der verschillende spuiten, bij den laatsten brand, in den nacht van 23 Aug. 11., in de Tuinstraat alhier, zich van hunne roeping hadden gekweten, inzonderheid voor den ijver daarbij aan den dag gelegd en voor de goede orde die daarbij in acht was genomen. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd overgegaan tot de ge wone werkzaamheden. Ter voldoening der nieuwe verordening op het brandwezen, werden de lijsten der in dienst gestelde personen nagezien en opgemaakt. Door de directiën der verschillende spuiten werd verslag gedaan aan den oppér- brandmeester van de opneming der spuiten en gereedschappen, waartoe zij, volgens art. 13 der bovengenoemde verordening verpligt zijn. De uitgebragte verslagen luidden allen zeer gunstighet bleek daaruit dat de verschillende brandblusch- middelen zich allen in een zeer goeden staat bevinden. Na de behandeling van verdere aangelegenheden, den brandraad betreffende, werd door den opper-brand meester den leden eenige te nemen maatregelen herinnerd, die bij het blusschen van brand behooren in acht te worden genomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Ingezonden Aangaande de ministeriële crisis verneemt men, dat ook de ministers van Bosse, Fock en Brocx. die tot hiertoe hunne portefeuilles slechts ter beschikking van Z. M. hadden gesteld, thans het voorbeeld hunner vier overige ambtgenoo- ten hebben gevolgd, en ook hun ontslag hebben aangevraagd. Zr. Ms. korvet Prins Maurlts is gisteren van hier doot het Noord-Hollandsch kanaal naar Amsterdam gesleept. Het koloniaal stoomvaartuig Argusonder bevel van den luit. t/z. le kl. P. J. Rosenwaldis in den avond van den 7n dezer te Lissabon aangekomen ter aanvulling van zijnen voorraad steenkolen. Alles was wel aan boord. De luit. ter zee 2e kl. H. L. Cadetdienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antvjerpen en de offi cieren van administratie 3e kl. G. J. Guichard eu J. W. Groeneyk respectivelijk dienende op Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis en alhierworden, eerstgenoemde met den 20sten dezer en beide laatstgenoemden met den laat sten dezerop non-activiteit gesteld en respectivelijk met den 21 daaraanvolgende en 1 December aanstaande ver vangen door den luit. ter zee 2e kl. W. E. Hazenbergen de officieren van administratie 3e kl. P. Gallas en H. C. D. van de Yen. Men schrijft ons van Texel, 10 November: Gisteren is alhier een varken geslagtgemest door de kastelein G. Dros, wegende 489 halve kilogrammen. Over het algemeen worden hier veel zware varkens geslagt. Meu schrijft ons vau Eukhuizen 3 0 Nov. Gisteren is het buisschip Willem de Eerste binnengeko men met circa 20 last haring en 1 ton zouteviscb. Nu is er nog één buis vau de reeder ij de Hoop alhier, in zee. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs hield Dingsdag jl. te 's Hage zijne algemeene vergadering, onder voorzitter schap van den hoofd-ingenieur C. Brunings. Door den heer A. Huet werd eene mededeeling gedaan aangaande eene door hem vroeger toegezegde verhandeling over de doorgraving van Holland op zijn Smalst, welke vooral betrekking had op de meerdere of mindere kostbaar heid van het door hem voorgestelde werkde open zee vóór Amsterdam. Naar aanleiding van de hierover ontstane discussie, werden door den heer Waldorp eenige mededeel in gen gedaan omtrent den toestand der werken van het Noordzeekanaal, welke over het algemeen gunstig blijken voort te gaan. Uit Oudenbosch wordt van 7 Nov. gemeld: Zekere Jan Waller, oud 14 jaar, werkzaam in de beetwortelsuiker fabriek alhier, waagde zich te kort aan de machine, welke in werking was, met het noodlottig gevolg dat hij met zijne kleedereu er tusschen geraakte en hem het hoofd werd ver brijzeld; niet dan na zeer veel moeite werd zijn lijk uit de machine te voorschijn gehaald. Den 20 -October is in het grootste deel der unie een aardbeving waargenomen. In Newyork was zij zoo zwak, dat de meeste haar eerst vernamen uit de dagbladen. Op sommige plaatsen was zij echter zoo hevig, dat de menschen angstig uit hunne woningen vlugtten en zelfs eenige muren zijn gebarsten. Derigting was van zuidwest naar noordoost. OOKLOGSBGK1GTEI. Yolgens stellige berigten te Londen uit Versailles ontvangen zal het bombardement van Parijs den 15n een aanvang nemen. Te Berlijn is het officieel berigt ontvangen dat ook Verdun gekapituleerd heeft. Arlon, 9 Nov. Er loopt een gerucht, dat Zaturdag en Zondag 11. onder de muren van Thionvile gevochten is. Het kanongebulder is dezer dagen in de rigting van Thionville gehoord Tours10 November. (Particulier). De Pruisen rukken met geforceerden marsch op Lyon aan. De ingezetenen heb ben last ontvangen zich voor den tijd van twee maanden van levensmiddelen te voorzien. Versailles, 8 November. (Officieel Duitsch berigt.) De 9n infanterie-brigade is den 7n bij Bretenay tusschen Boulogne en Chaumont (dep. Haute Marne) slaags geweest met afdee- Iingen mobile garden. De verliezen van den vijand bedroegen 70 man dooden en gewonden, en 40 gevangenen aan onze zijde twee gewonden. Bremen 10 November. (Particulier). DeFransche flot- tïlle heeft zes schepen genomen. Hamburg, 9 November. De «Börsenhalte bevat een officieel berigt uit Cuxhaven van