I Speelwerken Beschaving. Verloting. BURGERLIJKE STAND DER GE\IEE\TE HELDER. BURGERLIJKE STAAD DER GEliEEATË VLIELAND. ADVE Si T E N T I E i\. SPEELDOOZEM van vroeger dagen wil aanraden zich bij hem te voegen. Sedert zijn komst in Frankrijk is het organiseren en besiuren van een zuidelijk leger eene onmogelijkheid geworden. Geen hoofdofficier, die de algemeene achting verdient, wil nevens of onder hem dienen. De Opinion Nationale deelt het volgende besluit der vrij metselaars mede«Gedagvaard, uit naam der beleedigde menschheid, uit naam van het geschonden recht van 't geweten, uit naam der miskende gerechtigheid, de broeders Wilhelm I, Koning van Pruisen, en Frederik Wilhelm Nicolaas Karei van Pruisen, kroonprins, om in persoon of bij gemagtigde, mits vrijmetselaar, te verschijnen op 29 October 1870, in het lokaal der vrijmetselaarsloge, Rue Jean-Jacques Rousseau, 35, ten zeven ure 's avonds, om zich te verantwoorden op de beschul diging van meineed, door de Parijsche vrijmetselaars tegen hen ingebragt. Zoo genoemde Wilhelm, koning van Pruisen, en de kroonprins in gebreke blijven op genoemden datum te verschijnen, of zich behoorlijk te doen vertegenwoordigen, zal hun van ambstwege een verdediger worden gegeven en verder zal er gehandeld worden overeenkomstig de maponnieke ge bruiken. Het Groot Oosten van Parijs. 21 October 1870. Japan heeft zich in den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland neutraal verklaard, en de regering heeft eenige officieren naar Europa afgevaardigd, om het tooneel des oorlogs te bezoeken en rapport uit te brengen omtrent hetgeen zij aldaar opmerken. Men berekent, dat de hertog van Aosta tegen het midden van December Turijn verlaten zal, om met zijne gemalin een reis door Spanje te gaan doen. De aanstaande koningin van Spanje, eene dochter van den prins de la Cisterna, is eene der geleerdste en intelligentste vorstinnen, waarvan de ge schiedenis gewag maakt. Zij moet onlangs den "minister Sella verbaasd hebben doen staan, toen zij over logarithmen en trigonometrie als een deskundige begon te spreken. In Spanje zal zij alle gelegenheid hebben, daarmede nog meer lieden te te verbazen. 31ngi:3Dnöni. Botterdam, 7 November 1870. Moeten wij nog maar eenige weken geleden in voor ons onaangename omstandigheden verkeeren, daar wij de treurige tijding ontvingen, dat onze broeder A. A. Wijnands bij de Marine te Nieuwediep, in zorgwekkenden toestand verkeerde, aangezien de kanker zich steeds immer door zijne ver takkingen in zijne tong uitspreidde, zoo werd heden deze treurigheid geheel weggenomen, daar wij hem heden gezond met bekomen verlof, in ons midden mogten ontvangen. Wij hopen, dat door de amputatie, welke hij dienaangaande aan zijne tong heeft moeten ondergaan, de kwaal geheel geweken mag zijn, en kunnen wij niet nalaten door deze, onzen openlijken dank te betuigen aan den WelEdel Gestr. Heer Dr. F J.v. LEENT, Officier van Gezondheid le KI. bij de Marine aldaar, voor de loyale en gulhartige behandeling welke onze broeder onder ZEd. leiding heelt mogen oudervinden. Waarlijk ZEd. heeft zich volgens deskundigen meesterlijk van zijn taak gekweten en doet in deze wederom 's mans uitstekende bekwaamheid eü accuratesse zicli bemerken. Zijn naam zal daaiom steeds bij ons in aan- geuame herinnering blijven. Namens de Familie M. WIJNANDS. Van 28 tot 4 Nov. 1870. ONDERTROUWD L. Hartog, schilder, 38 jaren en J. Hoelandt, 30 jaren, wonende te