Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWST],! DINGEN. niet te verliezen. Daar wij echter in de handelwijze tegenover Luxemburg, een blijk meenen te zien, dat Pruisen daarover weilïgt eenigzins anders deokt dan wij, mogen wij ook dit incident wel rangschikken onder de vele bedenkelijke ver schijnselen, die wij tegenwoordig zien plaats hebben. Toch gelooven wij niet, dat wij voor als nog redenen hebben ons te beangstigen. Naar ons oordeel hangt alles af van de houding van Nederland zelf. Geen slaafsche vrees, maar een mannelijk handelengeen laffe gerustheid, maar verstandige waakzaamheid; ziedaar de eerste pligten. Eene krachtige regering met eene volksvertegenwoordiging, die de groote belangen des lands niet door kleingeestige inzïgten tegenwerkt, deze alleen zijn in staat, de maatregelen te nemen, welke de zelfstandigheid van Nederland kunnen handhaven. Het volk zal niet achterblijven. op Dingsdag 13 December 1870. Voorzitter do heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Zur Miihlen en Haagsma. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Beëediging van het jongst gekozen lid. Ingevolge de voorschriften der gemeente-wet, legt de beer W. C M. van Bruggen in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af en neemt zitting. 2). Aftreding vaneen Commissaris van het Ziekenhuis en de Apotheek. Wordt herkozen het aftredend lid de heer Dr. W. Krol, met 13 stemmen. 3). Aanbeveling van leden Bestuur Weeshuis. De aftredenden zijn de heer P. C. van van derMeulen en mejufvr. M. PapineauBuardi. Beiden wox-den herkozen, elk met 13 stemmen. 4). Aanbeveling van leden Burgerlijk Armbestuur De aftredende leden zijn de heeren G. J. vap Hoolwerff en C. van Veen. Beiden worden herkozen, ieder met 14 st. 5). Bepalingen omtrent den verkoop van zeevisch. Het concept, opgemaakt door het Dag. Bestuur, in overleg met de daarvoor benoemde commissie, wordt door den Secre taris voorgelezen en met algemeene stemmen vastgesteld. De hoofdbepalingen zijn dat alle vischschuiten die aan den Helder viscb aanbrengen, ter weêrszijden van den boeg voor zien moeten zijn van een nommer; dat de schippers bij aan komst onmiddelijk kennis moeten geven aan den commissaris voor den afslag, dat de visch ter keuze van den aanbrenger bij afslag of uit de hand zal mogen worden verkochtdat de afslag, na het luiden van de bel, aan de schuiten of op een door den commissaris aan te wijzeu plaats zal geschieden; dat de bij mijning bepaalde koopsom verbindend is voorden kooper en zonder eenige korting moet worden voldaan aan den verkooper, door tusschenkomst van den commissaris voor den afslag, die voor zijne beraoeijingen en voor de guarantie van de kooppenningen 2è pCt. van de koopsom genietdat liet zoogenaamde wigt bepaald is op 55 kilogrammen dat tot commissaris voor den afslag is aangesteld de heer B. F. Wie lick en tot afslager de heer C. de Boeren eindelijk dat de regeling in werking treedt den 1 Jan. 1871. 6U Voordragt tot hulponderwijzer aan school No. 6. Wordt met algemeene stemmen benoemd de beer J. W. Matser, werkzaam op de bijz. school van den heer C. SipkeDS. 7). Adres van het R. C. Kerkbestuurom afstand van een stuk grond naast de bewaarschool in de Nieuicstad. Wordt met eenparige stemmen toegestaan, onder bepaling dat de koopprijs nader in billijkheid zal worden geregeld en op een en ander de goedkeuring van de Ged. Staten zal zijn verkregen. Tevens wordt bepaald, dat de voorgenomen openbare ver koop van eenige erven in de Nieuwstad, met het einde der maand Januarij aanstaande zal plaats hebben. 8). Mededeeling aan ingekomen stukken. a. Een brief van dankbetuiging van den brugwachter Mendelsobn voor de hem verleende gratificatie. b. Dat de beëediging van de zetters voor de directe be lastingen alhier heeft plaats gehad en de rooster van aftreding is opgemaakt. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Dec. 1870. Dat het in onze gemeente waarlijk niet aan muziekalen zin ontbreekt, getuige wederom liet concert van Helders Mannenkoorop Dingsdag avond jl. Wie met de beste ver wachting dien avond naar Tivoli is heen gesneld, is stellig meer dan voldaan huiswaarts gekeerd. Het was een meer dan gelukkige greep van het bestuur, om den heer Zoetmul der van Botterdam te inviteren eenige zijner solo's hier ,te komen voordragen. De jonge tenorist heeft blijken gegeven dat hij zijne stem meester is. Wie bewonderde met ons niet de losse en bevallige voordragt van het Spielmannslied, liet fijne genuanceerde in het Frühlingslied en het met smaak en gevoel gezongen aria uit de Schepping. Zelden hoorden wij een dilettant met zooveel begaafdheid en met zooveel tact van voordragt. Zijn innemend voorkomen, zijn lieflijk «temgeluid, in een woord, alles werkte te zameu, om op ons -den gunstigsten indruk uit te oefeueu. Dank zij het bestuur voor de introductie van zulk een begaafden gast, dank zij mede