BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Posterijen. ADVERTENTIES. slechts sprake van eene toekomstige sanctioneering der voor waarden welke met eene Franscke Wetgevende Vergadering zullen overeengekomen worden. De Daily News" is van gevoelen, dat het aan Frank rijk thans staat te beslissen, of het vrede dan oorlog wil. Het is hoog tijdmeent het blad om alle illussiën ter zijde te zetten, en de dingen bij den naam te noemen. Hetzij we al dan niet met Frankrijk sympathiserenhetzij we al dan niet Duitschland's eisch van territoriale waarborgen afkeuren, het staat nu eenmaal vast dat Duitschland zulke waarborgen wil, daar het zoodoende alléén zich voor de toekomst veilig acht. Herinneren we ons dan, dat Frankrijk aan zijn verslagen vijanden nimmer zachter termen heeft gestelddan Duitsch land het op zijn beurt nu doet. Geen twijfel of Parijs is in staat zich manmoedig te verdedigen, en Frankrijk kan zijn grond met bloed nog drenkendoch de dagen der gladitors zijn voorbijde eer eener natie vordert niet meer, dat zij den strijd voortzet, totdat haar laatste krijger ter aarde ligt. Zoo Frankrijk wil, kan het Parijs redden, en morgen reeds aan zijne kinderen den vrede terugschenkendaartoe is slechts een offer noodig, dat, hoe zwaar ook, later toch vermoedelijk zou moeten gebragt worden. Wat de stemming van Parijs betreft deze is zóó op gewonden, dat de regering met veiligheid geen belangrijke concessien aan den vijand zou kunnen doen. Anders is het op het platte land. Dahr wordt de wensch naar vrede met den dag sterker. De boeren zijn alles behalve ingenomen met het bovenmatig heroïsme van de hoofdstad. Als hun bitter- sten vijand beschouwen zij en te regt niet de Pruisen, doch de vrijwilligers en franc-tireurs, die de wraak der Duit- sche soldaten op de dorpen der ongelukkige landlieden doen nederdalen. Ze willen die verdedigers van den geboortengrond noch huisvesten noch voedenen stoppen hun kleinen voorraad eet waren weg, om daarmede de toorn des vijands te verzoenen. Het te Parijs verschijnende medische tijdschrift Santé publique zegt in zijn laatst wekelijksch overzigt van den ge zondheidstoestand der hoofdstad "De toestand wordt slechter. Diarrhee en typhoide koortsen nemen onrustbarend toe. De cholera verdwijnt nietin de laatste week zijn daaraan 10 personen gestorven, in het geheel kwamen 1120 sterfgeval len voor. De Fransche vloot, zegt de »Nord-Deutsehe Allg. Ztg.", heeft de Duitsche kusten verlaten en de blokkade van onze havens is grootendeels opgeheven. Volgens de opgaven der Fransche bladen beliep de schade, welke door deze blokkade aan onzen handel werd berokkend, vijf millioen francs per dag. Deze opgave is, even als al hetgeen de Fransche bladen zeggen, eenigzins overdreven. Intusschen kunnen wij er ons altijd op beroepen wanneer de tijd zal gekomen zijn om de rekeningen over te leggen. De blokkade begon den 15 Aug., dat geeft dus in ronde cijfers een bedrag van 150 millioen hetwelk wij te eïschen hebben, en 't beste zou maar zijn dat wij ons met de gepantserde vloot maar schadeloos stelden. Dit plan acht het officieel blad te aanbevelenswaardiger, omdat de schade die den handel berokkend wordt, strijdt met het beginsel dat particulier eigendom behoort geëerbiedigd te wor den. De groote natie moet aan het verstand gebragt worden dat men niet aan het hoofd der beschaving staat, wanneer men oorlog ter zee voert die geen ander doel heeft dan op ongewapende handelschepen te loeren en de vreedzame onder danen van den vijand schade te berokkenen. Dit is vooral noodzakelijk bij een volk dat over barbaarschheid schreeuwt, als wij zijne vestingen beschieten, en dat zich verwondert als wij gewapende bende niet volgens de voorschriften van het volkenregt behandelen, wanneer zij uit hinderlagen op de Duitsche soldaten schieten en vervolgens