NIEUWSTIJDINGEN. de Times zelfs lezen wij; »tractaten zijn niet gemaakt om eeüwig te duren Rusland geeft ons op nieuw het bewijs, wat zij te beteekenen hebben, en wij hopen daarover in een volgend ar tikel ons gevoelen te zeggen. Wij komen dus na het vorenstaande tot het besluit, dat de geheimzinnige voorvallen van den dag ons reden geven tot verwondering, en, naar ons oordeel, tot ongerustheid. Wij ge- looven niet den naam van pessimist te verdienen, wanneer wij met de woorden van den heer Groen eindigen »dat wij meer te duchten hebben van den vrede dan van den oorlog." Wij voor ons vermoeden zelfs een zeker plan, waarop wij nader zullen terugkomen. Wij gelooven intusschen, dat de Fransche schrijver Mazade niet geheel ten onregte zegt»M. de Bismarck a beau rassurer ses amis les Anglais en leur garantissant qu'il n'a aucun mauvais dessein sur la Hollaude il y a évidem- mant une force des choses qui entraïne la Prusse, enivrée par ses victoires in attendues." (De heer v. Bismarck moge zijne vrienden de Engelschen geruststellen met de verzekering, dat hij geene kwade bedoelingen heeft ten opzigte van Holland Pruisen, bedwelmd door zijne onverwachte overwinningen, wordt blijkbaar door den loop der zaken medegesleept Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Nov. 1870. Zr. Ms. stoomschip Amstelkommandant de luit. t/z le kl. D. A. Coomans de Ruijter, is Zondag morgen jl. van hier vertrokken, met bestemming naar West-Indie. Door de commissie tot het examineren van varenslieden te Rotterdam is met goed gevolg als derde stuurman ge ëxamineerd de heer G. Lutz, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den ouderwijzer A. J. Leijer, alhier. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Sourabaije is benoemd de hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Banjermasin A. Bommel. Naar wij vernemen zal door den heer Victor Driesseus en zijn gezelschap, op Woensdag 7 December weder eene tooneelvoorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli. Gisteren avond hadden wij nog even het genoegen de finale bij te wonen van een zeer unique coucert; aan het hoofd van het programma leest men //te geven door D. van Oenen (Viool) en J. A. van Oenen (Fluit,) aan hunne mede leerlingen der Fransche school." De beide virtuosen, die als een groote zeldzaamheid, op hunnen jeugdigen leeftijd, hunne instrumenten als ervarcu artisten weten te hanteren hebben de op zich genomen taak met eere volbragt, terwijl het jeugdig en woelig publiek door eene diepe stilte de meest mogelijke blijken van belangstelling toonde, doch aan het slot van ieder nornmer door de daverendste blijken van goedkeuring zich scha deloos stelden voor de ingetogenheid gedurende de uitvoering. Bij afwisseling en aan het slot hadden eenige vermakelijk heden plaats, als: koekslaan, zakloopen en dergelLjke, die het geheel tot een waar jongensfeest maakte. Menige schalksche streek werd er uitgehaald, die ook de aanwezigen, die een kijkje waren komen nemen, dikwijls har telijk deden lagchen. Het //zoo ver en niet verder" werd daarbij uitmuntend in acht genomen, door degenen die zich met de niet gemakke lijke taak hadden belast om de orde te handhaven. Een dergelijke pret is voor alle deelgenooten een moment in het leven, dat zij zich immer tot op hoogen -ouderdom met innig genoegen herinneren. Maandag avond jl. hield het college Si?ie Nomine eene gewone vergadering, waarin de heer Buuing plegtig werd geinstalleerd. Een geloofsbrief van een naar elders vertrokken lid werd voorgelezen, en drie nieuwe leden werden aangenomen. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op Maandag 12 December e. k., des avonds ten 8 ure, in het gewone lokaal. De eerste voorstelling in het lokaal Tivoli alhier, van het volkstooneel uit 's Hage, onder directie van de heeren M. Jochems Co., kan inderdaad als een aanmoedigend begin der onderneming worden beschouwd. De vrij goede uitvoering der stukjes en nette costumes, bewezen dat geene moeite noch kosten worden ontzien, om de geest en strekking der stukken getrouw weder te geven, tot uitspanning en leering vau die klasse, waarvoor dit tooneel bestemd is. Zonder het spel van de overige leden van het gezelschap eenigzins te miskennen, maken wij inzonderheid loffelijke melding van mej. Profï', die in de drie stukjes telkens een der hoofdrollen vervulde en herhaaldelijk toejuiching ver wierf, die trouwens dan ook wel verdiend washaar werk getuigde niet alleen van routine, maar van ernstige studie. Het spel vau de heeren Lejuwaan en Tammerling mag geroemd worden vooral eerstgenoemde toonde in dat genre van stukjes uitmuntend op zijn plaats te zijn. Moge de eerste schrede op een betrekkelijk moeijelijke baan gezet, door nog velen achtervolgd worden en goede vruchten opleveren, opdat inzonderheid aan de dusgenaamde volksklasse nog menige genoegslijke avond worde verschaft. Men schrijft ons van Texel: De duizend pannen der kunstmatige oesterteelt 'hekter Oost in 't Noord, zijn opgenomenp. m. een 50tal 'hebben groei aan zich, een paar slechts twee stuks, de ovërige maar één. De opbrengst maakt dus de uitgave niet goéd. Heeft men er echter voor zooveel waarde aan ondervinding mee opgedaan, als het nadeelig slot in geld bedraagt, dan heeft men toch een effen rekening. 