Amsterdam. W. C. Bernbaum. timmermau, 31 jareu en D. J. Baljé, 30 jaren, weduwe van P. van der Eudcn. H. Koopman, matroos bij de marine, 28 jaren, eu J. C. Huurman, 2i jareu. GEHUWD C. Priem, en F. van Willigen. M. Koorn en F. J. Zoe telief. J. N. Paro en E. Vcrgragt. C. Boon en M. Pauw. F. II. de Goeij eu A. M. Strikker. K. P. Cj de Bazel en P. E. Koch. BEVALLEN B. Velleman geb. Snoek, Z. L. B. Nauta geb. Tiddens, Z. L. Ileispelink geb. van der Berg, Z. H. Mos geb. Bood, D. A. D. Speelmau geb. de Wit, D. E. M. J. Damave geb. Dekkers, Z. H. Rieuwcrs geb. Spanjert, D. R. J. van Gunst geb. Adama, D. E. J. Klijn geb. Visser, Z. E. P. Lafeber geb. Collet Z. A. M. Winter geb. Declder, Z. J. J. S. Wolterbeek Muller geb. Stam, Z. A. J. C Dekker geb. Schnijt, Z. Iu de vorige opgave is abusief vermeld als bevallen P. E. Broekhuizen D., dit moet zijn P. E. Vermeij geb. Broekhuizen, D. OVERLEDEN F. Postma, 6 maanden. II. M. Hooijman, 10 weken. T. Teerink geb. Rijkers. 37 jaren. S. Winter geb. de Haan, 23 ja ren. H. W. de Vries, 33 jaren. H. F. Hermau, 22 jaren. Van 10 Julij 4 November 1870. ONDERTROUWD: Gerrit de Gorter, loodskweekeling, 26 jaren en Grietje Visser, 26 jaren. GEHUWD: Tjeerd Sieben en Tietje Schol. T. Groenewegen, weduwnaar van P. van der Aa en Vrouwtje Visser. Evert Visser eu Coruelis Bakker. GEBOREN Manus, zoon van B. Sieben en M. Bruin. Cornelis, zoon van D. Bakker eu W. Krul. Maria Joauna, dochter van J. C. Slachter en J. Meijer. Antje, dochter van R. KouJenburg en A. de Boer. Pietertjedochter van P. Kroon en Antje Ree. Alida Johanna, dochter J. Lipjes en N. Hutjes. Feijtje, dochter van C. Smit en A. de Boer. Maaike, dochter van N. de Gorter en N. Visser. Johanna Margaretta, dochter van B. Snooij en J. Breed. Arie Cornelis, z., en Maartjc Kla- sina, d., tweeling, van C. van Wingerden eu H. W. van der Neut. Au- dries, zoon vau W. J. van der Werf en P. Bruins. Meisje, dochter K. Visser en T. van Keulen. Cornelis, zoon W. Rab en E. Bakker. OVERLEDEN: Cornelis Molenaar, 79 jaren, weduwnaar van N. Visser. Klaaske Koudenburg, 65 jaren, echtgenoote van Douwe Koudenburg. W. Molenaar, 8 jaar, zoon vae G. Molenaar en C. Blom. Douwe Kou denburg, 67 jaren, weduwnaar van K. Koudenburg. Phillippus Zeilemaker, 19 jaren, zoon van C. Zeijlemaker en T. Molenaar. Cornelisje Blom, 40 jaren, echtgenoot van G. Molenaar. Thcodora Chatariua Bulk, 67 jaren, weduwe C. H. Schlachter. Een levenloos aangegeven. Het lijk den 7 Mei 1870 aan de Hors aangespoeld, gemerkt A. V., is eikeud te zijn Arie Vclthoen, 28 jaren, kapitein van de Nederl. schooner „Nclly", met man en muis vergaan op de reis vau Oostmahorn naar Clocester. M A K K T B E R 1 G T E N. ALKMAAR, 5 Nov. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 3 Paard f 35 tot 50; 2 Koeijen f 80 a 170, 14 nuchtere Kalveren I'S lot 14, 91 Schapen f 4 a 28 41 magere Varkens f8 tot 16 148 Biggen f4 tot 7, 6 Bokken en Geiten f3 ii 6, Boter per kop van 0.630 Kilo f 0.92^ a 0.97w. ROTTERDAM, 7 Nov." De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zeeuwschc Jammen f3.25 a 3.50, Frieschc f 2.30 a 2.40, Geldersche ronde Wolkammers f 2.90, Roode f2.50, Westervelders 13.50 a 4.Met veel aauvoer. Vlas. In de vorige week was op het laud goede handel. De niet groote aanvoer ter markt vau lieden ruimde tot I 37.55 st. vlug op. Meekrap. In deu loop der vorige week werden vcrschillcude partijen tot iets hoogerc prijzeu verkocht. Heden waren de meerdere aaubiedingen op nieuw hooger