de wapenen ver schuilen, om als eerzame boeren te worden aangezien, die echter slechts op nieuwe moorden bedacht zijn. Met zulk een volk moet men op eene bijzondere wijze oorlog voeren en op even bijzondere wijze den vrede sluiten. De generaal Vogel von Falckenstein, gouverneur-gene raal van het Duitsch kustgebied, heeft bekend gemaakt, dat het wegens den zwaren stroom, tengevolge der tegenwoordige sterke winden, in de wateren der Noordzee niet mogelijk is te verhinderen dat enkele torpedo's van de ankers worden losgeslagen en met den stroom wegdrijven. Wegens het hieruit voortvloeijend gevaar wordt iedereen in zijn belang gewaarschuwd, zich van alle verdachte voorwerpen verwijderd te houden, en tevens verzocht bij ontdekking daarvan ten spoedigste aan de naastbijzijnde militaire of civiele autoriteit kennis te geven. Onder de Fransche gasten van Wilhelmshöhe is de hoop eener restauratie der Bonapartes nog altijd zeer levendig. Ziehier wat een der hoogstgeplaatste waardigheidsbekleders van Napoleon, antwoordde op de vraag „En wat denkt gij dat het einde van dezen oorlog zal zijn Gelooft gij dat de keizer Parijs nog zal terugzien?" „Als wij dat niet geloofden, antwoordde hij, zou de keizer zich niet hebben overgegeven. Die hecren rcpubliekeinen zullen de pruisische kogels leeren kennen als zij zich durven te bewegen. Pruisen zal de gestoorde orde herstellen en zal alleen vrede sluiten met een regelmatig gouvernement. Als wij aan Pruisen den Elzas en Lotharingen geven, mag zij ons ten minste den keizer wel teruggeven I" Dit zegt de berigtgovcr Lindau is ongelukkiglijk niet de ellendige en immoreele gedachte van een enkele, maar wel degelijk die van de gcheele Fransche omgeving van Wilhelmshühe. Arm Frankrijk dat aan zoo verdorven personen was overgegeven, gedu rende bijna een vierde gedeelte der negentiende eeuw Verleden week ontsnapte uit Sedan een Fransch kapitein. Vermomd ge bruikte hij een eenvoudig ontbijt in een kleine herberg, digt bij de grenzen. Na hem kwam een slager uit Moutmedy binnen en na dezen een Pruisisch officier. Deze beiden gingen in een aangrenzend vertrek. Maar door de half openstaande deur zag de Fransche kapitein dat de Pruisische officier in alle haast het een en ander optcekoudc, wat de slager hem mededeelde en dezen vervolgens eeuige goudstukken ter hand stelde. De kapitein houdt zich als of hij niets gezien had, schrijft eenigc regels op een stukje papier, sluit dit iu een enveloppe en schrijft er een adres op. Zijn gelag betaald hebbende, gaat hij naar buiten en ziet den slager en den Pruisischeu officier zich in tegenovergestelde rigtingen verwijderen. Toen versnelde hij zijn gang eu haalde de slagter in. Vriend zeide hij gij gaat waarschijnlijk naar Mont- medy? Ja, was het antwoord. Ik woon daar en ik kwam hier zien vee te krijgen. Maar er is nergens meer iets te vinden, de troepen hebben alles opgegeten.Dan zult gij zeker niet ongeneigd zijn om wat te verdienen buiten uw gewoon bedrijf, hernam de kapitein. Ik heb hier een brief, dien ik gaarne bezorgd zag bij don plaatskommandant van Moutmedy, Als gij dien wilt bezorgen, geef ik u nu 20 francs eu beloof er u evenveel voor het ant woord. Wel zeker, zei de slagter, lagclieud van begeerte naar geld. Hij nam de 20 francs, en haastte zich de boodschap te doen bij den plaats kommandant van Moutmedy. Deze, het briefje vlugtig gelezen hebbende, ontbood oniniddelijk „vier man eu een korporaal", die den slagter geleidden tot achter een vestingmuur. Daarop knalde eeu schot. De Fransche kapitein bleef nog eenigen tijd de gangen van den Pruisischen officier bespieden, alvorens naar Parijs te vertrekken. De Pruisch verscheen tweemaal daags met de regelmatigheid van een tijdmeter. Dan wachtte hij een uur en keerde vervolgeus mijmereud terug in do rigting van Sedan. Van 14 21 Augustus 