HIOBE HIEHIIMIHS1K, Ucrftoopiiifl Onroerende Goederen, Belangrijk voor velen BlMliLIJKE STAND DEtT GEMEENTE TEXEL. A V E II T E N T I E V. Een GENEESHEER Men schrijft ons van Texel, 15 Dec. Door de commissie uit de Burger-Societeit alhier is rap port uitgebragt en aan de ingezetenen rondgezonden, over het voorstel tot oprigting eener vereeniging tot werkver schaffing. Het kapitaal, voor dit doel benoodigd, begroot de commissie op f2500. Deze som zou moeten bijeengebragt worden door rentelooze voorschotten, terug te betalen na 5 maanden. De werkverschaffing zal bestaan in: 1. matten maken; 2. rottiug-manden maken; 3. touwpluizen; 4>. papieren-zakken maken; 5. wolspinnen, saijet maken en kousen breiden. Om het manden maken te leeren, moest een bekwaam mandenmaker gedurende eene maand die kunst onderwijzen. De gemaakte artikelen zouden des noods met een verlies van de hand gedaan kunnen worden. Dit verlies kon worden gewaarborgd door giften der ingezeteuen. Nog stelt de commissie een onderzoek in naar de voor- deelen van de vlasbewerking. Den 17 Dec. zal de commissie bij de ingezeten rondgaan. Zij bestaat uit de heeren D. G. Bakker, T. Timmer, tl. Kruse, P. Koning, A. E. Stiggelbout en W. D. Coninck Westenberg. De schelpenvisscherij staat met het ongunstige weder zoo goed als stil. Zondag a. s. zal de heer Weber, van den Helder, andermaal hier eene volks-voordragt houden, en wel te Oosterend. Als eene bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat op ons eiland, met eene bevolking van ruim 6000 zielen, van af den 11 Nov. jl. tot op heden (sedert ruim een maand) geene sterfgevallen hebben plaats gehad, terwijl gedurende dienzelfden tijd 23 aangiften van geboorten zijn gedaan. Tn het Vaderland leest men Hier en daar leest men een berigt, dat te Brussel een Société Internationale opgerigt wordt, ten doel hebbende om voor de krijgsgevangenen te doen, wat het Roode Kruis voor de gekwetsten deeden dat vau die maatschappij in de residentie een hoofdcomité voor Nederlaud zal worden opgerigt. Wij zullen de Nederlandsche en 's Gravenhaagsche inenseh- lievendheid wel niet behoeven te waarschuwen om zich niet op dezen dwaalweg te laten verlokken, 't Is waar, de krijgs gevangenen zijn niet voor hun genoegen krijgsgevangen maar het ergste van hun lot is, dat zij grof werk moeten verrigten en zich aan strenge tucht onderwerpen. Voor 't overige hebben zij een gewoon kazerne-leven. En als er ziekte onder hen uitbreekt, zoodat de geneeskundige hulp ontoereikend wordt, dan springt het Roode Kruis bij. Er zijn armen genoeg, en de winter begint. Moge de liefdadigheid haar weldaden rigten, niet naar de zijde waar mode en zucht naar eer haar verlokken, maar waar het meeste behoefte is. Te Groningen is dezer dagen een brief ontvangen van den chef der beroemde Berlijnsche erwtenworstfabriek die voor eenigen tijd een koninklijk Pruisische fabriek is ge worden. IJit dien brief blijkt, dat het op dit oogenblik daar verbazend druk is, dat er dagelijks 75 koeijen geslagt worden en er 2450 arbeiders bezig zijn. Verder wordt medegedeeld, dat men dagelijks 16000 blikken bussen met gebraden vleesch, groenten, enz. aflevert, ten behoeve van de Duitsche officieren, die zich in Frankrijk bevinden. Bij het gebruik behoeven de spijzen slechts even warm gemaakt te worden. Van de zooveel opgang makende erwtenworst, vleeschworst en worst van andere groenten worden eiken dag 25,000 cen tenaars verzonden. Eindelijk wordt nog medegedeeld, dat er uit het koninklijk hoofdkwartier eene dépêche aan de fabriek is ontvangen, om zoo spoedig mogelijk 100,000 centenaars