het bestuur, dat het ook den heer Janzen wist over te halen eenige solo-stukken ten beste te geven. Hij was een waardig pendant van den tenorsolist. Zijne uitgebreide baritonstem, stelt hem in staat a, son aise de lagere toonen in de bas aria van Morel, als de meer hooge in Der Blinde en Die zwei Grenadiereten uitvoer te brengen. Waar talentvolle dilettanten, als genoemde solisten, hunne krachten toonen, daar moet ook het overige begeistert worden. En zoo was het ook. Koor en orkest, alles werkte mede om het genot van den avond te verhoogen. Een programma als dat van Helders Mannenkooren op zulk eene kernachtige wijze uitgevoerd, kan wedijveren met dat van plaatsen, die, wat omvang en gehalte betreft, boven de onze staan. Mogt het flinke bestuur besluiten kunnen, op den inge slagen weg voort te gaan, dan wachten wij nog menig ge notrijken avond als die van Dingsdag jl. Naar wij vernemen is de heer Zoetmulder een elève vau den beroemden tenor Schneider te Botterdam. Dat de lessen van den meester niet te vergeefs geweest zijn, heeft de elève op ons concert getoond. Wij hopen, in het belang van het reeds nu zoo ontwikkeld muziekaal talent vau den heer Zoet mulder, dat hij zijne studiën met ijver moge voortzetten. Gok als dilettant zal hij daarvan zeker de schoonste vruchten trekken en menigeen, in muziekalen zin, verpligten. Als de tolk der publieke opinie, brengen wij een woord van dank aan de familie Polak en inzonderheid aan mejvr. D. P. Polak; voor liet organiseren van een regt genoegelijken avond, Woensdag jl., in het lokaal Musis Sacrum; waarbij de entree-gelden belangeloos werden afgestaan aan verschil lende hier ter plaatse bestaande inrigtingen van weldadigheid. Een nieuw idee, dat wel verdiend geapprecieerd te worden. Zoo wel de zang als het tooneelspel werd luide toe gejuicht, de opgetreden dilettanten mogen daarin eene aan sporing zien, om zich in de beoefening dier schoone kuusten steeds te, beijveren. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier eene tooneelvoorstelling gegeven door het gezelsehap van den heer Yictor Driessens. Met zeer veel succes werd ten tooneele gevoerd het tooneelspel Fiamminade titelrol werd ver vult door mevrouw Verstraeten-Laquet, haar spel was vol gevoel en natuur. De bijval die haar van het publiek ten deel viel, was dan ook ten volle verdiend. Het spel van het overige personeel met den directeur en zijne aanminnige dochter aan het hoofd, was als immer onverbeterlijk. In het nastukje Blauwe Schenenwisten de heer van Doe- selaer en mevr. Yerstraeten, het publiek menige hartelijke lach te ontlokken. Aan allen die zich dezen avond zoo uitmuntend geamuseerd hebben, kunnen wij mededeelen, dat de heer Driessens voor nemens is zijne eerstvolgende voorstelling in het lokaal Tivoli te geven op 9 Januarij a. s. Door de Burgerkring "Harmonie1', steeds vergaderende op de bovenzaal van den heer Larnpe, werd gisteren avond het eerste jaarfeest gevierd; bij die gelegenheid werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, alsFemand de SpelerKort van Memorieen Het Hoogste Lot. Na afloop "bal". Bij de heden door de Directie der Marine gehouden herbesteding van het vleesch, ten dienste van de bemanning der oorlogschepen, zijn ingekomen 5 inschrijvingsbilletten, als van de heeren L. Kroon, t' 75M. Schrijver, f69.74, B. F. Wielick, f67.—, W. S. J. Beek, f63.25, A. L. van Gelder, f 60.90 per 100 kilogrammen. De offic. van gez. der le kl. H. C. Steenbergen, be- hooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en belast met de waarneming der betrekking van geneeskun dige bij de werf, enz. alhier, wordt met den I5u dezer op non-activitiet gesteld. Voor de dienst der gouvernements-mariue in Ned.-Tndië zijn benoodigd drie 2e machinisten, bij voorkeur personen die bij de Nederlandsche marine in die qualiteit hebben gediend. Aanmelding tot en met 31 Januarij a. s. onder overlegging der in de Staats-Courant vermelde stukken en op de voor waarden omschreven 111 het koninklijk besluit van 23 Jan. 1S69, no. 17. Vervoer langs den Hollaiidschen IJzeren Spoorweg. Lijn AmsterdamBotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers gedurende de maand November 1870, 130,114; opbrengst aan reizigers f 112,678.51t-idem aan goederen f4-1,218.55^; totaal f 153,897.07; sedert 1 Januarij aantal reizigers 1,749,620; opbrengst reizig. en goeder, f 1,951,919.02. Dingsdag jl. heeft de Tweede Kamer hare werkzaam heden hervat. De minister Brocx heeft enkele mededeelingen gedaan omtrent de crisis, zonder daarbij iets nieuws te melden. De heer Jonckbloet heeft op spoedige beslissing en op de optreding van een krachtig bewind aangedrongen. De hh. Casembroot en van Sypestein hebben over de uitlevering van Fransche krijgsgevangenen en over de geruchten omtrent den afstand van de Kust van Guinea interpellatiën aange kondigd.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2