NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Nov. 1870. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier, zijn uitgebragt 135 stemmen. Het aantal kiezers in deze gemeente voor den gemeenteraad bedraagt 785. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van negen leden voor het kies-collegie der Hervormde Gemeente alhier, is ons door het bureau van stemopneming voor zoo verre medegedeeld, dat gekozen zijn de heeren K. Lastdrager, A. Bas, P. Bruijn Wz., J. Jonker Cz., P. Uurbanus, S. Braaksma, A. J. van Kelckhoven, A. van Dam, P. C. van der Meulen, T. Mooij en P. A. C. Hugenholtz. Beroepen te Huisduinen ds. Margadant, predikant te Mellissant. De luit. t/z le kl. TI. K. Koning en de luits. t/z 2e kl. P. H, Coblijn en R. C. van der Meulen, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Iudië, en van daar in Nederland teruggekeerd,., worden op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2e klasse J. K. Stakman Bosse, dienstdoende bij het regemedt grenadiers en jagers, heeft zich ter beschikking van het Roode Kruis gesteld, waartoe hem door Z. M. een buitenlandsch verlof is verleend. De Minister van Binne.nl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij die voor eene benoeming als opzigter der 1ste klasse voor hét stoomwezen, op eene jaar wedde van f 900.wenschen in aanmerking te komen, zich met hun verzoek vóór 20 Nov. a. s. schriftelijk moeten aau- melden bij het Departement van Binnenl. Zaken. De minister van Pïnantien brengt ter kennisse van belanghebbende dat in de maaaud Januarij a. s. een examen zal plaats hebben ter plaatsing van 12 surnumerairs bij het vak der posterijen. Nadere bijzonderheden vindt men in de Staats-Courant van heden. Men schrijft ons van Schagen 8 November: Zondag avond 11. werd in het lokaal van den heer Knikker alhier, door onze Harmonie-kapel, het eerste winter concert gegeven. Spraken wij vroeger de verwachting uit dat deze jeugdige muziekvereniging onder de leiding van haren be kwamen directeur, de heer Otto Jr. van Alkmaar, eene schoone toekomst te gemoet ging, de uitmuntende wijze waarop de verschillende nummers van het programma werden uitgevoerd, heeft die verwachting aanvankelijk ten volle geregtvaardigd, en het bewijs geleverd hoe ijverig ook gedurende den ge- passeerden zomer de studiën zijn voortgezet. Niet onvermeld mogen wij tevens laten de zeer verdienstelijke uitvoering van een duo (van Muller) door de fluitisten de heeren"Sehoeman en ITazeu (beide dilettanten); terwijl om van het beste het laatst te gewagen, de heer directeur het talrijk aanwezig publiek in geestdrift bragt door zijne allerkeurigste voordragt eener solo voor viool. Van de gelegenheid tot dansen, na afloop vau het concert gegeven, werd als altijd tot laat in den nacht gebruik gemaakt, eene omstandigheid die m. i. regt geeft tot het vermoeden, dat niet minder harsttogtelijke danslust dan wel muzikale kunstziu oorzaak is van het talrijke be zoek onzer winter-partijen. Naar wij van goederhand zijn onderrigt, zal eerlang bij den uitgever J. P. V. Behrns te ITarlingen een hoogst belangrijk boekwerk uitkomen, namelijk //de Bijbel voor jongelieden," bewerkt door dr. TI. Oort te Harlingen en dr. I. Hooykaas te Schiedam, min of meer in den trant van den //Bijbel voor de jeugd," door prof. van der Palm, en wel om te voorzien in de behoefte, die er bestaat in huisgezinnen, waar, wegens het standpunt van koogere ontwikkeling op het godsdienstig standpunt, het werk van van der Palm en al de daarmede in beschouwing des bijbels overeenkomende geschriften onvoeldoende zijn geworden. Wij twijfelen niet, of deze onderneming, door twee zoo bekwame mannen tot stand te brengen en, naar wij vernemen, door prof. Kuenen aanbevolen, zal door duizenden, in het helang van de gods dienstige vorming hunner kinderen, met blijdschap begroet worden. Friesche Ct. De beroemde schrijver van Róbinson CrusoëDaniël de Poe, werd nu 130 jaren geleden begraven op het kerkhof van Bunhill-fields in Engeland, thans in een wandelpark herschapen. Dezer dagen is op dat graf een gedenkteeken geplaatst, waartoe de kosten geheel zijn gedekt geworden door vrijwillige bijdragen van Engelands schooljeugd. Het heeft den vorm eener Egyptische zuil, is van het prachtigst Itali- aansche marmer vervaardigd, 47 voet hoog en met eeu fraai bronzen hek omgeven. Aan den Zweedschen hoogleer Nordenskjöld, vergezeld van dr. Berggren, is 't gelukt in een gedeelte van Groenland door te. dringen, dat tot dusverre nog geheel onbekend was. Hij begaf zich daartoe in den zomer van het vorige jaar met ziju reisgezel en twee groenlanders, naar de Auleitsivik Pjord, in het district Egedisminde, dat geheel onder het ijs ligt begraven. Nadat zij drie dagreizen ver landwaarts in waren gegaan, weigerden de Groenlanders den togt verder voort te zetten. Professor Nordenskjöld, die niet anders had verwacht, ging toen alleen met dr. Berggren nog twee dagreizen verder; zij mogten daarna zonder bijzondere moeijelijheden bij hunne booten terugkeeren. Zij waren in het geheel 57 mijlen ver doorgedrongen, en de verkregen resultaten waren niet alleen uit een wetenschappelijk oogpunt buitengewoon