erwtenworst te verzenden, die tot voedsel voor de Parijzenaars zullen dienen, zoodra de stad gecapituleerd heeft. Blijkens een telegram uit Tientsin van 28 November zijn in de Chineesche provincie Henan ernstige onlusten uit gebroken uit Shanghai wordt gemeld dat men er beducht is voor een groote crisis in den handel. OORLOQSBËK1GTE1. Brussel, 14 Dec. Men meldt uit Luxemburg, dat Mont- médy heden gecapituleerd heeft. Er is geen verandering voorgevallen te Havre of te Honfleur; alles is rustig. In plaats dat Havre zou worden aangevallen, rukt de Fransche generaal Moignart voort met 30,000 man, met het doel om de Pruisische corpsen die Havre bedreigen, te vervolgen en zoo mogelijk af te snijden. Havre is in overvloed voorzien met de beste oorlogsmateri alen, terwijl aan de oevers der Seine kanonneerbooten zijn gestationeerd. Te Honfleur neemt het aantal Fransche troepen toe. Geen spoor hoegenaamd van Pruisen vertoont zich in de buurt. Men onderstelt, dat zij het denkbeeld van een aanval hebben opgegeven. Berigten uit St. Malo en het Noordwestelijk deel van Frankrijk spreken van hernieuwde krachtsinspanning aan de Fransche zijde. Groote bezendingen manschappen, paarden en oorlogsmateriëel trekken op om het Loire leger te versterken Zou vraagt de «Globe" de Pruisische expeditie tegen de Fransche kanaalhavens ook soms in verband staan met graaf von Bismarck's welbekende verbolgenheid tegen Engeland? Ja of neen, 'tis ontwijfelbaar, dat de sluiting der zeegaten tusschen Havre en Cherbourg aan den Britschen handel een gevoeligen slag zou moeten toebrengen. Niet meer dan 3468 Engelsche bodems, behalve tal van passagiersboo ten, liepen in het jaar 1869, te Havre, Caen, Rouaan, Hon fleur, Dieppe en Fécamp binnen. Kolen en katoen worden voornamelijk te Havre, kolen en planken te Honfleur, kolen en ijzer te Dieppe uit Engeland ingevoerd, terwijl uit die havens in 1869 voor een waarde van 2* millioen francs aan modeartikelen, en ongeveer 2$ millioen liters wijn naar En geland werden uitgeklaard. Gelukt het den Pruisen, zich thans ook nog van Havre en Honfleur meester te maken, zoo zal de geduchte bondskanselier zich daardoor indirect op 't trouweloos Albion gewroken hebben. Uit een voorloopig rapport van de Fransche regering blijkt, dat het Fransche leger gedurende de drie dagen, dat de laatste gevechten onder de muren van Parijs plaats hadden, verloren heeft aan dooden 72 officieren en 936 manschappen aan gekwetsten 342 officieren en 4680 manschappen. Voor een derde zijn de gekwetsten licht gewond. Volgens opgaven van Duitsche zijde, werden in den loop der voorlaatste week niet minder dan 40,000 Fransche strij ders krijgsgevangen gemaakt. Hoe is het met de levensmiddelen in Parijs vraagt een correspondent te Versaille3. Etende Parijzenaars reeds ratten of muizen, of hebben zij nog eerbaar ossenvleesch Ik geloof, dat men in het eene kwartier nog fatsoenlijk vleesch op tafel zal hebben, terwijl men in het andere zich zal bepalen tot allerlei huiswild, want 't is in zulk een groote stad onmo gelijk, dat alle menschen hetzelfde eten. Acht weken geleden reeds vertelden ons de arme lui bij de voorposten, dat zij niets meer te eten hadden, maar dit zullen ODgeveer dezelfde lieden zijn, die.ook in gewone tijden er geen provisiekamer op na houden en liever een diner au hasard hebben. Dezelfde gesprekken hoor ik heden nog en de houding, die Parijs tot dusver heeft aangenomen overtuigt mij, dat men werkelijk het ongeloofelijke raadsel heeft opgelost, een stad van twee millioen zielen voor eenige maanden van levensmid delen te voorzien. Het