gelimiteerd, en daar de meeste koopers die verhoogde prijzen nog niet wilden inwilligen, was de omzet niet zoo groot. De ca. 35,000 kilo 3jarige Racijn van den Wilhelminapolder, werden iu veiling f 21.75 u 22.verkocht. Op 21 dezer zullen geveild worden ca. 40,000 kilo 3jarige Racijn IS70 en ca. 70 vn ouber 1870, uit deu Anna Jacolapolder. HOORN, 5 Nov. 23 hectol. Tarwe f9.a 10, 5 heetol. Rogge f8.25 liShectol. Garst f6.a 6 50, 82 hectol Haver f4.a 5.25, 14 hectol. witte Erwten f 10 a 11.20 hectol. groene Erwten f 13a 15, 25 hectol. graauwe Erwten f 14.a 16.50, 25 hectol. Vale Erwten f9.a 15 50, 15 hectol. bruine Boonen fll a 13, 9 hectol. Witte Booneu 15, 15 hectol Paardenboonea 18 ii 8.25, Mosterdzaad f20 a 21.50, Karwcizaad f 15 a 15.25, 29 Paarden f55 a a 200, 310 Schapen 1'15 a 33.50, 7 Kalveren f 10 a 19, 65 Varkens f 12 u 24, 12 Zeugen f 30 a 53, 390 Biggen f 5 a f 10.50, 135 Kippen f 0.30 a 1.50, 30 Eenden f 0 50 a 0.65, 3000 Kipeijcren f 4.50 per 100 st. 1550 kop Boter 0 75 a 0 80 per kop, 275 hectol. Aardappelen f3 a 3 50, 650 manden Appelen f0.70 a 1.40 per hectol. 220 manden Peren a 0.75 p mand LONDEN, 7 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 2775 Runderen, 16,640 Schapen ea Lammeren, 320 Kalveren, 400 Varkeus. Prijzeu: Beste Rundereu 6/Scha pen en Lammeren 6/2, Kalveren 6/-, Varkens 5/10. AANGEKOMEN SCHEPEN TE BATAVIA, vó<5r löOct. Jannetje, kapt. WillemseIvennemerlandkapt. Groote; Maria Adolfina, kapt. Bakker "Wz.; Stad Doklcum, kapt. Tim merman Vice-Admiraal Maykapt. de Groot StiffryAi- blasserwaard, kapt. Jacobs. VERTROKKEN SCHEPEN. Anna en Johanna, kapt. Dalloyaux, Aurora, kapt. Visser; Cornelis Smit, kapt. Disper; Elisabeth, kapt.Feenstra; Ortelius, kapt. Schol. Zaturdag 12 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Brindisi. (De tijdige aan- komst onzeker.) Als een bewijs hiervan dient, dat te Vlieland op 27 October jl. de eerste Nutsvergadering is geopend met het optreden der drie alhier gevestigde meesters; namentlijk de lezing door Meester Jan Kootj, de eerste bijdrage door Meester Jan Smit en de laatste bijdrage door Meester Jan Snaar. Een talrijke schare van elf personen, zoo mannen als vrouwen, luisterde dit feest op, dat tot laat in den nacht duurde en met muziek en dans eindigde. vau 4 tot 120 stukken spelende, waaronder Pracht werken met Klokkenspel, Trommel- en Klokkenspel, met Hemelstem, met Mandoline, met Expression, enz., verder van 2 tot 16 stukken, waarbij met Necessaires, Si garen-Standaards, Zwitsersohe Huisjes, Photographie- Albums, Schrijfmappen, Handschoenkistjes, Presse- Papiers, Globes, Sigarenkokers, Tabaks- en Lucifers- Doozen, Poppen, Werktafeltjes, Flesschen, Portemon- naies, Papiermes3en,Stokken,Stoelen, alles met Muziek; verder Muziekale-Deursloten en verdere nieuwigheden in dit gerne, bij J. II, EOELLEEfi, in Bern Zwitserland Slechts zij die direct aanvragen, ontvangen Ileller's Werken. Aangezien de verloting in het vorige jaar goed geslaagd is, zoo heb ik ook voor dezen winter een dergelijke in gereedheid gebragt; ieder kooper ont vangt naar het bedrag een of meer loten. Op al gemeen verlangen heb ik ook eene Speeldozen verloting f vastgesteld het lot kost een Thaler Pruisisch Cou- H rant, twaalf loten 10 Thaler. Trekking in het begin l i van April. Prospectussen worden met Prijscouranten I op franco aanvrage een ieder franco toegezonden. ""lT""rr H'fffTFffi

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3