belangrijk, maar vooral is van groot belang de zekerheid, door hen ver kregen, dat de groote bezwaren, die vroeger steeds tegen eeu dergelijke ontdekkingsreis werden opgeworpen, geheel denkbeeldig zijn. OüKLOGëUËKlGTEi. De door sommige bladen verspreide berigten, betreffende een wapenstilstand, zijn maar al te voorbarig geweest. De Times zegt dat de oorzaak van de afbreking der onderhandelingen, de weigering van von Bismarck is om Parijs gedurende den wapenstilstand te mogen provianderen. Niet alleen in Parijs, maar ook in verschillende andere steden van Frankrijk zijn oproeren uitgebarsten. Te Toulouse dwong een bende muiters generaal Courtois d'Hurbal en andere officieren af te treden. Te Grenoble werd generaal Barral, een der officieren uit Straatsburg, gevangen genomen te Nïmes hadden oploopen plaats, te St. Brieux had eene manifestatie plaats tegen het Republikeinsch Bestuur, het volk liep met vaandels door de stad, onder het aanheffen der kreet: »Leve Hendrik IV." Te Marseille werd de buitengewone regerings-commissaris Gent gewond, toen hij zijne betrekking wilde aanvaarden het kwam echter tot geen strijd tusschen de nationale garde, die zijn partij trok, en de garde civiquey die zich tegen hem verklaarde. Een aantal familien verlaat het land, uit vrees voor roof en moord. Frankrijk zegt de Weser Zeitung kan thans alleen worden bijeengehouden door eene regering, die niet eens kan vergaderen, daar de eene helft te Parijs is opgesloten en de andere helft binnen weinige dagen misschien van de eene plaats naar de andere moet verhuizen. De regering voor de Fran- schen is de eenige politieke band. Hun eenige morele band is de gemeenschappelijke haat tegen de Duitschers maar die band is niet toereikende om hen in staat te stellen tot een heid van handelen. Zooals de zaken thans staan, is het best mogelijk dat de regering te Parijs capituleert, terwijl Gambetta in een der zuidelijke departementen, onder de banier der on deelbare republiek, zijne collega's Favre, Trochu, enz. voor verraders verklaart. Als dit niet onwaarschijnlijke geval zich voordoet, dan kan het niet anders of Frankrijk moet in een toestand van de hoogst mogelijke verwarring geraken. Het volk zal dan verdeeld worden in verscheiden onzamenhangende groepen, die ieder eene eigen politiek volgen en zich om het land zelf niet bekreunen. Op de eene plaats zullen de cleri- calen en Bonapartisten, op eene andere de communisten, op eene derde de Orleanisten of de gematigde Republikeinen de overheerschende partij uitmaken. Hier zal men barricades aanleggen, ginds tot vrede gesterad zyn; de een zal een schrik bewind proclameren en den oorlog willen doorzetten, terwijl anderen de franc-tireurs en Garibaldianen zullen doodslaan of wegjagen, om vrede te verkrijgen. Reeds nu worden de besluiten van Gambetta slechts ge brekkig uitgevoerd; in onderscheiden gemeenten vertoont zich zich reeds eene bepaalde neiging tot zelfstandige handeling tegen de maatregelen der regering. Wanneer Parijs eenmaal is gevallen en het voorloopig gouvernement als 't ware in de lucht zweeft, zal er natuurlijk in 't geheel geen sprake meer zijn van voldoening aan regeringsbesluiten. De eenige en on deelbare republiek zal dan verdeeld worden in een aantal republiekjes, die ieder slechts op haar eigen belang bedacht zullen zijn. Eenige weken geleden zou het een bespottelijk denkbeeld hebben gelieeten, als men had gewezen op de mo gelijkheid dat Duitschland met de eene helft van Frankrijk vrede sloot, maar met de andere den oorlog voortzette. En toch kan men dit geval thans volstrekt niet meer ondenkbaar noemen. Hei Journal offioiel bevat een decreet, waarbij Flourens, Millière, Goupil en zes andere majoors der nationale garde afgezet zijn. De »Norddeutsche Zeitung logenstraft de in de dagbla den verspreide geruchten van meeningsversch.il tusschen graaf Bismarck en de militaire autoriteiten betrekkelijk het begin van het bombardement van Parijs. Dat bombardement was tot dusverre verschoven, omdat naar het oordeel der militaire overheden het volledig apparaat nog niet was aangevoerd. Een van de Berlijnsehe correspondenten van de »Köln. Ztg. schrijft in dato 4 dezer: Volgens goede informatiën is hier gisteren order ontvangen om de verdere afzending van geschut en amunitie, die ten behoeve der armee voor Parijs besteld waren, voorloopig te schorsen. Garribaldi begint reeds in te zien, dat hij een dwaasheid heeft begaan toen hij naar Frankrijk reisde, om tegen de Duitschers te gaan vechten. Reeds te Tous werd hem zulks niet onduidelijk te kennen gegeven, maar aangezien het bestuur geregeerd wordt door het volk of liever door het schuim daar van, durfde men hem niet terugzenden. Dat volk toch bragt hem openlijk hulde. Reeds zijn echter de hekken verhangen en hoewel men hem nog geen verrader noemt, wordt hij toch reeds openlijk van onbekwaamheid beschuldigd, omdat hij nog geen Duitsch leger heeft verslagen. Garibaldi zelf is zeer zwaarmoedig en heeft een voorgevoel dat hij in dezen strijd zal omkomen. Hij acht de zaak die hij verdedigt zoo hopeloos, dat hy geen zijner strijdmakkers

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2