HELDERSGHE COURANT. Jlieums- en Zaturdag IDoertentie-öfttÖ. 15 October. M 979. Tiende Jaargang. 1870. ©ficiM rjebcelte. QUARANTAIi\ E. VEESCHOUWINC. Jgict-ufficiëcl geheeïte. De Vredebond. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 I?ranco per post n 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ai)verten tien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags IS uur gelieve men de Advertentie» intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uiteever S. GILTJES. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1871, de QUARANTAINE zal gehoudeu worden achter in het Nieu- wedicp bij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de haven, van volle kracht blijvenzullende do schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegeu geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilen doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aan wezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den steenendam te mecren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede aftewachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwcdiep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich, zonder schriftelijke vergun ning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine-schepen te hegeven ten eiude zicli te vrijwaren voor de toepas- siug der zware straffen welke op de overtreding zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 October 1870. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel op MAANDAG den 17 OCTOBER e. k. in het Koegras langs den Zuiddijk cu de Vliet op DINGSD'AG den 18 OCTOBER e. k. in het Koegras langs het Noordhollandsch Kanaal op VRIJDAG den 21 OCTOBER e. k. te Huisduinen des voormiddags van 9 tot 11 ure in het gedeelte van den Heldcrschen Polderaan de westzijde van den Spoorweg des namïddegs van 12 tot 2 ure en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan do oostzijde van den Spoor weg en in het Brakkeveld, des namiddags van 2 tot 4 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun Vcc be hoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 13 October 1870. STAKMAN BOSSE. m. In ons laatste artikel liebben wij de hoofdoorzaken aange geven, die naar ons oordeel over bet algemeen den oorlog doen ontstaan; namelijk de beerschzucht der vorsten, en de gebrek kige ontwikkeling des volks. Wij nemen de beide gebreken in den ruiinsten zin, en gelooven, dat alle andere oorzaken tot' deze kunnen worden teruggebragt, die van de zoogenaamde religie-oorlogen zelfs niet uitgezonderd. Wij willen ons thans de vraag stellen: Door welke middelen kunnen die oorzaken worden weggenomen Indien werkelijk de middelen kunnen gevonden worden, dan zullen de oorlogen, zij bet ook in een verwijderd tijdperk, van zeiven ophouden. Uit ODze beant woording dezer vraag zal tevens blijken, boe wij ons de taak voorstellen van een Vredebond, indien bij werkelijk nut zal stichten. Wanneer wij de aandacht vestigen op de verschillende mid delen, die voorgesteld worden om den oorlog zoo mogelijk uit te roeijen, dan kunnen wij ons niet weêrbouden te glimlag- cben, want zij doen ons denken aan iemand, die kiespijn heeft, en van iedereen raad ontvangt, zoodat bij, niet wetende welk middel hij kiezen zal, allen onaangewend laat, en zijn kies pijn behoudt. Als wij sommige denkbeelden op den keper be schouwen, zouden wij daartoe ook bijna lust gevoelen, en toch zouden wij zeer verkeerd handelen; immers als wij ons hier niet van overtuigd hielden zouden wij zeker de moeite wel kunnen besparen, dit artikel te schrijven. Wij willen eenige dier mid delen opnoemen, alvorens onze eigene denkbeelden te uiten. De algemeene Vrede-Vereeniging te Amsterdam legt den leden de taak op door daad, woord en geschrift de beginse len der vereeniging naar vermogen voor te staan en te ver breiden. Zij wenscht dat de staande legers tot een minimum worden teruggebragt; dat, wanneer conflicten tusscben de contracterende mogendheden ontstaan, de bemiddeling dei- anderen zal worden ingeroepen, alvorens tot den oorlog kan worden overgegaandat het beginsel worde aangenomen, den vijand in den oorlog buiten gevecht te stellen niet buiten Doodzaak te dooden; dat neutrale mogendheden geene geldlee- ningen openstellen ten behoeve van oorlogvoerende mogend heden voorts de diplomatieke betrekkingen afbreken met die oorlogvoerende mogendheden, welke deze conventie schenden. Anderen achten het dringend noodig, dat de vorsten niet bet regt hebben den oorlog te verklaren dan in overeenstem ming met de vertegenwoordiging des volks. Sommigen zelfs wenschen in ons vaderland den Koning te verzoeken vrijwillig van dat regt afstand te doen. Garibaldi acht den tijd gunstig voor eene zoogenaamde wereld-unie, op den grondslag eener vereeniging der groote rijken, onder wier bescherming zich de kleinere staten konden scharen. De afgevaardigden van alle natiën zouden te Nice eene soort van arëopagus vormen, welke elk geschil zou moeten be slechten, zóódanig dat de oorlog eene onmogelijkheid zou worden. De beer van Lynden verlangde dat alle leden van den Vredebond zich zouden verbinden nimmermeer de wapenen te hanteren. Nog wordt als een voornaam middel aangegeven in alle landen pogingen aan te wenden, om bij het volk en bij de grooten betere beginselen te doen wortel schieten, en den vorsten van jongs af te leeren, dat zij niet zijn enkel bet hoofd van het leger; maar veel meer eerste staatsburger zijn. De »Noordstar wil niet dat men anderen voor zich late vechten. Wordt de remplacering en nummerruiling afgeschaft, dan zal de vrede niet zoo ligt worden verstoord. Zelfs hoorden wij het denkbeeld opperen (dat thans te Lyon ook schijnt te heerschsn), dat men de geestelijken in de eerste plaats ten oorlog moest laten uittrekken, waardoor zij een dubbel belang zouden stellen in bet behoud van den vrede. Velen wenschen overal eene algemeene volkswapening in te voeren, en beschouwen dat als bet krachtigste middel om den vrede te bewaren, dewijl dan de vorsten wel gedwongen waren goed te regeren. Eenigen, en wij wenschten dkt vooral bij allen te vinden, beschouwen de verbetering van het volksonderwijs als een der hoofdmiddelen tegen den oorlog, dewijl dat alleen in staat is een zelfstandig volk te vormen. Welk een rijkdom van middelenMaar bet ontbreekt geenszins aan hevige, vinnige tegenspraak, die blijkbaar wei eens voortvloeit uit partijzucht, welke vergeet, dat het algemeen belang bij elk eerlijk man boven partijbelang behoort te staan, maar die toch ook in sommige gevallen niet zoo gemakkelijk weg te redeneren is. Maar boe dan te kiezen uit zoovele middelen en nog zoo vele andere, die wij niet hebben opgenoemd En hoe zal er ooit een algemeene Vredebond kunnen worden opgerigt, wan neer de grondslagen zooverre uiteenloopen Welligt is bet mogelijk, even als wy bij de oorzaken hebben gedaan, tot enkele hoofdmiddelen te geraken. In dat geval, zou er mis schien een grondslag kunnen worden gevonden, waarop eene algemeene vereeniging zou kunnen worden opgebouwd. Laat ons zien. Wanneer wij ons niet vergissen, blykt duidelijk uit de meeste der genoemde middelen, de overtuiging, dat de wille keur en de heerschzucbt der vorsten moet worden beperkt, en de vrije ontwikkeling des volks moet worden bevorderd. Beide zaken geven ons bet bewijs, dat wij in het omschrij ven der hoofdoorzaken niet hebben misgetast. Men leide

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1