood te vinden boven allen twijfel ver heven is." Een te Wiesbaden gevestigd handelshuis, welks reiziger van een huis te Rouaan in Junij dezes jaars eene bestelling ontvÏDg, kreeg dezer dagen van de Fransche firma een brief, van den navolgenden inhoud Mijnheer Ik neem geene artikelen aan die van zulk eene smerige natie komen als de uwe men moet geen droppel Fransch bloed in de aderen hebben, om eene natie, die geen middelen heeft om in zijn land te bestaan en die nog altijd Frankrijk noodig heeft om hare producten te plaatsen, te laten leven. Pruisen moet zeer arm zijn, dat het niet in zijn eigen land kan leven en verpligt is tot ons te komen en ons uit te plunderen. Ik kan mij zelfs niet begrijpen, hoe gij op't idéé zijt gekomen in zulke tijden nog goederen aan mij af te zen den dit bewijst dat gij menschen zonder hart zijt, die slechts ten koste van Frankrijk leven. Schande en smaad over u allen, smerig ras van Pruisen, die tot ons komen om ons te plunderen en te bestelen. Gij kunt met uwe goederen doen wat gij wilt, maar over mijn dorpel zullen ze nooit komen Ik groet u, omdat de beleefdheid dit vereischt, maar met de achting, die men u verschuldigd is.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2