De officier yau gezondheid le kl. M. J. Cijfveer, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer wordt met den 15 November op non-activiteit gesteld, en uiet den 16n vervangen door den officier van gezondheid le kl. H. Evertse. Het jaarlijksclie prijsschieten met geweer door het artillerie vrijkorps alhier, heeft Zondag jl. op het gewone terrein nabij Kijkduin plaats gehad. Ook door eenige leden van de scherp schutters vereeniging »West-Friesland" te Schagen, werd hier aan deelgenomen. De tijd van het jaar in aanmerking genomen, was het weder niet ongunstig. Na afloop van den wedstrijd werden de deel nemers door het muziekgezelschap van het korps te Huis duinen opgewacht en verder door de gemeente begeleid. Des avonds had de uitreiking der prijzen plaats in het lokaal Tivoli, dat daartoe zeer doelmatig was ingerigt. De president dezer vereeniging, de heer mr. Ch. Bosch Reitz, hield vooraf eene openingsrede, waarin hij o. a. wees op het verschil in wapenen van voorheen en thans en besloot met eene opwekking tot geregelde deelneming aan de oefeningen en tot onderwerping aan orde en tuchtdkt alleen is het middel om van het vrijkorps te maken datgene wat het be hoort te zijn. Daarna overgaande tot het uitreiken der prijzen, hield de president tot ieder overwinnaar eene niet alleen zeer gepaste, maar dikwijls zeer geestige toespraak, die niet weinig strekten tot genoegen der annwezigen. Wij laten hier volgen een programma der prijzen met de verdere bijzonderheden, en voegen bij ieder nommer den naam van den winner er achter. Prijzen voor leden van het Vrijkorps op 300 passen: 1. Goudvischkom op voetstuk, aangeboden door den presi dent Mr. Ch. Bosch Reitz. Sergt. D. V. van Hoolwerff. 2. Eene Portemonnaie met zilveren beugel, aangeboden door den mjaoor-kommand. Mr.D.P.H.Aberson. Korp. A. Schuld. Op 200 passen 1. Een Rooktoestel, aangeboden door het eere-lid jhr. T. J. Kraijenhoff. Lid van het muziekkorps A. Thomasz. 2. Een ZakportefeuiUeaangeboden door den heer H. Vries- lander. Korp. J. H. Beenhouwer. 3. Een Schilderij, aangeboden door den 2n luit. J. Schuijt. Sergt.-majoor S. Jaring. Op 100 passen 1. Een Theeservies, aangeboden door de Sociëteit »Mars." Sergt. J. J. Beckers. 2. Een Bekeraangeboden door het eerelid E. de Steiger. Werkend lid J. v. d. Berg. 3. Een zilveren Potloodpen, aangeboden door den heer P. Haagsma. Korp. J. Akkerman. 4. Een Sigaren-Standaard, aangeboden door den 2n luit. J. Schuijt. Korp. D. Kemp. 5. Een Couriertasch, aangeboden door den ln luit. C. A. J. van Roosendael. 2e luit. J. Schuijt. 6. Een Sigarenpijp in étui, aangeboden door het niet-wer- kend lid M. J. Manheim. Werkend lid L. Jansen. Prijsbestemd voor diegene der leden die bij de oefe ningen 30 patronen verschoten en bij den wedstrijd de meeste punten behaald heeft: Een Inktkoker en een Portret-Album, aangeboden door het eere-lid C. A. Jeekel. Sergt. J. J. Beckers. ROZENPRIJS: Een Sigarenkoker, aangeboden door den Penningmeester, den heer P. Verberne. Lid van het muziekk. A. Thomasz. Prijs voor Heeren Officieren van alle wapenen: Een Sigaren-Standaard op zilver, aangeboden door het Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps te Helder.J. LA.C. de Bock, le luit. der infanterie. Prijs voor onder-officieren en korporaals der Schutterij, leden der Sociëteit »Mars" Twaalf Messen met zilveren hechten, aangeboden door het Bestuur van het Artillerie-Vrij korps te Helder. C. Rijkers, sergeant der schutterij. Prijs voor de leden van de Scherpschutters-Vereeniging nWest-Friesland" te Schagen: Een bronzen Inktkoker, aangeboden door het Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps te Helder. J. Roggeveen Dz. 2e luit., te Schagen. Het muziekkorps deed zich bij afwisseling hooren, en bragt het zijne toe tot opluistering van het feest. Het geheel werd besloten door een bal, waarvan door bur gers en militairen van alle te dezer plaatse zich bevindende wapenen, land- en zeemagt, een ruim aandeel werd genomen, en waarop een gulle vrolijkheid, maar tevens de meest moge lijke orde en eensgezindheid tot aan het einde mogt voortduren. Men schrijft ons van Texel 30 October Gisteren morgen is in de Eijerlandsche gronden gestrand het schip Ceres, kapt. Gabrielsen, van Droback met hout naar Eugeland de equipage heeft zich met eigen boot geredhet schip zal weg zijn. De afdeeling der Gustaaf Adolf Vereeniging, alhier onlangs gevestigd, heeft tot haar president gekozen den weleerw. heer Vrendenberg, aan den Burg, en tot haar secretaris-penning meester den hoofdonderwijzer J. P. Quant, te Oost. Met de visscherij gaat het slap. De prijs der mosselen iets beter, die der schulpen is goed, doch de vangst gering. De oesters zijn duur f40.per duizend, doch de vangst schraal. Aan de kunstmatige oesterteelt is vrucht ontdekt, de hoeveelheid zal