HELDERSCHE COURANT. Olieums* en Woensdag <flÖoerteiitte--6foD. 26 October. M 982. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1870. Versehijnt DINGSDAG- eu VRIJDAG AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertestien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. (©fficiM geöcelte. BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter kennis van de daarbij belanghebbeude ingezetenen, dat op Vrijdag den 25 November 1S70, des voormiddags tusschen elf en twaalf ure, aan het Raadhuis der gemeente eene vergadering vau kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is van heden af op de gewone kantooruren ter Secre tarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende de eerstvolgende acht dagen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geen afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om kiezer te zijn 1. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der gemeente en in het volle ge not der burgerlijke en burgcrschapsregten moet zijn. 2. Tor zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minsteus zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 22 October 1870. L VERHEY, Secretaris. POLITIE. Gedeponeerd ten burele van den ondergeteekende1. een VROUWENZAK, waarin eene Portemonnaie met eenig Geld 2. een DAMESHOED. Helder, 25 Oct. 1870. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. j&ict-offirirel gebette. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Oct. 1870. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid vau den gemeenteraad zijn uitgebragt 225 stemmen. De opening der stembriefjes zal plaats hebben morgen ochtend ten 9 ure in het lokaal Tivoli. En bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn alhier uitgebragt 192 stemmen. De opening der stembriefjes zal plaats hebben Vrijdag a. s. te Alkmaar. I avond 24 dezer hield het collegie Sine Nomine eene gewone vergadering, waarin de heer Haagsma als lid van den hoogen raad en de heer Hoogwinkel als gewoon lid plegtig werden geïnstalleerd. Bij de begrafenisplegtigheden van twee voor het collegie doodverklaarde leden, die dezen avond plaats hadden, hield de president eene trefiende rede voering, terwijl de bard van het collegie een lijkzang voordroeg. Het gewone jaarfeest is bepaald op Maandag 81 dezer. Op dien dag zal de vergadering worden geopend des avonds ten 8 ure, en zal een nieuw bestuur worden gekozen. De leverantie van vleesch voor het alhier in garnizoen liggende bataillon infanterie is "Vrijdag jl., bij openbare aan besteding, gegund aan den Jaagaten inschrijver, den vleesch- houwer W. S. I. Beek, voor 48 ct. per kilo. Naar wij vernemen bestaat bij het tooneelgezelschap, zamengesteld uit onder-officieren van het 3e bat. 7C reg. Infanterie, alhier in garnizoen, het voornemen, om in de vol gende maand eene voorstelling te geven ten voordeele der algemeene armen dezer geuieente. Dit gezelschap wegens hare flinke uitvoeringen in den vorigen winter, hier zeer gunstig bekend, is eene krachtige ondersteuning overwaardig; nog te meer wanneer men bedenkt de edelmoedige daad die men op het oog heeft. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 19 dezer, wordt de kapt-luit. t/z J. A. A. Hugenholtz, met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over de monitor Kroko dilen op non-activiteit gesteld, en dat bevel met den 1 sten November a. s. opgedragen aan den luit. t/z le kl. W. J. Scholten van Aschat. Uit Alkmaar schrijft men ons: Art. 4 van de instruc tie voor den stadsaanplakker, door Burgemeester en Wethou ders bij besluit van 19 Nov. 1869 vastgesteldluidt als volgt: „Het staat hem vrij alle aankondigingen vau schouwburgen en concerten, alsmede biljetten van openbare verkoopingen, verhuringen, aanbestedingen, dienstregeling van openbare middelen van vervoer, en van aankoudigingeu van gemeente-, dijk- en polderbesturen, zonder voorafgaande toestemming aan tc plakken. „Het wordt hem echter verboden cenige andere stukken aan te plakken, tenzij die door den Commissaris vau politie vooraf zijn geviseerd." Dezer dagen nu werden eenige exemplaren van een aan plakbiljet, waarin aan de kiezers van het district Alkmaar de liberale candidaat Janssens wordt aanbevolen, den stads-aan- plakker ter hand gestelddeze vervoegde zich bij den com missaris om ze te laten viseren, doch werd verder verwezen naar den Burgemeester, die hem ten slotte het aanplakken der billetten heeft verboden. Wij hebben het bedoelde aanplakbillet ontvangen. Plaats gebrek verhindert ons het hierbij af te drukken. Het is een eenvoudige oproeping, die niets anders bevat dan alle andere verkiezingsbilletten gewoonlijk bevatten, en onderteekend is door eeu achttal heeren uit zeven verschillende plaatsen van het district. Een Burgemeester, die van het hem verleend regt van politie, over het aanplakken van billetten, misbruik maakt tot beperking der vrijheid van verkiezing Wij spreken de hoop uit dat met ernst deze zaak vau wege de Regering zal onderzocht worden. Het Vaderland. Naar men verneemt is de heer G. S. Wiersma te Haarlem, bekend uit het onlangs gevoerde proces tegen dr. Elders, thans aangeklaagd wegens mishandeling van zijne vrouw. De aauklagt houdt in, dat de heer Wiersma zijne vrouw op den 3den October plotseling heeft aangevallen, hare kleederen verscheurd, haar bij de keel gegrepen en zoo vast gehouden heeft, terwijl hij haar tegen de gesloten kamerdeur aandrukte, zoodat deze niet kon geopend worden door de ter hulp toegeschoten dienstboden, die daarop in den tuin zijn gegaan en door het openschuiven van een raam in het vertrek kwamen, waar het hun gelukte mevrouw W. te ont zetten. Deze laatste kon geen geluid meer geven en was bijna bewusteloos. Een oogenblik later hadden de dienst boden misschien een lijk gevonden. De beide dientsboden, Anna de Boos, wed. Vennema, en Jausje Suyk, hebben de aanklagt onderteekend. Op den 13 dezer zijn genoemde dienstboden door den regter-commissaris gehoord en is de eisch tot vervolging volgehouden Ditmaal is men minder vlug met de toepassing der pre- ventive gevangenis. De heer Wiersma is op vrije voeten gebleven, 't geen, indien er geen vrees voor herhaling is, zeker toejuiching verdient. Op een der werven te Newcastle on Tyne heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een in aanbouw zijnd ijze ren vaartuig sloeg plotseling om en verpletterde eenige ar beiders, die beneden werkzaam waren. Men weet nog niet hoe groot bet aantal dooden is, doch reeds zijn zes lijken te voorschijn gebragt. Zes anderen kan men zien liggen, en men vreest dat er wel 20 tot 30 zwaar verwond zijn. Aangaande het vergaan van de stoomboot Gambria op de Ierscbe kust, verneemt men het volgende De Gambria, behoorende tot de Anchor-Indië der transat lantische stoomvaart, was een schroefstoomboot van 2000 tonnen inhoud en met machines van 400 paardenkracht. Zij werd in 1869 te Glasgow gebouwd. Den 8 October van New- York vertrokken met 170 passagiers, had zij tot Woensdag avond een vrij voorspoedige rei3 gehad, toen een sterke zuid-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1