27 Nov. Heden heeft men te Oost een visch aangebragt, op sleeptouw van halverwege Texel en Harlingen, ter lengte van 5 6 meters, verder p, m.: aan den stompen bek 1, de buik 4, tusschen staartvinnen en aars 1 a meter, om de hals 2 a 2^- meter. Aan de borst heeft het twee vinnen of zwempooten, in de kaken korte scherpe tanden in den kop een blaas of luchtgat van een halven cirkel, met gesloten einde naar den kop. De huid is dun en zwart, het spek over het ligchaam 2 centimeters dik. De twee vinnen van zijn staart zijn plat. Het bevindt zich in ligten staat van ontbinding. Men schrijft ons van Terschelling, 23 Nov. Gisteren avond vierde het departement tot Nut van 't Algemeen alhier haar 40jarig bestaan, waartoe door den pre sident, de heer Altena, eene toepasselijke rede werd gehou den, hebbende tot onderwerp gekozen het verleden en de toekomst van dit departementde Nutszaal was voor die gelegenheid fraai versierd en een groot aantal leden met hunne dames waren ter bijwoning van dit feest opgekomen. Omtrent een moord te Ylissingen verneemt men het volgendeDe moordenaar is een onder-officier bij het Ne- derlandsche leger, geboren Pruis, zeer klein van gestalte en 31 jaar oud. Men noemt hem in het Hollandsche leger Tom Pouce. Twee zijner broeders zijn onder de muren van Sedan gesneuveld. Deze kerel, zeer opvliegend vau ka rakter, wilde tegen wil en dank met een jong herbergiersmeisje van Vlissingen liefdesbetrekkingen aanknoopeu, maar dit ge lukte niethet meisje wees hem van de hand. Haar vader was er insgelijks tegen de sergeant was volgens hem veel te oud en zijne dochter veel te jong. Na langen tijd vruchteloos gepoogd te hebben het meisje met vleijende woorden over te halen, liet de Pruis bedreigingen hooren en heeft haar zelfs eens met een mes achtervolgd. De vader, ongerust zijnde, gaf er den majoor van het 'oataillon kennis van en verzocht hem, den sergeant te verplaatsen. Of deze hiervan kennis heeft gekregen, weet men nietmaar op den dag van den moord was hij woedend. Des avonds laat kwam hij in de herberg en vond er zekeren Vromen, die juist van de reede was teruggekeerd, een borrel drinken. De Pruis had den dood gezworen aan allen die met het meisje in lief desbetrekking zou komen. Dit was hier evenwel het geval niet, want Vromen was getrouwd en kwam enkel een borrel drinken en wat praten. Drie kogels zijn afgeschoten. Twee vlogen in den muur, maar de derde doorboorde het hart van den ongelukkigen Vromenhij was langs zijn rug in- en langs de linkerborst uitgevlogen de dood was bijna oogenblikkelijk. De moor denaar werd onraiddelijk aangehoudenmen heeft nog acht patronen bij hem gevonden. TJit Deventer meldt men De voorraad appelen is in deze environs nog buitengewoon groot. De weekmarkten worden nog overvoerd met dat product. De prijzen zijn dan ook zoodanig gedaald, dat op de jl. Vrijdag gehouden weekmarkt voor de beste soorten niet meer dan f 1.50 per hectoliter te bedingen was. Ook is er nog een groote voorraad aardappelen bij de boereu, die dachten dat zij deze aan de Pruisen tegen hooge prijzen konden verkoopen. Deze willen echter niet meer dau f 2.25 per 75 kilogjam betalen, waardoor zij, vermits de toevoer dagelijks grooter wordt, uu niet meer dan f 1.80 a f2.per hectoliter kunnen bedingen. Al de Romeinsche bladen, schrijft men de Pall Mali Gazettezeggen, dat de paus gereed staat Rome te verlaten en zich naar Malta te begeven. Dit berigt is waarschijnlijk verspreid door de Jezuilen, die dagelijks het bevel wachtende zijn, dat zij Rome verlaten moeten, en zij zouden gaarne zien, dat de paus gelijktijdig met hen vertrok. Sommigen beweren echter, dat zijne gezondheid hem niet veroorloven zal de reis te maken, en dat hij slechts naar Porto d'Anzio zal gaan, ten einde te vermijden, dat hij bij de komst des konings in Rome is. De waarheid echter is, dat de gezondheidstoestand van den paus niets te wenschen overlaat, en dat hij, in plaats van aan een vlugt te denken, zich geheel inrigt voor den winter. Te Brooklyn, de voorstad van New-York bestaat het plan tot het tot stand brengen eener inrigting tot het blusschen van brand. Even als eene gasfabriek, wordt eene koolzuur fabriek op- gerigt met reservoirs, waarin dit gas wordt bewaard, en pijpen de geheele stad door gelegd, welke uitkomen in alle huizen. Door de kraan te openen stroomt het koolzuur in het bran dende perceel, en bluscht de vlammen veel spoediger dan wa terstralen, terwijl er bovendien niets door vernield wordt. De kosten van aanleg zijn onbeduidend in vergelijking met de groote voordeelen, die er door verkregen vfprden.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2