blijken bij de opname der pannen, daartoe gebezigd. Aan de van Ewijcksluis heeft men 8 oesterjes aan een pan ontdekt. Zondag nacht is onder Callautsoog gestrand, de Noorsche bark Carl Johan> kapt. Iversen. Het volk is gered. Aan de Indép. Beige wordt uit den Haag gemeld //Het ontslag van den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Roest van Limburg, en zijne vervanging door den heer Gericke van Herwijnen wordt hier als stellig beschouwd. //Men verzekert dat de minister van Oorlog, de heer van van Muiken, die, in 't vooruitzigt der verwerping zijner be grooting, van plan was ook zijn ontslag te nemen, op raad van den heer Thorbecke heeft besloten den loop der discussiën af te wachten." Het examen van onderofficieren voor 2 luitenants bij de infanterie, dat gewoonlijk in de maand November plaats heeft, zal dit jaar niet worden gehouden, maar is tot het begin van het volgend jaar uitgesteld. Men schrijft ons van Knollendam 28 October. Omstreeks 11 uur gisteren avond brak boven deze ge meente een hevig onweder los, waardoor eene boerenplaats, staande in de Stainmeer, toebehoorende aan den heer N. Braotjes van Purmerend en bewoond wordende door Y. Elderbeek, eene prooi der vlammen is geworden. Bijna de geheele inboedel is verbrand, waaronder 4 rijtuigen, 26 koe- hooi, een groot aantal middelbare kazen en al het zuivel. Inboedel en kaas zijn, naar wij vernemen, tegen brand schade verzekerd. De N. Bott. Ct. ontvangt het volgende schrijven In de N. Bott. Ct. van gisteren leest men dat de gelden, op verschillende plaatsen in de voorlaatste week gecollecteerd ten behoeve van het Roode Kruis en aan het hoofd-comité te 's Hage opgezonden, vandaar dezer dagen aan de opzenders te Amsterdam zijn teruggezonden, ingevolge besluit van het hoofd-comité, om voortaan geene giften meer aan te nemen. Dit berigt is onwaar, wat het feit, en onwaar wat het besluit betreft, dat er aanleiding toe gegeven zou hebben. De comité's zijn bij circulaire van den 17n October uit drukkelijk verwittigd, dat het hoofd-comité voortgaat gelden voor de algemeene kas en goederen in het centraal-magazijn in ontvangst te nemen. De voorzitter van het hoofd-comité, Bosscha. Onder eenige onlangs door het kantongeregt te Zaandam uitgesproken veroordeelingen merkt men het volgende op: #H. E. te Wormerveer is, wegens het op den openbaren weg aldaar spelen met een bal, waardoor nadeel aan een persoon kou worden toegebragt, veroordeeld in eene geldboete van 1, subs. tot gevangenisstraf van een dag en de kosten." //M. E. te Zaandam is, wegens het leunen tegen den muur van een gebouw, zonder eeuig bepaald regt daartoe te hebben, veroordeeld tot een geldboete van f 3, subs. tot gevangenisstraf van een dag en in de kosten." Een Uuitsche dief heeft de gravin von Ingelheim te Geisenheim een aantal gouden sieraden ontstolen waarvan de bezitster niets gemerkt heeftvóór zij een brief van den dief ontvingwaarin hij voorstelde het goud terug te bezor gen tegen betaling eener som van f2000. De politie zal trachten hem te vinden en tot teruggave te dwingen zonder dat. OOKLOGSBËRIGTEi. De »Kreuz Ztg." maakt onder reserve melding van een geruchtdat de laatste opeisching aan Parijs Zaturdag jl. zou worden afgezonden. Werd deze afgeslagen dan zou het bombardement in het begin dezer week aanvangen. VersaillesZaturdag. De koning heeft gelastheden eene godsdienstoefening als voorbereiding voor het bombar dement te houden. Graaf Bismarck heeft de aandacht gevestigd op den toestand waarin Parijs zal verkeeren na de overgave. Er zal een hongersnood heerschen, waartegen zelfs van Pruisische zijde geen voldoende maatregelen te nemen zijn. Zooveel voedsel als de uitgehongerde Parijzenaars zullen behoeven, zal niet kunnen aangebragt worden. Zou men ook ten onzent geen voorzorgsmaatregelen daarvoor nemen kunnen en, bij voorbeeld, op de Belgisch-Fransche grenzen een konvooi met levensmid delen in gereedheid kunnen brengen Het Roode Kruis heeft overvloed ontvangen voor de gekwetsten zou er niets kunnen worden afgestaan, misschien zelfs door die instelling, voorde hongerende slagtoffers van den oorlog Ook te Londen is dit plan geopperd, en wel om een schip met levensmiddelen te Dover in gereedheid te houden. Tours, Zondag. Gambettaheeft heden eene proclamatie aan de Franschen uitgevaardigdwaarin de capitulatie van Metz bekend gemaakt wordt. Hij zegt daarin: »De generaal, op wien Frankrijk, in weerwil van Mexicorekendeheeft het in gevaar verkee- rend vaderland van meer dan 100,000 verdedigers beroofd. Bazaine heeft ons verradenhij heeft zich verlaagd tot een agent van den man van Sedan, tot een medepligtige van den vijand. De eer van het leger, die aan hem was toevertrouwd, schendend heeft hyzonder een laatste poging te wagen

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2