NIEUWSTIJDINGEN. meene invoering der leerpligtigheid als het eerste middel be schouwen om den oorlog te bestrijden, mogt het zijn te over winnen. Het is echter niet het eenige middel, evenmin als de gebrekkige ontwikkeling des volks de eenige oorzaak van den oorlog is. In een volgend artikel hopen wij op de middelen te wijzen, welke de andere oorzaak kunnen bestrijden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 Oct. 1870. Heden namiddag ruim 2 ure is alhier gearriveerd en ter reede geankerd Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, kommaudant kapt. t/z. F. L. Geerling, ko mende van Curagao. De heer W. J. Knoop heeft verklaart, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Alkmaar niet te kunnen aannemen. De heer Aug. Philipsdie als candidaat voor de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in dit kiesdistrict werd aanbevolen,verzoekt daarvoor niet in aanmerking te komen. Heden morgen is in de gracht, die de houtzaagmolen van den heer Janzen met het Heldersche kanaal verbindt, gevonden een lijkje van een pas geboren kind van het vrou welijk geslacht, gewikkeld in een linnen zakje met steen en bezwaard. De politie doet ijverig onderzoek. Zaturdag jl. heeft alhier een visschersgezel, genaamd Oklce de Boer, oud 24 jaren, van Ujk, noodlottig het leven verloren. Hij was knecht op de Urker visschuit Jonge Jacoh, schipper A. Vakker. Op de gewone wijze zette hij het vaartuig van den wal, met de boom of haak, deze schoot echter uit en de ongelukkige viel in de haven. De in het werk gestelde middelen tot redding mogten geen ander re sultaat opleveren dan de opvissching van zijn lijk; ruiin uur na het ongeval. liet lijk werd opgevischt door Arie Wilner, dezelfde per soon die in den namiddag van dien dag het leven redde van een schepeling, behoorende tot de ekwipagie van het Oostenrijksche brikschip Carolinedie mede-in de buiten haven voor de sluis te water viel en zonder de spoedige hulp van Wilner zeer waarschijnlijk zoude zijn omgekomen. In de Staals-Ct. van Zaturdag jl. lpest men .het volgende Aan J. F. Salvesen geboren te Drammen (Noorwegen) thans koopman te Nieuwediep, is als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid wegens de meermalen door hem be toonde menschlievende hulp tot redding van drenkelingen laatstelijk ter redding van een knaap op 24- Sept. jl. te Har- lingen toegekend de zilveren medaille alsmede een loffelijk getuigschrift. Het koloniaal stoomvaartuig Argusonder bevel van den luit, t/z le kl. P. J. Rosenwaldis zaturdag namiddag van de reede van Hellevoetsluis naar Oost-Tndie vertrokken. Aan den luit. ter zee Ie kl. H. D. Guyot is opge dragen de functien vau adjudant van den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck benoemd kommandant der zeemagt in O.-Indie. Het te Balt rum in Hannover aangespoelde wrak, (in ons noinmer van 8 Oct. reeds gemeld) is gebleken te zijn van de Scheveningsche pink Jonge Mariastuurman Plugge, reeder van der Toorn. In het wrak bevonden zich nog vijf lijken; de overige drie man zijn zeker over boord geslagen. Acht personen zijn dus bij deze ramp omgekomen, waaronder zeven vaders van huisgezinnen. Naar men ons mededeelt moet het wetsontwerp op de inkomsten-belasting bij de Tweede-Kamer-leden niet zeer gunstig ontvangen zijn. Met het beginsel in het algemeen schijnt men zich nog al ingenomen betoond te hebben, maar, daar de een liever een inkomsten-belasting vrenschte nahr de Engelsche de ander naar de Duitsche grondslagen en een derde, vierde en vijfde groep weer wat anders, moet men ten slotte tot een ongunstig oordeel over het wetsontwerp zelf zijn gekomen. Dezer dagen -ontvingen wij het gedrukte jaarverslag •van de Maatsch. van Weldadigheid en zien daaruit, hoe zeer het bestuur een trouw en juist overzigt geeft van den stand der zaken zoowel wat betreft den financiëlen toestand als deu staat der stichting en het moreel der bevolking. Dit laatste punt is van gewigt, omdat de maatschappij zich ook ten doel stelt verbetering van den toestand der lagere volks klasse en de doelmatige opvoeding der jeugd. Als instelling van weldadigheid verdient dan ook de irwigting der maat schappij van gen. v. d. Bosch zeer de voortdurende aandacht; ■maar behoort men e.r dan ook wel aan te denkendat men deze niet verwarre met de bedelaarsgestichten Ommerschans en Veenhuizendie met de vrije koloniën Frederiksoord Wilhelmina's-oord en Willemsoord niets gemeens hebben dan de nabijheid der ligging. Tn het weekblad de Werkman leest men de volgende oproepingwelke .wij gaarne overnemen "Nederlandsche werklieden filet Internationaal Werklieden-Verbond, afd. Amsterdam, roept u allen op ter medewerking, tot leniging der rampen, door welke een onzer broeders zoo deerlijk wordt getroffen. //De groote, geniale Multatuli {Douioes Dekker), de man die in