1LDERSCHE COURANT. Jïieums- en Woensdag <ftttoertentie--6faÖ. 2 November. M 984. Tiende Jaargang. 1870. Dc prijs der Ad verten tien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.00 Franco per post n„1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. <0jficicd gedeelte. AANBESTEDING. Op "Vrijdag den 4 November 1870, des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helderin het open baar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed De levering van STEENKOLEN aan de Gemeente- inrigtingen in het jaar 1871. De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, HelderSTAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 29 Oct. 1870. L. VERHEY, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER van den Hoof- delijken omslag voor het jaar 1870, heden door hen voor- loopig vastgesteld, en van heden af, gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing neder gelegd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd HelderSTAKMAN BOSSEBurgemeester. 31 Oct. 1870. L. VERHEY, Secretaris. .©iet-ufficiëcl gebedte. Een paar woorden over de laatste stemming in het kiesdistrict Alkmaar. Het is bekend dat de heer van Toreest gekozen is met 1083 stemmen de heer Janssens had 914 stemmen. Die uitslag doet ons leed en verzwakt ons vertrouwen op de kiezers in dit distriet; hunne overtuiging schijnt nog niet zeer sterk te zijn. Wy willen echter daarover thans niet re deneren, ofschoon er veel van te zeggen zou zijnmaar er is iets, waarover wij niet mogen zwijgen. Bij elke verkiezing hooren wij de conservatieven schimpen en smalen op de middelen, waarvan zich de liberalen bedie nen, om hun candidaat de meerderheid der stemmen te be zorgen. Wij zijn het volkomen met hen eens, dat ongeoor loofde middelen bij eene verkiezing verachtelijk zijn; zoowel van de zijde der liberalen als van de conservatieven. Men trachte zijn candidaat bekend te maken men geve de redenen op, waarom men hem kandidaat gesteld heeftmen bewijze dat zijn lidmaatschap 's lands welzijn bevordert, men publi- cere dat op alle geoorloofde wijzen; door dagbladen, circu laires, brochures, of hoe dan ookin dat alles is niets berispelijks, zoo lang men eerlijk is, en de waarheid niet ver kracht. Wij liberalen zouden onze leuze ontrouw worden, indien wij dat regt niet evenzeer aan de conservatieven toe kenden maar onwaarheden verkondigen of onedele praktijken aanwenden Ziedat noemen wij noch liberaal, noch con servatief wij noemen het eenvoudig gemeen. Sommige bladen werpen, onder gewoonte, wederom die be schuldiging op de liberalen. De bewijzen Wij hebben ze tot heden nergens gelezen. Indien zij bestaan, keuren wij die praktijken af, maar, wij herhalen het, de bewijzen hebben wij nog niet vernomen. Wij nemen echter de vrijheid op twee zaken opmerkzaam te maken, die thans bij de verkiezing hebben plaats gehad, en dan stellen wij den conservatieven de vraagof eene over winning, door zulke middelen verkregen, eene overwinning of eene nederlaag is De conservatieve bladen, met het eerlijke Dagblad aan het hoofd, hebben veel geschreven over het vroegere wethouder schap van den heer Janssens en de maatregelen door hem tot stand gebragt, ten einde de arme kinderen te noodzaken de openbare school te bezoeken. Dus werd zeer behendig, als ter loops, de schoolkwestie er wederom bij de haren bijgescheurd. En wat blijkt na het ingestelde onderzoek Dat het voor het grootste gedeelte niets anders is dan leugenterwijl het overige gedeelte door eene verkeerde voorstelling daarmede tamelijk gelijk staat. Wat zegt gij daarvan, gij eerlijke gemoedelijke conservatieven? Het tweede punt i3 echter van vrij wat meer gewigt. De heer van der Kaai/, voorzitter der centrale kiesver- eeniging, draagt den aanplakker te Alkmaar op, billetten aan te plakken tot aanbeveling van den heer Janssens. Het schijnt dat de burgemeester van Alkmaar, dat verhinderd heeft. De heer van der Raai/, welligt om zich tegenover de bestuurs leden der kiesvereeniging te verantwoorden, maakt dit openlijk aan de kiezers bekend. De burgemeester verklaart dit even openlijk in de bladen voor eene onwaarheid plat uitgedrukt noemt die Edel Achtbare heer den heer v. d. Kaay dus een leugenaar. Deze verlangt natuurlijk, dat de beëedigde aanplakker, in de gemeenteraad van Alkmaar, in zijne tegenwoor digheid, zal worden ondervraagd. En wat is de uitslag Deze verklaart met ronde woorden dat de burgemeester hem onder meer heeft gezegd: njij mag het niet doen." Het schijnt echter dat de burgemeester bij dat verhoor niet meer tegenwoordig was. Wat zullen wij nu daarvan zeggen. Heeft de aanplakker overeenkomstig eed en geweten waarheid gesproken, wat dan te denken van de verklaring van den burgemeester, waarbij hij een man van eer tot een leugenaar maakt. Heeft de burgemeester intusschen waarheid gesproken, wordt dan de beëedigde aanplakker niet in zeker zin een meineedige Zou daaruit niet volgen, dat öf de één, öf de ander zijne betrek king onwaardig is Of kan de verklaring van een beëedigd persoon zonder bewijzen als nietig worden beschouwd Wij vragen slechts wij willen niet beslissen. Wij weten het, men kan door spitsvondige redeneeringen soms het middel vinden, om een regtstreeksch antwoord te ontduikenmaar zal daardoor eene verdachte zaak duidelijk worden Dat gelooven wij niet. Naar ons oordeel moet één der twee ge vallen hier plaats hebben: 1. of de burgemeester heeft den aanplakker het aanplakken verhinderd, en in dat geval kun nen wij niet begrijpen, hoe een burgemeester eene verklaring openbaar kan maken, waardoor hij zich zeiven in zulk een verdacht licht stelt. 2. öf de aanplakker heeft eene verklaring voor den raad afgelegd, die onwaar is, waardoor hij als beëedigd persoon zijne betrekking onmogelijk langer mag bekleeden. Wij herhalen hetwij beslissen niet. De denkbeelden echter die deze zaak bij ons heeft verwekt, zullen zeker door onze lezers worden gedeeld, en dan vragen wij in gemoede, of de conservatieven het regt hebben, om zich te beroemen op den uitslag eener verkiezing, waartoe zulke verdachte omstan digheden hebben medegewerkt Wij hopen dat de burgemeester van Alkmaar in staat zal zijn eene voldoende opheldering van de zaak te geven, zelfs al ware het dat de aanplakker (indien hij althans gezondigd heeft) daarvan het offer moest worden. Blaar dan ook een voldoende opheldering, opdat al het twijfelachtige der zaak moge verdwijnen. Het zou toch te bejammeren zijn, dat er eenige reden bleef bestaan, verdenking te koesteren tegenover iemand, aan wien de belangen eener zoo belang rijke gemeente als die van Alkmaar zijn toevertrouwd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. I Nov. 1870. Zondag morgen jl. is alhier gearriveerd, Zr. Ms ram- sckip Schorpioen, komende van Brouwershaven. Gisteren is alhier buiteD dienst gesteld Zr. Ms. ram- torenschip Prins HendriJc der Nederlanden. Z. M. heeft aan C. Werkhoven, ligt-matroos op de Heiligerlee, de bronzen medaille en getuigschrift toegekend wegens de redding van een kind, dat van de kade te Hel- levoetsluis in het water gevallen was.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1