is daarbij geheel tegen onze verwachting, dat het gemeen de gegoede klasse met rust laatdit soort van volkje schijnt er tlians een patriotsch behagen in te scheppen, dat ook de rijken zich spenen moeten aan hun tafel. Men" moet, om dit op den regten prijs te schatten, de waarde der zelfverloochening kennen. Voor den Parijzenaar is het uur van het diner het heiligste oogenblik van den dag. Tus schen 6 en 8 uur rolt er naauw één rijtuig over de boulevards. Zoodra de Parijzenaar zijn servet over de knie legt, of in zijn vest steekt, houden alle zorgen voor hem op; hij eet met de meeste aandacht, zooals een Oosterling zijn gebed verrigt. Al zijn gedachten zijn gevestigd op zijn menu, al zijn gevoel concentreert zich in zijn maag, en opdat het een het andere niet schaadt, eet hij eerst, wanneer al de zaken zijn afgeloopen. En dit groote heilige, dat nog een voorproefje heeft, na melijk het absint-kwartiertje, wanneer de dagbladen komen, dit onontbeerlijk genot is hem vergald, ter eere van het va derland. Algemeen neemt men aan, dat Parijs tot in Januarij het met de proviand nog wel stellen kan, en dit is ons reeds lang genoeg. Zoo weinig als wij dus blijken geweten te hebben van den materïëelen toestand van Parijs, zoo weinig weten de bele gerden van onze batterijen om de stad. De forten tasten in dat opzigt nog in het duister rond en bombardeeren meestal punten, waar geen kanon en geen soldaat is te zien. Te Versailles is het trouwens nog wel wat uit te houden. Het is als een Duitsche stad geworden, en wij zijn hier vol maakt te huis alleen spreken sommige menschen hier nog Fransch, maar duurt het nog lang, dan zullen zij dit ook wel afwennen. De Times zegt indien de Groothertog van Luxemburg een beroep doet op de Mogendheden die het tractaat van 1867 geteekend hebben, zullen er ernstige quaesties oprijzeD. Engeland is niet van plan om alleen tot verdediging van dat tractaat op te trekken en zal de raad inwinnen van de an dere Mogendheden vóór het de staatkunde bepaaltwelke het in deze zal volgen. Het tractaat, geteekend door Frankrijk, Engeland, Neder land, Rusland en Oostenrijk, luidt als volgt: «Het Groothertogdom Luxemburgzal voortaan »en bij voortduring een neutrale Staat vormen. Het zal ge- «bouden zijn, eenzelfde neutraliteit jegens alle andere Staten win acht te nemen. »I)e hooge contracterende partijen verbinden zich, het be ginsel van onzijdigheid te eerbiedigen. «Dat beginsel is en blijft geplaatst onder de sanctie van »den collectiven waarborg der mogendheden, die dit tractaat "onderteekenen." De Standard zegtde verkrachting van de neutraliteit van Luxemburg is een beleediging voor Engeland deze laatste daad van Pruisen is een verheerlijking van het uiterlijk geweld^ Over de Luxemburgsche quaestie wordt uit Versailles aan V Echo du Luxembourg geschreven »Men verzekert in het hoofdkwartier dat de koning van Pruisen een telegram heeft ontvangen van Prins Hendrik, met verzoek om de op helderingen der Groot-hertogelijke regering af te wachten al vorens te handelen. Ik twijfel of het veel gevolg zal hebben, vooral wanneerzoo als men hier beweert, de annexatie van het Groothertogdom besloten is in overleg met Engeland, dat zoo van Duitschland een vermindering zijner eischen betref fende een gedeelte van Lotharingen zou hebben verkregen. De reis van den heer Odo Russell zou niet vreemd zijn ge weest aan die zaak. In betrekking tot de algemeen gezochte origineele loten is het vertrouwen geregtvaardigd, eenerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voort- gevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van