den strijd voor waarheid en menschenliefde zijne ge- heele toekomst heeft opgeofferd zwerft thans eenzaam en verlateD, ten prooi aan armoede en gebrekin den vreemde rond. //Als broeders rust op ons de verpligtingdien strijder legen onregt en geweld zooveel in ons vermogen is te hel pen. Dat ieder uwer dus iets afzondere om het lijden van den .armen zwerveling te verzachten. //Aan onderstaande adressen is de gelegenheid tot het inzenden van bijdragen opengesteld, van welker ontvangst in dit blad dankbaar melding zal worden gemaakte //H. G. Kalshoven, Appelmarkt, F. 318; W. Ansing Groote Kattenburgerstrratboven T 74S J. E. Keiler, 1ste Egelantiersdwarsstraat, boven NN 199 en 'de redactie van de Wirkman Volgens de Zwolscfie Ct. zon 11. Vrijdag te Kampen een metselaar zieli doodgelagchen hebben op 't gezigt van een jongen die verbazend groote modderlaarzen aantrok. E. Vinke inoet de naam van den overledene .zijn Uit Deventer wordt der N. Rolt. Cl. gemeld: Als eene zeldzaamheid deelen wij mede, dat dezer dagen alhier de bladeren van het geboomte op de Worp publiek verkocht zijn voor de som van ruim f 159. Vroeger was men blijde, dat die bladeren maar door den een of ander werden weg gehaald en wilde men gaarne daarvoor geld toegeven. Onlangs keerde iemand, die drie jaren had doorgebragt in de militaire strafgevangenis te Leiden, naar Ingen terug. Na eenige dagen in de gemeente te hebben rondgeloopen en .dezen cn genen door bedreigingen te hebben verontrust, begaf hij zich naar Tiel, en kwam daar bij de politie zoo althans luidt het verhaal met verzoek, dat men hem weer gevangen zou zetten. De politie weigerde natuurlijk waarop de man zich verwijderde. Hij ging den weg op stak eene hooimijt in b-randkwam toen terug met het zelfde verzoek .en werd nu in hechtenis genomen. Onder het rondom Parijs zaamgepakte vee is sedert 8 dagen de veepest uitgebroken. De runderpest is in de pruisische provincie Branden burg op drie plaatsen uitgebroken, in het arrondissement- Keulen op drie, in het arrond. Coblentzop7, in het Triersche op 16 plaatsen. Ook in de Béijersche Paltz is zij op nieuw in 16 plaatsen voorgekomen. Meer dan 2500 Engelsche vrouwen en meisjes, die de industrie van het boekbinden uitoefenen, hebben zich met een verzoekschrift tot koningin Victoria gewend om de bepaling in de nieuwe onderwijswet, volgens welke gebeden en formu lierboeken niet meer in de openbare school mogen gebruikt worden, te herroepen, aangezien de handel in die artikelen daardoor groote schade lijdt. Den 1L dezer is binnen de muren der gevangenis in Hor- semonger-lane, te Londen, het doodvonnis voltrokken aan Margaret Waters, van Brixton, de vrouw, die zich met het opvoeden van kleine kinderen belastte en door het krimiueel gereg.tshof was schuldig verklaard aan den moord van een •zuigeling, en verdacht, den dood aan vier andere zuigelingen, aan hare zorg toevertrouwd, te hebben toegebragt. Margaret Waters erkende, zich aan opligterij te hebben schuldig ge maakt, maar hield tot het einde toe staande, dat zij geen schuld had aan den dood der kinderen. Men n^emt aan, dat een af schrikkend voorbeeld noodig was, omdat de misdaad van baby farming maar al te vaak in Engeland voorkomt. Margaret Waters schijnt zich zelfs niet te hebben voorgesteld, dat hare misdaden de doodstraf ton gevolge zouden hebben zij geloofde hoogstens «bedrog en wreedheid" te plegen, als zij de haar toevertrouwde zuigelingen door uithongering, laudanum of ver- waarloozing om het loven bragt, of wel als zij ze op straat arglistiglijk den een of anderen onnoozele in handen stopte en zich dan uit de voeten maakte. Uit Rome wordt met zekerheid gemeld, dat de paus on gesteld is. OORLOGSSSËIUGTEI. Het is naauwelijks noodig te vermelden, dat het uit Tours verspreide berigt, over overwinningen door de Fransche troe pen voor Parijs behaald, uit de lucht is gegrepen, en slechts strekt, om den moed in Frankrijk op te wekkeD. De Duitsche troepen hebben voor Parijs nog alle punten in bezit, die zij den 9 Sept. hebben bezet. Officieel wordt berigt, dat Zondag morgen ten drie uur •Soissons na eene vierdaagsche hardnekkige verdediging heeft gekapituleerd. Als Frankrijk niet ten spoedigste uit zijn magteloozen toestand zich verheft, zegt de Libei'tédat het verloren is. Een brief van Gambetta meldt de benoeming van Ga ribaldi tot opperbevelhebber der benden vrijwillige scherp schutters in de Vogezen, met eene brigade mobiele gardes. Men zegt, dat Thiers de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanvaarden. In Parijs is het gezag der voorloopige regering sterker dan in Lyon. In de eerste stad toch worden de aanlegger» der gewapende demonstratie voor het stadhuis geregtelijk vervolgd, terwijl in Lyon de wilde hoop der socialistische werk-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2