1870. ONDERTROUWD Gccne. GETROUWD Jan Dalmeijer en Aafje Molenaar. GEBOREN Pietje, dochter van Hermauus Martiuus Bruin en Jacoba de Graaf. Aagje, dochter vau Jacob Eelman Nanszoon eu Aaltje Schaap. Alijda Willeuiina, dochter van Jacob Hillenius en Harretje Bruin. Cor- nelia, dochter vau Pieter de Ridder en Trijntje Eelman. Jakob, zoon van Cornelis Witte eu Marrettje van der Wielen. Jolianna, dochter van Ba rend Busselman en Frouwtje Puiman. OVERLEDEN Naantje Boon, 19 maanden, dochter van Iwen Boon en Betje Drijver. SIARKTBEB1GTEN. AMSTERDAM, 21 Sept. Prijzen der Granen. Tarwe per 2400 KG. J. Witbonte Poolsche f380. Rogge per 2100 KG. Galatz f190, Petersb. flS0/lS2, Pruiss. f210, alles comptant zonder korting; op levering October f 185/86, 185^84. ROTTERDAM, 22 September. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Hollaudsche Jammen f2.70; Fransche dito fl.40; Geldersche ronde Wolkammers fl.60 Stoclematters f2.70; Westervclders f2.90. Met weinig aanvoer. SCHAGEN, 22 Sept. 5 Paarden f 50 a 120, 1 Veulen f 75, Stieren f 50 a 220, Geldekocijen f 80 a 220, Kalfkoeijen f 100 a 135, Vaarsen f 50 a 80, 7 Nuchtere Kal veren f S a 18, Rammen f 26 a 30, Magere f 10 a 20, Vette f 20 a 34.50, Lammeren f14 a 25, 2 Bokken en Geiten, 35 Magere Varkens f13 a 31, 80 Biggen f 5 a 9, 70 Konijnen 20 a 65 ets., 80 Kippen 20 u 100 ets., 6 Duiven f 15 a 25, Boter f 0.92^ a 1,12g per K. G. Kaas 35 a 45 ets. per KG., Kipeijcren f 3.do 100 st. PU11MEREND, 20 Sept. Aangevoerd 241 stapels Kleine Kaas. 1 Middelbare. Boter van f 1.10 tot f 1.20 per kilog. Gemiddeld f 1.15 per kilo. Aangevoerd 292 runderen. Vette Koeijen minder in prijs, veel aangevoerd, Melkkoeijen niet hooger, trage handel. 14 Paarden. 100 Vette Kalveren Prijs van f 0.65 tot 0.90 p. kilogr. Handel levend. 30 nuchtere Kalveren. Prijs van f'8 tot 20 per stuk. Handel stug. 3S vette Varkens. Prijs was van 46 tot 60 Cis. per kilogram. Handel vlug. 4 2 magere Varkens van f 16 tot 22 eu 484 Biggen van f5.tot 7.Handel stug. 1860 Schapen en Lammeren. Vette Schapen prijshoudend, handel flaauwcr, Magere Schapen goed in prijs, vlugge handel, Overhoudors hoog in prijs, vrij wat aangevoerd 6S4 hectol. Appelen fl.40 a 2.60 hectol. Peren f3.a 5.per hectol. Kipeijcren f 3.75 de 100 st. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 229 stapels Kaas, wegende 60212 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f30.— Middelbare 1'33..1589 kilogr. Boter. WORMERVEER, 21 Sept. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 23 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 30.2 stapels middelbare, hoogste prijs f 34. LONDEN, 22 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 2300 Runderen, 90S0 Schapen en Lammercu, 44S Kalveren, 228 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/10, Scha pen en Lamineren 6/2, Kalveren 5/S, Varkeus 6/-. Aangekomen schepen te Batavia vóór 20 Sept. Burgem. van Middelburg, Grondwet, Johannes, Yijf Vrienden. Vertrokken Californie, Concurrent, Honigby, Jupiter, Noach 2. De Indische correspondentie over Marseille met de Britscbe pakketbooten, zal tot nadere aankondiging als volgt verzonden worden Van den Helder des Donderdags om de 14 dagen met den trein van 6.25 's morgensde tweede verzending dien zelfden dag met den trein van 6.30 's avonds; de eerstvolgende expeditie-dagen vallen op Donderdag 6 en 20 October enz. Ten aanzien der verzendingen naar Indie door middel der Fransche pakketbooten, zal bij tijds nadere mededeeling ge schieden. De Directeur van het Postkantoor, HERWEI JER. Woensdag 28 September vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Heden overleed ons jongste Zoontje in den ouder dom van 9 maanden. W. VERHOEVE BRUINVIS. W. M. VERIIOEVE BRUINVIS— Nieuioecliep, 22 September 1870. Morée-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3