de bekende accurate Staatsefiectenhandel van ADOLPHHaAS in Ham burg, wordt deze firma dan ook aan ieder met warmte aan bevolen en de aandacht gevestigd op de heden in dit blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Van 8 15 Dec. 1870. ONDERTROUWD eD GETROUWD Geene. GEBORENJau, zoon van Maarten Eelman en Martha Reuvers. Aatje, dochter van Jacob de Vries en Reinoutje Dijkseu. Pieter Corne- lis, zoon van Cornelis Jacobus Verberne en Naatje Buisman. OVERLEDEN: Geene. MAItKTItERIGTËN. AMSTERDAM, 14 Dec. Tarwe zonder handel, Rogge per 2100 KG. Galatz f 200, 205, 206, Pe tersburg. 1' 200, 204, contant zonder korting. Op levering Maart f202, 203, 204, 203, 202; Mei f208, 207-1 ROTTERDAM, 12 Dec. De prijzen der aardappelen waren als volgtZceuwsche Jammen f 3.25 h 3,75, Fransche f2.40 a-.Geldersche ronde Wolkammers f2.60 a 2.80, Westervelders f4.25 a -.Met redelijken aanvoer. SCHA GEN, 15 Dec. 3 Paarden f40 a 90, 12 Runderen: Osseu fGeldekoeijen f100a300, Melkkoeijen f 10 a 160, 6 Nuchtere Kalveren f4 a 12, 1240 Schapen, Ma gere f 18 a 22, Vette f 25 a 33.Lammeren f 15 a 24, 3 Bokken en Geiten f2.a 4, 12 Magere Varkens f 10 a 16, 55 Biggen f6.a 8, 15 Konijnen 25 a 60 ct. 40 Kippen f0.30 a 1.25, 70-Eenden 50 a 80 ets., 500 kop Boter fl.16^ per KG., 40 KG. Kaas 30 a 40 ct. per KG., Kip- Eijoren f 4.50 a 5 de 100 st. PURMEREND, 13 Dec. Aangevoerd 106 stapels Kleine Kaas, 7 Middelbare. Boter van f 1.15 tot f 1.22^ per kilog Gemiddeld f 1.17-g per kilo. Aangevoerd 106 rundereu. Vette Koeijen zeer hoog in prijs. 27 Paarden, 36 Vette Kalveren. Prijs van f0.90 tot 1.10 per kilogr. Han del vlug. 57 nuchtere Kalveren. Prijs van f9 tot 1S per stuk. Handel stug. 94 vette Varkeus. Prijs was van 44 tot 56 Cts per kilogram. Handel vlug, 6 magere Varkens vau fll tot 13 en 240 Biggen vau f4 tot 6. Handel stug, 1206 Schapen en Lammeren. Vette Schapen hoog iu prijs. Overhouders prijshoudend, flaauwer handel, 920 Ganzen f 1,70 tol2.50, 127 Zwanen f6.a 7.25 per stuk. 20 hcctol. Appelen f2.20 a 8 hectol. Peren f 2.per hektol. Kipeijeren f6.de 100 st. WORMERVEER, 14 Dec. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd stapels kaas, hoogste prijs der kleine f33.50. Middelbare f34.75. ENKHUIZEN, 15 December. Kaas aangevoerd 28 stapels, wegende 8130 KG. Hoogste prijs f34. laagste 1' 30.—, Mosterd per hcctol. f 17 a 20.Karwcij per 50 kilo f 16.- a 274ste STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. TweedeDerde en Vierde Trekking. No. 11760, 17417 en 19662 ieder f1000; no. 2921 f400; no. 351 en 9234 ieder f 200 no, 2157 en 14524 ieder f100. No. 16617 f20,000; do. 17823 f5000; no. 9928 f2000; no. 4863 en 14860 ieder f1500; no. 14572 f 1000no. 6301, 8203 en 13308 ieder f400; no 356, 763, 3872, 4918, 12757, 15425, 17671 en 18836 ieder f100. No. 11341 f 200; nos. 13753 en 14054 ieder f100. Knollendam10 December 1870. Heden overleedna eene ongesteldheid van onge veer drie jaren ons geliefd kind NEELTJE, in den ouderdom van ruim 12 jaar. J. AKKERMAN. J. AKKEKMANR1ËUWERTS. ter dezer plaatse, zoekt gelegenheid om met NETTE COUPÉ ct a sj e l ij k s te kunnen rijden* Stalhouders, hiertoe genegen, adresseren zich met opgave van Abonnement per maand, met briefjes onder de letter C, bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOY, Binnen haven, No. 29. MEN VERLANGT EENE BEKWAME P. G. Adres bij den Uitgever dezer Courant. VAN EENIGE op 19 December e. k., des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli, te Helder, ten overstaan van den Notaris SMIT aldaar. f 1

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3