heden avond 6 uur: dat naar vertrouwbare berigten de Franscbe vloot van 30 schepen, de Noordzee binnen gekomen is. De scheepvaart op de Elbe houdt dientengevolge op alle bakens en vuren zijn wegge nomen en de loodsen mogen niet meer uitgaan. Hamburg, 8 Nov. De Elbe-vloot heeft een verkennïngs- togt gedaan en daaruit is gebleken, dat er in den omtrek van Helgolaod Franscbe oorlogschepen kruisen. Er werden zeven pantserschepen en vier houten korvetten ten noorden van Hel- goland gezien. De Times herhaalt het voorstel, dat de groote mogend heden beiden oorlogvoerende partijen zullen waarborgen tegen eiken niet te regtvaardigen aanval, hetzij van de zijde van Pruisen, hetzij van die van Frankrijk, onder voorwaarde dat de vestingen in het oosten van Frankrijk ontmanteld worden. De Times beweert, dat het bombardement van Parijs in de eerstvolgende veertien dagen niet beginnen zal. Uit Parijs zijn te Brussel per luchtballon berigten ont vangen, loopende tot den 2n Nov. De overgave van Metz had het leger zeer gedemoraliseerdalleen de mobile garde was met een goeden geest bezield. De nationale en sedentaire garden weigerden naar de forten te gaan. De Parijsche be volking hield zich over 'het algemeen overtuigd, dat van de departementen niets was te wachten, sedert Metz gekapituleerd had. Niettemin gaan de oflïcieuse bladen voort illusien op te wekken. De generaal Trochu, wiens gezag aanmerkelijk is gedaald, beweert, dat de aanval op Bourges zonder zijn last is geschied. De regering te Tours zou besloten hebben 5000 man naar Marseille te zendeD, om daar haar gezag te doen eerbie digen. Wanneer daar burgeroorlog zich nog bij de vele ellende voegt, dan zullen de rijke streken van Zuid-Frankrijk weldra in een toestand komen, dat men die zich niet erger denken kan en het volk door wanhoop in gevoellooze moedeloosheid verzonken of tot razende opgewondenheid geprikkeld worden. Ook elders begint, nu de hoop op een wapenstilstand vervlogen- is, de overtuiging zich te vestigen, dat Frankrijks ondergang onvermijdelijk is en dat het er weinig toe doet, of het iets meer of minder uitgeput en magteloos wordt, mits men den vijaud het zoo duur mogelijk kan doen betalen. Wij mogen thans, zegt de Times de mislukte onder handeling eener wapenstilstand besprekende ons met geen enkele illusie meer vleijen. Geen lichtstraal breekt door aan den politieken horizon duisternis overalHet voorloopig bewind heeft zijn duren eed op nieuw gezworen. »Geen duim breed van ons grondgebied, geen steen van onze vestingen!" zoo klonk de leuze, eenige weken geleden. En in antwoord op de gelukwenschingen wegens den afloop van het Parijsche plebiscit, hebben thans de gezamenlijke ministers verklaard, dat »het gouvernement der nationale verdediging volstrekt in niets van zijn eenmaal gekozen staatkundige gedragslijn zal afwij ken." De Duitschers, van hunne zijde, zien mede de toe komst vastberaden onder de oogen. 't Heeft hen teleurgesteld, dat Parijs zich zoo halsstarrig verdedigt. Maar thans beginnen ze, met een veelbeteekenende juistheid, hunne berekeningen te maken: 65 dagen zoo becijferen ze zal Parijs 't Da den ln November kunnen uithouden. Op den 3n Januarij -zoo een bombardement de vesting niet vroeger tot overgave dwingt zou de paarl dei' steden dus hare poorten moeten openen door honger gedwongen. Inmiddels bereiden zich de bele geraars op het ergste voor. De affaire te le Bourget heeft hun doen zien, dat de overwinning, hoe zeker ook, niet altoos ge makkelijk behaald wordt. Doch zij aarzelen niet. Het voor- uitzigt van den winter, met zijn plasregens en snerpende vlagen, schrikt hen niet terug. Parijs moet vallen. Pestillentie en zwaard mogen bele geraars en belegerden wegmaaijenFrankrijk mag tot een puinhoop, Duiischland tot een land van weduwen en weezen verkeerd worden 't doet er niet toe! Geen wijken, geen wenden, - vóór dat de tegenpartij den adem zal uitgeblazen hebben, of, in 't stof getreden, om genade roepen zal! Sprekende over den jammerlijken toestand van Frankrijk, zegt de Times" het volgende: »Zelfs al werden morgen de Duitsche heirlegers tot den laatsten man weggevaagd, Frankrijk zou er niet minder hulpeloos om zijn. De leiders der natie gaan voort met haar en zich zelf te bedriegenen het resultaat is, dat men blind blijft voor het dreigende der positie. De mannen, die in Frankrijk het roer in handen hebben, moeten strijden tegen soldaten van vleesch en been en ijzer; doch wat doen ze? ze vechten tegen de lucht, met ydele woorden, en roepen de hulp in van vrijbuiters, bandieten en allen die avontuur boven dienst verkiezen. Zulke brandnetels moet Pruisen stevig aanvatten om ze uit te roeïjen. En dat zal het. Het is belangwekkend en leerzaam, zoo zegt de »Pall Mali Gazette", eens op te merken hoe de Parijzenaars onder hun zware beproevingen, toch nog, hoewel in gewijzigden stijl, aan hunne behoefte aan publieke vermakelijkheden trachten te voldoeD. Zóó groot is de opgeruimdheid van den Fransch- man, dat hij ze zelfs onder de tegenwoordige omstandigheden niet geheel verloochenen kan. Over het geheel echter schynt men in de benarde Fransche hoofdstad vrij wel er in geslaagd

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2