HELDERSCHE GODRiNT. Jlieutüs- en Zaturdag <flDoertentie--6faï). 5 November. M 985. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post «1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. <$ffidëe! jjebeelte. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, ter voldoening aan een ontvangen circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter kennis van de VEKLOFGANGERS der MILITIE, dat wanneer zij vrij willig aan de oefeningen eener vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid willen deelnemen, dit aan heu wordt vrijgelaten, doch dat voor hen geenerlei verpligting tot deelne ming aan de oefeningen van vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid bestaat. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, J. GRAAT, Wethouder den 3 November 1870. bij afwezen van den Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Gevouden een ZIJNAALD. Helder, 4 Nov. 1870. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. ISiet-ofiriciëcl gcöceïte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4) Nov. 1870. Zr. Ms. korvet le kl. Prins Maurits der Nederlanden laatst dienst gedaan als wachtschip te Vlissingen is gister alhier in de haven gebragtgesleept door een particuliere boot. Dit schip zal waarschijnlijk hier gesloopt worden. Maandag avond 31 October jl. hield het college Sine Nomine eeue buitengewone vergadering tot viering van het 28jarig bestaan. Bij die gelegenheid werden eenige eere- titels verleend aan sommige leden, die zich gedurende het afgeloopen collegie-jaar bijzonder hadden onderscheiden. Bij de verkiezing van een nieuw bestuur werden met groote meerderheid van stemmen alle vorige bestuursleden herkozen. Na afloop der -vergadering vereenigdeu zich de .aanwezige leden aan een gemeenschappelijken feestdisch, die tot laat in den nacht voortduurde, onder g.epaste vrolijkheid en lui mige scherts. Menig hartelijke toast werd uitgebragt en daarbij werden met dankbaarheid de feestcommissarissen, als ook de heeren Gebr. Polak en Metzelaar herdacht, die door eene uitmuntende regeling en deugdelijke toebereiding aan de ■feestgenooten een avond van waar genot hebben verschaft. Het bevestigt zich dat de ministers de Waal, van Lilaar, Roest van Limburg en van Muiken hun ontslag bij Z. M. den koning hebben ingediend. Naar men verneemt heeft Z. M. de heeren van Bosse en Pock belast met de aanvulling van het kabinet. Het gerucht is in omloop dat in de Eerste Kamer bij de hervatting van de werkzaamheden eene interpellatie zal gericht worden tot de regering omtrent de mini strieele crisis. Z. M. heeft den vicie-admiraal O. A. Uhlenbeck benoemd •tot Hds. adjudant in buitengewone dienst. Z. M. heeft de adjunct-administrateur A. de Leef, met ingang van 1 Augustus jl„ benoemd tot officier van admi nistratie der 3e klasse, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van administratie der 3e klasse J. L. Kroeze en D. J. van Oosterzee. De luit. t/z. 2e kl. P. F. baron van Heerdt, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, wordt met den 12n dezer op non-aGtiviteit gesteld, en met den 13n daaraanvol gende vervangen door den luit. t/z. 2e kl. C. A. Woldringh. De luits. t/z. le kl. J. A. Baart de la Faille en A. G. M. van Emde, en de luit. t/z. 2e kl. H. J. van der Man dele, allen werkzaam bij de dienst der torpedo's, bij de directie der marine te Amsterdam, worden met den 15n dezer van die werkzaamheden ontheven en op non-activiteit gesteld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie is de ingenieur der 2e kl. bij het marine etablissement te Sourabaija J. L. vonLeschen,gedetech. bij de bosch-exploitatie teParengan. Zaturdag jl. is door de commissie tot liet examineren van varenslieden te Rotterdam als derde stuurman toegelaten de heer M. de Wijn, leerling aan de school voor de zeevaart kunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Tot wethouders der gemeente Anna Paulovvna zijn gekozen de heeren J. van Gijtenbeek en Th. J. Waller. Tot secretaris is benoemd de heer J. J. Daniëls, thans secretaris der gemeente Goor. Gisteren is te 's Hage aaubesteed 1°. het maken van aanlegplaatsen buiten het westelijk en oostelijk dok te Am sterdam, enz.., ten behoeve vau den spoorweg van den Helder naar Amsterdam; minste inschrijver de heeren Verwaaijen, te Arnhem, en Kooy, te Amsterdam, voor f595,000; 2°. het leggen van den bovenbouw met levering van ballast, het maken van afsluitingen en verdere werken op en nabij het station te Middelburg; minste inschrijvers de heeren Tool, te Wognum, en Rijmer, te Middelburg, voor fl25,3S0. Het koloniaal stoomvaartuig Argusonder bevel van den luit. t/z le ki. P. J. Rosenwald, is, na zijne jongste terugkomst uit zee te Vlissingen, in den avond van den 1" dezer van daar vertrokken, ter opvolging zijner besteraming naar Oost-Indie. De Nederduitsche vertaling van Lothair, den be langrijken en veel besproken roman Disraëliwaarop wij in der tijd bij de uitgaaf der oerste aflevering de aandacht ves tigden, is thans in twee deelen compleet verschenen. Men schrijft ons van Texel, 3 Nov. Op het strand alhier is aangedreven het lijk van een vrouwspersoon, geheel naakt, een gouden ring aan den regler hand. Het lijk was in verren staat van ontbinding. Men schrijft ons van Wormerveer, 2 Nov. Heden morgen ongeveer 9 uur ontstond er brand in de zakjesplakkerij van den heer P. Dekker alhier, doch door tijdig aangebragte hulp was men den brand spoedig meester. Naar ik verneem was alles tegen brandschade verzekerd. Men schrijft ons van Winkel, 2 Nov. De landbouw heeft in den laatsten tijd weder zeer veel te lijden van zijn grootsten vijand, het water. Men heeft in de maand October op het bouwland bijna niets uit kunnen voeren in den polder Waard én Groet, afdeeling Groet, heeft men door het afmalen van het kruis van den grooten molen, alle veldarbeid moeten staken. Met genoegen kan ik mededeelen, dat het polderbestuur van Waard en Groet heeft besloten, om naast de twee wind- vijzel-watermolens, een stoom-watermachine (centrifigaalpomp) van 14 paardenkracht te plaatsen, waarvan meu zich voor 't vervolg veel goeds voorstelt. Men zal dus hier naast eene stoom-meekrapmaalderij, eene stoorn-meekrapdroogerij en eene stoom-dorschmachine, ook spoedig eene stoom-watermachine zien verrijzen. Wel een bewijs, dat de geest van vooruit gang bij den landbouwenden stand in deze streek flink blijft doorgaan. Voor ongeveer vijftien jaren zag men hier in dezen tijd van 'tjaar, allerwege bijna niets dan water; thans ziet men, niettegenstaande het ongunstige weder en de daardoor ont-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1